מה דעתכם?

jonbaum

New member
מה דעתכם?

אני מצטט כאן רשימה של מישהו שהופיעה בפורום של אתר למטייל. מה דעתכם? "כשאני חושב על אירלנד כמדינה לטיול בה, התוצאה שאני מקבל על כל אותם פרמטרים היא נמוכה מאוד. בעצם - אני לא ממש מבין מה יש לחפש באירלנד בתור יעד לטיול. אני כן אשמח לשמוע מאנשים שטיילו בה, מה בעצם כל כך מוצא חן בעינהם ? אני חי באירלנד מספר שנים ועובד פה. ואיך שאני רואה את הדברים: * מזג אוויר - בעיני אחד הפרמטרים החשובים לבחירה של יעד לטיול, ואולי בעצם לא רק לי אלא לרוב האנשים בעולם שמחפש שמש - במיוחד בתור יעד לחופשה. נכון - מזג האוויר באירלנד הוא לא מהגרועים בעולם אבל בקור, רוחות אין סופיות וגשם מטריד - לא האידיאל שלי לטיול. הרבה זמן השמיים מכוסים באפור והאווירה קודרת. * ערים - ניסיתי ניסיתי, חיפשתי חיפשתי - עדיין לא הבנתי מה יש לדבלין להציע יותר מערים אחרות באירופה כמו פריז, ברלין או ברצלונה. העיר אפורה, בנויה נמוך, והאטרקציה המרכזית בה היא...מבשלת בירה עתיקה (גינס). איך אטרקציה כל כך מרכזית בדבלין היא בעצם משהו מסחרי לחלוטין (ועוד סופר יקר - תיכף נגיע לנושא המחירים) של משפחה פרטית ? העיר לא צבעונית וססגונית, אין הרבה פארקים (למרות שיש פארק נחמד וגדול אחד) ובכלל, מספר האטרקציות בחינם בדבלין הוא לא גדול. כנ``ל עם ערים אחרות באירלנד. דווקא גאלווי היא מקום קטן וחביב מאוד אבל זאת לא סיבה מספיק טובה להגיע לכאן. * רמת מחירים - אולי אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירה של יעד טיול. בחלק מהמקרים - על זה יקום ויפול דבר. הלוואי שהייתי יכול להגיד שאירלנד היא רק יקרה. היא יקרה מאוד מאוד. מאוד. כניסות לאתרים, תחבורה ציבורית, אוכל (אמור להיות דבר בסיסי וזול), שתיה, סרטים...בעצם כל דבר. גם ביחס לערים אחרות באירופה וגם בכלל - אין ספק, כל כמה חודשים מתפרסם סקר מחירים חדש שבו אירלנד תופסת מקום טוב בצמרת. בציון מ-1 עד 10 מקבל 2 - יקרררר. * ואם דיברנו על תחבורה ציבורית - אומנם הרבה מטיילים באירלנד עם רכב אבל לצעירים שבכל זאת רוצים להוזיל את העלויות, צריכים לקחת את הזמן טוב, כי התחבורה הציבורית לא יעילה במיוחד. תדירויות האוטובוסים, מהירויות הרכבות..לא סוף העולם אבל לא מצטיין. בציון מ-1 עד 10 מקבלת 4. * נופים - נכון, מודה, יש באירלנד נופים שגורמים לשתיקה מירוב יופי. אני נדהם כל פעם מחדש מהנוף של `דרך השמיים` בקונמארה או מהנוף של כמה אגמים במחוז WICKLOW. יש הרבה ירוק, יש הרבה מים, הנופים בחופים ובים מיוחדים ודרמטיים. אבל...הייתם פעם במדינה שלא אמרתם לעצמכם כמה היא מדהימה ויפה ? כמה הנוף בה בלתי נשכח ? נכון, הנוף באירלנד יפה וגם ייחודי אבל יש הרבה הרבה מדינות ירוקות ומדהימות. * קח מקל קח תרמיל - מה יותר כיף מלנסוע בקונמארה, לראות אגם יפיפה ופשוט לרוץ אליו ? אופס...לרוב אי אפשר. סוג האדמה הבוצית נקראת BOG וגורמת לך להתבוסס בבוץ. האדמה בהרבה מקומות בוצית ומימית וקשה להתקרב לאותו אגם. וזה אם הצלחת לקפוץ מעל הגדרות שתוקעים באירלנד בכל מקום. אנשים חוסמים נוף כל כך יפה עם הגדרות שלהם וזה חבל. יש מספר שבילים במקומות יפים במדינה אבל לא מתחשק לכם להגיע לאותו אגם יפיפה ? השבילים לא תמיד מובילים למקומות האלה. * אוכל - גרוע גרוע גרוע. מצליחים להרוס כמעט כל מנה, במיוחד בפאבים. האוכל שומני, בקושי אוכלים ירקות ובמקומות שכבר יש אוכל טוב - הוא כל כך יקר. מ-1 עד 10 - מקבל אצלי ציון של 0. ממש רע. * אנשים - יצא לאירים שם של אנשים טובים. האמת שאנשים פה נחמדים וישמחו לעזור בעת צרה אבל קשה לי לדמיין עד כמה אנשים נחמדים פה יותר מסרי לנקה, טורקיה או גרוזיה, שם יזמינו אותך לארוחה או ללינה אם נתקעת, שם תוכל ממש ליצור חברים בקלות. באירלנד האנשים יהיו נחמדים עד גבול מסויים, שהוא קצר במיוחד. יצא לאירים שם של חברותיים ואני חושב שזה לא ממש ככה. הם אנשים סגורים שקשה יהיה לחדור דרך השיריון העבה שהם לובשים. תחפשו קצת באינטרנט - אין בעיה למצוא חומר על הנושא הזה. * בילויים - טוב, הפאב הוא הבילוי העיקרי. אני לא מאמין ששתיית אלכוהול זה משהו שיכול למשוך תיירים. מסחרי לחלוטין, יקר (מאוד!), חוזר על עצמו, מזיק לבריאות ועוד הרבה. הרבה תיירים מתלהבים מהפאבים. אין דברים יותר טובים וחיוביים בחיים להתלהב מהם ? * אתרים - כניסות לאתרים לרוב יקרות למדי. טירה ועוד טירה ועוד טירה. בארץ כל אתר נראה בעיני יותר מעניין מרוב האתרים באירלנד. ומצדה או הסחנה - בכלל עדיפים בעיני על כך אתר פה. ויש עוד הרבה אבל זה לפי רשימת החשיבות שלי. אני אשמח לשמוע ממי שכן נהנה מאירלנד - מה הדברים שכל כך הלהיבו אתכם ? שבשבילם הייתם חוזרים לאירלנד שוב ? או שיש הרבה תיירים שפשוט מגיעים לכאן בגלל שאף אחד לא רואה שהמלך הוא עירום ?"

thesheep

New member
חחח

כנראה שהוא עוד לא שמע מוסיקה אירית. אז כן - יש שם נופים שיש גם במקומות אחרים באירופה, יש שם פאבים חביבים שהם הבילוי המרכזי היחיד פחות או יותר, מאד יקר שם, יש שם פשע ושיכורים ברחוב, אבל ברגע ששומעים את המוסיקה ומקבלים את ה"בום" הראשוני הזה כבר לא אכפת לך מארצות אחרות. קשה לי להסביר את זה.

thesheep

New member
יש כזה דבר? :))

בכל מקום בו אתה מסתובב כתייר ולא כתושב קבע, תמיד תראה את זה בעיניים אחרות לגמרי. אירלנד בשבילי היא עדיין מקום קסום - כמו שהכנרת הייתה בשבילי פעם עד שהתרגלתי לחיות לידה ועכשיו היא רק חלק מהנוף. אני מניח שאם הייתי גר באירלנד, לא הייתי מתרגש ממנה כל כך כמו עכשיו.

GnarledCynic

New member
ובכן,

המוסיקה, הספרות והאגדות הופכים את אירלנד למעין מקום "קסום". כשאתה מטייל במקום שמעניק לך אסיצואציות מאוד חיוביות, קל להתעלם מהמחירים, מהאוכל, מהבוץ, מהגדרות, etc. ואם תשאל אותי, הדיאטה, בתוכה הרגלי השתייה, האירית היא דווקא מעלה ולא חיסרון. אני לא רואה שום דבר בריא בלהגביל את עצמך "בשביל הבריאות". ברור שלאדם שחי באותה המדינה יהיה קשה הרבה יותר להנות ממנה. היתרונות הופכים למובנים מאליהם, החסרונות take their toll. מסיבה זו לא הייתי מוכנה להתגורר באירלנד. בשום אופן לא הייתי רוצה שהמקום יהפוך עבורי ל"עוד מדינה" מלאה באנשים בעלי אגו מפותח וימים אפורים. אני זקוקה למקום הירוק, השיכור, העליז והחלומי שלי. אף על פי שהוא לא -באמת- מיוחד וחלומי, הוא בהחלט כזה בתוך הראש שלי. כלומר, המלך אולי עירום, אבל מאוד מהנה להעמיד פנים שהוא לבוש במיטב מחלצותיו. חוץ מזה, חוויית הפאב האירי עם המוזיקה המסורתית היא באמת משהו מיוחד.

jonbaum

New member
אני חושב שהוא מתבלבל בין

הבעיות של מי שחי תקופה ארוכה באירלנד לבין הבעיות של תייר. הוא מספר על הבעיות שהוא נתקל בהן כאחד שגר כאן הרבה זמן, ומשום מה חושב שהתייר נתקל באותן הבעיות. והדוגמא המובהקת היא בקשר לחברותיות של האירים. הוא אומר שהם רק חברותיים עד גבול מסויים, ושאי אפשר להתחבר איתם באמת. יש משהו במה שהוא אומר, אבל כמובן שזאת בעיה אך ורק של מי שחי באירלנד. התייר לא מחפש מישהו לנהל איתו שיחות נפש אל תוך הלילה. הוא בסך הכל צריך שהאנשים שהוא נתקל בהם, במלון, במסעדות, בסופר, באשנב הכרטיסים בתחנת רכבת, יהיו נחמדים אליו וינעימו לו את היום, ודווקא בתחום הזה האירים לוקחים אותה בגדול. תמיד יש עם מי להתבדח ולקשקש, ויגרום לך לאיזה חיוך. וללא כל ספק הביקור האחרון שלי בפריז בקיץ שנה שעברה בהחלט הזכיר לי עד כמה האירים באמת באמת נחמדים. דוגמא הפוכה היא כשהוא מדבר על לונדון. משתמע מהמאמר שהוא מכיר את לונדון כתייר, ומסיק שיהיה אותו הדבר גם עם יגור שם. אז יש לי הפתעה בשבילו. קשה מאוד לחיות בלונדון, אלא אם כן יש לך טונות של כסף. אתה תמצא את עצמך גר שעתיים וחצי מהעיר באיזו חירבה, יוצא מהבית ב-6 בבוקר וחוזר ב-9 בערב, אז כמה אפשר להנות ממה שיש לעיר להציע, וכמובן שיש לה היצע אינסופי. בקיצור, לכל מקום היתרונות והחסרונות שלו.

Stewart Parnell

New member
טיול זה משהו אישי...

טיול זה משהו אישי וחוויות זה משהו אישי. לאחד, צניחה חופשית בניו-זילנד היא שיא הכיף, ולשני טראומה נוראית... מה תגיד לזה שנהנה - שהוא נכנס לסיכון טראומטי ... אבל הוא נהנה! ומה תגיד לזה שסובל מטראומה - שזה כיף? אבל הוא סובל! נראה לי שלא נכון לדון על המיפרט כשאין הסכמה על העיקרון, שטיול זה משהו אישי... מבחינת העובדות (כגון מזג אויר, מחירים, אוכל) לא ניתן להתווכח, במיוחד עם כותב מאמר המתגורר באירלנד. אני חושב שרוב המבקרים באירלנד באים לאירלנד למרות מזג האויר, למרות המחירים, ולמרות האוכל... מה גם שלא כל המאפיינים קיבלו ציון שלילי גם לדעת כותב המאמר בפורום באתר למטייל. בוודאי גם שאין שום סתירה בין ביקור בטירה באירלנד לבין ביקור במצדה, בסחנה ואפילו במבצר המונפור. למען הגילוי הנאות אוסיף לומר שלקחתי שנים מהילדים שלי לטיול באירלנד. הגדול, כיום חייל בצה"ל, זוכר את הטיול לטובה ומקווה לבקר שם פעם נוספת. הקטן יותר, לא ממש מעוניין לדרוך באי הירוק פעם נוספת (מסיבות שחלק מהן פורטו במאמר שצוטט מפורום למטייל) וכן, שניהם עדיין נשארים אחים ושותפים באותו חדר בבית (כשהגדול מגיע לחופשה מצה"ל)... עוד אוסיף למען הגילוי הנאות שאני אוכל רק אוכל כשר, ונסיעה לאירלנד היא בשבילי דיאטה מאולצת מבוססת על ירקות בלבד. זה לא מנע ממני לבקר באירלנד הן למטרות טיול והן למטרות עסקים. אז טיול נעים... ולהתראות

the band member

New member
תשובה

הכל עניין של טעם (לפעמים טעם רע, יש לציין). ובכל זאת, אם בוחרים להתעלם מהתרבות הקלטית העשירה והמרתקת (וגם הנוצרית, השם ישמור), מהנוף היפהפה(!!!!!), מהאנשים, מהתרבות, מאוסקר ויילד, ג'יימס ג'ויס ועוד אוצרות, מההיסטוריה היפה והכואבת, מהבירה, מהירוק, וכן, גם מהמוסיקה הכי יפה בעולם, ובכן.... אם מתעלמים מכל אלו, אירלנד היא סתם בוץ ופאבים יקרים...

nonagon

New member
ענק

עכשיו אני מצטער שנסעתי... פעמיים בשנתיים האחרונות. ובכלל, כשהייתי שם איך יכלתי שלא להתייחס יותר מדי למחירים, לאוכל הרע, לאנשים המאותגרים אדיבותית וכו' (דווקא כן שמתי לב שדבלין נראית ככפר שנכפתה עליו אורבניות). כנראה שאיבדתי את הרפרנס. ואולי זה בגלל שידעתי שיקר,בישלתי לעצמי דברים מטסקו, לא חיפשתי איטראקציות אנושיות וביליתי סה"כ יומיים בדבלין. פשוט מצאתי דברים אחרים. המלך הוא אכן עירום טוב נו... כמעט בדיוק ראיתי אותו בדרך מהכנסייה לפאב או להיפך הוא ציין כרגיל את מזג האויר הנפלא היום ואז חזר מתחת למטרייה שהתעקמה ברוח הוא חושב שקרומוול בן זונה ואם רק היה יכול... היה עובר לגור באנגליה הוא תמיד מכריח את הבת שלו להגיד את כל התפילות לפני שהיא הולכת לטמפל בר עם לא יותר מאינצ' רבוע של בד עליה בלילה כשאף אחד לא רואה הוא עף עם מייקל ועם פדריג לדונגל ולדרי וחוזר לפנות בוקר כדי שיוכל לספר על זה ועל איך המיסים לא הגיוניים והאינפלציה גם היא בשמיים הוא כבר לא מלך עליון של טארה זה היה מזמן אבל מלך החצר האחורית של המערב זה גם משהו

paddy22

New member
זה מאוד סוביייקטיבי

נכון, האוכל גרוע ודבלין היא בסה"כ dirty old town, ויש כל כך הרבה ערים אטרקטיביות יותר. וגם הנופים יפים ככל שיהיו, נמאסים אחרי שבוע, ויקר, והאוכל גרוע וכו'. העניין הוא שכל אחד נמשך למקומות מסויימים והם לא בהכרח המקומות הכי יפים או זולים או בעלי מזג אוויר אטרקטיבי. אני למשל, נהניתי יותר באירלנד האפורה והמאוד יקרה מאשר בברזיל הזולה ושטופת השמש. אם היו נותנים לי לבחור לאן לטוס עכשיו, הייתי בוחר באירלנד (או בסקוטלנד) על פני כל מקום אחר, למרות שביקרתי בשתיהן. כשאתה חי במקום מסויים, הפרספקטיבה שלך שונה לגמרי. תיירים תמיד "מוקסמים" מדברים שהמקומיים לא מייחסים להם חשיבות. אני למשל, שונא את ת"א, ממש קשה לי להבין ממה תיירים מתלהבים בעיר הזאת. ובקיצור, הכל נראה טוב יותר כשאתה תייר, וזה נכון לכל מקום בעולם.

nonagon

New member
ש: איך קוראים לאירי...

שמגדל גם כבשים וגם פרות? ת: ביסקסואל (נכון גם לגבי אוזיס וקיוויס)

למעלה