מציאת שורש פרימיטיבי לחבורה כפלית מסוימת

becker16

New member
מציאת שורש פרימיטיבי לחבורה כפלית מסוימת

מצורף קובץ תרגילים (זה במסגרת סמינר בתורת המספרים שהנושא שלו הוא אריתמטיקה של פולינומים מעל שדה סופי)
יש לי בעיה בשאלה 1 ב',הנה מה שניסיתי:
הפולינום הנתון אי פריק מעל השדה Z5 ,
ידוע שהגודל של חבורת ההפיכים מודולו P הוא phi(f) z שזה 24 . ( 5 בריבוע ,פחות 1)כעת כל האיברים שם הם מהצורה ax+b כאשר a,b מספרים בין 0 ל 4 (חוץ מהמקרה בו a=b=0) מתוך החבורה הזו אני צריך למצוא יוצר,כלומר איבר כזה שבחזקת 12 ייתן לי מינוס 1.
הבעיה היא שזה עדיין הרבה אפשרויות לבדוק!

הצעות ?

תודה!

אורי769

New member
הערה

אני לא מספיק בקיא כדי לעזור לך. אבל הבנתי אתה מחשב את (phi(25 וזה שווה 20 ולא 24.

becker16

New member
אני לא מחשב את phi25

ההגדרה של פונקצית אוילר עבור פולינומים היא קצת שונה ממספרים.
מגדירים נורמה של פולינום P להיות מציין השדה,בחזקת דרגת הפולינום.
במקרה הנ"ל הפולינום שלי אי פריק לכן בדומה למה שקורה עם מספרים ראשוניים ,פונק' אוילר תחזיר p-1 ,
במקרה שלי זה |P| פחות 1. וכאמור הנורמה של P זה 5 בחזקת 2

1ca1

New member
אתה מסתבך

1. לא צריך לעשות חישובי פונקציית אוילר מסובכים, זה פולינום אי-פריק (ולכן ראשוני, ולכן מקסימלי) מעל שדה, ולכן המנה של חוג הפולינומים המתאימים (שזה המשמעות של מודולו פה, המודולו הוא לחוג Z_5[x]) נותן שדה.
השדה הזה הוא כמובן מ"ו מעל Z_5, ולכן גודלו הוא חזקה של 5.
פשוט מכתיבת נציגים כמו שאמרת, אנחנו רואים שזה (איזומורפי ל-) GF(5^2) ולכן ההפיכים שם זה הכל פרט לאפס, כלומר 24 הפיכים.
&nbsp
2. אין 24 אפשרויות, הרי איבר שאין לו חזקה של x בכלל (איבר מנורמה 0 במילים שלך), הוא לא יהיה שורש פרימיטיבי אף פעם. כי הנורמה היא כפלית.
כבר ירדנו לקצת פחות אפשרויות.
עכשיו לצורך החישובים הספציפיים הללו שאתה רוצה, בלי חישובים כלליים שיגררו אותנו ל-p-אדיים, נרצה שהפולינום יהיה מתוקן, זה יותר נוח לדעת למה להחליף את הx^2 ישירות.
אז נכפול אותו ב-2 (ונקבל פולינומים חברים, אז האידיאל שהם יוצרים הוא אותו הדבר). ונקבל
zz x^2+4x+2 zz
כלומר x^2=x+3 mod 5.
הנה מצבנו השתפר.
&nbsp
עכשיו לצורך העניין ניתן ניחוש, אנחנו יודעים שצריך חזקה של x. גם 2 הוא שורש פרימיטיבי מודולו 5, אז בוא ננסה לחשב את 2x.
נעלה אותו בחזקת 12.
zz 2^12 * x^12 zz
עכשיו את זה מחשבים ע"י square exponentiation.
zz 2^4=1 zz
ולכן zz 2^12=1 zz גם כן.
zz x^12=(x^2)^2^3 zz
zz x^2=(x+3) zz
zz (x^2)^2=x^2+6x+9=(x+3)+x+4 z= 2x+2 zz
zz (x^2)^2^3 = 2^3(x+1)^3 = 3(x^3+3x^2+3x+1) zz
zz = 3(x(x+3)+3(x+3)+3x+1) zz
zz = 3(x^2+4x)=3(5x+3)=9=-1 zz
&nbsp
ולכן מצאנו שורש פרימיטיבי.
ד"א, זה היה הניחוש הראשון שלי באמת, לא חישבתי כאן על דף.

1ca1

New member
למעשה אפשר לשפר קצת

החישוב שעשיתי מראה ש-x הוא שורש פרימיטיבי.
כי 2x בחזקת 12 (או באופן כללי, cx) נותן לך את 2 בחזקת 12 כפול x בחזקת 12, תמיד ה-2 בחזקת 12 יהיה 1 ממשפט פרמה הקטן או משהו, אז אין טעם להסתכל עליו בכלל.

1ca1

New member
עוד שיפור

[צריך לבדוק, עוד לא התעוררתי].
&nbsp
יש לנו phi(8)=8 שורשים פרימיטיביים.
אם יש לנו את x+c ואת a(x+c) אז כאמור הם שקולים בחזקה ה-12 שלהם בכל מקרה (ובאופן כללי, בכל חזקה שמתחלקת ב-4 לפחות, למעשה החזקה צריכה להתחלק ב-ord(a)).
כלומר אם מצאת שורש פרימיטיבי, מצאת בעצם עוד 4 שורשים פרימיטיביים.
ולכן צריך בסה"כ לבדוק את x,x+1,x+2,x+3,x+4, כבר ירדנו למעט בדיקות.
דבר שני, יש לך הומומורפיזם pi:GF(5^2)->Z/5Z, בצורה הבסיסית ביותר, אם יש לך פולינום q ב-GF(5^2) אז pi(q)=q(0), זה כמובן הומומורפיזם (נניח של חוגים לצורך העניין) כמו שראינו בקורס במבנים 1.
עכשיו בפרט הוא מעתיק חבורות הפיכים מתאימות לחבורות הפיכים.
&nbsp
זה גם מראה שההוכחה הקודמת שלי לא נכונה.
מאחר שהשורשים הפרימיטיביים של 5 הם 2,3, אני הייתי מהמר על x+2.

1ca1

New member
טוב אני דווקא חושב שכן צדקתי

נעשה את זה לאט עם p(x)=x. זה גם אומר שההודעה הקודמת שלי היא שטויות.
zz x^3=x^2*x=x(x+3)=x^2+3x=4x+3 zz
zz (4x+3)^2 = x^2+4x+4 = 5x+7=7 = 2 zz
zz 2^2=4=-1 zz
&nbsp
כנדרש.

becker16

New member
תודה

מצאתי בסוף ש 3x+1 גם עושה את העבודה למשל.
פשוט חשבתי שאולי קיים איזה אלגוריתם מסודר שיכול להצביע על -מי- הוא השורש הפרימיטיבי,
ולא רק משפט "קיום" מאכזב כמו רוב המתמטיקה.

1ca1

New member
אם תדע לחשב שורשים פרימיטיביים בקלות

אז תוכל לפרוץ חלק לא קטן מההצפנות של האינטרנט, ולא נוכל לעשות קניות באליאקספרס, ואז יהיה עצוב
.

למעלה