מוסר וחשבון נפש

aviel931

New member
מוסר וחשבון נפש

בימים אלו מנהג ביהדות לעשות חשבון נפש... מה דעתכם על חשבון נפש? לאיזה תורת מוסר אתם מתחברים? והאם יש דעות של פילוסופים בנושא? חג שמח

בארבאבא

New member
יום הצביעות

זה מעצבן אותי.התקופה הזאת.. פתאם כולם באים אליך ומבקשים סליחה. וגם סליחה מאוד לא אמיתית. אבל כן,כל כיפור אני אכן עושה חשבון נפש. יותר ביני לבין עצמי.לא רוצה לערב את אלוהים\חברים בשגעונות שלי. אני מתחברת לתורת המוסר שלי. יש לי את החוקים שלי,הגבולות שלי.ועד עכשיו זה לא מזיק למישהו..

יימים מיותרים

אני כמו ברבאבא חושב שאלה ימי צביעות כי הסליחה איננה אמיתית וכנה אני חושב שאם מישהו באמת רוצה לבקש סליחה הוא יעשה את זה בזמן שהוא רוצה ומתאים לו ולא מתי שאומרים לו

noamgk

New member
הימים צבועים, או החברים שלכם?

אני לא מכיר אנשים שאומרים סליחה בצביעות. אני חושב שבימים כאלה יותר קל לאנשים לגשת ולומר סליחה, כי הם מבינים שהאדם ממנו הם מבקשים סליחה מכיר בייחוד של הימים המסויימים האלה לבקש סליחה, וכך יותר קל להתגבר על הציניות, אותה ציניות שמובילה אתכם לחשוב שהסליחה היא "צבועה".

אני אישית

אומר סליחה גם בימים האלה וגם בימים הרגילים לי אין ממש יחס מיוחד לימים האלה בשבילי זה ימים כמו כל הימים

Dragonaut

New member
הימים צבועים.

לא צריך ימים מיוחדים בשביל לבקש סליחה, או בשביל לסלוח. כמובן, גם האנשים צבועים; אלה שלא היו מבקשים סליחה לעולם, נזכרים בימים הללו, מנצלים את הגל. מה שמחזיר אותנו לנקודה בה הימים צבועים; 'בימים כאלה יותר קל לאנשים לגשת ולומר סליחה'. ופה הבעיה. הימים הללו הופכים יכולת חיים לתופעה, ומביאים עמם גלים של מבקשי-סליחות כאלה ואחרים, שלא היו עושים זאת, אם לא הימים המוקדשים לכך.

noamgk

New member
אז מה בדיוק אתה רוצה?

שהם לא יבקשו סליחה בכלל? זו בדיוק השאלה. "מנצלים את הגל" זה רק במבט הציני שלך. על פי האמת, זה כמו שאמרתי קודם.

Dragonaut

New member
סליחה

שנובעת מ'היום מבקשים סליחה, אז אבקש סליחה', איננה סליחה. בני אדם צריכים לדעת לבקש סליחה, בלי קשר לתאריך או למאורע. אם הם לא, הם לוקים בתפקודם החברתי.

noamgk

New member
בני אדם הם בני אדם.

קשה להם לבקש סליחה. האמן לי, אני מתיימר להיות מאמין גדול, ויש אנשים שעד היום אני לא מצליח לבקש מהם סליחה, ועברו כמה "אלולים" וכמה ימי כיפור מאז... אז באים ימים שפותחים פתח לכך. כשאדם מבקש סליחה הוא הכי לא צבוע שיכול להיות, שהרי הוא היה יכול פשוט לשבת בצד ולא לעשות כלום. אז אתה ונערון צדיקים גדולים, כנראה קל לכם לבקש סליחה מכל מי שפגעתם בו. יש אנשים על הארץ שזה לא קל להם, והם צריכים זמן מיוחד לכך. ואפשר להגיד עליהם הרבה דברים, אבל הם בטח לא "צבועים".

רוב האנשים שיחכו עד ליום כיפור כדי לבקש

סליחה, הם כן צבועים. הם באים ביום כיפור, כדי להסיר אשמה, כדי להסיר אותך מהרשימה. אולי אתה לא כזה, וקל לך יותר בימים האלו, זה לגיטימי, אבל עדיין- יש משהו מאוד צבוע בימים האל, לרוב הסליחות לא אמיתיות. בתיאוריה הם ימים מאוד יפים, בתכלס- לא.

בארבאבא

New member
מה זה עוזר אחד בפה ואחד בלב?

בגלל שיום הכיפורים הוא יום מיוחד שבו מבקשים סליחה,אז רק ביום הזה אבקש סליחה? אם אדם אומר את זה כדי לצאת ידי חובה,עדיף כבר שלא יצטער בכלל.

noamgk

New member
ביהדות זה לא סתם לומר "סליחה".

צריך לפייס את האדם ולבקש ממנו סליחה, עד שיתרצה. אם אינו מתרצה - יש לנסות לפייסו שוב, ולבקש שוב סליחה. וכך גם בפעם השלישית. הרמב"ם אף פוסק שאם גם לאחר שלוש פעמים אין החבר מתרצה - על המבקש לשלוח שלוש משלחות המורכבות משלושה אנשים שונים כל פעם שידברו על לב הסרבן. מכאן שלא מדובר ביציאה י"ח, אלא בהשכנת שלום ואהבה בין חברים.

בארבאבא

New member
כן,אני מכירה את ההלכה..

השאלה כמה עושים את זה. ולמה דווקא רק בכיפור?! פגעת בבנאדם-תתנצל! אל תחכה לנעילת שערי שמיים.

noamgk

New member
קל לדבר.

הרבה פעמים אנשים פוגעים באחרים מתוך סערת רגשות, חוסר שליטה וכעס. באותו רגע קשה להתנצל, ולאדם הפגוע קשה לקבל התנצלות. גם אני מבקש סליחה מכל אדם שלרגע עלה בליבי חשש שאולי עשיתי לו משהו (אפילו דחיפה קטנה - כאקט נימוסי בסיסי). אבל לא תמיד המצב הוא כזה, ולפעמים עובר זמן ולא באה התנצלות. לומר את האמת? אני לא מבין על מה הדיון בכלל. זו מציאות קיימת ופועלת, והדבר היחיד שמפריע לכם לראות אותה זה ציניות. נכון, יש אנשים שסתם מבקשים "סליחה" מהירה ושטחית, אבל בד"כ הם גם לא אלו שפגעו בכם, אז ממילא הם לא רואים צורך להשקיע או לטרוח. אני לא חושב שמישהו שיודע שהוא פגע בך מאוד היה זורק לך "סליחה אם פגעתי" חטוף וממשיך הלאה.

בארבאבא

New member
אתה יכול לפעמים ממש לתת בקטנות..

אני לא אומרת שצריך להתנצל שנייה אחרי הריב. זה דיי...בלתי אפשרי.זה ברור. אבל לא צריך לחכות במיוחד ליום כיפור. אתה יודע מה..זה כמו יום האהבה. אני לא צריכה יום מיוחד כדי לומר או להראות למישהו שאני אוהבת אותו. נכון,יום כיפור זה יום של חשבון נפש,יום של בין אדם לחברו. אבל לא צריך לחכות רק לכיפור כדי לבקש סליחה.אדם צריך ללמוד להתגבר על הגאווה והכבוד.

noamgk

New member
ברור שזה לא לכתחילה,

ושאדם צריך לבקש סליחה מחברו כמה שיותר מהר. אבל יום כיפור והימים הנוראים הם מיוחדים לכך, בין השאר מהסיבות שפירטתי.

לא כל מבקשי הסליחות צבועים,

וזה די הגיוני שהרוב הם כן, הרי מי שאכפת לו ממך יבקש סליחה בסמוך לזמן בו פגע בך, ומי שלא באמת אכפת לו יחכה ליום כיפור, כי זה לא היה חשוב מספיק לפני כן. וזה בעיתי, כי יש אנשים שחייבים ימים "מיוחדים" (צבועים) כדי להגיע למצב של לבקש סליחה, הם פשוט לא נמצאים במצב של חשבון נפש, אלא אם נאמר להם שזה זמן מתאים. וחוץ מזה, לדעתי רוב האנשים שיבואו אליך ויבקשו סליחה בימים האלו, לא יחשבו שהם צבועים,אפילו שאתה חושב שהם כן. זה נראה להם לגיטימי לגמרי, ותכלס- זה עדיף מכלום, לפחות הם חשבו עלייך, ואפילו שזה ממניע אגואיסטי.

בארבאבא

New member
העניין הוא שזה כבר הופך למשהו שבעיניי

הוא מאוד סתמי.כולם מצטערים ואומרים "סליחה אם פגעתי". לא צריך לחכות ליום הזה בכדי לבקש סליחה. אם פגעתי באדם,אני אומרת "אני מצטערת" באותו הרגע.אני לא אחכה לכיפור, ולא אתחיל לעבור אחד אחד ואומר "סליחה.סליחה!מחל לי!". לא אוהבת את זה,זה מרגיש לי מזוייף מאוד.

בצעד יוצא דופן

אני מצדד בnoamgk . אנשים בדרך כלל לא נוטים לבקש סליחה , והנה באה הדת , וקבעה במפורש : אתם בני אדם , אתם עושים טעויות - אבל צריך גם לגמור עם אותן טעיות, לבקש מחילה ולסלוח. אני לא חושב שמישהו ברצינות חושב שאפשר לבקש סליחה על אונס או רצח , אך בין אדם לחברו - אין סיבה לקרוא לזה "יום צבוע". להגיד כזה דבר זה להתכחש לטבע האמיתי(או נכון יותר , הנפוץ) של האדם והתפקוד שלו בחברה . מעבר לזה , יום כיפור ועשרת הימים הם גם ימי סליחה עצמית בהם מבקשים מעצמך סליחה , ועושים חשבון נפש גם על הטעויות שעשית ופגעו בך . אני חושב שיום כזה (ככיפור) עדיף על כומר שאומר שהאל סולח לך . ולסיכום , אם מישהו בא אליכם אישית , פנים מול פנים (ולא כותב בפייסבוק לדוגמה) ומבקש סליחה - תדעו לכם שעצם זה שהוא חשב על המעשים, כבר היה שווה את המועד הזה.

בעיני הימים האלו לא מיותרים,

עצם הקונספט מאוד יפה לדעתי, יש בו משהו ערכי וחיובי, הבעיה היא שברוב המקרים באופן מאוד צפוי אנשים לא "לוקחים" את הימים האלו באופן אמיתי ועמוק, אלא מנסים להיפטר מרגשות אשם ע"י בקשות סליחה שטחיות וחסרות משמעות, בכל אופן עצם המחשבה על מה שעשו או לא עשו היא טובה בפני עצמה, ומהווה סוג של חשבון נפש גם אם שטחי. אני עורכת חשבון נפש עם עצמי, באופן די תמידי, בערך כל יום. אני חושבת שאדם שלא עורך לעצמו חשבון, ולא נותן את הדעת על התנהגותו- אין לו פתח לגדול ולהתפתח. ביום כיפור אני עורכת חשבון נפש, אולי טיפה יותר נרחב ופחות ספציפי. חבל שיש אנשים שלא שוקלים את התנהוגתם באופן סדיר, ואז מחכים ליום כיפור כדי לבקש "סליחה", זה קצת מפספס את המהות, אבל שוב, אני רואה ביום כיפור יום שמהותו חיובית מאוד, אולי מפוספסת בקרב הציבור, אבל היום הזה חשוב ונחוץ. לפעמים בני אדם "צריכים" שייכפה עליהם יום מסוים לחשוב באופן מסוים, במהלך השנה והחיים בפרט, הם לא מתפנים למחשבות עומק וחשבון נפש, יש דברים מיידים יותר, שנראים חשובים וממשיים יותר.

למעלה