מאמר על כתיבת קורות חיים

vinney

Well-known member
כתוב שם משהו שמישהו פה עוד לא יודע?

זה פורמט אמריקאי סטנדרטי לבוגרים טריים. זה לא הפורמט הכי מוצלח לאנשים עם נסיון.

Nuke1985

Active member
כתוב שם משהו שמישהו פה עוד לא יודע?
אני מקווה שיש פה כמות משמעותית אנשים חדשים (כמו בוגרים או בעלי ניסיון מועט) , אם זה רק אותם אנשים שכבר עשור פלוס מגיבים פה זה לא כל כך טוב בשביל הפורום.

זה פורמט אמריקאי סטנדרטי לבוגרים טריים. זה לא הפורמט הכי מוצלח לאנשים עם נסיון.

מה ההבדל בין מה שפה לפורמט ישראלי?, ולמה זה פחות טוב לאנשים עם ניסיון?

vinney

Well-known member
מה ההבדל בין מה שפה לפורמט ישראלי?, ולמה זה פחות טוב לאנשים עם ניסיון?
בישראל משתמשים בקורות חיים, לפחות השתמשו בפעם אחרונה שבדקתי. זה אומר שמפרטים הכל, כולל צבא, כל העבודות, וכד'. אני זוכר קורות חיים שבהם אנשים פירטו באיזה בית ספר הם למדו, ואילו מגמות לקחו בתיכון. אני לא יודע אם זה נהיה יותר מקובל לחתוך משרות יותר ישנות בארץ, אבל בזמנו אנשים התעקשו לשים את כל המשרות גם 20 שנה אחורה. בארה"ב בדרך כלל מקובל לפרט עד למשהו כמו 10 שנים אחורה, ומעבר לזה אולי להזכיר מקומות עבודה, וגם זה לא תמיד.

אנשים עם נסיון גם בדרך כלל ישימו את ההשכלה בסוף, כי זה הרבה פחות משנה למי שיש לו כבר נסיון. כל חלק ה"פרוייקטים" נהיה לא רלונטי אחרי המשרה הראשונה. את הskills שמים ליד כל משרה, כדי להסביר במה בדיוק השתמשת שם. אם במקום אחד עבדת בJAVA במשך עשור, ובמקום אחר כתבת בפייתון במשך חודשיים - אתה לא תשים את שניהם באותה שורה בתור skills, אתה תרצה להדגיש במה אתה מתמקצע.

הזכרת לי עכשיו חוויה שהיתה לי בתחילת חיפוש העבודה שלי לפני קצת פחות משנתיים.

חיפשתי אשת מקצוע שתעזור לי להפוך את קורות החיים שלי למושכים יותר, וקבעתי עם מישהי שראיתי המלצות עליה באחת מקבוצות ההיי טק שבהן אני חברה בפייסבוק. היא מיד סיפרה לי על איך עכשיו צריך בקורות החיים להראות יכולות והישגים ופחות להתמקד בפן הטכני של בהעשיה, וכתבה לי קורות חיים מאוד מליציים ותיאוריים על היכולות שלי לעבוד בצוות ולעמוד בזמנים, בלי שום אזכור טכני.

ואז יצרו איתי קשר מהחברה הקודמת שלי, שהחליטו כחלק מפיצויי הפיטורים לספק לי כמה סשנים של ייעוץ עם יועצת קריירה בהייטק. היא היתה אשת מקצוע מעולה ובעברה היתה גם מנהלת משאבי אנוש בסטארטאפ, והיא היתה מזועזעת אך משועשעת כשהראיתי לה את קורות החיים שאותה יועצת עתבה עבורי. היא מיד הורתה לי לשלוח לה את קורות החיים המקוריים שאותם כתבתי, היא ייעצה לי לשנות כמה דברים באופן שדי דומה לעצות שוויני נתן פה, ולא היה בהם שום ניסוח מליצי על ״יכולות״.

לזכותה של אותה יועצת קורות חיים - אני מניחה שישנם תפקידים מסויימים (כמו למשל ניהול מוצר) שבהם הפן הטכני הוא באמת פחות עקרוני מהיכולות של איפיון המוצר, תקשורת טובה עם לקוחות, או היכולת להפעיל אנשים בלי להיות מנהלים ישירים שלהם.

בישראל משתמשים בקורות חיים, לפחות השתמשו בפעם אחרונה שבדקתי. זה אומר שמפרטים הכל, כולל צבא, כל העבודות, וכד'. אני זוכר קורות חיים שבהם אנשים פירטו באיזה בית ספר הם למדו, ואילו מגמות לקחו בתיכון. אני לא יודע אם זה נהיה יותר מקובל לחתוך משרות יותר ישנות בארץ, אבל בזמנו אנשים התעקשו לשים את כל המשרות גם 20 שנה אחורה. בארה"ב בדרך כלל מקובל לפרט עד למשהו כמו 10 שנים אחורה, ומעבר לזה אולי להזכיר מקומות עבודה, וגם זה לא תמיד.

אנשים עם נסיון גם בדרך כלל ישימו את ההשכלה בסוף, כי זה הרבה פחות משנה למי שיש לו כבר נסיון. כל חלק ה"פרוייקטים" נהיה לא רלונטי אחרי המשרה הראשונה. את הskills שמים ליד כל משרה, כדי להסביר במה בדיוק השתמשת שם. אם במקום אחד עבדת בJAVA במשך עשור, ובמקום אחר כתבת בפייתון במשך חודשיים - אתה לא תשים את שניהם באותה שורה בתור skills, אתה תרצה להדגיש במה אתה מתמקצע.
לגבי פרוייקטים: מה קורה למשל במצב שבו אדם עם ניסיון מנסה לעבור מטכנולוגיה אחת לשניה? האם פרוייקטים שהוא כתב לא רלוונטיים במקרה כזה כדי להוכיח יכולות בשפה / בטכנולוגיה החדשה?

vinney

Well-known member
אני אגיד לך בכנות - אני לא ממש מסתכל על הפרוייקטים האלה גם כשמדובר בבוגרים טריים. בטח ובטח שלא עבור אנשים עם נסיון. בן אדם עם נסיון שלא יכול להראות לי שהוא יכול ללמוד משהו חדש מהנסיון שלו - בשביל מה אני צריך אותו ואת הפרוייקטים שלו?

אני אגיד לך בכנות - אני לא ממש מסתכל על הפרוייקטים האלה גם כשמדובר בבוגרים טריים. בטח ובטח שלא עבור אנשים עם נסיון. בן אדם עם נסיון שלא יכול להראות לי שהוא יכול ללמוד משהו חדש מהנסיון שלו - בשביל מה אני צריך אותו ואת הפרוייקטים שלו?
אני מניחה שהפרוייקטים האלו עבור מתכנתים מנוסים נועדו בעיקר עבור אלו שנשארו לאורך זמן בתפקיד מסוים - ואז גילו שהוא נישתי והדע שלהם לא רלוונטי, ולכן רוצים להראות שהם צברו עצמאית ידע בתחומים חדשים ורלוונטיים יותר.

אני מתארת לעצמי שהתגובה האוטומאטית שלך היא משדובר על מתכנתים פחות טובים ובהחלט חוסר עדכון כזה מעיד על בעיה - אבל לפעמים מדובר למשל על מצב של אנשים שנמצאים על הרצף האוטיסטי שזקוקים לתחושה של שגרה ובטחון שרק הישארות במקום עבודה אחד לאורך זמן יכולה לספק, ולכן יש להם קושי מאוד גדול לעזוב מקום עבודה רק בשביל שדרוג טכנולוגי. או לדוגמא יש נשים שנשארות במקום עבודה שמאפשר להן לעבוד ב״משרת אמא״ של 80% משרה ואפשרות להגיע ולצאת מוקדם בתקופה שבה יש להן ילדים קטנים. אני מכירה מישהי מאוד מוכשרת שהגיעה בשנים האחרונות למעמד של ארכיטקטית, שנשארת כבר המון שנים באותה חברה למרות שהיו תקופות ושינויים בחברה שהיא פחות התחברה אליהם רק בגלל האפשרות הזו לעבוד במשרת אמא.

Nuke1985

Active member

לא נראה שזה נכון היום, אני זוכר שקראתי עצות שאומרות "לאף אחד לא איכפת מהעבודה שלך כמתדלק", או "נסה שקו"ח ישארו בדף אחד".

ממה שאני קורא על החלק של פרוייקטים באתרים כמו quora או reddit, במקרים מסויים זה כן ייכול להיות לעזור, ולא כי אנשים שעושים את זה אומרים שזה עוזר מתוך איזהשהו wishful thinking, אלא כי אנשים מציינים עובדות שתומכות בטענה הזאת (כמו זה שאמרו להם שזה היה פקטור בבחירה בהם, או שהם התראיינו בחברה שעוסקת בתחום והתקבלו אחרי שנשאלו על זה בראיונות).

זה כמובן לא אומר שזה תמיד יעזור, וזה תלויי איך הפרוייקט מבוצע, או שבמקרים מסויימים עדיף להשקיע בדברים אחרים (כמו להיזכר בדברים שעשית או לתרגל שאלות מראיונות), אבל במקרים מסויימים אני חושב שזה ייכול לעזור (כמו קושי להגיע לראיונות).

למעלה