סירוב המעסיק למסלול מניות בקרן הפנסיה

amirsc

New member
סירוב המעסיק למסלול מניות בקרן הפנסיה

היי,

יש לי קרן פנסיה מזה מספר שנים במסלול כללי, לאור גילי הצעיר החלטתי להעביר את כולה (תגמולים + פיצויים) ל-100% מסלול מניות.
קרן הפנסיה ביקשה שאקבל את אישור המעסיק (ארגון גדול ומוכר) לשינוי, אך נתקלתי בסירוב למסלול מניות. נאמר לי שבשל הסיכון, אם תהיה פגיעה ברכיב הפיצויים על המעסיק יהיה להשלים את החלק שהפסדתי (אם יהיו ירידות בשוק ההון).

חיפשתי באינטרנט ולא מצאתי התייחסות ישירה לנושא. האם המעסיק אכן רשאי לסרב??

אני מניח שאני לפחות יכול להעביר את התגמולים ל-100% מניות ולהשאיר את הפיצויים במסלול כללי, אבל כמובן מעדיף להגדיל ככל האפשר את רכיב המניות.

תודה

amirsc

New member
מה זה סעיף 14?

כלומר, קראתי עכשיו קצת בגוגל, אבל אני לא מבין איך זה קשור למעבר בין מסלולים

k-don

Well-known member
ברגע שחתמת על סעיף 14, מתקיימים מספר דברים:

1. כספי הפיצויים הם שלך גם אם אתה מתפטר.
2. השלמת פיצויים לא מושפעת מהיתרה העתידית של הפיצויים אלא רק מכמה שהופקד בפועל יחסית לשכר.
למיטב זכרוני (חפש באינטרנט), ברגע שיש סעיף 14 אתה חופשי לבחור את המסלול של הפיצויים.

חתימה על סעיף 14 רלוונטית רק מתאריך החתימה ורק על הכספים החדשים

amirsc

New member
סעיף 14

מכמה שאני קורא ומבין, מאז הרפורמה של 2008 סעיף 14 מוחל באופן אוטומטי, לא?
זה מה שמצאתי, שמאשר את מה שכתבת:
"הכספים צפויים להרוויח בקופה תשואות ובמידה והתשואה תהייה חיובית תקבל את מלבד כספי הפיצויים גם את התשואה עליהם.
למעשה, העובד מוותר על חישוב הפיצויים לפי המשכורת האחרונה וזוכה לקבל את הפיצויים גם במקרה שהוא מסיים את העבודה מרצונו.
מה קורה במידה והתשואות בקופה נמוכות, או אפילו שליליות? במקרים בהם חל על המעסיק והעובד סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים, גם במקרה של ירידה בסכומים שנצברו בקופה, המעסיק אינו חייב להשלים את הדרוש. כך גם במקרה ההפוך, כאשר הסכומים שנצברו בקופה עולים על הסכומים שהיה על המעסיק להפריש בגין רכיב פיצויי פיטורים לקופה, כל הסכומים שנצברו עוברים לידי העובד".

אם ככה, האם יש מבחינתי סיבה שלא לחתום על סעיף 14?

k-don

Well-known member
אתה אוטומטית חתום על משהו דמוי סעיף 14 .

למה דמוי? כי כאשר אתה מתפטר, תיאורטית המעביד יכול להגיד שאתה לא יכול למשוך את כספי הפיצויים אלא בפנסיה. (שווה לבדוק אם אני מדייק, אם זה רלוונטי).

המעביד מחויב להפריד אחוז כלשהו מהשכר, על שכר עד השכר הממוצע במשק, וההפרשה הזאת מקבלת את סעיף 14. שאלה מעניינת תהיה אם מפרישים לך יותר, האם על ההפרשה הנוספת גם חל סעיף 14.
אם כן, אז לגבי כספים מ 2008, אתה אמור להיות מסוגל לבחור מסלול כרצונך.
באם חברת הביטוח לא משנה את המסלול פנה למפקח על הביטוח

למעלה