מחשבות אובדניות על רקע כלכלי

גליה 42

New member
מחשבות אובדניות על רקע כלכלי

שלום לפורום ואשמח לתגובה לשאלתי אדם שהיה בעל עסק בע"מ נקלע לקשיים וחובות לבנקים העסק נסגר והוכרז עליו כפושט רגל,האיש אמור לעבור הליך עד לקביעת סכום ההחזר בהתאם לחקירת יכולתו ואז לקבל הפטר,כיום הוא איש שכיר המשתכר כ-4,000ש"ח לחודש, מסכום זה אמור לשלם מזונות אך לא עומד בזה מתגורר אצל אחותו, הבעיה היא שתקופה ארוכה סובל מהתקפי חרדה וחוסר ביטחון ותאבון יש ימים שאין לו כסף לסיגריות ולנסיעות בזמן האחרון מדבר ברצון עז על התאבדות לאן שהמשפחה פונה מציעים לקחת אותו לטיפול נפשי אך האיש פיקח וטוען שהוא לא חולה ורופאים או תרופות לא יפתרו את החובות שרובצות, איך אפשר לעזור לקדם את ההליך של פשיטת הרגל עד להפטר זה לוקח זמן איך אפשר לזרז ?,המשפחה מוכנה לגייס כספים ככל שידם משגת ע"מ להוצאי אותו מהצרה וממחשבות אובדניות פנו אל הנאמן וזה טוען שיש פרוצדורה..הרי שאם האיש ישים קץ לחייו במילא לא ישולמו חובותיו אז מה הבעיה לזרז העינין ? אודה לעצות או הפניה לצינורות המקובלים

נראה לי

שאתם מחפשים את האגורה מתחת לפנס. א. קחי את כל מה שאומר בערבון מוגבל. אני לא מכיר את האיש או את המקרה ועצה לאדם אחר , גם אם מכירים אותו היא תמיד מוגבלת. ב. עד כמה שאני מבין את זה , נטיות אובדניות קיימות אצל אנשים מסוימים ומתפרצות אצלם ברגעי מצוקה או בנקודות קריטיות. כמו שצלחת נופלת לרצפה תישבר בנקודה שיש בה סדק ישן. לא טוב לצלחת ליפול- כמו שלא טוב לאדם ליפול בחיי הנישואים , או בחיי הכספיים, המקצועיים וכו'. ומצד שני גם לא טוב אם בצלחת יש סדק. כשם שלא טוב שיש מחשבות אובדניות אצל אדם. כל אחד מהגורמים - הכספי (החיצוני- שיכול היה להיות נסיבות אחרות כמו העפה מקורס בצבא, כשלון זוגי , שעמום, או אכזבה מקצועית או "אי הגשמה עצמית"), והפנימי - העולם המושגי הפנימי של האדם - תורם את חלקו להגדלת או הקטנת הבעיה. לכולונו יש משברים בחיים, לחלק מאיתנו הרבה יותר ומשברים הרבה יותר קשים - השאלה היא (לא רק , אבל חלק מהשאלה) היא איך מתמודדים עם המשברים האלה. "הבעיה היא שתקופה ארוכה סובל מהתקפי חרדה וחוסר ביטחון" - חרדה מפני מה? חוסר בטחון מפני מה? האם הוא חושב שהוא הראשון בעולם שפשט את הרגל? גם דונלדד טרמפ פשט את הרגל. (וגם אחרים שלא חזרו להיות מיליונרים, ונהייו עניים אבל לא מתו מזה ) האם הוא פוחד להיות עני? הוא צודק, עוני זה לא סיבה להיות שמח. אבל לפחד תמיד יש "תרוץ ראציונלי" - מטוסים הם באמת מסוכנים. מעליות באמת מסוגלות ליפול, עוני זה באמת לא דבר נעים, ועכבישים הם יצורים די מגעילים. הפחד היחיד שקיים באמת הוא הפחד מפני תחושת הפחד. מפני שבעתיד הוא ירגיש חסר אונים. ו... ומה? הדבר שהוא באמת צריך (מעבר לפתרון של המשבר) הוא להתמודד עם עצמו לא לפחד להביט פנימה. "לאן שהמשפחה פונה מציעים לקחת אותו לטיפול נפשי אך האיש פיקח וטוען שהוא לא חולה ורופאים או תרופות לא יפתרו את החובות שרובצות" זו נקודה טובה. אחת הבעיות הרציניות של העולם שלנו כיום הוא שהיות ופסיחכולוגים אמורים להבין יותר טוב את הנפש (לפעמים הם באמת יותר מבינים, אבל לפעמים ממש לא), אז יוצא שאנחנו ממש לא מבינים כלום. בולשיט. כמו שלא רק טבחים מבינים בבישול, ולא רק פיזיקאים מבינים בנסיעה באופניים, יש בקרבנו אנשים שיש להם יכולת התבוננות פנימית ויכולת לנתח את מה שעובר על הנפש שלהם, ויכולת אמפטית לדובב ולעזור גם לזולתם. זה התכונה החשובה ביותר עבור פסיכולוג, מעבר לכל התאוריות שהוא לומד. ובעיקר - פסיכולוגים מנסים לטשטש את העובדה , שכמו כל רופא רגיל, 10% מהטיפול נעשה על ידי המערכת הבריאותית החיצונית (הרופא וכל השאר), ו 90% נעשה על ידי האדם עצמו - הגוף במקרה של גוף בריא, והנפש במקרה של נפש בריאה. אם הגוף לא יכול לתקן עצמות, לא יעזרו גבסים. ללא מערכת החיסון, לא יעזרו כל התרופות בעולם וללא טסיות הדם, שום ניתוח לא היה מצליח. מנגנונים כאלו יש גם במרחב הנפשי שלנו - פשוט בתור אנשים מערביים מושם דגש מאוד קטן על זיהוי של מנגנונים כאלו ועל טיפוח שלהם. (הערה כלכלית קטנה - זה עוד דוגמא ל"ייצור מחסור" - אנשים בריאים במערכת התמריצים הכלכלית לא ממש עוזרים לפרנסה של רופאים, חברות תרופות ושאר "ספקי תוספים" ותעשיות רופאי האליל שמתפתחים סביב הנושא) הפיסיכולוגיה - או מחקר הנפש, לא התחילו עם פרויד, הוא פשוט ההוגה המערבי הרציני הראשון שניסה להתחיל לחקור במטודה מדעית של ניסוי שניתן לחזור עליו. מי שעשה את זה קודם במזרח (בלי מתודה מדעית מסודרת, אבל עם הרבה מאוד מחשבה על הנושא) היה איש שאנו מכירים כיום בשם בודהה, שניסה לנסח תורה פילוסיפית (שהתפתחה לאחר מכן להרבה תורות) שבבסיס שלה היא מעין "עזרה ראשונה" לנפש (כמו שכל אחד מאיתנו יודע לשטוף את החתך ביד שלנו) ובדברים יותר מתקקדמים היא אמורה לנסות להקטין את הסבל שעובר על בני אדם. ככל שתתמקדי באספקט הזה, ותתרחקי מכל מיני מיסטיקות, אני חושב שתפיקי יותר מהתורה הזאת, ותמנעי מנפילה אצל כל מיני שרלטנים - שכמו כל דבר קיימים גם שם. הנקודה החשובה שבודהיזם מתחיל איפה שפסיכולוג טוב גומר. בספר שלו "סערת נפש" ירמיהו יובל מסביר כיצד הוא מלווה את האדם מולו, ומנסה לגרום לו לסמוך עליו כדי שיוכל לעזור לו להתמודד בעצמו עם הבעיות הנפשיות שלו. במקום זה, בבודהיזם מספקים את הידע ישירות לאדם, ונותנים לו לטפל בעצמו (מובן שהוא יכול תמיד לשאול בעצת אחרים שהוא סומך עליהם). התרבות סביבנו אומרת לנו שרוב הסבל שלנו נגרם על ידי נסיבות חומריות וחיצוניות לנו , ושאם נשפר אותם, הכל יהיה בסדר. זה רק חצי אמת. חלק גדול מהסבל שלנו נובע מהעולם הפנימי שלנו, מהפחדים, מהרגשות, התקוות והאכזבות שלנו. איך אנחנו רואים את עצמנו ואיך אנחנו מתאכזבים, או מפחדים להתאכזב או לאכזב. אפשר להיות במקום נהדר ולאכול אוכל מצויין, אבל להרגיש זוועה. הטיפול בהרגשה חשוב לא פחות מאשר החוויה. עוד על בודהיזם ובעיות נפשיות - אני ממליץ שתחפשי בוויקיפדיה באנגלית לדוגמא אחר הערכים המתאימים, שם אני מקווה תמצאי גם הסברים פחות מעורפלים ממה שאני נתתי. בודהיזם זו הצורה המזוקקת ביותר שאני מכיר לנושא הזה, אבל יסודות דומים קיימם גם בקרב רוב הדתות שאני מכיר. הצרה שבהם יש גם הרבה ממבו ג'מבו מסוגים אחרים לגמרי. אבל מצד שני, רבי טוב, או כל מורה רוחני שאינו שרלטן ועוזר לאנשים בבעיות שלהם יוכל אולי ליצור קשר אמפטי עם האדם, להבין מה עובר עליו ולנסות לדבר אל ליבו. זה עניין של ידע, כשרון , ניסיון והתאמה בין אנשים, לא של תעודה ומשרד. בקיצור - אני לא ממש יודע איך לעזור בבעיה הגשמית, אבל אני חושב שכדאי לתת קצת מחשבה לנקודה הנפשית. נסו לדובב אותו, לעזור לו להבין ממה בעצם הוא מפחד, ושעוני זה לא סוף העולם (אבל כדור בראש, זה דווקא כן, לפחות מבחינתו). נסו כל למצוא לו מזור נפשי, ולא לטפל רק בבעיות הכספיות.

עוד שני דברים

פסיכולוגים מנסים להקריא לך מכתב , כדי שתוכל לעבור את המשבר. (וכל פעם שיהיה לך מכתב לקרוא, או בנמשל - משבר נפשי - תבוא אליהם). בודהיזם ינסה לגרום לך להבין מה אתה קורא - כדי שתוכל לקרוא כל דבר בעולם. אלו מוכרים דגים ואלו מחלקים חכות. ודבר נוסף - אני מכיר אדם קרוב שניסה במשך זמן רב להיות מנהל. לא הצליח לו במיוחד. אבל הרבה מהזהות שלו היתה בנויה סביב זה שהוא תפס את עצמו כמנהל - וזה הפריע לו להבין שאפשר לחיות יופי , ולהיות אדם מאוד מוצלח, תורם, מאושר וכו' גם בלי להיות מנהל - כפי שאפשר להיות כל הדברים האלו בלי להיות טבח , שרברב, כדורסלן או מלכת יופי- זה פשוט לא קשור אחד לשני.

דור לוי

New member
שלום לך וברוכה הבאה ../images/Emo140.gif

קשה לענות ואין לי תשובה מוכנה ואנסה לעזור ככל האפשר: אני מבין שאת מתרכזת בשאלה המשפטית: איך אפשר לזרז תהליכי פשיטת הרגל? אפשר להניח שיש עורך דין המלווה אתכם? כי ייעוץ בפורומים לבעיות משפטיות זה דבר בעייתי ולא הייתי מסתמך עליו. בכל מקרה נראה לי שראוי לחפש תשובה בפורומים משפטיים - כמו פורום חוק ומשפט: http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=145 או לדוגמא אם מדובר בבעיה מול הבנקים לברר בפורום בנק מול לקוח: http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=643 אם אין כסף להעזר בעורך דין אזי נסו לעיין בקישורי הפורום רפורמה כלכלית בקטגורית "רפורמה אישית": http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/links.asp?id=865&catId=6904 יש שם הפניות למקומות המספקים ייעוץ משפטי בחינם בתנאים אלו או אחרים. הפניות נוספות שיש שם זה למקומות המאפשרים הלוואות ללא ריבית וכד'. ובכלל, גם למצוקה הנפשית אולי כדאי להעזר בארגונים כמו סהר לעזרה נפשית ראשונה, שגם לו יש פורום בתפוז: http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=63 ולסיום ציטוט מהאתר של סהר (גם הוא בקישורי הפורום): "הגישה שלנו בסהר (ארגון סיוע והקשבה ברשת) היא שלדברים יש, בדרך-כלל, פתרון! ברוח זו, ליקטנו רשימה של ארגוני סיוע הפועלים בארץ אשר עשויים לסייע לכם בפתרון בעיות, במידע, או בתמיכה נפשית- במגוון של בעיות ותחומי חיים. ברשימה תוכלו למצוא גם קישורים לאתרים ולמאמרים רלוונטיים." אני ממליץ שתפנו אליהם. שיהיה לילה טוב

למעלה