מה ההבדל בין רבע אורך גל או חצי אורך גל

מה ההבדל בין רבע אורך גל או חצי אורך גל

ניתבקשתי לחשב את אורך כל מוט בניפרד של אנטנת שידור, אנטנת דיפול בעלת שני מוטות האחד עליון והשני גראונד, מה ההבדל בין סוגי אורכי הגל, ובעיקר, למה זה גורם באם ניבחר חצי אורך גל לעומת רבע אורך גל? תודה מראש

תודה רבה, ושאלה נוספת לגבי חישוב אורך גל

אני מכיר את הנוסחה של 300.000.000 חלקי התדר, אבל לא בהכרח מבין אותה. נניח שניקח תדר מסויים כמו 57.6 מגה הרץ שעליו אני מעוניין לשדר, וברשותי אנטנת דיפול כמו הנ"ל, שמורכבת משני מוטות איך אני מחשב את אורך כל מוט בצורה הברורה והוודאית ביותר?. שוב תודה מראש.

4Z7DHD

New member
אורך אנטנה

בגדול וגס - 1.מהירות האור/התפשטות גלי רדיו - 300.000 קמ/שנייה 2. אורך גל - מהירות חלקי תדר עבודה. שלא נתייגע בנוסחאות - הנה כללי אצבע : אורך במטר כפול תדר במה'ץ צריך ליהיות 300. כלומר - אורך גל לאנטנה ל-120 מה'ץ - 300 לחלק ל - 120 - שזה 2.5 מטר אורך גל. דייפול של 1.25 (שני החלקים) יתאים כמו עכבר שמן לחתול רעב................. בגדול - אנטנה חצי אורך גל לתדר עבודה של 300 מה'ץ - 2 חוטים/מוטות של חצי מטר, או מוט אנכי של קצת יותר מחצי מטר עם משטח הארקה. המוניות למשל עובדות ברובן באיזור ה-160-170 מה'ץ, והאנטנה שלהם היא קצת פחות ממטר. מוטורולה מייצרת את הציוד שלה כך שהמעגלים הסופיים מתואמים הכי טוב לאנטנה 5/8 . כן כן, יש גם תחום כזה.............. חובבים יושבים על 144 מה'ץ - וזו הסיבה שתשמע אותם מדברים על תחום ה-2 מטר...

4Z7DHD

New member
מעגלים סופיים

האמת היא שזה היה ממש מזמן שעבדתי במוטורולה, וגם אז לא בתפקיד טכני. בשנות ה-70 וה-80 של המאה שעברה, כל ציוד הקשר של מוטורולה היה מותקן עם אנטנות 5/8. ההסבר שנתנו לנו בזמנו הוא שאורך כזה של אנטנה מאפשר תכנון מעגלי הספק עם נצילות גבוהה יותר וחימום מופחת של המכשירים (בימים ההם מזגן באוטו היה רק לראש שממשלה..................) האמת הטכנית היא שמעגל הספק, אם מתוכנן נכון, יכול וצריך להתכוונן לכל אורך של אנטנה (בגבולות הסביר כמובן). אני לא בטוח שהיום, בימים של ספקים ממותגים ומגברים דיגיטליים יש משמעות כל כך מכרעת ליחס האנטנה. אני חושב שכאן כבר באות לידי ביטוי תכונות של נצילות וכווני הקרינה של האנטנה, וכאן כבר יש לכל אורך את היתרונות והחסרונות. לא אפרט מסיבה פרוזאית - לא מומחה לעניין, ואני נאמן לאמרה " אם אין לך משהו מועיל/חכם/אינפורמטיבי לאמר - אל תתן לזה הוכחות בכתב......." . (באנגלית עם ברנארד שאוו באמצע זה נשמע הרבה יותר טוב )

למעלה