מקווה שזה בסדר לפתוח הודעה נוספת

מקווה שזה בסדר לפתוח הודעה נוספת

רציתי רק לציין כאן, שלאחר התקנת לינוקס לייט 3.8 בנייד הישן שלי, ולאחר שהצלחתי להתאים את הרזולוציה לפי מידות המסך בנייד הישן, הפונטים עדיין לא נראים מספיק טוב בעיניי, לא ע"ג הדסקטופ ולא בדפי האינטרנט.
מצטער....
אני לא יודע בדיוק מה הסיבה לכך.
יתכן שזה קשור לסביבת ה XFCE?

לגבי מנג'רו 16.10 בגרסת KDE, אני חושב שהכל נראה שם הרב יותר טוב, אבל עדיין הפונטים נראים לי משונים בעיקר פונטים בעברית.
מדובר בתפעול של לייב USB ולא התקנה קבועה.

יתכן שאני אעלה צילום מסך מאוחר יותר.

נ"ב- לגבי מנג'רו, מנג'רו דווקא התקין את הדרייבר הנדרש לגלישה אלחוטית, אבל אין בנמצא אייקון לרשתות אלחוטיות, וגם אין שום זיהוי של רשתות אלחוטיות. לא יודע מה עושים עם זה...

לא הצלחתי לבצע צילום מסך

הקלדתי על מקש PRINT SCREEN והדבקתי את הצילום ל GIMP, אך קיבלתי הודעה שאין שום תמונה בזיכרון המחשב.
אותו כנ"ל לאחר שימוש באפליקציה SCREEN SHOT שקיימת בתוכנת לינוקס לייט.

בנוסף, שמתי לב שהן בלינוקס לייט 3.8, והן במנג'רו KDE 16.10, אין אפשרות של ממש לבצע TAPPING על גבי משטח ה TOUCHPAD של הנייד.
ניסיתי הכל אני חושב, אבל שתי הגרסאות שציינתי לא מוותרות לי על הקלקה אמתית במקשי ה TOUCHPAD ( משטח המגע ) של הנייד.

בשתי גרסאות הלינוקס שציינתי, סימנתי ANTIALIASING- SLIGHT, ו RGB. כמו שציינתי קודם, מראה הפונטים נראה הרבה יותר טוב במנג'רו KDE. אני חושב שזה עדיין לא ממש כמו ווינדוז.
כלומר אם מישהו ייתן לי דף צילום מסך של דף אינטרנט כלשהו, אני מיד אדע אם מדובר בלינוקס או חלונות. במיוחד כשמדובר בעברית.

אם אני איזכר בעוד משהו, אני אציין בהודעה נוספת.

בינתיים הצלחתי לבצע צילום מסך

אז אני מעלה את צילום המסך הראשון שלי ממ"ה לינוקס.
זה גופן TAHOMA מודגש עם HINTING FULL.
זה בסדר לדעתכם ?

BravoMan

Active member
בהחלט לא נראה תקין...

נראה כאילו אין antializing ברינדור פונטים.
אין לי מושג למה, אבל נראה שעד עכשיו אתה נתקל בסדרת בעיות די מוזרות:
&nbsp
1. לא הצלחת להתקין גרסה שמתאימה למחשב שלך.
2. בגרסאות שהצלחת להריץ, החנות לא עובדת.
3. ה-WiFi, שלפי מפרט ברשת בכלל לא אמור להיות קיים במחשב שלך, נתמך, אבל אתה לא רואה רשתות.
&nbsp
איך אתה יודע שהדרייבר הותקן אם הרשתות לא מופיעות באייקון, הן מופיעות במקום אחר?
&nbsp
אגב, מה הרזולוציה האמתית של המסך שלך?

אז ככה....

רציתי רק להגיד שמקווה שזה בסדר שאני מדבר כאן על הדברים מתוך עניין אמתי בלינוקס, ולא מתוך רצון לפתור תקלה מסוימת. אלא רק להתנסות.
אני רוצה לצבור מעט ניסיון אישי בלינוקס תוך פיתרון כל מיני תקלות קלות.
אני גם רוצה לשתף בחוויות שלי ובהתרשמות הכללית שלי, והכל רק כדי לצבור ניסיון כלשהו.
&nbsp
לשאלתך-
בחלונות 7, במנג'רו 16.10, וגם לפי המפרט של המחשב שלי ברשת, מסתבר שהרזולוציה היא 1280X800. וזה נראה די טוב.
לפי לינוקס לייט 3.8, הרזולוציה המיטבית היא 1280X768. כששיניתי ל 1280X800 חל עיוות במסך, כך שהשוליים העליונים והתחתונים יצאו החוצה מהמסך והיה צורך לגלול אותם מעט בעזרת סמן העכבר.
&nbsp
לגבי פונטים ב לינוקס לייט, בינתיים התקנתי פונטים של חלונות 7 ( כל הפונטים ממש) ושמתי לב שהפונטים בדפי האינטרנט ( כרומיום ), כבר לא נראים מצחיקים.
גם שיניתי את ה ANTIALIASING ל FULL, והמצב השתפר במעט. אבל עדיין לא נראה ממש מוחלק כמו למשל במנג'רו 16.10 או חלונות 7.
&nbsp
לגבי הדרייבר רשת אלחוטית במנג'רו 16.10 ( מדובר רק בגרסת לייב ) ניסיתי להסיר את הקרנל היחידי שקיים בגרסה, והמחשב ציין שעם הסרת הקרנל יוסרו גם הדרייברים של BROADCOM.
אם יש דרך ישירה לברר את קיומו של הדרייבר, אשמח לשמוע עליה.

BravoMan

Active member
כן, זה בסדר גמור לדבר כאן על כל דבר שקשור ללינוקס

הפורום לא נועד רק לפתור בעיות.
&nbsp
הסיבה שאני מציין שבעיותיך מוזרות היא שהן משהו לא רגיל, שאני אישית (וכנראה אף אחד אחר שמשתתף פה, לא שנותרו פה משתתפים רבים) לא נתקלנו בהם, ולכן אין לנו כ"כ מושג איך לעזור לך.
&nbsp
לא היית שום כוונה לזלזל או לפקפק בדבריך, אם בטעות זה מה שהבנת מדברי.
&nbsp
אגב חלונות 7 - הדרישה המינימלית למערכת הזו היא 1GB RAM אבל כתבת שבמחשב שלך יש רק 512 MB.
האם Windows 7 רק עליו אי פעם בהצלחה?
&nbsp
מצאתי בסוף מקום אחר ברשת שאומר שלדגם שרשמת אכן יש WiFi, כנראה בגלל שמדובר בדגם מאוד ישן לא כל האתרים מדויקים, וגוגל לא נותן את Acer עצמם ברשימת התוצאות.
&nbsp
הרזולוציה הטבעית של המסך שקצת לא סטנדרטית, ואולי זו הסיבה שחלק מההפצות מתקשות להציג גרפיקה כמו שצריך.
&nbsp
הנושא של דרייברים עובד בלינוק בצורה שונה מאשר ב-Windows:
אין דברייבר ספציפי לכל התקן מכל סוג, אלא בד"כ יש דרייבר לקבוצת התקנים מאותה משפחה.
&nbsp
למשל, כל כרטיסי WiFi שעובדים על אותו שבב, יקבלו תמיכה מאותו "מודול" שהוא המקבילה של דרייבר ב-WIndows.
&nbsp
מודול (של קרנל) יכול להיות מותקן ולא בשימוש, ויכול להיות מותקן ובשימוש.
בד"כ בהפצה גרפית ניתן לבדוק את 2 הדברים הללו דרך ממשק גרפי, אם כי הוא משתנה מהפצה להפצה, בהתאם לשולחן העבודה, ואפשר לבדוק באותה דרך בכולן בעזרת פקודות מסוף.
&nbsp
אבל לפני שאתחיל לכתוב לך פקודות, בוא נתמקד קצת במה בדיוק אתה רוצה להשיג:
מה השלב הבא בבדיקות שלך ואיזו מערכת אתה רוצה לבדוק?
כשכתבת "לינוקס לייט", התכוונת לזה:
https://www.linuxliteos.com
?

זה זה בגרסה ישנה יותר ( 3.8 )

העניין זה שהפונטים נראים לי פחות טוב לעומת חלונות 7 או מנג'רו 16.10 KDE ( באותו מחשב ).
גם כשניסיתי את אפשרויות ה ANTIALIASING במצב FULL או SLIGHT או ללא החלקת פונטים בכלל. גם כשהתקנתי פונטים של חלונות 7 באופן ידני ( בעזרת דיסק און קי ). זה נראה לא טוב...
רציתי רק להגיד שזה מעט מאכזב...
במנג'רו KDE 16, הפונטים נראים די טוב גם ללא התקנה בכלל ( בגרסת לייב ).

בעיקרון אפשר להתקין חלונות 7 וגם 8, על מחשב עם 512 מ"ב זיכרון. הכל עובד רק שלא כדאי להריץ דפדפן חדיש מכל סוג כי אז המחשב נתקע ולא זז...
זה מחשב לתרגולים בלבד, ולא המחשב הראשי שלי.
לא כ"כ הבנתי מה עושים כשהתקנת מנג'רו מזהה את כרטיס האלחוט, אך אי אפשר לתפעל אותו.
זה כמובן לא קריטי עבורי, אלא שאני רק סקרן ורוצה לדעת.
אני בכלל מופתע שגרסת מנג'רו זיהתה את הכרטיס הגרפי בנייד הישן שלי, מפני שמדובר בכרטיס גרפי של חברת שוליים ( חב' SIS ׂ) שמזמן פשטה את הרגל.

אשמח לתשובות....
תודה מראש...

יתכן שזה קשור לדרייבר מסך

היום שמתי לב לעובדה שגם בווינדוז, כשמתקינים מ"ה ללא דרייבר ייעודי לכרטיס הגרפי, הפונטים נראים מעט מוזר, גם כשבוחרים ברזולוציה המדויקת ביותר.
ובכן, לא זוכר אם ציינתי זאת או לא, אבל בלינוקס לייט, הדרייבר הגרפי שהותקן, הוא דרייבר VESA, שהוא דרייבר גנרי לכל כרטיס גרפי מכל סוג.
דרייבר גרפי ייעודי לגרסת לינוקס לייט שהתקנתי, איננו בנמצא וכנראה שאיננו קיים.
אז יתכן שזהו לב העניין עצמו, היעדר דרייבר ייעודי ושימוש בדרייבר VGA גנרי.
&nbsp
לגבי לינוקס לייט 3.8, גיליתי גם שהמחשב לא מתעורר משינה. וזה כבר גרם לי לייאוש.

התקנתי את הדרייבר הגראפי הייעודי

אני מקצר כאן את הסיפור כולו ואומר שהתקנתי את הדרייבר הגראפי הייעודי של הכרטיס הגראפי במחשב הישן שלי, והוא כעת עם דרייבר SIS וכבר לא עם דרייבר VESA.
הקיצור, הכל נראה הרבה יותר חד, אבל עדיין הפונטים נראים לי מעט משונים. כאילו פחוסים במשהו, לא רגילים.
&nbsp
פרט נוסף שרציתי לציין- שמתי לב שאם אני מנסה לעשות משהו ומקלקל את המע' המותקנת, אין אפשרות לתקן את המע' בעזרת קובץ ISO.
בלית ברירה צריך להתקין את כל המע' מחדש. זה לא טוב.
&nbsp
עניין נוסף זה הקלדת הסיסמא.
בווינדוז, אני יכול לבטל את הדרישה לסיסמא. בלינוקס זה לא אפשרי.
מדובר בעניין שעלול להתיש מאוד. זה מצער שאין אפשרות לבטל את הדרישה הזאת, במיוחד כשמדובר בחשבון "מנהל" שהמשתמש כבר נכנס אליו.
אי אפשר לבלות את כל היום בהקלדת סיסמא.

BravoMan

Active member
בעניין הססמה:

למיטב זכרוני אתה יכול לקבוע את הססמה שלך כריקה, ואז לא תצטרך להקליד אותה, אבל מן הסתם זה לא דבר מומלץ.
&nbsp
בשימוש שותף אתה לא צריך להקליד את הססמה "כל היום".
כשאתה מתקין, רוב ההפצות יתנו לך לקבוע כניסה אוטומטית למערכת, לפחות רוב ההפצות מבוססות Ubuntu (לא מכיר את זאת שאתה משחק איתה לאחרונה).
&nbsp
אם מפריע לך שאחרי שהמחשב מכבה מסך (חוסר שימוש) צריך ססמה, אתה אמור להיות מסוגל לבטל נעילה ב-standby בהגדרות.
&nbsp
הדבר היחיד שדורש ססמה הן פעולות שמשנות את המערכת, כגון התקנת תוכנות, או עדכונים מסוימים (Ubuntu אפילו לא מבקש ססמה לחלק מהעדכונים).
&nbsp
היות ופעולות כאלה יכולות לחרב את המערכת, זה טוב שהן מבקשות ססמה, וגם Windows כבר מזמן לא נותן לך להיות Administrator ברירת מחדל.
&nbsp
יש פעולות שאתה צריך לבצע כ-run as administrator ואז יש פופאפ, וכו'
&nbsp
משתמש מן השורה לא ייתקל הרבה בדברים כאלה לא ב-Windows ולא בלינוקס, אבל היות ואתה היית צריך לפתור בעיית דרייברים לחומרה יחסית איזוטרית במחשב ישן, אני מניח שנתקלת בהרבה הוראות שדרשו שימוש ב-sudo והכנסת ססמה.
&nbsp
אני יכול להסביר לך למה זה טוב, ואני גם יכול להגיד לך שבכל הפצה יש דרך לעבוד בחשבון root כך שלעולם לא תדרש לססמה לא משנה מה, אבל אני לא חושב שיש טעם באף אחת מהגישות האלה.
&nbsp
אם יש מקומות ספציפיים שאתה נתקל בהם באופן קבוע בדרישת ססמה גם אחרי שסיימת לייצב את המערכת, ספר לנו, ואולי נמצא לך פתרון טוב שלא מסכן את המחשב והמידע שלך.

זה הפצה מבוססת אובונטו

ואכן מדובר בפעולות שמשנות את המע', אבל גם בחזרה ממצב שינה.
גם בכניסה ל GPARTED.
גם בכניסה לתיקיות מע' כמנהל.
גם בפעולות טרמינל עם SUDO.
גם בהתקנת תוכנות ובהסרת תוכנות. זה פשוט מתיש...
לא ידוע לי על אפשרות להותיר את הסיסמא ריקה.
&nbsp
רציתי רק לשתף...
אין לי עניין לעבוד עם הפצות לינוקס כתחליף מלא לווינדוז.
אני רק רוצה לצבור מעט ניסיון בהתקנות ותפעול, לראות מה אני מפסיד..
&nbsp
יש עדיין עניינים שאינם ברורים לי. כמו איך להיכנס למצב בטוח בהפצת לינוקס, איך לבצע תיקון מע' בדומה לאפשרויות תיקון שקיימים בווינדוז.
ולמה הפונטים נראים קצת מוזר גם לאחר שהתקנתי את הפונטים של XP ולאחר שהדרייבר הגראפי הותקן ברזולוציה הנכונה.
&nbsp
יש עוד עניין פעוט, שאי אפשר להחיל את הפונט הרצוי לי בכל המופעים של המע'.
המע' עדיין תלויה בפונטים המקוריים שלה, גם לאחר התקנת פונטים מסוג חדש.
אי אפשר להיפטר לחלוטין מהפונטים המקוריים של המ"ה. אם מסירים את הגופנים המקוריים, המע' נדפקת.
&nbsp
רציתי רק לציין את כל זה.
&nbsp
נ"ב- לפני יומיים שלושה עברתי לגרסה מיושנת של לינוקס לייט. בגרסה המיושנת הזאת הכרטיס האלחוטי היה בלתי מזוהה.
התקנתי איזו חבילה שלא התאימה כנראה. נסיתי להסיר אותה, אבל הטרמינל נתקע ולא נתן אישור שחבילה הוסרה, מה שמנע ממני כל התקנה אחרת על המע'.
בלית ברירה נאלצתי להתקין הכל מחדש. מתסכל...

BravoMan

Active member
סבבה, תשתף, אבל בוא נהיה הוגנים:

חזרה ממצב שינה זו הגדרה.
נכנסים ל-System Settings->Brightness and lock ומסמנים Off על ה-Lock.
&nbsp
אין פשוט מזה.
&nbsp
אגב, למיטב זיכרוני, ב-Windows זה כבר מזמן ברירת מחדל.
MS עבדו קשה כדי ש-Windows תתאים לארגונים וחברות גדולות, ובמקומות כאלה לנעול את המחשב כשלא נמצאים לידו זו חובה.
(בחברה שאני עובד בה הדבר נאכף מרחוק ע"י מדיניות שקובע מנהל הרשת, ואני כמשתמש לא יכול לבטל את זה)
&nbsp
אם אתה רוצה באמת להתרשם מלינוקס ולהבין את המערכת, אתה צריך קודם כל לצאת מהראש של Windows ולהיכנס לראש של לינוקס.
&nbsp
לינוקס נבנתה מראש עם מורשת של מערכות מרובות משתמשים, ומנגנוני הגנה בהתאם.
Windows, עד גרסת NT שלה, יצא מנקודת הנחה שיש משתמש אחד על המחשב, ושהמחשב גם לא מחובר לעולם החיצון, אז אין בעיה שהמשתמש יעשה מה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה.
&nbsp
היום אנחנו חיים בעידן האינטרנט, והדברים לא פשוטים כ"כ.
MS נלחמה רבות בין להפריד רשויות ולאבטח את המערכת לבין לשמר תאימות הן לתוכנות ישנות והן להרגלים של המשתמשים.
&nbsp
אם יצא לך להשתמש ב-Windows Vista אתה וודאי זוכר את החלונות הקופצים הבלתי פוסקים ששאלו אותך "האם אתה זה באמת אתה ואתה בטוח שאתה רוצה לעשות את מה שאתה מנסה לעשות?"
&nbsp
זה נקרא UAC.
&nbsp
הבעיה כאן היא פשוטה: מה שאתה בתור משתמש אנושי יכול לעשות אוטומטית ובלי ססמה, כך גם כל תוכנה שרצה על המחשב בלי ידיעתך (כולל משהו שירד מאתר אינטרנט בלי ששמת לב) יכולה לעשות בשמך.
&nbsp
וזו הסיבה העיקרית שיש כ"כ הרבה נוזקות בחלונות, החל מכאלה שמפציצות בפרסומות, ודרך כאלה שמצפינות לך את הקבצים ודורשות כופר.
&nbsp
לא סתם אומרים "בלינוקס זה לא היה קורה".
&nbsp
כל הפעולות שרשמת למעט מצב שינה הן פעולות שמשנות או יכולות לשנות את המערכת.
&nbsp
אתה יכול לצפות בתיקיות וברוב קבצי המערכת בלי ססמה, אבל לא תכול לכתוב לשם או לשנות את הקבצים.
כל פעולה ב-terminal שדורשת sudo היא פעולה שכותבת או מזיזה קבצים במערכת הפעלה. אחרת ה-sudo מיותר.
&nbsp
דווקא נושא הדרייברים הוא נושא מאוד מעניין:
מצד אחד, כל יצרניות החומרה מספקות דרייברים ל-Windows אבל לא כולן תומכות בלינוקס.
&nbsp
מצד שני, ב-Windows אם החברה לא מספקת דרייבר לגרסת Windows שיש אצלך, או שהדרייבר לגרסת WIndows שלך פגום, אתה בצרה!
&nbsp
בלינוקס לאומת זאת, כמעת תמיד תוכל למצוא דרייבר חלופי בקוד פתוח, או מישהו שעשה patch לדרייבר הרשמי אם הוא בקוד פתוח, ותיקן את הבעיה שהיית.
זה לא יהיה קל ופשוט, אבל אם מדובר בחומרה שעולה יותר מכמה גרושים, זה עדיף ממצב ב-Windows שמחייב אותך ללכת לקנות חומרה חדשה.
&nbsp
אני יכול לספר לך כמה סיפורים משתי המערכות על התעסקות שלי עם דרייברים, אבל ההודעה הזו כבר ארוכה מספיק.
&nbsp
אסיים בענייני טרמינל ומצב בטוח:
1. אם תוכנת הטרמינל הגרפית לא עולה, אפשר לעבור ל-"קונסולה טקסטואלית" ע"י לחיצה על Alt + Ctrl + F1. זה יביא אותך למסך שכולו טקסט, אבל עובד כמעת בכל מצב.
&nbsp
2. כדי להיכנס למצב בטוח, ולתפריט תיקון ודיאגנוסטיקה שמגיע עם המערכת, אתה צריך ללחוץ esc מיד אחרי שהמחשב מתחיל להעלות את המערכת (אחרי מסך ה-BIOS).
זה יפתח לך תפריט של מנהל האתחול, GRUB, ושם יש אופציות "לעלות רגיל", "לעלות במצב בטוח", "להיכנס לתפריט תיקונים" ו-"להריץ בדיקת זיכרון".
&nbsp
די דומה למסך ש-Windows זורק אותך אם לא יצאת מסודר מהמערכת.
&nbsp
בעניין הפונטים, מעולם לא נתקלתי במישהו שרצה להחליף את כל הפונטים, באופן גורף, במערכת הפעלה.
לא ב-Windows ולא בלינוקס.
&nbsp
אני די בטוח שזה אפשרי בלינוקס, אבל כאן כבר לא אוכל לעזור לך בניסוי אם תרצה להמשיך בו.
&nbsp
אה, ודבר קטן אחרון:
אתה יכול לקבוע ססמה ריקה דרך פקודת מסוף. הכלי הגרפי לא אוהב את זה.
אבל, אם אתה מוכן להשקעה חד פעמית, יש גם אופציית ביניים יותר בטוחה:
אתה יכול להשאיר ססמה, אבל לקבוע שפעולות מסוימות שדורשות sudo ובוצעו בלי דרישת ססמה.
&nbsp
הנה הסבר ראשוני קצר לשני הדברים:
https://askubuntu.com/questions/281074/can-i-set-my-user-account-to-have-no-password
&nbsp
בגדול, ההתרשמות השלילית שלך היא תוצאה של ניסיון לשים מערכת מודרנית שמכוונת למשתמש הפשוט על חומרה ישנה שדורשת התעסקות בקרביים של המערכת.
לא התנסית בשימוש בלינוקס, אלא יותר בפתרון תקלות.
&nbsp
בפועל, בגלל הרב שימושיות של לינוקס והיכולת להתאים הכל לכל גחמה של המשתמש, הנוחות שלה עולה בכמה רמות על זו של Windows, ברגע שמבינים מה רוצים ופועלים בהתאם.

למעלה