מה דעתכם .

תמר שרוני

Active member
אני גרה בקוטג" דו משפחתי כבר יותר מ30 שנה . בין שתי החצרות שבחזית המבנה היתה עד לא מזמן רשת מתכת שהניח הקבלן כשבנה , והיא שמשה כחיץ בין שתי החצרות . לפני כ3 שנים התחלפו הדירים ביחידה הצמודה , והדירים החדשים שמו מחיצת רשת יציבה יותר , בצד שלהם . אחרי כשנה הוסיפו חוד מחיצה , הפעם יותר גבוה , משהו כ180 ס"מ . לפני שבוע באה אלי השכנה ואמרה שהם רוצים לבנות קיר מחומר שנקרא בנייה קלה בין שתי החצרות , והאם אנחנו מוכנים להשתתף בהוצאות ,4000 ש"ח לכל משפחה . אמרתי להם שאנחנו לא מעונינים בקיר שרק יחסום את השמש עבורנו . אבל בשטח שלהם הם יכולים לעשות כרצונם . מה שכן , היינו 30 שנה בלי קיר חוצץ , מצידנו , נמשיך כך עד 120 . הם אומרים שמקובל שכשבונים חיץ בין שני בתים שני הבתים משתתפים בהוצאת . מצד שני , למה אנחנו צריכים לשלם על מה שאיננו מעונינים בו , . מה שעוד לא מצא חן בעייני שהם כבר החליטו באיזה חומר להשתמש , בחרו קבלן כבר נמצא בשטח שלהם וגם סגרו איתו על מחיר , ורק אז אז באו לדבר איתנו , העמידו אותנו בפני עובדות מוגמרות .
מה דעתכם ?

קלייטון.ש

Well-known member
זו שאלה משפטית נפוצה. הנה קישור לפסק דין בסוגיה שפסק שהשכן שהתנגד לבניית הקיר לא צריך להשתתף בעלויות הבניה. פסק הדין קובע שלפי החוק לכל היותר על השכן (עליכם) להשתתף בהוצאות אחזקת הקיר (בשונה מעלות הבניה)

ויוי 25

Well-known member
אם הקיר מפריע ומונע את כניסת אור השמש ,זהו מפגע וממש לא הגיוני שתצטרכו לשלם להם, בפרט שהם לא פנו אליכם מראש ולא קיבלו את הסכמתכם. (אולי הם צריכים לתת לכם פיצוי על דרך התנהלותם הלא הוגנת,כשמעמידים אותכם בפני עובדה בשטח.) ואם לא פנו וביקשו הסכמתכם אז שישלמו בעצמם הוצאות.
אגב, שכנים שלנו החליטו לחצוץ בין הבתים באמצעות שיחים בגובה מטר וחצי, וזה נראה ממש יפה, כך שישנם עוד דרכים לחשוב עליהם מאשר למהר ולהציב קיר שיגרום לחסימת אור השמש.

תמר שרוני

Active member
יש לי בגינה חמישה עצ פרי . שנים מתוכם , תפוז וגואיבה , קרובים לחצר שלה . כחודש אחרי שנכנסו לביתם , היא נגשה אלי ובקשה , בצורה יפה , אני חיבת לציין , שאגזום את מעט העלים שעוברים לחצר שלה , כי היא שונאת עצים שמשירים עלים , עושים לכלוך ומזמינים ציפורים , היא מפחדת מציפורים . אז לא נראה לי שגדר חיה יהיה פתרון טוב במקרה זה .

ויוי 25

Well-known member
בכול מקרה ,כול מחיצה עשויה למנוע מכם את אור השמש, והקיר הוא ללא קבלת הסכמתכם,
ולכן התשלום אמור לחול עליהם בלבד ולא עליכם.

למעלה