מי מכיר את משפחת חבי"ף הטורקית, מאיזמיר?

יש לה שני ענפים, יש כנראה נציגים בצרפת, בארגנטינה או מקום אחר בדרום-אמריקה, יש בארה"ב, כמובן באיזמיר אולי גם באיסטנבול, בסלוניקי היה תת-ענף שכנראה הושמד באושוויץ?!
המקור הוא פלאח, פלאק או פלאצ'י - כנראה ממרוקו, צאצאי מגורשי ספרד ככל הנראה.

Ilanguy

New member
שלום לך תרנגול יקר,

חבי"ף הוא הכינוי של רבי חיים בן יעקב פלאג'י שהיה רב ופוסק חשוב שחי באיזמיר.
אנשים רבים ממשפחת חביב (בן חביב) מטורקיה טועים לחשוב שהם קשורים למשפחתו של הרב חיים פלאג'י
והסיבה לכך שבמקרים רבים במסמכים שנכתבו בטורקיה חל עיוות באיות שם משפחת חביב (HABIB) ונכתב חביף (HABIF).
אני חוקר את משפחת חביב (בן חביב) שמוצאה מגאליפולי (ג'ליבולו) טורקיה ובמסמכים רבים שנמצאים בידי (דרכונים, תעודות לידה וכו')
יש את העיוות הנ"ל. מניסיוני אני מכיר מקרים שבני משפחה "התברברו" קשות במחקר הגנאלוגי שלהם רק בגלל שהסתמכו על מסמך
טורקי שהתגלגל לידיהם. משפחת חביב (בן חביב) ענפים רבים לה ברחבי טורקיה, צרפת, דרום אמריקה וצפון אפריקה.
לא ידוע לי על משפחות יוצאי טורקיה ששם משפחתם הוא חבי"ף אך משפחות פלאג'י יש ויש.

אילן גיא

שלום לך תרנגול יקר,

חבי"ף הוא הכינוי של רבי חיים בן יעקב פלאג'י שהיה רב ופוסק חשוב שחי באיזמיר.
אנשים רבים ממשפחת חביב (בן חביב) מטורקיה טועים לחשוב שהם קשורים למשפחתו של הרב חיים פלאג'י
והסיבה לכך שבמקרים רבים במסמכים שנכתבו בטורקיה חל עיוות באיות שם משפחת חביב (HABIB) ונכתב חביף (HABIF).
אני חוקר את משפחת חביב (בן חביב) שמוצאה מגאליפולי (ג'ליבולו) טורקיה ובמסמכים רבים שנמצאים בידי (דרכונים, תעודות לידה וכו')
יש את העיוות הנ"ל. מניסיוני אני מכיר מקרים שבני משפחה "התברברו" קשות במחקר הגנאלוגי שלהם רק בגלל שהסתמכו על מסמך
טורקי שהתגלגל לידיהם. משפחת חביב (בן חביב) ענפים רבים לה ברחבי טורקיה, צרפת, דרום אמריקה וצפון אפריקה.
לא ידוע לי על משפחות יוצאי טורקיה ששם משפחתם הוא חבי"ף אך משפחות פלאג'י יש ויש.

אילן גיא
אצור קשר עם רחל אליאור, טוב שאמרת לי.
עם זאת, משפחת חבי"ף האיזמירית נמנית בהחלט על צאצאי החבי"ף שהקים קהילה באיזמיר, אלא אם כן אתה מכיר חבי"ף אחר, ולא האיזמירלדי. למשפחה הזו יש שני ענפים - בסוף המאה ה-19 ובתחילת העשרים היו שני בכורים ששמם אליהו חבי"ף. המצבות של שניהם נמצאות בבית הקברות היהודי הישן באיזמיר, רק שמאבי ז"ל הבנתי שלא היה קשר בין שתי המשפחות.
בהיות סבי מקובל, הוא ערך את המחקר הגניאולוגי [ בטורקיה, באיזמיר ] ולא היה ספק בידי אבי על שיוכו לה-חבי"ף, הנערץ על ידי מפלגת ש"ס.
תודה על ההסברים.

Ilanguy

New member
ואם במשפחת פלאג'י אתה מתעניין צור קשר עם פרופסור רחל אליאור שעל פי עדותה אביה ממשפחת פלאג'י.

אילן

Ilanguy

New member
במחקר שעשתה פרופסור מינה רוזן נרשמו בבית העלמין באיזמיר 12 מצבות של בני משפחת חביף (לא חבי"ף)
העתיקה ביותר משנת 1887. לפני שנה זאת לא נקברו שם אנשים עם השם חביף.

הנה הלינק לאתר הנפלא של מינה רוזן: http://jewishturkstones.tau.ac.il

בחר שם את בית הקברות של איזמיר ואחר כך סנן על פי שם המשפחה .

אילן גיא

Ilanguy

New member
הנה דוגמא של דרכון טורקי של קלרה חביב (סבתא רבתא של אישתי ) בו השם חביב (HABIB) נכתב בשיבוש (HABIF).
יש לי עוד דוגמאות רבות.

אילן

קבצים מצורפים

• דרכון של קלרה חביב הנונה הקטנה .jpg
    דרכון של קלרה חביב הנונה הקטנה .jpg
    KB 222.8 · צפיות: 3
הנה דוגמא של דרכון טורקי של קלרה חביב (סבתא רבתא של אישתי ) בו השם חביב (HABIB) נכתב בשיבוש (HABIF).
יש לי עוד דוגמאות רבות.

אילן
הבנתי אותך. תודה, אבל אנחנו מתיחסים לחבי"ף, מכאן שם המשפחה שהוא ראשי תיבות של מיסד השושלת.

Ilanguy

New member
הנושא מעניין אותי מאוד.
האם תוכל להפנות אותי לעץ משפחה כלשהו של משפחת חביף שבו קישור ברור ומוסמך לרבי חיים בן יעקב פלאג'י כאבי השושלת או לאחד מבניו?

כתבתי לך קודם - הסבא שלי, מקובל ורואה חשבון מוסמך חקר, בדק ומסר לבניו את תוצאות המחקר שלו. מה גם, שמשפחת החבי"ף באיזמיר היתה מוכרת ול אף הטירוף השבאתי, הם ידעו בדיוק מי אביהם ומי לא. זו לא משפחת חביב או בן חביב אלא חבי"ף, שבארץ עוברת לחביב, ולקראת מותו הטורקי הזקן החזירה. כל בני המשפחה שלי, דוד אבי, צאצאיו בארץ וצאצאי אחי סבי ואחותו יודעים בדיוק אל מי הם משויכים, אל החבי"ף.

פניתי גם פניתי, וגילינו שקרובי משפחה רחוקים אנחנו. ממקרא דבריה, גם היא גם אני מסתמכים על מסירה מדור לדור. אגב, אתה יודע שיצא ספר מאוייר/קומיקס על פלאג'י הפיראט, נכון? ואוסיף, שרחל אליאור היתה אחת הדמויות שעזרה לי בימי לימודיי, עת הייתי פעם עצוב, והיא ראתה, שאלה וייעצה.

נערך לאחרונה ב:
משפחת חביב/חביף,
2 הערות:
1. באילן של משפחת סבתי, אם אימי, משפחת אשר מאיזמיר!
יש אשה בשם אסתר חביב שנישאה לחיים ויטלי אשר. ילידת איזמיר, מראשית המאה ה 20 היא נפטרה בשנת 1987 ביהוד.
אימי הדגישה לי תמיד, שהיא חביף (איני יודעת אם היו בשם משפחתה ראשי תיבות... או לא ).
2. אימי למדה באוניברסיטת ירושלים טרם הקמת המדינה. היא שכרה חדר מ..משפחת חביף, שלדבריה היו קרובי משפחה.
עד פטירתה של אימי לא הצלחנו לפענח איך.
תצליחו!
לאה

נדירליאל

Active member
משפחת חביב/חביף,
2 הערות:
1. באילן של משפחת סבתי, אם אימי, משפחת אשר מאיזמיר!
יש אשה בשם אסתר חביב שנישאה לחיים ויטלי אשר. ילידת איזמיר, מראשית המאה ה 20 היא נפטרה בשנת 1987 ביהוד.
אימי הדגישה לי תמיד, שהיא חביף (איני יודעת אם היו בשם משפחתה ראשי תיבות... או לא ).
2. אימי למדה באוניברסיטת ירושלים טרם הקמת המדינה. היא שכרה חדר מ..משפחת חביף, שלדבריה היו קרובי משפחה.
עד פטירתה של אימי לא הצלחנו לפענח איך.
תצליחו!
לאה
האם הדירה היתה ליד מחנה אלנבי? אם כך זו משפחת דוד אבי.

Ilanguy

New member
לאה שלום,
אני חוקר זה שנים רבות את משפחת חביב (HABIB, BEN-HABIB) , משפחת רעייתי, שמקורה מזאמורה ספרד, ליסבון, סלוניקי יוון, גאליפולי-איסטנבול-צ'אנאקלה טורקיה.
אני מנהל עץ משפחה גדול ויש בידי אסמכתאות היסטוריות שמקשרות את המשפחה בישראל עד למשפחתו של הרב יעקב איבן חביב ובנו הרב לוי בן חביב מגורשי ספרד ופורטוגל מפורסמים.
נמצאים בידי מסמכים רבים שמראים שהטורקים הנפיקו תעודות בהן הם שיבשו את השם HABIB ואייתו HABIP. אני מכיר אנשים ממשפחת חביב שהגיעו לארץ עם תעודה טורקית שבה שובש השם והמשיכו ל"חיות" עם השיבוש. כמו כן אני מכיר רבים שהתעקשו ששם המשפחה העברי יאויית כראוי ונושאים בגאווה את השם חביב.
אני מבין מ"התרנגול העיוור שמוצא גרגירים" (שמו לא ידוע לי) שמספר שהוא נצר למשפחתו של הרב חיים בן יעקב פאלאג'י מאיזמיר וששם המשפחה המקורי הוחלף מסיבות
של כבוד מפלאג'י לחבי"ף על פי שם התואר של חיים בן יעקב פאלאג'י (החבי"ף).
זאת לא הפעם הראשונה שאני נתקל בתופעה כזאת שמשפחה שינתה את שם המשפחה (המכובד) לשם משפחה אחר (מכובד לא פחות). המקרה הכי ידוע הוא של משפחת אבולעפיה (שגם אותה אני חוקר) ששמה המקורי הוא הלוי והכינוי אבולעפיה דבק בהם כי היו רבים מהם שעסקו ברפואה והכינוי אבו-אל-אפייה פירושו בערבית אבי הרפואה.
מנסיוני נתקלתי במספר מקרים שאנשים טעו וחשבו שהשם חביף מקושר לרב החבי"ף ובנו עצי משפחה שגויים, לכן אני חוזר ומקשה אך בסופו של דבר אם האיש אומר אני מכבד את דבריו מאוד.

אילן גיא

אבי עברת את שמו בשל לחץ של ממשלת בן גוריון, הרצון להיות ישראלי. אגב בת דודו התחתנה עם אבולעפיה.
ואני חוזר ומדגיש - משפחת אבי היא צאצא לחבי"ף, לא רק בגלל שאני אומר זאת.

eyholla

New member
גם גיסתי צאצאית של החבי"ף, לדעתי דור שישי. דרך אביה, ד"ר סמי אל-עזרקי - עמית, ז"ל.
סבו של החבי"ף היה ר' רפאל יוסף חזן, שהיה הראשון לציון, בין השנים 1819-1822, ומנ"כ בהר הזיתים.
איל

נדירליאל

Active member
סבו של החבי"ף?
החבי"ף הגיע לאיזמיר דרך איטליה, לא היה לו קשר למנדט הבריטי או לשלטון התורכי כאן.

eyholla

New member
ר' חיים בן יעקב וקאדין פלאג'י, נולד באיזמיר ב-תקמ"ז - 1887.
סבו, אבי אמו, היה יוסף רפאל חזן, היה רב הכולל באיזמיר (אבל לא היה חכם באשי). נולד בתק"א - 1741, באיזמיר. בשנת 1813 הוא עלה לארץ, יחד עם תלמידו והתיישב בחברון, שם שימש אב"ד. ב- 1818, לאחר פטירת הראשון לציון, הוא מונה במקומו, ושימש כראשון לציון עד מותו בחשון תקפ"א, 1820. ראה עמודי ויקיפדיה על שני אנשים אלו.
יש גם במייהריטייג' מס' עצי משפחה של משפחה זו.
אגב, לחבי"ף לא היה שום קשר למנדט הבריטי, כיון שנפטר, באיזמיר, 50 שנים לפני שהמנדט התחיל בארץ ישראל.
איל

קבצים מצורפים

• מצבת יוסף רפאל חזן.jpg
    מצבת יוסף רפאל חזן.jpg
    KB 59.3 · צפיות: 1
למעלה