מימונה - כיצד היה החג במקור

shinon28

New member
חג שני- שביעי של פסח

יום אחרון של חג הפסח, שביעי של פסח, הוא היום שבו הושלמה גאולת מצרים, על ידי המאורע הגדול של קריעת ים סוף. לאחר שפרעה הסכים לשחרר את בני ישראל אחר מכת בכורות, החלו הרהורי חרטה בלבו. פרעה הכביד את לבו והוא וצבאו רודפים אחרי בני ישראל. בהגיעו לים סוף, היו בני ישראל לכודים, מצד אחד ים ומצד שני צבא פרעה ופרשיו. בני ישראל נצטוו להיכנס למים, ונעשה להם נס גדול שהים נבקע לשנים, וישראל עברו בחרבה בתוך הים. כשהמצרים הרודפים אחריהם נכנסו לים, החזיר ה' את הים לקדמותו, וכל המצרים טבעו בים. אז פתחו בני ישראל בשירה גדולה על הנס הגדול. שירה שנאמרת עד היום בכל יום בפי המוני בית ישראל בתפילת הבוקר של שחרית. נס זה היווה את ההשלמה לגאולת מצרים. כנאמר בתורה "כאשר ראיתם את מצרים מתים היום לא תוסיפו לראותם עוד עד עולם". בליל שביעי של פסח, ישנו מנהג לומר את 'שירת הים'. בערי החוף כתל אביב ובת ים, יש הנוהגים ללכת ולומר שירה זו באופן סמלי דווקא על שפת הים

shinon28

New member
מימונה - כיצד היה החג במקור

:ארבעה טעמים למימונה: א. "מיימונה" - מאמינים. כגאולה ראשונה, כן גאולה אחרונה; בניסן נגאלו בני ישראל, בניסן עתידין ליגאל -בבלי, ראש השנה י"א ע"ב -- והנה יצא רב ניסן ועדיין לא באה הגאולה; לכן חוגגים ישראל את ה"מיימונה" בשמחה ואמונה .שייגאלו בניסן ב. "בארבעה פרקים העולם נידון" -- משנה, ראש השנה א:ב--: "בפסח על התבואה". אי לזאת מביאים זמורות ושיבולים ומברכים עליהם ונהנים מפרי הארץ .ומטובה ג. שמחת הרגל אינה שלמה בפסח, מאחר שהחל מחול המועד אין משלימים את ההלל - וזאת בעקבות המאמר: מעשי ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה. --בבלי סנהדרין ל"ט: ע"ב -- ולכן בא חג ה"מיימונה" להשלים את שמחת .החג ד. באסרו חג פסח נפטר רבי מיימון, אביו של הרמב"ם, ומאחר שאין הולכים להילולא -- עליה המונית לקברו של הקדוש, כמו ההילולא של רבי שמעון :בר יוחאי - בחודש א:ב, באה ה"מיימונה" מעיין תחליף להילולא. הדיינים העירו ,רק לאחר החג הייתה לבני ישראל השהות להסתכל בביזה שלקחו במצרים ועל הים ! ולכן מברך כל אחד את חברו: תזכה ותצליח " רבי יוסף בן נאיים הראני מחזור קדום מהעיר חאלב ובו רשום כי חגיגות "מיימונה נהוגות ברחבי סוריה. ואמנם מצאתי, כי יהודי כורדיסטאן מקיימים היו גם הם ." מנהגים הדומים למנהגי ה"מיימונה , כיצד חוגגים את ה"מיימונה" בערים אחרות בצפון אפריקה? קיימים מנהגים מיוחדים במקומות שונים. בתטואן רגילים להעמיד קערת מים ובה דגים חיים. באורן שבאלג'יר שמים על השולחן כלי זהב וכלי כסף. בערי החוף נוהגים לצאת אל הים ולעבור במים ברגל במקום רדוד. במראקש יוצאים בשמיני של החג אחרי הצהרים אל אחד מעצי הזית העתיקים ומברכים אותו שישא פרי ,רב. לאחר ליל שירים וברכות והתחפשות יוצאים כולם בבוקר אל אחד המעיינות שהוא קדוש גם למוסלמים. הנשים ניגשות ראשונה, לוחשות ברכות וטובלות רגליהן במים החיים הנמשכים מהמעיין. יש סוברים שזה סימן ברכה, ויש טוענים כי הכוונה לטהרה. אחריהן נכנסים כל בני הבית, ממלאים צלוחיות במים אלה .וחוזרים בשמחה לבתיהם

dafgol

New member
../images/Emo51.gif שינון ../images/Emo24.gif

אין כמוך
והתחלת גם לקרוא מחשבות
חשבתי על זה היום, אולי לקחת את הבנים מחר בערב למימונה, רק שלא יודעת אם יש פה מימונה מרכזית במגדל. זוכרת כל שנה בתור ילדה את החגיגות אצל חברים של הוריי פה במגדל. איזה כיף זה, חבל שלא בכל העדות יש חגיגות מטריפות כאלה .... חג שמח

shinon28

New member
מימונה במגדל העמק

כבכל שנה יהיו חגיגות המימונה בפארק הראשונים ,הפארק בכניסה לעיר אם תשימו לב השנה מישהוא בעיריה הגדיל ראש קצת גם זה קורה לפעמים והקימו שם במה מבטון ,במקום לבנות כל שנה ולפרק יהיו שם מופעים לילדים,מתנפחים,דוכני מזון,מוזיקה מזרחית יהיה עמוס בצורה מטורפת אני אישית לא אוהב להגיע לשם בגלל הבלאגן בנצרת עלית יש גם הופעות ברחבת העיריה,תעקבו במקומונים

dafgol

New member
רגע מחר בערב כבר יהיה הפנינג ?

כי אם זה ממחר בערב יש מצב שעוד נספיק לעלות עם הבנים ואני ממש רוצה
מי מצטרפים?

dafgol

New member
אז למי נלך מחר בערב?

נורא בא לי !!! אולי נעשה לעצמינו מימונה ......מתי אתן חוזרות הביתה מחר?

../images/Emo24.gifרגע,,,אפשר לדעת בוודאות מתי

המימונה,,,??? אני הבנתי שביום שלישי ,,,כך כתוב בלוח המודעות כאן,, אילנה

dafgol

New member
עד איזו שעה ?

מחר גולן יהיה בבית רק ב 18:30 < הוא עם הרכב מחר> אולי עוד נספיק קצת מימונה

frige

New member
../images/Emo51.gif שינון ו...

מי יביא לי מופלטות השנה... אני אוהבתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתת.

למעלה