מה לדעתכם

צביה.ש

Well-known member
טוב בדת?
ומה רע בדת?
יש הרבה דברים טובים בדת כרמו, להאחוז באמונה, מנהגים, לדעת שיש לך עוגן לתפילות.
וברע הוא שיש כאלה שלוקחים את זה קיצוני מידי ונכנסים לדת בטירוף...
אפשר להאמין בדת ולהיות גמישים לדברים אחרים שלא קשורים לדת.

טוב בדת?
ומה רע בדת?
טוב בדת?
ומה רע בדת
לא כל כך יודעת מה זה 'דת'...
מכאן מילים כמו 'דתי', 'דתיה' לא כ"כ מדבר אלי...
ודאי שלא הסממנים החיצוניים... שהם יותר תחפושת
וצורך לישלוט בבני אדם כבני אדם.
הקשר שלי ב'דת' זו האמונה השלמה שלי בקב"ה...
ומסביב לאמונה הרצון והצורך שלי להעביר לדור הבא מסורות,
אותם המסורות שאני קבלתי מהורי...
ואם 'דת' מאובחנת בשטריימל ובמאכלי מסורת... אז אני לא
דתיה בשטריימל אבל אני חסידה... ומתנגדת... ולאומית... וחרדלית
בענייני מאכלי מסורת בית אמי...

אז מאחר ואני לא רואה ב'דת' שום דבר שלילי... אני שמחה לראות
שהמגידרים 'דברים רעים' לא ראו ב'דת' פסול אלה בבני אדם שמפרשים
את ה'דת' למקומות לא טובים ועד מלחמות...

סבא של כיפה אדומה

Well-known member
מנהל
טוב בדת?
ומה רע בדת?
הטוב הוא... כשאתה בצרה, אז יש לך למי לפנות.

זוכר במלחמת ההתשה אני שוכב על החול בסיני כשפגזים של המצרים נופלים בטונות מסביב.
ראיתי כבר בעיני רוחי את אמי בהלוויתי בוכה.
באותו הרגע התפללתי לה' והבטחתי לו שאני מניח תפילין ועושה הכל, רק שיציל אותי מהגהינום הזה.
הוא באמת הציל אותי.
הנחתי תפילין כמה חודשים טובים וזהו.
אני מודה שלא עמדתי בהתחייבות שלי מטעמים אנוכיים.
בקיצור ה' בטוח שאני לא בסדר.
לא עמדתי במילה שלי. ;-(
זה מה שטוב בדת.
היא נוחה וטובה כשלא נוח לך.
וכשנוח לך, היא כבר לא נוחה? :-/

SupermanZW

Well-known member
טוב בדת?
ומה רע בדת?
מכיוון שבשביל להאמין לא צריך דת והמיסוד (עצם הפיכת אמונה לדת) רק מוציא את הצדדים האפלים, הכופים, המושחתים והרצחניים במקרים מסויימים מהאמונה אל הפועל (כי אמונה היא טובה רק כשהיא פרטית, לא כשהיא ציבורית) יש רק רע בדת, אין בה שום טוב. לעומת זאת באמונה (אך ורק בתנאי שאינה ממוסדת) יש דברים טובים שכבר יש מי שציינו כאן אך ייחסו זאת בטעות לדת.

Harrington

Well-known member
מנהל
מכיוון שבשביל להאמין לא צריך דת והמיסוד (עצם הפיכת אמונה לדת) רק מוציא את הצדדים האפלים, הכופים, המושחתים והרצחניים במקרים מסויימים מהאמונה אל הפועל (כי אמונה היא טובה רק כשהיא פרטית, לא כשהיא ציבורית) יש רק רע בדת, אין בה שום טוב. לעומת זאת באמונה (אך ורק בתנאי שאינה ממוסדת) יש דברים טובים שכבר יש מי שציינו כאן אך ייחסו זאת בטעות לדת.
סתם סקרנות, אתה הבנת את עצמך?

Harrington

Well-known member
מנהל
הבנתי טוב מאוד, אתה פשוט לא רוצה ולכן גם לא מנסה להבין.
אה, אני לא רוצה. זאת בטח הסיבה שקראתי לא פחות משלוש פעמים מתוך נסיון להבין :).
אשריך על אבחנתך המדויקת (אעלק).
כשתוכל להגיב עניינית בלי לחלק ציונים או לנסות להחליט עבורי מה אני רוצה או לא רוצה, תרגיש חופשי לעדכן. אולי נוכל אז (ולא רגע קודם) להמשיך את הדיון באופן קצת יותר בוגר וענייני (עד אז אנא סלח לי אם לא אקרא את הודעותיך בתת-השרשור הזה או אגיב עליהן).

SupermanZW

Well-known member
אה, אני לא רוצה. זאת בטח הסיבה שקראתי לא פחות משלוש פעמים מתוך נסיון להבין :).
אשריך על אבחנתך המדויקת (אעלק).
כשתוכל להגיב עניינית בלי לחלק ציונים או לנסות להחליט עבורי מה אני רוצה או לא רוצה, תרגיש חופשי לעדכן. אולי נוכל אז (ולא רגע קודם) להמשיך את הדיון באופן קצת יותר בוגר וענייני (עד אז אנא סלח לי אם לא אקרא את הודעותיך בתת-השרשור הזה או אגיב עליהן).
כל עוד אמונה היא פרטית בלבד והמאמין לא משתמש בה נגד מי שלא מאמין בה או מתארגן (מתמסד) כדי לכפותה (או פרקטיקות הנובעות ממנה) על אחרים אין בעיה, ברגע שאמונה ממוסדת היא הופכת לדת וכשהיא ממוסדת יש בה רק רע, כולל פוטנציאל לרצח המונים ודברים כאלה כבר קרו בהיסטוריה.

באמונה יש דברים טובים, בדת יש רק דברים רעים.

Harrington

Well-known member
מנהל
כל עוד אמונה היא פרטית בלבד והמאמין לא משתמש בה נגד מי שלא מאמין בה או מתארגן (מתמסד) כדי לכפותה (או פרקטיקות הנובעות ממנה) על אחרים אין בעיה, ברגע שאמונה ממוסדת היא הופכת לדת וכשהיא ממוסדת יש בה רק רע, כולל פוטנציאל לרצח המונים ודברים כאלה כבר קרו בהיסטוריה.

באמונה יש דברים טובים, בדת יש רק דברים רעים.
אני לא יודע מה זאת אמונה ממוסדת. אדם יכול להאמין. מוסד לא יכול להאמין. זאת פשוט הגדרה לשונית שגויה. בוודאי שיש קשר וסנכרון בין האמונה לדת. אם נורא חשוב לך שהמילה דת לא תופיע בהקשר חיובי, אתה יכול לבצע את החלוקה מלאכותית בין הדברים. אבל זאת חלוקה מלאכותית ולא אמיתית.

רצח המונים, אם קרה בעבר בחסות הדת, קרה עקב פרשנויות על הדת. יהיה לך קשה למצוא דת שבאמת ובתמים קוראת לרצח המונים. בכל מקרה גם אם תמצא, עדיין תזדקק לאמונה של המבצע כדי כביכול להצדיק את המעשה בשם הדת, כך ששוב האמונה והדת מתחברות ובלתי ניתנות להפרדה.

לעניין הכפיה, העולם קצת יותר סבוך מזה כמובן. אמנם לכתחילה בהחלט כולם יוכלו להסכים על כך שלא ראוי לכפות דת (אגב, לא רק דת כמובן). אולם יש מקרים בהם זה בכל זאת נחוץ מסיבות שונות. יש מקרים בהם אי-הכפיה על האחד מהווה דה פקטו כפיה אחרת על השני. וכך הלאה.

נסיך.333

Well-known member
יש הרבה דברים טובים, עובדה שהחלק הארי של עשרת הדברות מוביל גם בדתות האחרות
מה שרע בכל הדתות זו הכפייה, האמונה השגוייה שרק הדת שלהם והדרך שלהם היא הנכונה
ואת כל היתר ניתן וצריך להשמיד..
ידוע שבמלחמות הדת נרצחו הכי הרבה אנשים..

Harrington

Well-known member
מנהל
יש הרבה דברים טובים, עובדה שהחלק הארי של עשרת הדברות מוביל גם בדתות האחרות
לא רק עשרת הדברות. אם תבחן את זה, אתה תמצא שחלק גדול מאוד מההלכה היהודית אומצה בצורה כזאת או אחרת אל תוך החוק האזרחי ברוב מדינות העולם.

מה שרע בכל הדתות זו הכפייה, האמונה השגוייה שרק הדת שלהם והדרך שלהם היא הנכונה
ואת כל היתר ניתן וצריך להשמיד..
אשרינו שזכינו להשתייך לדת שאין בה את האמונה הזאת :).

ידוע שבמלחמות הדת נרצחו הכי הרבה אנשים..
תגדיר "ידוע". הטענה ידועה, אבל מישהו פעם בדק את זה? למשל השווה למלחמות טריטוריאליות?

Harrington

Well-known member
מנהל
הכל טוב בדת. לא מצאתי בו רע.

מה שכן יש בו רע, זה פרשנויות שגויות על הדת או ניצולה על-ידי גורמים אינטרסנטיים לקידום מאווייהם. אבל זה לא עניין שמגיע מהדת עצמה בדרך כלל. ודאי לא אם אנחנו מדברים על היהדות דווקא.

משתפרת1

Well-known member
למי שבאמת מאמין הדת נותנת עוד כוח ועוד אמצעי התמודדות.

אור גינאל

Well-known member
דת היא בסיס לאמונה.
היא מתחילה באמונה באחרים ובמה שהם אומרים והיא ממשיכה לאמונה עצמונית
כשהדת לא מתפתחת לאמונה עצמונית זה אינפנטילי.

למעלה