למה אג"ח ממשלתי שקלי ריבית קבועה טס?

אמירק3

New member
למה אג"ח ממשלתי שקלי ריבית קבועה טס?

שלום,

אני חדש פה ויש לי שאלת מתחילים...
אני חושב להכנס לאגח ממשלתי שקלי ריבית קבועה (כסף שיושב בעו"ש וצריך להיות זמין בזמינות בינונית של שנה+).
ישנם אגחים (אני מסתכל על ממשלתי שקלי 0142/1026) שנראים לי מענינים...
הבעיה שלי איתם שנראה שהם טסו בשנה האחרונה (עליה של 9 ו 14 אחוז בשנה האחרונה ושישה אחוזים רק החודש...).
האם זה מגלם סיכון שאני לא מבין? יכול להיות שהם יירדו בצורה מאוד משמעותית (שתקזז את הריבית השנתית שהם מציעים)? ואני לא מתכוון מסיבה קטסטרופלית של מלחמה או חדלות פרעון של המדינה.
בנוסף - אני חשבתי שנק' התחלה וסיום של אג"ח היא 100, כשמסתכלים על הניירות לעיל הם מתחילים היסטורית ב-80-90. זה בגלל העדר ביקוש בהנפקה? או שנק' ההתחלה של האג"ח היתה שונה?

תודה,
אמיר

yossi alef

New member
ממליץ להתרחק

יש לך מספר שאלות נכונות, אג"ח ממשלתי אמור להיות יציב אז הוא הוא טס באחוזים ניכרים בטווח הזמן האחרון ?
התשובה: סביבת הריבית. הריבית בארץ ירדה ע"פ ציפיות השוק לכיוון החצי אחוז לשנה. האגרות חוב הארוכות שמשלמות ריביות (קופונים) גבוהים יותר נאלצו להתאים את עצמם לסביבת הריבית החדשה ולכן הם עלו בחדות. העליה למעשה מקטינה את התשואה העתידית ואגרת החוב נסחרת מעל ערכה המתואם.
אם סביבת הריבית תשתנה לעליה ייתכן שהממשלתיות יקרסו בייחוד הממשלתיות הארוכות (כמו ה-0142 שכשמו נפדה ב-2042).

נק' הייחוס של האג"ח בגרפים נמוכה יותר בשל קופונים ששולמו.

gili667

Member
זהאגח שפרענו עוד 11 שנה .ולכן מגיב חזק להורדת

הריבית וירידת אינפלציה ומכאן רווח ההון

אם הריבית תעלה [בינתיים לא מדברים על כך כי אם על הורדה אך זה ממש טפשי -דעתי כמובן.(-:] חווה הפסד הון כואב

אם תחזיק עד הפדיון תראה את התשואה הממוצעת [ממנה עליך להוריד עלויות ומיסים]

במילים אחרות: אם אתה צריך כסף לעוד שנה ואתה קונה אגח שפרעונו עוד 11 שנים אזי אתה מהמר על רווח/הפסד הון

אמירק3

New member
מה בנוגע לקופון?

בהנחה שאין העלאת ריבית (וכאן הסיכון) האגח משלם ריבית 6.25 ריבית (שהיא 4.66% תשואה ברוטו). זה לא הכל רווח הפסד...לא?

gili667

Member
קופון נחשב כולו רווח וממנו מנכים מס

שים לב שקופון ותשואה איננו אותו הדבר

הקופון קבוע ואילו שער האגח משתנה בבורסה

למעלה