להרגיש את הנוף

להרגיש את הנוף

שלום, לשמחתי, התקבלתי ללימודי אדריכלות נוף בטכניון לפני כשנתיים... ומאז אני מתלבט ממושכות (!) אם ללכת על זה או לאוו... אנסה לספר לכם על הלבטים... ואשמח לתגובות. המשיכה שלי לתחום מגיעה מהאהבה העצומה שלי לנוף. עולם התוכן של נופים משך אותי תמיד בצורה עמוקה... טיילתי בעולם כשנתיים, ובכל טיול חיפשתי לראות ולחוות את אותם הדברים: נופים. אני עוסק בפנאי בצילום גיאוגראפי ונופי, תחביב שנובע מאותה משיכה. אני אוהב גם את אותו רצון שקיים באדריכלות נוף לעצב "פינות חן" ואזורי מרגוע לאנשים. יש לי יכולות ריאליות (תואר ראשון במדעים מדויקים), ויכולות יצירתיות (בקריירה הנוכחית שלי אני פלנר אסטרטג במשרד פרסום - אחריות על הקונספט של המותג, רעיון המסגרת של הקמפיין). לא בטוח בכלל שמדובר באותם כישורים יצירתיים ועיצוביים שנדרשים מאדריכל נוף. הבנתי שהמקצוע משלב מדע, אומנות ונוף. ולכן זה יכול להיות, על פניו, אידיאלי עבורי. אז למה לא בעצם ? החסמים שלי - * אין לי כישרון איור או ציור. ממש לא. * נושא השירטוטים, היטלים לא ממש מושך אותי . אני מרגיש חסם בזה, לגבי לימודים שמשלבים כל היום סרגלים ושרטוטים. זה יכול להיות נחמד, אבל אני קצת מסוייג. * עבודה מול אוטוקאד, אופי עבודה של נון סטופ מול מחשב, כל הזמן להיות ישוב מול מחשב בעבודה עיצובית בלתי פוסקת. * אינני אדם מסודר מטבעי, לא קל לי לרדת לפרטים הקטנים... הבנתי שבאדריכלות, קיים דגש על מסודרות, מאורגנות, ירידה לדקויות. 1. האם לדעתכם, ניתן להתגבר על המחסומים המנטאליים האלו לאורך הזמן. האם צורת ההסתכלות שלי על הדברים היא נכונה ?. אולי "זה יעבור לי", אולי כן אוכל לרכוש יכולת איור - טכניקות, האם רוב הלימודים האם אכן שרטוטים בסרגל ועיפרון, האם אופי העבודה במקצוע (מול מחשב) הוא לא כזה קודר כמו שאני מצייר אותו ? האם קולגות שלכם, או סטודנטים איתם אתם לומדים התחילו עם אותם "בעיות" ועם הזמן הם התגברו עליהם ? * אני מחובר לנוף של מרחבים. הזיקה שלי למקצוע הינה לעולם עיצוב השטחים הפתוחים, שמורות הטבע, הגנים הלאומיים, טיילות, חופים, מצפורים. בעיקר עיצוב נופים, במובן "הקלאסי" של הגדרת המילה - נוף. (למרות שכמובן שגם מרקם עירוני הינו נוף). אינני מרגיש מחובר כל כך לעיצוב גינות ציבוריות או גינות פרטיות. עיצוב גינה לכשעצמה הוא מעניין, אני משוכנע בכך, אך המשיכה שלי יוצאת לעיצוב הטבע הפתוח, הטבע שמחוץ לגבולות העיר, או כזה שמשיק לטבע (טיילות לחופים). אני סבור, והלוואי שאתבדה, שרוב העבודה באדריכלות נוף, היא על תכנון שטחים ציבוריים בתוך הערים. אני מניח שרוב השוק של אדריכלות נוף (לא הנדסאות) מתבסס על עיצוב גינות לבתים או תכנון הגינות הציבוריות ושטחי הנוי בתחום הרשות המקומית... ואחוז קטן עוסק בעיצוב נוף "קלאסי" כמו שמורות טבע, טיילות על חופים, פארקים ביערות וכול´. נראה לי שבמדינתנו רוב העבודות "השוות" בתחום הנוף הולכות בלעדית למספר קטן של משרדים יוקרתיים מובילים, ורוב המשרדים האחרים מתעסקים בתכנון שגרתי של נוף עירוני, מה שאליי באופן אישי פחות מדבר. אני מפחד שהסיכוי שאעסוק בתחום בו אני באמת חפץ, קטן יחסית. בגלל היקפי העבודה המצומצמים - לאור מה שהנחתי קודם. 2. מה דעתכם על ההנחות שלי. החשש שלי מוצדק ? האם אוכל לעסוק כמעט בלעדית בתכנון נוף שמתרחק מגינות פרטיות או גינות ציבוריות סטנדרטיות. * אני כיום בן 28, קיימים אצלי לבטים סובייקטיביים לא פשוטים לגבי מעבר לחיפה מהמרכז, לימודים לא קלים של ארבע שנים. 3. האם מדובר אכן בוויה דלורוזה של ארבע שנים ללא כמעט חיי פנאי, הקדשה מוחלטת יומיומית, לאורך רוב היום ללימודים ? (יש לי את האנרגיות והמוטיבציה לכך, אבל עדיין זה מרתיע מעט, עניין ההקרבה). אגב, יצא לי לסקור חומר רב הקשור בתחום, עיון בעבודות גמר של סטודנטים, קריאת ירחוני אגודות אדריכלי הנוף בארץ, שיטוט באתרי אינטרנט וכול´ וכול´. עניין השכר בתחום הוא גורם דל חשיבות עבורי. חשוב לי יותר החיוך על הבוקר שלפני העבודה. אני חושב שהצגתי את כלל התמונה לגבי מדוע כן ומדוע לא... 4. אני יודע שזה לא פשוט, אבל כתחושה אינטואיטיבית מסכמת שלכם, מה הייתם מייעצים לי ? ללכת על זה או לאוו... 5. אני יודע שמדובר בעניין של תקופה, ומגמות, אבל, לעניות דעתכם, האם מדובר בענף שמציע הרבה עבודה ביחס למספר העוסקים בו (250 בקירוב), או, בצורה כללית, העבודה אינה מצויה בשפע ?. אני מודה לכל מי שטרח, השקיע וקרא עד לכאן... תודה מראש

למעלה