משהו יכול להסביר איך זה שהנדל"ן לא יורד??

SupermanZW

Well-known member
גל של foreclosures עלול לגרום גם למפולת מחירים

אבל, לא ברור אם זה יקרה או מה הסיכויים שזה יקרה, ובכל מקרה, המצב מאוד רחוק מזה, אבל, אפילו אם זה לא יקרה, מיתון ממושך יגרום לירידת מחירים ממושכת (אבל לא למפולת, מפולת עלולה לקרות רק במצבי קיצון נדירים), שפל כמו השפל הגדול (1929-1939) יכול לגרום לעשור של ירידות מחירים, הירידה הכוללת במחירי הנדל״ן בין 1929 ל1939 הייתה 50%, זה יכול לקרות שוב.

מסתבר שביוני יולי, היו בכל מקום מלחמות מחירים, והשוק טיפס למעלה. קבלנים בונים פחות כי אנשים לא לוקחים התחייבויות לשנים קדימה, ואנשים פונים לשוק היד שנייה, והמחירים ממשיכים לעלות. מה יהיה בטווח הבינוני? אי אפשר לדעת. כרגע השוק ממשיך לעלות.

משהו יכול להסביר איך זה שהנדל"ן לא יורד??

או כמעט ולא יורד. יש פה ושם מכירות מתחת למחיר המבוקש אבל גם להיפך. לפי מחירי הבתים (והדירות) אנשים היו צריכים לקחת משכנתאות של 700K או יותר, דיברו על חיים ממשכורת למשכורות, בלי לחסוך ובלי רשת ביטחון. בנתיים לא רואים שמשהו מערער את מחירי הנדל"ן המטורפים פה. דרך אגב, גם בישראל אין שינוי גדול (מהקרובים שלי שם) אז אל תתנו לי את ה CERB כאיזה גלגל הצלה

michaelbl

New member
זה תהליך איטי

בניגוד לבורסה שהיא כמו סירת זודיאק הנדלן הוא כמו מיכלית נפט, מסתובב לאט וממשיך מהאינרציה. בשלב הראשון נוצרת סטגנציה, המוכרים עדיין מצפים לקבל את המחירים שהם מכירים מקודם ולא מוכנים להתפשר כל עוד יש להם מרווח נשימה, כי מבחינתם לרדת מהמחיר המקסימלי שהנכס שלהם הגיע אליו כמוהו כהפסד. כאן דווקא כן נכנס המענק מהממשלה וגם הבנקים נתנו לאנשים אפשרות לדחות תשלומי משכנתא. מצד שני הקונים מצפים לירידת מחירים כמו שכתבת ולא מוכנים לשלם את המחירים המבוקשים ולכן אני מנחש שיש מיעוט עסקאות עכשיו. בנקודה מסויימת אנשים שכבר קנו בית והסגירה מתקרבת נכנסים ללחץ למכור את שלהם ובשלב מסויים המחירים יתחילו לזחול למטה. פשיטת רגל או חוסר יכולת לעמוד בתשלומים של בעלי משכנתא תגרור ירידת מחירים הדרגתית שתלך ותתגבר אבל זה ייקח זמן עד שזה יקרה

SupermanZW

Well-known member
עם זאת, הבנקים גם מקשים על לקיחת משכנתאות

בגלל שהסיכונים גברו, זה אומר שסביר להניח שיהיו ירידות מחירים, אך הן נדחו (בינתיים) בחצי שנה.

חשבתי וחשבתי והגעתי למסקנה ....

שאין כמעט סיכוי שמחירי הבתים ירדו יותר מ10% פשוט בגלל שאין אלטרנטיבה אין איפה לשים את הכסף זה או בורסה או נדל"ן הממשלה לא תעלה את הריבית ונכונו לנו עוד שנים של ריביות נמוכות זה בעצם כסף כמעט "בחינם",אז אנשים יקחו משכנתאות (מי שיכול) ויכנסו עוד יותר לחובות בקיצור, חיים בשביל לשלם על 4 קירות 30 שנה עם חובות ענק שאין סיכוי לסגור לפני הזמן (אלא אם נופלת לידך ירושה מכובדת) זה החיים היום

SupermanZW

Well-known member
אך הבנקים הרבה יותר זהירים בתקופות מיתון

אנשים שבמצב נורמלי היו מקבלים משכנתא ללא קושי, עלולים שלא לקבל משכנתא כעת או בהמשך המיתון, מכיוון שדירוג האשראי שלהם ירד או מכיוון שדרישות הבנק התקשחו. כידוע, מי שרוצים לקנות אך אינם יכולים אינם נחשבים עוד חלק מהביקוש, לכן הירידה בביקוש לעומת ההיצע מוכרחה לגרום לירידת מחירים. כמה ירדו זו כבר שאלה אחרת. כבר ראינו במיתונים קודמים ירידות בהרבה יותר מ10%.

SupermanZW

Well-known member
אין לי מה להוסיף על ההסבר המקיף של מיכאל

אך, בכל זאת, לא סביר שהמחירים לא ירדו, כי מיתון כבר יש. הם ירדו, אך מה שמעכב את ירידת המחירים היא הסכמת הבנקים לדחות את תשלומי המשכנתא עד חצי שנה. הירידות בוא יבואו.

למעלה