מחשב צלילה - צלילה - והבריכה שאחרי

מחשב צלילה - צלילה - והבריכה שאחרי

שלום לכולם קודם כל שיהיה לנו בהצלחה בפורום החדש שהוא הרבה יותר טוב משל WALLA 1.ממשק יותר נעים 2.מהיר יותר וידידותי יותר ולשאלה: לפני שבוע בעת שהותי באילת (הי ארי) צללתי הרבה מאוד עם מחשב הצלילה. לאחר הצלילות חזרתי למלון שם יש בריכה מספר מטרים מעל מפלס הים-האדום וגם שם שחיתי וצללתי (חופשי). 1. האם את הצלילות בבריכה צריך לבצע עם מחשב הצלילה?(ומה יכולות להיות ההשלכות של צלילה עם ובלי?) 2.הבריכה היתה מעל מפלס הים ובכל זאת המחשב מדד את העומק המדויק של עומק הצלילה יחסית למפלס מי הבריכה מי יודע איך המנגנון מדידה עובד? תודה יגאל נ.ב אבי- גם אני אהיה מעונין להשתתף עם עוד לא מאוחר מידי

קותי

New member
לגבי השחיה בבריכה ומחשב הצלילה

1. אם עומק הבריכה הוא עד 2-3 מטר כמו שמקובל אין צורך להתחשב בצלילות שעשית לפני ואחרי. זה לא משמעותי. 2. כל צלילה שאינה בגז דחוס (חופשית) * חייבת * להתבצע *ללא * מחשב צלילה על היד. אם תישא את מחשב הצלילה שלך על היד בצלילות חופשיות, המחשב יחשב את כל הצלילות שלך כאילו התבצעו באויר דחוס (או בניטרוקס - אם הוא מכוון לכך) וזה יהיה לא נכון. 3. באשר לצלילה בגובה - ברוב מחשבי הצלילה אין חישוב לגובה מקוה המים בו אתה צולל (ימה, אגם) מעל פני הים. לחלקם יש מנגנון שאתה צריך לכוון ידנית כדי שהמחשב "ידע" שאתה לא צולל מגובה פני הים. בכל מקרה, כאשר מדובר על בריכה במלון, הנמצאת מספר מטרים מעל פני הים, זה חסר משמעות. מדובר על הבדלים במאות עד אלפי מטרים מעל פני הים ולא בעשרות מטרים ספורים.

ניב ד

New member
עוד דבר

בחלק מהמחשבים אפשר לכוון את המחשב כך שיעבוד כמד זמן ועומק בלבד ללא חישוב דקומפרסיה. דבר שני, חלק ממחשבי הצלילה מכויילים לעבודה במי מלח כך שקריאת העומק שלהם במים רגילים עשויה להיות בלתי מדויקת במאה אחוז.

שרקי..

New member
היי קותי יש לי שתי הארות ../images/Emo4.gif

לגבי סעיף 1 - מסכים צלילה חופשית עד עומק שניים שלשה מטרים כנראה לא משמעותית למרות שנימצא עם חנקן שיורי בדם. סעיף 2 אין משמעות לכך שאתה צולל עם ובלי אויר דחוס עד עומק של כ- 30 מטר לערך הראה מתכווצת והלחצ החלקי של החנקן שווה לחץ הסביבה כפול חלקו של החנקן באויר. יש משמעות רק לזמן שבצלילה חופשית הוא קצר מן הסתם. מרבית המחשבים המיועדים לצלילה לא יודעים איך לאכול צלילה חופשית לכך יש מחשבים מיוחדים. לכן לא מומלץ לעסוק בצלילה חופשית עמוקה לאחר צלילה כל עוד יש חנקן שיורי. בעומק רב יש את אפקט היונקים הימיים והדם ממלא חלק מחלל הריאה וגם אז חנקן מהריאה ניספג ברקמות כפונקציה של הזמן. ידועה לי לפחות תאונה אחת של בחור שעסק בצלילה חופשית תחרותית והתאמן לאחר צלילה ופיתח בנדס. סעיף 3 - לפחות לגבי האלאדין של UWATEC מודד את גובה פני מקווה המים בעזרת לחץ ברומטרי יש לו שלש רמות של גובה מעל פני הים והוא גם מציג על הצג את הגובה שבו הוא נמצא לפי תצוגה של הרים מהר אחד עד שלשה הרים. אין למשתמש גישה לחלק הזה כלומר המתמש לא יכול להכניס למחשב גובה כלל, זה נעשה באופן אטומטי. אבל נידמה לי (כי אין לי מניואל כאן) שהגובה הנמוך ביותר שזוכה להתיחסות זה 600 רגל. שרקי

קותי

New member
שרקי, אתה צודק בקשר לאויר שנדחס

בריאות בזמן צלילה חופשית. הנקודה היא באמת שהמחשב לא יודע איך "לאכול" צלילה חופשית, ובעיקר העליה המהירה גורמת לו לקבל "התקף לב". כשעשיתי צלילות חופשיות עם מחשב (סתם בשביל הסקרנות) הוא צפצף כמו משוגע בעליות (נורא מהירות - אם מדובר בצלילת אויר דחוס כמו שהמחשב מניח). גם אני שמעתי על מקרים של בנדס אצל צוללים חופשיים הצוללים עמוק מאד, מספר רב של פעמים. בכל מקרה לא מומלץ לצלול צלילות חופשיות משמעותיות (מעל 3-4 מטר) אחרי צלילות מכשירים. בניגוד לאלדין, בסונטו אתה צריך להכניס את הגובה האטמוספרי (שוב - כמו האלדין - לא בגובה על שולם רציף אלא בשתי רמות מעל הבסיסית. במחשבים אחרים שראיתי זה לא ניתן.

נוסחת צלילה בגבהים לפי סונטו

בסופ"ש האחרון בצלילה הראשונה שביצענו ענדתי את שני המחשבים שלנו על יד אחת (שניהם מסוג סונטו Solution) מחשב אחד היה במוד A0 - צלילה בגובה פני הים השני במוד A1 - צלילה בגובה 700 מטר. הצלילה הייתה לעומק 21 מטר וזמן תחתית של 20 דקות. כמובן שהמחשב במוד A1 איפשר זמן תחתית קצר יותר, אבל ביציאה מהמים זמן איסור טיסה היה אחיד אצל שניהם, ולא התחשב בקצב פריקה שונה של חנקן מחוץ למים

למעלה