לעצם הליהוק: פעם כבר ניסיתי לנחש איך זה ייראה

smailie

New member
לעצם הליהוק: פעם כבר ניסיתי לנחש איך זה ייראה

בחודש יוני האחרון כתבתי הודעה בפורום ספרות לילדים ולנוער. ככה זה נראה אז. הנה ההודעה המקורית כלשונהּ: באחת הקומונות של "תפוז", אנחנו משחקים מדי פעם משחק בשם: "פינת הליהוק". כלומר, בוחרים ספר שככל הידוע טרם עוּבד לסידרת טלוויזיה או לסרט קולנוע ומנסים לדמיין מי יהיו השחקנים המתאימים לגילום הדמויות השונות. כשקראתי את "האליפים" מאת אסתר שטרייט - וורצל (שאכן הפך להצגת ילדים), ניסיתי לדמיין לעצמי מי השחקנים הישראלים שהייתי מלהק לסידרה שמבוססת על עלילת הספר. בין הדמויות המבוגרות, יש לנו שם את אביו של רוני, עורך הדין מצגר, שהוא אדם אליטיסט ולא לגמרי צעיר, כנראה בסביבות אמצע שנות החמישים לחייו. בדימיוני אני רואה את רמי ברוך או את דב רייזר מגלמים את דמותו. יהודה לוי ולירז צ'רכי, עם צמה ועיניים שחורות גדולות, יכולים להיות מצויינים בתפקיד רוני ואילנה ואת דויד'י יגלם ילד (שחרחר ואפילו קצת "ער'ס", כמשתמע מעלילת הספר) כבן 13, שטרם פרץ לקהל הרחב ויוכל להיות ה"תגלית" של הסידרה. בתור רחמים ופואד, שני החברים העבריינים שמנצלים את חולשתו של דויד'י, הייתי משבץ את השחקנים אמיתי יעיש ועמי ויינברג. לגבי פיני המדריך, יש קצת בעייה: בספר הוא מוזכר כבחור צעיר מאוד, רוכב על אופנוע, אבל עם שפם. מי יש לנו שמתאים לתיאור הנ"ל? אוטומטית אפשר לחשוב על דודו זר - כי פיני מתואר בספר כדמות אבהית למדי - אבל הרי צריך מישהו צעיר. מה לגבי נבו קמחי או שי קפון (וייצמן מ"עניין של זמן", עם שיער ארוך ומתולתל וקסדת אופנוע), כשזה שייבחר יגדל שפם לצורך צילומי הסידרה? יש לזכור, כי התקופה המתוארת בספר היא על סף תחילת שנות השבעים ולכן גם העיצוב וסיגנונם של הגיבורים ייראה בהתאם. לתפקיד המושבני'ק שבסוף הספר פורש את חסותו על דויד'י ושמתוודה על עבר של נער מצוקה בעצמו, הייתי משבץ את ארנון צדוק או או את אלברט אילוז. נתן, נהג הטנדר החברהמ'ן שמסייר בין שבילי הפנימייה, מזכיר לי בעגה הפלמחניקי"ת שלו את דודי'ק סמדר או את יוסי פולק. את המדריך לשיעורי החקלאות, שמוליק, שמנהל רומן עם החניכה הדסה, מתארת שטרייט - וורצל בספרהּ כגבר מיוסר ושוחר תרבות, המרבה להאזין למוסיקה קלאסית, אולי אפילו ממושקף. מה דעתכם על שיבוצו של אייל ברטונוב לתפקיד זה? נשארו דמויות נוספות, אבל אי - אפשר בלי למצוא שחקנית שתגלם את חנה, מנהלת הפנימייה: אז מה שאנחנו יודעים לגביה זה את העובדה שהיא מבוגרת מאוד. רבקה מיכאלי לא מתאימה, כי לצד הסימפטיה שחנה המההלת מפגינה ישנה גם לא מעט נוקשוּת במצבים רבים. גילה אלמגור לא נראית מבוגרת מספיק לתפקיד הזה. היחידה שכרגע עולה לי בראש היא אורנה פורת. הבעייה היא היותה מתאימה יותר לתיאטרון והיא לא כל - כך טבעית בסיגנון משחקהּ לסידרת דראמה. מוזמנים להמשיך את השירשור, להציע שמות ולהתלבט יחד בקול רם.

למעלה