ספר החודש של פרנסואה ז'קוב

י ו ר ם 7

New member
ספר החודש של פרנסואה ז'קוב

על זבובים, עכברים ואנשים "הסכנה הנשקפת למדען היא שלא יעריך כראוי את גבולות המדע שלו,כלומר את הידע שלו,שיערבב בין מה שהוא מאמין בו לבין מה שהוא יודע ." (150)

כאשר מדובר במדענים

הרי שחוסר הבחנה בין אמיתות מדעיות לבין אמיתות שמקורן באמונה, עלול להביאם לקביעות שהן 'מדעיות' רק לכאורה. המדע אמור להיות טהור מהשפעות חיצוניות ודמיוניות והאמונה הרי אינה אלא פרי הדמיון, תוצר המחשבה שאין לו ביסוס אמפירי מדעי (שהרי אם לא כן, לא היתה זו 'אמונה' אלא ידיעה המבוססת על עובדות). ואם נניח לרגע למדענים, הרי שלא אחת בני-אדם נוטים לייצר תובנות ו'אמיתות' שהן פרי משותף לידיעתם ולאמונתם- אמונות ביחס לעולם וגם ביחס לעצמם. הפרשנות שאנו נותנים למה שאנו חווים, מושתתת על תפיסת העולם שלנו ועל תפיסתנו את עצמנו- משמע, האמונות שלנו. כאשר אנו מבלבלים בין פרשנות (קרי- אמונה) לבין ידיעה, איננו מעריכים באופן מדוייק את המציאות, ולעתים אף רואים אותה באופן מעוות. אינני יודעת איזה נזק הוא רב יותר- האם נזק שנגרם ע"י הערכה לא מדוייקת של מדען, או נזק שגורם האדם לעצמו, בעקבות בלבול בין ידיעה לאמונה. ומה דעתך? לילה טוב, גילת

י ו ר ם 7

New member
ההקשר

אם תרופה גורמת לנזק או פצצה מתפוצצת הנזק הוא רב מאד גם באופן האישי של כל אלה המעורבים פיזית. בהקשר לאמונה כבר נאמר צדיק באמונתו יחיה ואם אתה לא שרלטן ואתה מאמין שהייעוץ שלך עוזר ואין הכוונה שלך רעה אז אתה פטור מדין פלילי למרות שבאופן אישי מישהו או מישהי יכולים לתבוע אותך אם כך ירצו ויאשימו אותך בדברים שהם לא פרי אמונתך. לכן אני לא בעד לספר סיפור של אני מומחה אני יודע וכיוצא בזה. כשאתה רופא אתה יותר מוגן מתביעות משפטיות כי יש מאחוריך עזרה מסיבית שלא תיפול.... כמובן שאתה לא יכול לעבור על חוקים של אתיקה של המערכת שאותה אתה משרת. גם אסור לך להתרשל וגם על ההתרשלות יש על מה לדבר כי פה יש גם את האמונות האישיות של הרופא ועד כמה הוא נאמן והוגן. כמובן יש לזכור שהייעוץ הוא לא קשור למדע הטבע והוא נושא לתקווה וכך טוב שהוא,יש כאן נסיון לעזור.

מסכימה אתך

טעות של מדענים אכן עלולה 'לעלות ביוקר' לכולנו. בדבריי כיוונתי לנזק שאנשים גורמים לעצמם, ובאופן תדיר, כאשר הם מרבים לייחס לאמונותיהם ביחס לעצמם (או לעולם) מעמד של ידיעות מהימנות ומוחלטות. מסכימה אתך בכך שייעוץ אכן נושא לתקווה ומטרתו לעזור, אם-כי, כפי שלא תמיד הרפואה מצליחה לרפא כך גם לא תמיד היועץ/מטפל מצליח להשיג את המטרה באופן מלא. אנו חיים בעולם שהמושגים בו אינם אבסולוטיים- וכך גם לגבי ההצלחות. יום טוב, גילת

למעלה