למה "תוחלת החיים" של לחם/חלה גדולה יותר מאשר של פיתה?

דיברגנט חדש

Well-known member
האם בלחם יש יותר חומר משמר? האם "הקשה" של הלחם שומר עליו?
האם צורת האפיה שונה?

שמתי לב, כשאני משאיר פיתה בחוץ במשך יומיים, מקסימום שלושה, מתפתח עובש ואילו בלחם/חלה, אני יכול להשאיר שבוע בחוץ ללא כל בעיה, אומנם קצת מתייבש, אבל לאחר חימום, הוא כמו חדש.

SupermanZW

Well-known member
האם צורת האפיה שונה?

שמתי לב, כשאני משאיר פיתה בחוץ במשך יומיים, מקסימום שלושה, מתפתח עובש ואילו בלחם/חלה, אני יכול להשאיר שבוע בחוץ ללא כל בעיה, אומנם קצת מתייבש, אבל לאחר חימום, הוא כמו חדש.
בלחם יש חומרים שאין בפיתה, חלקם חומרים משמרים: סירופ פרוקטוז, סוכר, שמן סויה, שעורה, גלוטן חיטה, מלח, קלציום קרבונט, סודיום סטירויל לקטילט, חומץ, מונוגליצרידים, דיגליצרידים, קלציום סולפט, מונוקלציום פוספט, אמוניום כלוריד, אמוניום סולפט, אנזימים, תמצית שמרים, עמילן, סידן דו חמצני, פרוס סולפט, לציטין סויה, אזודיקרבונמיד, קמח סויה, קלציום פרופריונט, דטם, חומצה סורבית.

דיברגנט חדש

Well-known member
בלחם יש חומרים שאין בפיתה, חלקם חומרים משמרים: סירופ פרוקטוז, סוכר, שמן סויה, שעורה, גלוטן חיטה, מלח, קלציום קרבונט, סודיום סטירויל לקטילט, חומץ, מונוגליצרידים, דיגליצרידים, קלציום סולפט, מונוקלציום פוספט, אמוניום כלוריד, אמוניום סולפט, אנזימים, תמצית שמרים, עמילן, סידן דו חמצני, פרוס סולפט, לציטין סויה, אזודיקרבונמיד, קמח סויה, קלציום פרופריונט, דטם, חומצה סורבית.
אז אם כך, האם, לדעתך, פיתה יותר בריאה לנו?

משתפרת1

Well-known member
הנה רשימת הרכיבים של לחם אחיד אנג'ל. היא קצרה יותר ממה שרשמת, אך יש שם מעכבי חימצון וחומרים משמרים.
במקביל הנה רשימת הרכיבים של פיתות:
אז ברור לי שכל מיני לחמים יכילו הרכבים שונים, וגם לפיתות ממאפיות שונות יכולים להיות רכיבים אחרים, אבל מהדוגמה זו אפשר בהחלט להבין מדוע הפיתה פחות עמידה מלחם.

אבי בן 1231

Well-known member
רגע, האם בנוסף לחומרים אה יש גם קמח??

Harrington

Well-known member
מנהל
האם צורת האפיה שונה?

אני לא יודע אם זה עונה איכשהו לשאלתך בהיבט המדעי, אבל בפריסת לחם, אם אתה לא פורס אותו אלא ביום שבו אתה מעוניין לאכול ממנו, הרי שזולת השכבה החיצונית מה שבפנים יכול לגמרי להרגיש כאילו קנית אותו באותו בוקר. עם פיתה מן הסתם זה בלתי אפשרי טכנית.

עניין נוסף שמחזק את שאלתך על אף שאין לי תשובה עליה, היא שפיתות גם אם מיד לאחר הקניה/אפיה נכנסות למקפיא, כשמוציאים אותם הם הרבה פחות נעימים למגע ו/או טעימים לאכילה מלחם שעבר את אותו תהליך (לרבות החלקים החיצוניים שלו לצורך העניין).

SupermanZW

Well-known member
אני לא יודע אם זה עונה איכשהו לשאלתך בהיבט המדעי, אבל בפריסת לחם, אם אתה לא פורס אותו אלא ביום שבו אתה מעוניין לאכול ממנו, הרי שזולת השכבה החיצונית מה שבפנים יכול לגמרי להרגיש כאילו קנית אותו באותו בוקר. עם פיתה מן הסתם זה בלתי אפשרי טכנית.

עניין נוסף שמחזק את שאלתך על אף שאין לי תשובה עליה, היא שפיתות גם אם מיד לאחר הקניה/אפיה נכנסות למקפיא, כשמוציאים אותם הם הרבה פחות נעימים למגע ו/או טעימים לאכילה מלחם שעבר את אותו תהליך (לרבות החלקים החיצוניים שלו לצורך העניין).
מה שכתב נכון גם ללחם שנקנה פרוס. לחם היום זה מוצר מלא כימיקלים. פיתה עדיין מכינים מקמח, מים ומלח, בלי הכימיכלים שהזכרתי קודם.

XמX של Wון

Well-known member

יש פחות חומר משמר בפיתות.

משתפרת1

Well-known member
לא נכנסתי לחומרים וסוגיות כימיות.
אבל כימיה היא בדיוק הסיבה. את הפיתות מכינים ללא כימיקלים: קמח, מים, מלח שמרים. זהו. בלחם התעשייתי (לא זה שמכינים בבית לפי מתכון) יש כל מיני מייצבים, מעכבי חמצון וחמרים משמרים. בגלל הכימיה הם עמידים יותר.
אנחנו קונים ביום שישי חלות בסופר שאופה אותן בעצמו בהכנה עצמית (לא אפיה של בצק שמגיע מספק כלשהו). הם טעימות להפליא, אבל אם נשאר משהו ליום ראשון-שני זה יהיה ממש פחות טעים. לא הגענו למצב שיתקלקלו. הן לא נשארות ימים רבים. גם חלות סטנדרטיות מתיישנות, אבל פחות.

למעלה