ניתוח ערך למניות..

Daburon

New member
ניתוח ערך למניות..

ביצעתי לאחרונה ניתוח ערך למספר מניות שאני מעוניין לקנות בנוסף לתיק הקיים.
גליתי כמות מצומצמת של מניות (בערך 20) שצמחו בצורה יפה ב- 10 השנים האחרונות (ROI, הון עצמי, רווח למניה, מכירות ומזומנים).
לאחר מכן ניסיתי להעריך את שוויין. אני יודע שאינני מומחה אבל אני מניח שהגעתי לערכים סבירים.
על פי החישובים שעשיתי התברר כי רוב המניות נסחרות במחירים גבוהים ממחירי השוק (אולם לא בהרבה).

מה עושים במקרה כזה? כיצד ניתן להמשיך את הניתוח ע"מ לבחור את המניות הטובות יותר?
האם מומלץ לעבור על הדו"חות המלאים כדי להעמיק את הידע ולבדוק למשל את מבנה החברה, בעלי השליטה, לקוחות, מוצרים וכו'?
האם מומלץ לקרוא כתבות באתרים פיננסיים?

תודה מראש לעוזרים!

אתה לחלוטין לא טועה

המדדים עשו בשנתיים האחרונות מהלכים מאוד אגרסיביים ומיצבו את רוב המניות במצב של בין תמחור הוגן לבין תמחור מעט בועתי.
יחד עם זאת הכסף ממשיך להישפך כמו מים וכל עוד הריבית אפסית אין אפשרות השקעה אמיתית למעט שוק ההון.
אז מה עושים? אם אתה מאמין שהשווקים ימשיכו לעלות תדבוק באותן מניות שצמחו יפה וסביר להניח שתראה תמורה יפה להשקעה שלך.

Daburon

New member
השאלה היא איך ממשיכים את הניתוח?

האם יש טעם לעבור על הדו"חות- מבנה החברה, פעילותה, מוצריה וכו'?
מה השלב הבא שניתן ליישם לגבי המניות הללו? איך אני ממשיך לברור אותן?

אגב- כשהריבית אפסית כל השקעה (אפילו נדל"ן למשל) הינה אלרנטיבה לשוק ההון.. אני טועה?

איך ממשיכים?

כן, תמיד יש טעם לעבור על הדוחות, לפעמים תגלה עיזים ולפעמים תגלה זהב.
תנסה לעשות פילטרים לפי חברות שמחלקות דיבידנדים, במיוחד כאלו שלא הפסיקו לחלק גם בתקופות קשות, זה מעיד על חוסן.
לגבי נדלן, זה לא תחום שמתאים לכל אחד, יש פה דרישה לשים הון התחלתי לא נמוך ובעצם ליצור מעין מינוף עצמי ואת הכסף סופרים אחרי הרבה זמן, מה עוד שכיום מחירי הדירות והבתים יקרים בטירוף.

Daburon

New member
לגבי דיבידנדים

הבנתי שלפי גישה מסויימת הטענה היא שזה באמת סימן לחוסן. אולם לפי גישה אחרת זה לא בהרכח נכון משום שאולי עדיף שהחברה הייתה משקיעה את הכסף בהתפתחות שלה..

gili667

Member
זה לא ענין של גישה כי אם של עובדה

לא בכל הפעמים חלוקת דיבדנד מצביעה על חוסן - לא פעם זה נובע מצורך של בעלים אשר צריכים להחזיר את מימון הרכישה [לדוגמא: בזק]

לכן צריך לבדוק פרטנית
אך ככלל חברה אשר לה מדיניות חלוקה לאורך זמן אכן מצביע על חברה יציבה

gili667

Member
אם לא קראת את הדוחות כיצד הערכת שווי שלהן?

הדבר לחלוטין לא אפשרי

אגב, חברה לא נסחרת מעל מחיר השוק שלה
מחיר השוק שלה הוא המחיר בו היא נסחרת

אתה יכול להניח כי השווי הראוי נמוך מהשווי בו היא נסחרת

אם תפתח גרפים של מסר שנים תראה שמניות עולות ויורדות עשרות אחוזים בטווח של חודשים - מיותר לומר ששווי חברה איננו נדנדה כה גדולה בזמן כה קצר

Daburon

New member
עברתי רק על הדוחות הכספיים (מספריים)

זו השיטה שלי לסינון ראשוני של מניות ע"מ לדעת אם החברה בכלל צומחת..

לגבי השווי- אני מנסה להעריך ע"פ מספר פרמטרים את שווי החברה. יכול להיות שכרגע השוק מתמחר אותה בצורה שונה בגלל סיבות כאלה ואחרות. אני משתדל ומעדיף כמובן לקנות במחיר נמוך ממה שהערכתי אותה, ומצבים כאלו יכולים באמת לקרות בשוק.

gili667

Member
אתה לא יכול להעריך כך חברה,

יתכן ולחברה היה הפסד חד פעמי שהעבירה להפסדים

יתכן שהיה לה רווח חד פעמי גבוה ולכן אתה ואה מכפיל נמוך

אינך יודע אם החברה עונתית או לא

אינך יודע אם היא בשלבי גדילה והשקעה [טבעה של זו הוצאות גדולות ולא הכנסות] או בשלבי גסיסה [הזמנות הולכות ופוחתות]

במילים אחרות אתה מפספס הרבה

Daburon

New member
אתה ממליץ לעבור על הדו"ח במלואו?

לפי מה שראיתי זה יכול להגיע לכמה מאות עמודים. גם ראיתי שכל חברה מנסה להציג את הפעילות שלה בצורה כמה שיותר "אופטימית" מן הסתם. כלומר כל חברה תגיד על עצמה דברים טובים בפני המשקיעים אז מה אפשר ללמוד מזה?

אגב לגבי הערכת השווי שאני עושה- אני ממצע את הנתונים על פני 1,3,5,10 שנים, כך שהתמונה היא לא רגעית אלא מתפרשת על פני עשור.

למעלה