מקרר Amana - מדחס פועל רק עם דלת מקרר פתוחה

G Gabi

Member
מקרר Amana מדגם AB2225PEKW
מקפיא תחתון
ככל הנראה נרכש לפני כ-12-14 שנים. אבל, לא זוכרים במדויק.

כאשר הדלתות סגורות, אין רעש של המדחס.
כאשר דלת המקרר פתוחה - המדחס נכנס לפעולה.
כאשר דלת המקפיא פתוחה - אין רעש של המדחס.

להבנתי, ביומיים האחרונים היו "בעיות חשמל" במכשיר אחר במטבח שגם למאמ"ת הנקודתי שלו 'לקפוץ'. נאמר לי שהמקרר והמכשיר הבעייתי מצויים על מעגלים נפרדים.

טרם נבדקה צריכת חשמל במצבים האלו.
כמו-כן טרם פורק המכסה בתחתית-גב המכשיר כדי "לראות בעין" אם המאוורר מסתובב בהתאם למצב הדלת.

חיפוש בגוגל מצא סרטון של בעל מקצוע שתיאר את התקלה הזו בדיוק (כמעט. בתיאור שלו, המדחס עובד גם כאשר דלת המקפיא פתוחה. אך בסרטון הוא אמר משהו בסגנון "כשהמקרר עושה דברים מוזרים").
לפי דבריו של אי-המקצוע בסרטון - הבעיה היא בלוח הפיקוד ויש להחליפו.
האם אוכל לפרסם פה קישור לסרטון? מחשש שמשתמשים יחשבו שמדובר בפרסום, אני כרגע נמנע מלפרסם (אם כי, אולי חלק מהמשתמשים פה מזהים את הכינוי הכותב מפורומים אחרים ויסיקו שאין פה פרסום).
בסרטון בסה"כ רואים את התקלה 'ב-Live', הסבר איך להחליף את הרכיב וכמובן הצעה לרכוש את החלק מאותו בעל-מקצוע.

האם מניסיונכם באמת מדובר בתקלה בכרטיס האלקטרוני?
בחיפוש באינטרנט מצאתי כרטיס בכ-160 ש"ח. אני מקווה שהוא מתאים. אבל, לא רואה טעם כרגע לדון בעניין מכיוון שאולי מקור התקלה במקום אחר (למשל, טרמוסטט או רכיב אחר).

תודה רבה!

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מה שבטוח, זה שיוסי זיו יודע "קצת" יותר ממני ובהחלט אפשר להסתמך על הידע שלו, ככל שניתן להסתמך על ידע שמקורו בהתכתבות...
אבל כמנהל די וותיק, אוכל לומר לך, שפרסום של סרטון אינו גובל בפרסום של מוצר, בעיקר אם וכאשר מדובר במוצר ארכיון...
מעבר לזה, קורה לא אחת, שגם אני כמנהל מציג סרטון שאפשר ללמוד ממנו על מוצר חדש, כאשר מישהו מבקש פרטים על מוצר כזה או אחר.
לא אחת הצעתי גם כתובת של בית עסק מומלץ, שהוא גם "קרוב" למקום המגורים של השואל.
מעולם לא קראו לי לסדר, גם אם (אולי) ניתן היה לקבוע שעשיתי פרסום למוצר או לבית עסק.
מעולם לא עשיתי זאת משום שיצא לי רווח כלשהו מהעניין, ואיש עוד לא העיר לי על הפרסום ה"סמוי".

ולשאלתך לגבי הכרטיס ב-160 ש"ח...
קודם כל, תבדוק, האם יש צילום של הכרטיס, והאם הכרטיס אכן "נראה" כמו הכרטיס שבמקרר שלך.
שנית, תבדוק, האם מדובר במוצר חדש, או שמדובר במשהו שהיה כבר בשימוש. (זה כתוב).
כשמדובר בכרטיס משומש, לעולם לא תדע מה תהא תוחלת החיים שלו ויש בזה סיכון.

ומה מוכר לך בעל המקצוע? גם הוא מוכר כרטיס מיד 2, שאולי גם שופץ, או שהוא מדבר על כרטיס חדש? וכמה הוא דורש עבור המחותל?
האם הוא מבטיח אחריות כלשהי?

ואתה, מה אתה תעשה כשהמקרר מזייף? כיצד תאכסן מזון שדרוש לו קירור, אם אין לך מקרר שפועל כראוי? יש לך אפשרות לחכות עד שהכרטיס יגיע ועד שיוחלף?

G Gabi

Member
תודה לשניכם על התגובות!

לעניין הפרסום - בעיני יש הבדל בין משתמש "מוכר" בסביבתו ובין משתמש "מזדמן".
לו והייתי כותב בפורום אחר בו הייתי בעבר פעיל יותר, הייתי מזין כל קישור שנראה לי רלוונטי.
במקרה הזה, אני 'אורח מזדמן' בפורום הזה (אמנם קורא שקט, אך, לא כותב). על כן, הוספת קישורים שיש בהם מרכיב פרסומי הוא דבר שיכול להתקבל בעין שאינה חיובית.
זה הכל.

הכרטיס בכ-160 ש"ח.
קישור - https://www.amazon.com/dp/B07CWG3T5Y
מדובר בחלק הנכון וזאת בהתבסס על המידע בקישור הזה - https://www.appliancepartspros.com/03-controls-parts-for-amana-ab2225pekw.html

יצרתי קשר עם החנות מ-Amazon, החנות השיבה שהכרטיס לא יתאים מכיוון שהוא מיועד לזרם חילופין במתח 115v (בהודעה ששלחתי כתבתי שמדובר במקרר הפועל עם "חשמל בתקן אירופאי", 220-240v ac בתדר 50Hz).

על הכרטיס שנשלף מהמקרר יש שני ממסרים עם הדירוג 250vac (הם שולטים על מעגל 24v dc).
כך שאיפשהו באלקטרוניקה הזו בהחלט יש התייחסות למתח בארץ ולכן הכרטיס מארה"ב לא יירכש, על אף מחירו הזול משמעותית ביחס למחיר בארץ.
אם כי, אני מטיל ספק בכך שהכרטיס מארה"ב לא יעבוד כראוי.
אבל, אם המחיר בארץ עומד על כ-400 ש"ח, ההפרש הזה שווה את הנוחות ולא להמתין שבוע-שבועיים.

לבעלי המקרר יכולים להמתין שבוע-שבועיים. יש להם פתרון זמני, כך שזו לא בעיה גדולה אך בהחלט העניין כרוך בחוסר נוחות.
בכל אופן, כנראה ארכוש עבורם מחר כרטיס פה בארץ וההחלפה תבוצע מיידית.

נערך לאחרונה ב:

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אני רק הערה קטנה...
לפחות בחלק מהמקררים האמריקאים שנמכרו בארץ (בעיקר אלה של GE), יש פשוט שנאי שהופך את ה-220V הישראלי ל-110V. התדר לא ממש מתאים ובכל זאת המקררים עבדו כך וממשיכים לעבוד כך. נכון שכיום הבקרה הפכה להיות אלקטרונית, מה שלא בהכרח היה בעבר...

איני יודע איך זה באמנה, ואולי יוסי זיו יודע זאת טוב ממני...
בכל מקרה, לא פעם נתקלתי במימסרים שרשום עליהם מתח שאינו מתח ההפעלה בסליל, אלא המתח המירבי שהם מסוגלים לעמוד בו במגענים.
אז זה שראית שרשום 220V, אכן רשום. אבל חשוב לבדוק, האם מדובר במתח ההפעלה בסליל או שזהו המתח שמיועד למגענים.
בד"כ לכרטיס יש מס' קטלוגי, וכשהמספר מתאים, זה זה. כשיש הבדל במתחים, יהיה גם שינוי במספר. אה. כן. יש שם שורה של מספרים קטלוגיים שעבורם הכרטיס מתאים. אז תבדוק...

יוסי זיו1

Active member
לרוב הממסרים המתח המצויין הוא מתח הסליל אבל אין יותר פשוט מלסובב את המקרר ,להוריד את הפלטה האקוסטית מאחור ולראות אם יש שנאי או לא או יותר פשוט כשהמקרר מסובב להסתכל בתווית שלו למעלה ולראות את הפרטים.
היו מקררים שיובאו לארץ מראש 220V והיו כאלו שיבאו ביבוא מקביל או יבוא ישיר כשהם ל 110V, נכון שהתדר שלהם הוא 60 הרץ אבל פעלו כשההספק למעשה פחות 18%.

G Gabi

Member
תודה רבה למגיבים!
שבוע שעבר נרכש כרטיס פיקוד חדש בחנות מקומית.
הכרטיס הורכב מיד לאחר הרכישה. מאז ההרכבה, המקרר עובד כראוי.

תודה רבה!

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תודה רבה למגיבים!
שבוע שעבר נרכש כרטיס פיקוד חדש בחנות מקומית.
הכרטיס הורכב מיד לאחר הרכישה. מאז ההרכבה, המקרר עובד כראוי.

תודה רבה!
הכי מהר, הכי מתאים למתח בישראל והכי טוב

למעלה