מה דעתכם על המנהג הבזוי הזה??

אבי בן 1231

Well-known member

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל
החליצה אינה פוגעת בשום גבר.
למה לחפש בעיות במקום שאין בעיות?!​

חורזת באהבה

Well-known member
מנהל

החליצה אינה פוגעת בשום גבר.​

למה לחפש בעיות במקום שאין בעיות?!
אבל היא פוגעת באישה שצריכה לעבור את ההליך הזה.
"תענוג" מפוקפק למדי.​
היכן הפגיעה באשה?​

Harrington

Well-known member
מנהל
אבל היא פוגעת באישה שצריכה לעבור את ההליך הזה.
היא פוגעת פי כמה בגבר (באח של המנוח) מאשר באשה. הוא זה שיורקים עליו. ברור שעצם הכפיה הוא לא נעים לאשה, אבל אין בה פגיעה אמיתית. כאמור בתגובה ראשונית במקום אחר, מהכתבה עולה שאף אשה גם לא התלוננה על החיוב בטקס.

raya

Well-known member
היא פוגעת פי כמה בגבר (באח של המנוח) מאשר באשה. הוא זה שיורקים עליו. ברור שעצם הכפיה הוא לא נעים לאשה, אבל אין בה פגיעה אמיתית. כאמור בתגובה ראשונית במקום אחר, מהכתבה עולה שאף אשה גם לא התלוננה על החיוב בטקס.
בכל מקרה, ה"ארוע" הזה לא יכול לעבור כאילו כלום לא קרה.
אז היא אולי לא נפגעה פיזית אבל המעמד הזה משפיל. (כך לפחות אני רואה את זה).

Harrington

Well-known member
מנהל
בכל מקרה, ה"ארוע" הזה לא יכול לעבור כאילו כלום לא קרה.
אז היא אולי לא נפגעה פיזית אבל המעמד הזה משפיל. (כך לפחות אני רואה את זה).
אני מסכים איתך שיש בכל המעמד היבט של השפלה, כפי שכתבתי כבר למעלה, מהטעם הפשוט שזה המצב בכל דבר שבא בכפיה ובוודאי בדבר ש'הקורבן' ככה"נ כלל לא מעוניין בו ולא מבין אותו ומהווה באירוע אשה בודדה (אם כי אין מניעה שהיא תביא איתה חברות או קרובות משפחה) בין גברים שמנהלים את האירוע. אבל מעבר לכך אני לא רואה כאן השפלה מיוחדת וכאמור, ככל שיש כאן השפלה ממשית, היא פי כמה כלפי הגבר (האח של המנוח) מאשר כלפי האשה. ואחזור ואומר שעל אף צווחות התגובה הבלתי רלוונטיות שקיבלתי על אמירתו זו, על-פי הכתבה עצמה הנשים המעורבות, ה'קורבנות' כביכול, לא התלוננו בעצמן על הצורך לעבור את הטקס. אלו היו גורמים שלישיים שפנו לארגון אינטרסנטי שפועל בנושא כבר שנים כנראה ורק כעת קפץ על המציאה שנפלה לחיקו כשיש, לצער כולנו, ככל הנראה יותר מקרים כאלו עקב ריבוי נפילת חיילים צעירים במלחמה הארורה הזאת.

אם אשה כלשהי באמת הייתה מרגישה כל כך רע עם זה, אפשר להניח שבמקום להיענות לדרישת הרבנות היא הייתה מקימה קול זעקה תוך שהיא מסרבת לעבור את הטקס "המשפיל" כהגדרתך, ובונה על תרעומת ציבורית שתפתור אותה מהעניין (מה שלא יקרה מהטעם הפשוט שכאמור מעלה, ככל שזאת ההלכה פשוט אין מה לעשות נגד זה).

raya

Well-known member
אני מסכים איתך שיש בכל המעמד היבט של השפלה, כפי שכתבתי כבר למעלה, מהטעם הפשוט שזה המצב בכל דבר שבא בכפיה ובוודאי בדבר ש'הקורבן' ככה"נ כלל לא מעוניין בו ולא מבין אותו ומהווה באירוע אשה בודדה (אם כי אין מניעה שהיא תביא איתה חברות או קרובות משפחה) בין גברים שמנהלים את האירוע. אבל מעבר לכך אני לא רואה כאן השפלה מיוחדת וכאמור, ככל שיש כאן השפלה ממשית, היא פי כמה כלפי הגבר (האח של המנוח) מאשר כלפי האשה. ואחזור ואומר שעל אף צווחות התגובה הבלתי רלוונטיות שקיבלתי על אמירתו זו, על-פי הכתבה עצמה הנשים המעורבות, ה'קורבנות' כביכול, לא התלוננו בעצמן על הצורך לעבור את הטקס. אלו היו גורמים שלישיים שפנו לארגון אינטרסנטי שפועל בנושא כבר שנים כנראה ורק כעת קפץ על המציאה שנפלה לחיקו כשיש, לצער כולנו, ככל הנראה יותר מקרים כאלו עקב ריבוי נפילת חיילים צעירים במלחמה הארורה הזאת.

אם אשה כלשהי באמת הייתה מרגישה כל כך רע עם זה, אפשר להניח שבמקום להיענות לדרישת הרבנות היא הייתה מקימה קול זעקה תוך שהיא מסרבת לעבור את הטקס "המשפיל" כהגדרתך, ובונה על תרעומת ציבורית שתפתור אותה מהעניין (מה שלא יקרה מהטעם הפשוט שכאמור מעלה, ככל שזאת ההלכה פשוט אין מה לעשות נגד זה).
אז ברור לכל אחד, שאי אפשר להתמרד כנגד הטקס המשפיל הזה. הגבר מושפל? או בתור "מאצ'ו" הוא דווקא חי עם זה טוב.
ההלכה לא "מתאימה" לימינו אנו, ואני יודעת שאתה לא מסכים עם זה.

Harrington

Well-known member
מנהל
אז ברור לכל אחד, שאי אפשר להתמרד כנגד הטקס המשפיל הזה. הגבר מושפל? או בתור "מאצ'ו" הוא דווקא חי עם זה טוב.
זה סתם פמיניזם עודף. לא מכיר הרבה גברים שיוצאים בהרגשת מאצ'ו כשיורקים להם בפרצוף במעמד כפוי.
ההלכה לא "מתאימה" לימינו אנו, ואני יודעת שאתה לא מסכים עם זה.
בעיני זה לא עניין של להסכים או לא, אלא עניין עובדתי-מציאותי. ההלכה לא מנסה להתאים את עצמה למציאות. רגע, תיקון קטן. ההלכה מתאימה את עצמה מידי יום ביומו למציאות המשתנה :). אפילו לטרנדים חברתיים. אבל עדיין בסיס ההלכה יישאר אותו בסיס. זה לא ישתנה לעולם. פשוט לא יכול להשתנות. אולי, אם מתישהו יקום בית דין שייראה עצמו (ואחרים יראו אותו) מוסמך לבצע שינויים בעניינים מסוימים זה יתרחש מתישהו. אבל כרגע מטעמי צניעות פוסקים זה לא משהו אקטואלי שיכול להתרחש.
התוצאה היא שההלכה 'נכתבה לדורות'. היא אכן לא משתנה בקטע של 'מתאים לקבוצה כזאת או אחרת באוכלוסיה או פחות מתאים'. אגב מבחינה זו, המאבקים כמו זה של הארגון הזה שאף אחת מהנשים שאמורות להוות כאן ה'קורבנות' לא פנתה אליהם בכלל והם סתם מנצלים את המלחמה כדי להביא את המלחמות הישנות שלהם לקדמת הבמה, רק פוגעות כמובן במה שהן מנסות להשיג. גם אם יש 'שם בחוץ' פוסק הלכה שסבור שיש לו פתרון אחר מזה שנקבע והתקבע בהלכה לפני שנות דור, מחשש שמא ייאמר עליו שפסיקתו אינה הלכתית אלא באה 'למצוא חן', כנראה שהוא יימנע מלהיכנס לפינה הזאת לכתחילה. יש כמה דוגמאות למצבים כאלה, אבל זה לא המקום להיכנס אליהם מפאת אורכן.

nothing but the truth

Well-known member

זה בדיוק העניין :)
אין טעם להקים קול זעקה כי זה לא יעזור. בניגוד לגירושין שזה דבר שכיח, טקס חליצה הוא דבר שרואים הרבה הרבה פחות. תוסיף את המצב הרגשי הן של האישה (התאלמנות על רקע טראגי - הרי לא מדובר במישהו שמת בשיבה טובה) , היא תעדיף פשוט לסיים עם זה ולהמשיך בחייה, ואז לא מפתיע שלא שמעת על מישהי שמתלוננת.

אני לא רואה שום סיבה להפסיק עם המנהג, וגם לא רואה שום סיבה לשנות את ההלכה. הדבר הפשוט ביותר הוא לאפשר להינשא באופן אזרחי בנוסף לאפשרות להינשא באופן דתי. כל אחד שיבחר את דרכו. ללא כפיה דתית, ללא כפיה חילונית.

אבי בן 1231

Well-known member

הצחקת אותי חורזת!!!
אני לא כתבתי שהחליצה פוגעת, חלילה, במאצ'ו, ההיפך הוא הנכון היא פוגעת ומבזה את בנות מינך הנקבות, הנשים!!!
האם ראית בדת שלנו חוק או הלכה שפוגעים, חלילה, במאצ'וס|תוהה|
בנשים מותר ואולי אף רצוי לפגוע ולבזות!!

Harrington

Well-known member
מנהל
היה מעניין לקרוא שאף אשה שנדרשת להליך לא פנתה להלין עליו. גורמים שלישיים פנו. כלומר לנשים עצמן אין בעיה מיוחדת עם זה, על פניו, ורק ארגוני הפמיניזם מתלוננים בדיוק על מה שהם מלינים כבר עשרות שנים, רק שכעת הן דוחפות את המלחמה לתלונתן, ככל הנראה כדי לזכות בכמה נקודות בדעת הקהל. נו שוין.

תכל'ס לגבי המנהג, זאת ההלכה, לטוב ולמוטב.

אבי בן 1231

Well-known member
היה מעניין לקרוא שאף אשה שנדרשת להליך לא פנתה להלין עליו. גורמים שלישיים פנו. כלומר לנשים עצמן אין בעיה מיוחדת עם זה, על פניו, ורק ארגוני הפמיניזם מתלוננים בדיוק על מה שהם מלינים כבר עשרות שנים, רק שכעת הן דוחפות את המלחמה לתלונתן, ככל הנראה כדי לזכות בכמה נקודות בדעת הקהל. נו שוין.

תכל'ס לגבי המנהג, זאת ההלכה, לטוב ולמוטב.
גם לשקר אינך יודע טוב!!!
כבר שנים שנשים נסחטות בגלל הדבר המטומטם הזה שהדתיים המציאו.
אם לבעל שנפטר או נהרג יש אח בן 3 לדוגמה, האלמנה המסכנה חייבת לחכות עד ש"בעלה לעתיד" יגיע לגיל "בגרות" 13 על מנת או להינשא לה או לירוק עליה ולזרוק עליה נעל.
נשים מתלוננות כבר שנים על כך, ואתה מצקצק כהרגלך בשפה של שבת, בוש לך!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Harrington

Well-known member
מנהל
גם לשקר אינך יודע טוב!!!
ברוך ה'. שמחתי לקרוא את מחמאתך. תודה!
לגבי המשך דבריך, אין להם כמובן כל קשר לדברי שבתורם אין בהם כל שקר כמובן.
אבל אם כך מתחילה תגובתך, נראה לי מיותר שאתייחס לשאר. ממילא תמצא את הדרך לעוות את דברי, כך שתוכל פשוט להמציא לך את תגובתי ולהמשיך לבד.
בהצלחה.

mיטלמן

Well-known member

היכן הפגיעה באשה?​
להגיע ל"חליצה" זה מסע יסורים,
אם אחיו של המת צעיר, מחכים שיגיע לגיל מצוות.
אם רק נולד, כנ"ל.
ולה אסור להינשא לכהן.
ולו מותר לרצות להינשא לה, או גרוע מזה.
שלא נדע, וחבל שכל החכמים עסוקים ונמנעים מלבטל לגמרי ומיד.

אבי בן 1231

Well-known member
להגיע ל"חליצה" זה מסע יסורים,
אם אחיו של המת צעיר, מחכים שיגיע לגיל מצוות.
אם רק נולד, כנ"ל.
ולה אסור להינשא לכהן.
ולו מותר לרצות להינשא לה, או גרוע מזה.
שלא נדע, וחבל שכל החכמים עסוקים ונמנעים מלבטל לגמרי ומיד.
זו דרך יסורים כמו שכתבתי וגם אתה, האלמנה המסכנה עומדת לרוב בפני משפחת הבעל שמנסים לסחוט ממנה הון תועפות על מנת שהיא לא תאלץ להינשא לגיסה שלפעמים עדיין לא נולד!!

פולגאר

Well-known member
זו דרך יסורים כמו שכתבתי וגם אתה, האלמנה המסכנה עומדת לרוב בפני משפחת הבעל שמנסים לסחוט ממנה הון תועפות על מנת שהיא לא תאלץ להינשא לגיסה שלפעמים עדיין לא נולד!!
להפך, אם כבר היא תיסחט אותם כי איזו משפחה תרצה שהתינוק שלהם יתחתן בעתיד עם זקנה שלא תוכל להביא לו ילדים.

Harrington

Well-known member
מנהל
להפך, אם כבר היא תיסחט אותם כי איזו משפחה תרצה שהתינוק שלהם יתחתן בעתיד עם זקנה שלא תוכל להביא לו ילדים.
פולגאר, הפעל מוחך. אם תעשה כן אתה צפוי לגלות שבעניין הזה (בניגוד למשל לגירושים סתמיים) אין שום עניין של סחיטה כמובן. שום אפשרות לסחיטה, שום רלוונטיות לטענה הזאת. היא סתם נדחפת כי מישהו פעם קרא משהו ומאז רץ עם זה על כל צעד ושעל, רלוונטי או פחות :).

למעלה