למה אספרנטו?

ערב רב

New member
למה אספרנטו?

השתכנעתי כי מדובר בשפה הקלה ללימוד באופן קיצוני. אך מדוע ללמדה ולא ללמוד שפות בעלות תפוצה גדולה הרבה יותר כצרפתית, ספרדית או איטלקית? האם ישנם ממצאים חד משמעיים המלמדים על יכולת למידת שפות משופרת עקב ידיעת אספרנטו? לסיום, כמה שעות לימוד (עם דגש על שעות) נחוצות לדעתכם להגעה לשליטה בסיסית בשפה?

sagxulo

New member
למה אספרנטו וכמה שעות!

למה אספרנטו ? קודם כל כדי להרגיש אדם חופשי ולא משועבד לשום שפה אתנית לאומית, שתלטנית, טרדנית וכזו שלמרות כל מאמציי למשך שנים לעולם תגרום לי להרגיש מקופח ונחות! כמה שעות לימוד? להערכתי בין 20 ל30 שעות, כמו שצריך, לרמה הבסיסית. ראה הודעתי בלוח הקורסים בפורום זה. לרשותך ברשת, באיטליה, בהולנד ומידי פעם בבאר-שבע. Gxis la revido!

ערב רב

New member
אולי סיבה הגיונית יותר?

אני דווקא מאוד אוהב את קבוצתי האתנית ואת השפה העברית הנהדרת ואיני חש כל צורך להשתחרר ממנה. האם יש סיבה מעשית ללימוד אספרנטו, במקום איטלקית, למשל, מעבר לזמן הלימוד הקצר יותר?

sagxulo

New member
מצטער! אי-ההבנה בהשמתי! סיבוב שני.

ערב רב, לילה טוב! חס וחלילה! אספרנטו בעד כל שפה ותרבות אתנית ומגינה על כל שפה ועל כל קבוצה אנושית,קטנה שתיהיה! מה פתום לוותר על שפת האם!!! אספרנטו מציעה את עצמה כשפה שנייה לכל האנושות ז"א כשפה בינלאומית לתקשורת בין דוברי שפות שונות ואין לה שום מגמה של השתלטות על שפות אחרות כמו שעושה האנגלית/אמרעקאית אליה התכוונתי כשדיברתי על להשתחחר!!! שפת האם הראשונש שלי איטלקית ושפת האם השנייה עברית. בשום פנים ואופן לא הייתי מחליף אותם! כשדברתי על חופש משיעבוד התכוונתי לשיעבוד לאנגלית השתלטנית אשר לה אין שום זכות לכפות את עצמה כשפה כביכול בינלאומית בהיותה שפה מסורבלת שבכלל לא מתאימה לכך, כמו גם האיטלקית, הצרפתית, הספרדית וכו´! ז"א אף שפה אתנית לא מתאימה להיות בינלאומית ואין לה שום זכות! לשפה בינלאומית חייבות להיות תכונות מיוחדות שלא נמצאות בשפות אתניות אפילו באיטלקית שהיא לפחות פונטית בניגוד לאנגלית. אם תצטרף לקורס: Kurso de Esperanto נוכל לדבר על זה בנחת. לילה טוב!

סיבה הגיונית יותר!../images/Emo88.gif

כדי שתוכל לקבל סיבה נוספת ללימוד אספרנטו, שאולי לפי טעמך תהיה הגיונית יותר אני מפנה אותך לתשובה של יוסי שמר לשאלה בנושא "אזרח כבוד" - שם תוכל למצוא שימוש אמיתי לאספרנטו. לא דיבורים על אספרנטו, אלה שימוש בה. בברכת יום ירוק ומוצלח, ירוק עולה!!!!!!!!!!!!

interDist

New member
אספרנטו עוזרת ללמוד שפות

פעם נעשה מחקר: נלקחו שתי קבוצות סטודנטים שוות ביכולתיהן ולכל קבוצה הועבר קורס. הקבוצה הראשונה למדה צרפתית במשך כל הקורס והגיעה לרמה מסוימת של שליטה בה. הקבוצה השנייה התחילה בללמוד אספרנטו במשך שליש קורס ואחרי זה עברה לצרפתית. מחש מה? לא רק שהם ידעו שפה אחת יותר בתום הסמסטר, אלא גם רמת השליטה שלהם בצרפתית היתה גבוהה יותר מזו של הקבוצה הראשונה...

ערב רב

New member
מחקר בודד?

האם ישנה הסכמה בקרב הקהילה הבלשנית שמשתלם ללמוד אספרנטו ולאחריה שפה זרה מאשר ללמוד את השפה השנייה ישירות? כי מחקרים בודדים בעלי תוצאות ´מפתיעות´ יש כמעט בכל נושא..

מדוע דווקא אספרנטו?

"ערב רב" (עם מי הוא רב, אגב? סתאאאאם...)שואל מדוע כדאי ללמוד דווקא אספרנטו ולא שפה נפוצה כמו אנגלית או ספרדית וכד´. יש לכך תשובות רבות. להלן העיקריות: 1. אם תלמד איטלקית, רוסית וכו´, תגיע לרמת שליטה סבירה בה רק לאחר שנים (אלא אם כן אתה מחונן במיוחד. אני לא כזה...)ובד"כ רק לאחר שתשהה באותה מדינה זמן ממושך. באספרנטו כל התהליך מהיר מאד בהשוואה ללימוד של כל שפה אחרת. 2. ההנאה שבלימוד אספרנטו הינה רבה ביותר מכיוון שעסקינן בפרוייקט לשוני גאוני ומופלא אשר נותן סיפוק וכיף מיוחדים למי שלומד אותה ולמי שכבר יודע אותה. והנאה זו נמשכת כל הזמן! למדתי אזספרנטו ב-1966 ואני נהנה מהשימוש בה פי כמה מאשר בשימוש באנגלית או צרפתית שבהן אני שולט (שולט הרבה פחות טוב מאשר באספרנטו) 3. בעזרת ספרדית, רוסית, איטלקית וכו´ רוכשים מצרכים וכד´ בחנויות בחו"ל. בעזרת אספרנטו רוכשים חברים מכל העולם. וזו בעצם תמצית ההבדל.

ערב רב

New member
אבל, אין לכך נימוקים מעשיים?

ראה, אני משוכנע שבכל מדינה שדוברים בה אספרנטו יש יותר דוברי אנגלית. מעבר להנאה ומעבר לתחושות הגלובאליות או למועדון יוקרתי שאיני מעוניין בהן, האם ישנה הצדקה מעשית ללימוד אספרנטו? הרי כמעט כל הלומדים שפות זרות עושים זאת ממניעים מעשיים, האם יש כאלו ללימוד אספרנטו? האם, למשל, ישנה כמות אדירה של כתבים באספרנטו העושה לימודה משתלם לשוחרי ההשכלה? הרי ישנן שפות מלאכותיות רבות, רובן קלות יותר ללימוד מאנגלית, ובכל זאת אנשים לומדים אנגלית ולא אותן. מה המשמעות המעשית של היות אספרנטו השפה המלאכותית בעלת התפוצה הגדולה ביותר?

למעלה