מה זה ל"ג בעומר?

shinon28

New member
מה זה ל"ג בעומר?

הימים שבין פסח לשבועות, ימי ספירת העומר, קיבלו מאוחר יותר גם משמעות של ימי אבל, שאינם קשורים כלל למשמעות המקורית של הספירה. האבל נקבע בעקבות מותם הטרגי של עשרים וארבעה אלף מתלמידיו של רבי עקיבא (136-50 לספירה), שהיה מגדולי החכמים בדורו ומנהיגו הרוחני של מרד בר כוכבא. בתלמוד נאמר, כי תלמידיו מתו במגפה (מחלה), אך ההיסטוריונים מניחים, כי נהרגו במלחמה, שהשתתפו בה במסגרת מרד בר כוכבא ברומאים. בימי הספירה מקימים מנהגי אבלות – אין מסתפרים ואין מתגלחים, אין מתחתנים ואין מקימים שמחות ובילויים. לפי המסורת, פסקה המגפה ביום השלושים ושלושה לספירת העומר (ל"ג בעומר ל= 30, ג= 3), ומאז נקבע יום זה כיום שמחה. לפי חלק מהדעות, ביום ל"ג בעומר הפסיקו תלמידי ר' עקיבא למות. לפי דעות אלה, בל"ג בעומר מפסיקים לנהוג את מנהגי האבלות - החל מיום זה אפשר להתחתן וגם להסתפר. יש המוסיפים ואומרים כי ביום שהפסיקה המיתה צריך לשמוח מעט. ל"ג בעומר הוא גם יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי, שהיה אחד מתלמידיו של רבי עקיבא. לפי המסורת, חבר רבי שמעון בר יוחאי את ספר "הזהר" הקדוש, שהוא הספר היסודי של חכמת הקבלה – חכמת הנסתר.

shinon28

New member
ל"ג בעומר - יום פטירת ר' שמעון בר יוחאי זי"עא

רבי שמעון בר יוחאי היה חכם גדול, שחי בתקופת השלטון הרומי בירושלים, לפני כ- 2,000 שנה. הוא היה אחד מחמשת תלמידיו של רבי עקיבא, אשר - למרות הרדיפה הקשה - הצליחו לקבל תורה מרבותיהם ולמוסרה הלאה לתלמידיהם ובכך לקיים את רצף העברת התורה מדור לדור ולמנוע את שכחתה. התלמוד (מסכת שבת, דף ל"ג עמוד ב') מתאר מאורע חשוב בחייו של רבי שמעון בר יוחאי: הרומאים הוציאו צו, שאסר על לימוד התורה. רבי שמעון שכאב זאת מאוד, התבטא נגדם בפני קבוצת חכמים. שמע זאת אדם אחד, שהעביר את הדברים לשלטון הרומי. הרומאים החליטו לדון את רבי שמעון למיתה והוא נאלץ לברוח ולהסתתר מעיניהם. רבי שמעון ובנו אלעזר ברחו למערה בצפון הארץ. בבריחתם לא נטלו עמם דבר ורק בזכות שני ניסים הצליחו להתקיים במשך שנות שהותם באותה מערה: מעיין מים חיים, שפרץ ועלה בפתח המערה ולצדו עץ חרובים מניב פירות. גם בגדים להחלפה לא היו להם. האב ובנו רצו לשמור על הבגדים שברשותם, על מנת שיוכלו להיות לבושים באופן מכובד בזמן התפילה. לכן חפר כל אחד מהם בור באדמה, פשט את בגדיו וכיסה עצמו בעפר עד לצווארו (הם הקפידו להיות מכוסים כדי לשמור על צניעותם). במשך כל היום הם עסקו בלימוד התורה, כשהם טמונים באדמה ורק כאשר הגיע זמן התפילה, הם היו מנערים מעליהם את העפר, לובשים את בגדיהם, עומדים להתפלל - וחוזרים אל האדמה... רבי שמעון ובנו נשארו במערה במשך 12 שנים, כשהם מנותקים לחלוטין מהוויות העולם - להוציא לימוד התורה. והנה הגיע היום הגדול - אליהו הנביא הגיע אל המערה ובישר להם על מותו של קיסר רומי. על פי חוקי אותה תקופה, יחד עם מותו של הקיסר והתמנותו של הקיסר הבא, התקבלה "חנינה כללית" וממילא הגזירה נגד רבי שמעון בטלה.

shinon28

New member
רבי שמעון בר יוחאי - המשך

בחגיגות ל"ג בעומר, מדליקים יהודים בכל רחבי הארץ מדורות, שבאות לסמל את האש האדירה, שהקיפה את רבי שמעון בר יוחאי. נוכל לראות את הילדים עוסקים שבועות ארוכים, באיסוף קרשים וחומרי בעירה ומגלים את כישרונותיהם הארכיטקטוניים ביצירת מבנים מרשימים - העתידים לעלות באש. זוגות נישאים, אירועים רבים נקבעים ליום זה והשמחה חוגגת ברחובות. אבל, אם ל"ג בעומר מציין את יום מותו של רבי שמעון בר יוחאי, למה עושים ממנו כזאת חגיגה? נקודת השיא של חיים נאדרים אלה, הייתה חשיפת סודות התורה העמוקים והנשגבים. הסיבה היא, שרבי שמעון הורשע בפשע איום כנגד האומה הרומית. לפי כל הסיבות, הוא היה אמור למות הרבה לפני זמנו. אבל, תוך הקרבה עצמית מדהימה (שנות המחבוא במערה) וסדרה של ניסים (עץ החרוב ומעיין המים החיים), הצליח רבי שמעון להשלים את חייו. נקודת השיא של חיים נאדרים אלה, הייתה חשיפת סודות התורה העמוקים והנשגבים. כל אלה הם סיבה למסיבה. בל"ג בעומר נוהגים לעלות לקברו של רבי שמעון בר יוחאי, במירון שבגליל. ביום אחד מגיעים לשם כרבע מליון יהודים - רוקדים, מתפללים חוגגים ומודים על המתנות הרוחניות הנפלאות, שרבי שמעון זכה להעניק לנו. ישנם אנשים, שמתמקמים שם שבועות מראש, מתוך ציפייה ליום הגדול. בל"ג בעומר, מתמלאת הארץ בלפידים ובמדורות - ברחובות ועל גגות הבתים. מטוסים החולפים ממעל נבוכים, צילומי לוויין של ישראל מראים אותה זוהרת בצבע שונה. באופן סימבולי, הם מאירים את הנתיב, לאלה החפצים להבין את האמת הפנימית של התורה, כפי שנחשפה על ידי רבי שמעון בר יוחאי

S r 35

New member
בוקר ../images/Emo117.gif

כל העיר מסריחה. את הים לא רואים. אתמול היו נפצים וזיקוקים עד אמצע הלילה = הרגשתי כמו במלחמה
ל"ג בעומר כאן
היינו אתמול בערב במדורה עם חברים. היום אנחנו אמורים להיות בעוד אחת, מטעם הגן של נירי. רצה לענייני: אני לעבודה, הילדים לגנים (יבורך מי שהמציא את הצהרונים
). תהיו טובים
שבוע טוב ונפלא

dafgol

New member
איזה סופ"ש ....

בשישי הגיעו אלינו כל המשפוחה למנגל חגיגי ( ההורים סבתא שלי אחי ואשתו לעתיד וארבעתינו כמובן), בשישי בערב הרגשתי כבר כל כך תשושה .... בשבת סבתא שלי נפלה בבית שלה ונחבלה בראש ובידים, היה סרט לא קל....אבל מאחורינו פחות או יותר.... הוזמנו ל|מדורה| פה לייד הבית עם חברים, אבל בר התחיל "לזייף" ולהיות קרחצאן והחלטנו לא ללכת בסוף, החלטה נכונה כי ברי קדח מחום והזה וממש סבל נתתי לו תרופה בדחילו ורחימו ממש, לדעתי הוא התייבש אתמול...כל הלילה ישבתי לידו עם קומפרסים קרים ורטובים להורדת החום ולליטוף מפנק....הבוקר הוא ככה ככה...נתתי לו בבוקר תרופה וכמובן כל תוכניות הטיול עם ההורים שלי התבטלו ( גם בגלל סבתא וגם בגלל בר ) אני משוועת לכמה שעות שינה רצופות ושקטות... מזל שרזי במעון היום עד 15:30 , נראה איך אחזיק מעמד עד הערב.... חג שמח |מדורה|

לולי72

New member
הי דפנה מה קורה?

שלחתי לך הודעה אתמול וגם התקשרתי אליך לפלאפון ולבית ולא ענית, רציתי לשאול משהו על המצלמה והמחשב בשביל אחותי אבל נראה לי שהיא הסתדרה. מה שלום בר? אנחנו נסענו להורים של לירון אתמול ולירון ויובל בינתיים נשארים שם, בערב אבא שלי ואני נוסעים לקחת את יובל, לירון מאתמול בערב לא יכול לדרוך על הרגליים, יש לו בצקת ונפוח לו, מחר קבעו לו תור דחוף במרפאת אלרגיה ב"זבולון" בקריות, אני מקווה שיהיה בסדר. חוץ מזה, לי יש דלקת בעין ולירון נדבק ממני, אני פשוט סוחבת את זה כבר כמה ימים וחשבתי בהתחלה שזה כלום ואין לי טיפות ולא משחה אבל לירון קיבל אז אני אקח את שלו, אין לי זמן ללכת לקופת חולים ובחום הזה גם אין לי כח. הסתובננו אתמול עם יובל בין מדורות. מי עשה כאן ליד הבית מדורה? הולכת לישון קצת. יאללה ביי.

frige

New member
צהריים טובים ועייפים

אמש היו אצלנו ההורים שלו, אחותו ומשפחתה, אח שלו ומשפחתו וההורים שלי. התחלנו את ה|מדורה|ות ב-20:30 ובילינו ואכלנו ונהנינו עד 23:20 בערך. אח"כ אשת אחיו של אלי במקום לעשות רוורס נסעה קדימה ונכנסה פה לבור, עד שהצליחו לחלץ אותה בעזרת השכן החכם והרעיונות המדהימים שלו היה כבר 00:30. היום הראל איתנו בבית, נסענו בבוקר למגדל העמק למתחם, קניתי לו חץ וקשת ושאר ירקות ושטויות. חזרנו בסביבות הצהריים ואני שפוכה מעייפות. הילדים פה משתוללים והבית נראה תוהו ובוהו וחושך על פני שרית. אני עייפההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההההה ברמות. דפנה, שברי וסבתא שלך ירגישו טוב במהירה.
שרית

S r 35

New member
../images/Emo24.gifוקים ו../images/Emo57.gif לכולם כאן

דפנה
מה קורה? איך אתם מרגישים? סבתא התאוששה? אני מקווה שהיא לא שברה שום דבר, ואיך אתם? ... ברי, רזי, את וגם גולן. מקווה מאוד ובכל לי
י שאתם מרגישים יותר טוב. שרית
מקווה שהצלחת לנוח ולצבור כוחות. כל-כך מבינה אותך. העייפות של תחילת היריון היא
וכשמתלווה אליה מזג-אוויר שרבי זה
תרגישי טוב. עדן
איך הדלקת בעין? מקווה שגם אתם מתאוששים. ולכל חברי הפורום
מקווה שכולכם בקו הבריאות. לילה טוב

dafgol

New member
../images/Emo51.gif שינון

כרגיל מרתק ומעניין
במהלך היום אעלה למאמרים של הפורום. חג שמח

מדורות בניו יורק בתוך פח ענק מתכתי

המדורות בניו יורק הן בתוך פחים ענקיים ממתכת וזה בגלל הזהירות - הבנייה כאן היא מעץ ואים מדליקים מדורות רגילות משהו שלא קיים אז מייד קחו בחשבון שמכבאי האש יופיעו אבל היה כיף ונחמד ל"ג בעומר שמח

למעלה