מענק העסקה

• פותח הנושא א.נונימי
  • פורסם בתאריך
א

א.נונימי

Guest
שלום,

עבדתי תקופה קצרה, בערך חודש ועשרה ימים אצל חברת ביטוח, לא התאמתי לעבודה, בכל אופן לא נפרדנו כ"כ יפה היות שהמעבידה שלי החליטה לשלוח לי מכתב שימוע ומכתב פיטורים דרך הוואטסאפ. למרות שביקשתי ממנה לא לעשות זאת. בכל אופן אחרי כמה חודשים קיבלתי הודעת SMS מרשות התעסוקה לגבי אישור שלי שעבדתי אצלם מכיוון שהם הגישו בקשה למענק העסקה. לא התייחסתי לsms, גם בגלל שלא ידעתי על מה מדובר ודי לא היה אכפת לי.
היום הם התקשרו, אמרו ששלחו SMS ואיך אני מעדיפה לאשר את זה. אני לא עניתי והם ניסו לחייג שוב.
רק רציתי לברר איתך אם יש לי איזשהו מחויבות לענות...
אני קראתי את הsms ורשום שם ש"חזרת לעבוד" ולא חזרתי לעבוד, וגם קראתי את התנאים של רשות התעסוקה, אני בכלל לא עומדת בתנאים שלהם לקבלת המענק, לא חזרתי מחל"ת, וגם לא פוטרתי - ובכלל לא הבנתי למה הם הכניסו את השם שלי ללא רשותי. ואני בטח לא אאשר פרטים שהם לא נכונים. וגם היה רשום שהם המעסיקים שלי כרגע.

דיברתי עם המוקד של המענק והנציגים אמרו לי שאין לי חובה לאשר או לא לאשר. הם כן הצליחו לסתור את עצמם לגבי הבקשה עצמה, אבל הבנתי בעצמי שפשוט אחד קרא את התנאים למענק והשני לא.

אחרי כמה דקות קיבלתי הודעת וואטסאפ (שלחתי צילום מסך למייל שלך) עם איום בתביעה.

אז החלטתי שלא אאשר את הפרטים כי הם לא נכונים (במקום לא לענות בכלל), וכשהתקשרתי בחזרה למוקד אמרה לי הנציגה שכבר סימנו לי שלא אישרתי... למרות שאני לא אמרתי להם לעשות לי דבר ורק התייעצתי איתם. הקלטתי את השיחות איתם.

בכל אופן אני אשמח שתסתכל על ההודעת וואטסאפ ששלח ותגיד לי אם יש להם 'קייס' ככה או ככה. (כלומר גם אם לא הייתי עונה בכלל לsms)

לרקע אספר שאני עזבתי את העבודה הקודמת במאי, ובחודש יוני לא עבדתי עד שמצאתי עבודה אצלם. בכל יוני לא הגשתי שום בקשה לחל"ת ובטח שלא נרשמתי בשירות התעסוקה (מהתנאים לקבל את המענק).

תודה

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
ניראה כי המעסיקה דיווחה אודותייך דיווח שגוי כדי להנות מהטבות כספיות.
ראשית, דווחי למוקד רשות המיסים כי אינך מועסקת עוד וכי מדובר בהודעת שווא.
שנית, תוכלי להתלונן כנגד המעסיק אף במשטרה, שכן מדובר בדיווח שקרי ובקבלת דבר במרמה מאת מעסיק.
שלישית, במישור האזרחי, שקלי תביעה אזרחית כנגד המעסיק. בין היתר תוכלי להסתמך, למשל, על סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות בדרישה לפיצוי לא ממוני בגובה 100,000 ש"ח (סעיף 13 לחוק עוולות מסחריות).
סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות קובע תחת הכותרת "תיאור כוזב":
"2. (א) לא יפרסם עוסק מידע ולא יגרום לפרסום מידע, אשר הוא יודע או שהיה עליו לדעת שהוא אינו נכון, לגבי עסק, מקצוע, נכס או שירות, שלו או של עוסק אחר (להלן - תיאור כוזב).
(ב) המפיץ פרסום של עוסק אחר או מטעמו הכולל תיאור כוזב, או מי שהחליט בפועל על פרסום תיאור כוזב כאמור, לא יישא באחריות לפי סעיף זה, אלא אם כן ידע שהתיאור כוזב, או שהתיאור כוזב על פניו."

בכל מקרה יש לבחון את המקרה בקפידה לפי כלל נסיבותיו.

א

א.נונימי

Guest
ניראה כי המעסיקה דיווחה אודותייך דיווח שגוי כדי להנות מהטבות כספיות.
ראשית, דווחי למוקד רשות המיסים כי אינך מועסקת עוד וכי מדובר בהודעת שווא.
שנית, תוכלי להתלונן כנגד המעסיק אף במשטרה, שכן מדובר בדיווח שקרי ובקבלת דבר במרמה מאת מעסיק.
שלישית, במישור האזרחי, שקלי תביעה אזרחית כנגד המעסיק. בין היתר תוכלי להסתמך, למשל, על סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות בדרישה לפיצוי לא ממוני בגובה 100,000 ש"ח (סעיף 13 לחוק עוולות מסחריות).
סעיף 2 לחוק עוולות מסחריות קובע תחת הכותרת "תיאור כוזב":
"2. (א) לא יפרסם עוסק מידע ולא יגרום לפרסום מידע, אשר הוא יודע או שהיה עליו לדעת שהוא אינו נכון, לגבי עסק, מקצוע, נכס או שירות, שלו או של עוסק אחר (להלן - תיאור כוזב).
(ב) המפיץ פרסום של עוסק אחר או מטעמו הכולל תיאור כוזב, או מי שהחליט בפועל על פרסום תיאור כוזב כאמור, לא יישא באחריות לפי סעיף זה, אלא אם כן ידע שהתיאור כוזב, או שהתיאור כוזב על פניו."

בכל מקרה יש לבחון את המקרה בקפידה לפי כלל נסיבותיו.
תודה רבה!

א

א.נונימי

Guest
שאלה נוספת להבהרה ---- היא לא זכאית למענק בגלל שאני כבר לא עובדת שם יותר?
או בגלל שאני לא עומדת בקרטריונים של עובד מזכה? רשום באתר תנאים לעובד מזכה :

על העובד להשתייך לפחות לקבוצה אחת מבין שלוש הקבוצות הבאות:​

1. עובד שנרשם בשירות התעסוקה כדורש עבודה בחודשים ינואר עד אפריל, ולא חזר לעבוד עד ה-30.04.2020, או עובד הזכאי עבור חודש מאי לדמי אבטלה.
  2. עובד הזכאי עבור חודש מאי לדמי הבטחת הכנסה, או למענק הסתגלות. בקטגוריה זו יכללו גם עובדים/ות ששהו בתקופת לידה או הורות בין מרץ לאפריל, ועבדו אצלך בפברואר 2020.
  3. עובד שפוטר או הוצא לחופשת ללא תשלום ולא נרשם כדורש עבודה בשירות התעסוקה. בעת הגשת הבקשה למענק, עבור עובד זה תדרש להמצאת מסמכים מתאימים.
לגבי סעיף 3 , אני לא מבינה אם הכוונה שפוטרתי על ידם, או מדובר על המצב שלי לפני שהועסקתי אצלם. כמו שאמרתי אכן פוטרתי על ידם, אך לפני כן התפטרתי , ולא נרשמתי בשירות תעסוקה על חודש יוני או ביקשתי דמי אבטלה.

קלייטון.ש

Well-known member
לא כל כך ברור למה את נכנסת לפרטי הזכאות ולפרטי בקשת המענק ע"י המעסיקה לשעבר. היית אמורה לקבל קישור לטופס ובו פרטים שאת צריכה לאשר. אם הפרטים לא נכונים, אל תאשרי. אם הפרטים נכונים, מה זה משנה אם הם מובילים לזכאות או לא מובילים? אם הם נכונים הוגן שתאשרי את נכונותם ותמשיכי הלאה.
אין מקום להאשים את המעסיקה שהגישה בקשה שקרית. יכול להיות שנפלו טעויות בבקשה, מדובר בנושא חדש לגמרי ויכול להיות שיש תקלות בחישוב מצבת העובדים בגינה המעסיק חושב שהוא זכאי למענק.

א

א.נונימי

Guest
לא יודעת מי אתה, ולמה אתה מגיב לי במקום העו"ד, אני מנסה להבין מה המונח של עובד מזכה אומר, ואני לא אקח אחריות, על פרטים שאינם נכונים, פשוט מאוד . גם מבחינת המעביד. זה מעביד שכבר זכה לביקור מאנשי המיסוי בזמן שאני עבדתי שם.
אז אני שוב שואלת, רשום באתר שכל עוד אני מועסקת הוא יכול להגיש בקשה? במיוחד אם הפיטורים לא היו כתוצאה של סגר..

קלייטון.ש

Well-known member
לא יודעת מי אתה, ולמה אתה מגיב לי במקום העו"ד, אני מנסה להבין מה המונח של עובד מזכה אומר, ואני לא אקח אחריות, על פרטים שאינם נכונים, פשוט מאוד . גם מבחינת המעביד. זה מעביד שכבר זכה לביקור מאנשי המיסוי בזמן שאני עבדתי שם.
אז אני שוב שואלת, רשום באתר שכל עוד אני מועסקת הוא יכול להגיש בקשה? במיוחד אם הפיטורים לא היו כתוצאה של סגר..
זה לא כל עוד את מועסקת. יש שני מסלולים: עבור יוני עד ספטמבר, או עבור יולי עד אוקטובר. המעסיק בוחר במסלול. אם הועסקת בתוך אחת מתקופות אלה, המעסיק יכול לתבוע מענק בגינך, לפי המסלול שבחר. יש עוד קריטריונים שידועים לשירות התעסוקה ולביטוח לאומי, והם עושים את החישובים.
האחריות שלך היא להשיב אמת לשאלות ששואלים אותך. זו לא האחריות שלך לשמור שהמעסיק לא יתבע מענקי שווא. יש לך אחריות גם לנהוג בתום לב ולהימנע כמיטב יכולתך מלגרום נזק לזולת, גם אם הוא מעסיק לשעבר שאת כועסת עליו.

א

א.נונימי

Guest
ולמה אתה חושב שאני שואלת? ע"מ להתחמק מזה? אני דואגת שאני זו שלא אצא בהצהרת שווא, מה אכפת לי ממנו? הרי בכל אופן המעסיק הוא זה שיידרש להוכחת מסמכים.

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
בתשובה לשאלתך הבסיסית לא נכנסתי לקריטריונים למתן המענק למעסיקים, אלא התבססתי על נתוני שאלתך לפיה מדובר בדיווח כוזב מטעמו של המעסיק.
יש לשים לב בקפידה למבוקש את אישורך (לא פירטת).
ככל שאת מתבקשת לאשר מידע שהוא נכון - אנא אשרי אותו.
ככל שאת מתבקשת לאשר מידע איננו נכון - אל תאשרי אותו.
ככל שיש לך ספק, את מוזמנת להעלות שאלתך המדוייקת בפורום (כולל הנוסח המדוייק של הבקשה אותה את מתבקשת לאשר).

למעלה