סיור במכון התקנים

סיור במכון התקנים

אז גם לי זה נשמע בהתחלה משעמם ביותר ורק חשבתי לעצמי איך אני הגעתי לשם, בסוף הסיור ראיתי את חיי עוברים לפניי, על כל הקטסטרופות שעברנו , דיונים עם החברים , מסע בין חנויות לרכישת המוצר האידיאלי ביותר ועוד. זה התחיל בשיחה עם המנכל שהסביר כי מכון התקנים עורך 350000 בדיקות בשנה בנושאים שונים כמו השבת מים , אנרגיה מתחדשת, רכב חשמלי. ועדות התקינה במכון מורכבות ממומחים שונים והן מבוצעות למגוון מוצרים כגון כימיה טקסטיל, אלקטרוניקה מכניקה וחשמל. למכון התקנים 3 סניפים ברחבי הארץ תא, חיפה וב"ש וכל התקנים של מדינת ישראל נחתמים במכון התקנים. אז מה היה לנו שם: סיור במעבדות התחלנו במעבדת כימיה ומזון בודקים שם סבון כלים, אקנומיקה , מוצרי בעירה , חלב עמיד , פלסטיקים , כלים חד פעמיים. אז כן , תבניות המאפין שלנו נבדקות אף הן., למדתי שעל כל מוצר שמיובא מסין אם אין טקסט כתוב בעברית, זה אומר שהוא לא עובר את מבחן מכון התקנים. כוסות וצלחות קרמיקה עוברות ביקורת ולמרבה הפלא הן יצאו רעילות. טבליות למדיח , המכסה לכוס קפה חד פעמית כפיות ועוד , מוצצים לתינוקות, שטיחים ,בקבוקי תינוקות (כמה כסף וריצות היו על מנת להחליף את הבקבוקים לילדים כל 3 חודשים נגד השריטות והפחד מהביספנול A, הרגשתי גאווה עכשיו בדיעבד) תיק בית ספר – אם הדיון הבלתי גמור על תיק לגב או עם עגלה קטנה שהתיק יושב עליה, אז מסתבר שהם בודקים פרמטרים שונים כולל רוחב הרצועות בין הכתפיים,מי בכלל חשב על זה. ואז המדריכה הוציאה קופסה עם מגנטים קטנים וסיפרה מה קורה כשילד בולע מגנט... נזכרתי איך בני בלע גולה ובאיזה סרט היינו כולנו בפורים שעבר, על צילום החזה והגולה שתקועה שם, המשכנו לתחפושות פורים, קפצונים ועוד. ואז הגיע תור העגלות, מיטות כסאות בטיחות ועוד. אני לא יודעת אם אני אמא דאגנית אבל את מיטת התינוק קנינו אז עם תו תקן ושילמנו יותר , למה? אז לא היתה לי תשובה, היום כן. הם לקחו משקולת בת 5 קילו והקפיצו אותה על המיטה ורצו לראות ששום דבר לא נשבר שם, היו מיטות שלא עברו במכס בגלל אי תכנון נכון וסכנת חיים אמיתית לתינוק שבתוכה , שמחתי לרגע שיש מישהו יותר קפדן ממני. שהגענו לעגלות , הם מסיעים את העגלות על משטחים במהירות מופרזת ורואים את היציבות שלה , וגם מסובבים אותה 360 מעלות לראות שהילד הקשור, נשאר עדיין קשור. כסאות אוכל לילדים , נזכרתי באמא שכל מה שהיה חשוב לה זה החלפת מגש לילד בין בשרי וחלבי, יציבות ובטחון היו כנראה במקום השני , אז יצאתי ברגשות מעורבים, מצד אחד נזכרתי בכל הסיטואציות הלא נעימות שקרו, ומצד שני ידעתי שיש גוף ששומר עלינו. שלמרות שנקרא מחקרים ומאמרים, נפרסם שאילתה לחברים בפייסבוק, נדון על כך בכל רגע נתון, יש גוף שהופך את החיים לקצת יותר בטוחים אם רק נקפיד לקרוא את ההוראות ולמלא אחריהן.

למעלה