מחסור בברזל עקב אימונים אינטסיביים

גיא1234

New member
מחסור בברזל עקב אימונים אינטסיביים

שלום, אני בן 22. בבדיקת דם אחרונה שעשיתי לפני שבוע, התגלה אצלי מחסור בברזל - ערך של 41 micg/dl בבדיקה שביצעתי לפני חצי שנה הערך היה 183 micg/dl לפני חודשיים התחלתי תוכנית אימונים אינטנסיבית שאני דובק בה מאד כבר חודשיים. אני עושה ריצה של 6-7 קילומטר כל יום קבוע במשך חצי שעה (לא כולל חימום וקירור של 20 דקות) אני עובד בדופק גבוה יחסית... 140-170 (60%-85%). פעם בשבוע אני עושה גם ספינינג שעה. 3 פעמים בשבוע אני מרים משקולות ע"פ תוכנית לעבודה על קבוצות שרירים נפרדות. (ABC). בנוסף לאימונים שיניתי גם את כל התזונה שלי... פעם הייתי אוכל 2 ארוחות ביום והייתי מרעיב את עצמי במקרה הטוב הייתי אוכל 3 ארוחות. בחודשיים האחרונים אני מקפיד לאכול בסביבות ה2500 קלוריות ביום המחולקות ל5 ארוחות. אני מקפיד לאכול 500 קלוריות בכל ארוחה ש50% מהן הוא פחמימות, 30% חלבון ו20% שומן. מקפיד לאכול בשר כל יום... חלבונים אני מקבל מבשר, חלבוני ביצה וחלב. אני יכול להעיד כי אני מרגיש שאני אוכל הרבה יותר מאי פעם... בחודשיים של האימונים והתזונה הזו הסרתי מעליי 8 ק"ג שהרוב מורכב משומן (הייתי 13.6 אחוז שומן ועכשיו אני מתחת ל10 אחוז שומן). אני מרוצה מאד מהתוצאות אבל אני מאד מודאג ומהירידה הדרסטית בכמות הברזל... האם כתוצאה מאימונים אינטנסיביים של אירובי ומשקולות אני עלול להמצא במצב כזה של מחסור רציני בברזל ? בנוסף אני גם מרגיש שאם אני קם ממצב שכיבה מהר מדי אני מקבל סחרחורת... האם זה כתוצאה מהמחסור בברזל ? מה לדעתכם הגורם לבעיה ואיך אני יכול לפתור אותה ? תודה, גיא

moran f

New member
יש לך רופא?

הוא הכתובת לשאלות בנושא הגורם לבעיה. פורום (תזונה או כל פורום אחר, בודאי פורום שלא מנוהל ע"י רופא) הוא ממש לא המקום לבירורים כאלו.

tommythecat

New member
תשובה

למה החלטת שהמחסור בברזל נובע דווקא מאימונים אינטנסיביים? ייתכן והמחסור מצביע על בעיות אחרות. אם התזונה שלך מכילה מספיק ברזל, פנה לרופא כדי לאבחן מה מקור הבעיה. יוסי

Sybh

New member
הערה

אני לא מוסמך לייעץ לך לגבי הברזל, אבל מצאתי לנכון להעיר שאם יום אחד החלטת שאתה מתחיל לרוץ כל יום (!) 6-7 ק"מ ואתה מיישם את ההחלטה הזו, כדאי שתדע שאתה בסיכון גבוה להיפצע. הגוף זקוק ליום מנוחה אחד בשבוע לפחות, כדי להתאושש, לתקן ולבנות את הנזקים שהפעילות מסבה, בין השאר לשרירים, מה גם שמאוד לא מומלץ להתחיל לרוץ 42-49 ק"מ בשבוע מבלי לבנות את הקילומטראז' השבועי באופן מדורג (העלאה של כ-10% בשבוע עם שבועות בהם לא מעלים קילומטראז/ אחת לשבועיים שלושה). העצות האלו הן מניסיון אישי.

גיא1234

New member
אני מנוסה בתחום כבר שנתיים

אני רץ כבר שנתיים... הייתי רץ עד 3-4 פעמים בשבוע... עכשיו אני רץ 6... שבת יום מנוחה

yafitke

New member
תשובה למחסור בברזל

הי גיא! התופעה של חסר בברזל בקרב ספורטאים מוכרת, ומופיעה במיוחד אצל אצנים. זאת עקב פעולת הריצה וה-FOOTSTRIKE שגורמת להמוליזה מוגברת- כלומר פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות. זו יכולה ליהיות הסיבה לרמות הברזל שנמצאו אצלך. חשוב להקפיד לרוץ על משטחים שבולמים את פעולת כף הרגל וכמובן נעליים מתאמות עם בולמי זעזועים. כדאי להתייעץ עם הרופא ולשקול לקחת תוסף ברזל, או שאפשר להעלות את הצריכה במזונות עשירים בברזל. חשוב לזכור שמנוחה ושינה נאותה הן חלק בלתי נפרד מתכנית האימונים על מנת לתת לגוף זמן ולאפשר לו להתאושש ולבנות מחדש את מאגרי הברזל והשרירים...

למעלה