מקום ברחם

מקום ברחם

אני בהריון שבוע 24 עם עובר יחיד ואחרי לידה מוקדמת בשבוע 23 עקב צירים מוקדמים. כמו כן יש לי רחם דידלפי ותפר צווארי (בהריון הזה) כבר משבוע 18 הופיעו אצלי צירים שהולכים וחוזרים אך לא משפיעים על הצוואר מבחינת התקצרות או פתיחה. שאלתי היא איך אפשר לדעת עד מתי יהיה מקום לעובר ברחמי? (לטענת הרופאים הלידה המוקדמת הייתה כנראה עקב חוסר מקום ברחם או אי יכולת של הרחם לסחוב את ההריון) האם אתה ממליץ על זריקות להבשלת ריאות ואם כן ממתי? תודה

לבלונית המודאגת שלום

נוכח עברך הבעייתי דאגתך מובנת. אשתדל להפחית אותה. כפי שציינת, בהריון זה ידועה הסיבה ללידה המוקדמת בעבר. התפר הצוארי נועד למנוע פתיחת צואר שהייתה כנראה הסיבה ללידה המוקדמת בהריון קודם. ברוב המקרים התפר עוזר אך חשוב לשים לב הן לפעילות הרחמית והן למראה הצואר כפי שהוא נראה באולטרסאונד. במקרה שלך הצירים ההולכים ובאים שמוכרים גם מהריונות תקינים לחלוטין(מכונים בספרים צירים ע"ש ברקסטון היקס) אינם בעלי יכולת פתיחת צואר. קשה לדעת רק ע"ס הצירים אם יש השפעה על אורך הצואר וקשה לנבא מתי תתחיל לידה. אחד מהכלים היעילים הוא האולטרסאונד הוגילי (מותר במצבך) שבעזרתו רואים יותר טוב את הצואר. השינויים בצואר מנבאים טוב יותר את סכנת הלידה המוקדמת ולפי זה קובעים את הצורך במתן סטירואידים להבשלת ריאות עובר.
ד"ר אילן גל

לד"ר גל שלום

ראשית המון תודה על התייחסותך תשובתך אכן מרגיעה אך יש לי עדיין אי הבנות מקווה שתוכל לעזור. מהבנתי בשבוע 24 גג הרחם אמור להגיע בערך לגובה הפופיק ואילו אצלי גג הרחם כבר בעצם החזה האם יש לרחם עדיין אפשרות להתרחב ואם כן לאן?? בזמן צירים אכן אין הרבה השפעה על צוואר הרחם כי הוא מתקצר בכ 5 מ"מ בדר"כ הצוואר אצלי ארוך כחדק של פיל 44 מ"מ וגם אין לחץ עליו אבל מה שמתריד אותי זה כמות מי השפיר כי ממה שהבנתי כאשר כבר לא יהיה לעובר מקום כמות מי השפיר תפחת ואז..... השאלה היא האם לא ניתן לדעת מראש מתי לא יהיה מקום? תודה על התייחסותך

לבלונית

כדי לעודד אותך- במקרים של בעיה במבנה הרחם (בדומה לשלך).ישנו סיכוי שכל הריון יהיה ארוך יותר מקודמו, כנראה בגלל הרחבה והגדלה של הרחם ע"י ההריון הקודם. כמות מי השפיר לא יורדת בדר"כ בגלל חוסר מקום, והקובע את כמות מי השפיר הוא בדר"כ קצב היצור והספיגה שלהם, ולא המקום ברחם. כמו שדר´ גל כתב, לדעתי הדרך הטובה ביותר לטיפול הינה אבחון מוקדם, והאבחון המוקדם היעל ביותר היום הוא ע"י מעקב אוך הצואר באולטראסאונד (ואם יהיה צורך מתן סטרואידים). בהצלחה דר´ יוסי הר-טוב

למעלה