סקירה: Utada Hikaru - ULTRA BLUE

סקירה: Utada Hikaru - ULTRA BLUE

היי כולם, וחג שמח! החלטתי להירגע טיפה מקומי, ולעבור לזמרת אחרת שגיליתי השנה ואני ממש-ממש אוהב – אוטאדה היקארו (Utada Hikaru), הידועה בתור היקי (Hikki). הסקירה שלי תהיה על האלבום היפני האחרון שהיא שיחררה בשם ULTRA BLUE, שיצא לאור ב-14 ביוני השנה (לפני חצי שנה ויום, אז זה דווקא יוצא נחמד).

קצת רקע על היקי...

היקי נולדה בניו-יורק (מה שאומר שהאנגלית שלה אחלה-בחלה), לשני הורים שהיה להם רקע בתעשיית המוסיקה היפנית (נוח). לא לקח הרבה זמן, וכבר בגיל 12 היקי הקליטה באופן מקצועי את האלבום הראשון שלה בשם Precious שהיא שיחררה תחת השם Cabic U. בעקבות האלבום, מישהו בתעשיית המוסיקה ביפן שם לב אליה וביקש ממנה לכתוב שירים ביפנית, מה שגרם להוצאה של האלבום הראשון והמצליח שלה - First Love. ומשם, הדרך להצלחה היסטרית לא הייתה ארוכה.

COLORS

בגיל 19, לאחר שחרור אלבומה היפני השלישי, DEEP RIVER, היקי הפתיעה את כולם כשהיא הודיעה על נישואיה לבמאי ולצלם קאזוקי קיריה. הרבה אנשים תהו איך הדבר ישפיע על המוסיקה של היקי, ופחדו ש-DEEP RIVER היה האלבום היפני הטוב האחרון של היקי. אבל הפחד הזה נמוג מהר... ב-29 בינואר 2003, 10 ימים אחרי שנהייתה בת 20, היקי שיחררה את הסינגל היפני הראשון שלה כאישה נשואה (שלאחר 3 שנים הגיע לאלבום שעליו אני מדבר), והשיר הכי טוב שלה, לדעתי – COLORS. הסינגל הזה היה היחיד שלה ב-2003.

Dareka no Negai ga Kanau Koro

זמן רב עבר, ורק ב-21 באפריל 2004 (חודש אחרי שחרור אלבום ה-Best of של היקי) היקי שיחררה סינגל יפני חדש, שגם הוא היה היחיד ב-2004 – Dareka no Negai ga Kanau Koro, שמתורגם ל-When Someone’s Wish Comes True. שיר זה היה שיר הנושא לבכורה הבימאית של בעלה בסרט בשם Casshern.

Be My Last

שוב עבר הרבה זמן, בו היקי הספיקה לשחרר את האלבום האנגלי הראשון שלה בתור Utada, וב-28 בספטמבר 2005 שוחרר סינגל יפני נוסף בשם Be My Last. הקליפ של הסינגל צולם בפראג (יפה לה), והכיל סיפור עשיר ואפילו להקה רוסית ששרה כביכול את החלקים באנגלית של השיר.

Passion

ב-14 בדצמבר 2005, חובבי משחק הפלייסטיישן Kingdom Heart זכו לראות את היקי שבה (לאחר ששרה את שיר הנושא של המשחק הראשון, Hikari) בתור זמרת שיר הנושא של המשחק החדש Kingdom Hearts II. השיר החדש נקרא Passion. היקי אמרה שבניגוד ל-Hikari (שהמשמעות של המילה ביפנית היא "אור") שהיה שיר של זריחה, Passion הוא יותר שיר של שקיעה. הקליפ צולם בסין, וכלל אפילו קטע קצר של אנימה.

'Keep Tryin

ב-22 בפברואר 2006 היקי שיחררה את הסינגל האחרון שנכנס ל-ULTRA BLUE – Keep Tryin’. הקליפ של השיר מלא בכביכול-פארודיות על הקליפים הקודמים של היקי – FINAL DISTANCE, traveling ו-SAKURA DOROPPUSU כמו: יש ילד שמחזיק את היד כנגד חלון ראווה, ובפנים יש בובה שעושה את אותו דבר, בדומה לקליפ של FINAL DISTANCE. צריך לשים לב לזה, אבל זה דיי מבדר כשמוצאים את זה.

על האלבום:

ב-14 ביוני, היקי הוציאה לאור את ULTRA BLUE, 4 שנים אחרי האלבום היפני האחרון שלה. בניגוד לאלבומים הקודמים שלה, שנקראו כל אחד לפי שיר שנמצא על האלבום ומאפיין אותו, באלבום הזה אין שיר בשם ULTRA BLUE, אבל יש אחד בשם BLUE. היקי אמרה ש-BLUE בתור שם לאלבום לא היה עובד בשבילה. היא חשבה שצריך להוסיף משהו כדי "לתבל" את האלבום, ואני חושב שהיא עשתה עבודה טובה בבחירת השם הסופי. האלבום מכר 500,317 עותקים בשבוע הראשון שלו, והגיע למקום הראשון בטבלת המכירות העולמית!

השירים:

השירים: 1- This Is Love: שיר הפתיחה של האלבום. השיר עצמו שונה מהחומר הישן של היקי, ויש בו מגע יותר אלקטרוני, שמשתקף בעוד שירים מהאלבום. אבל זה לא משהו רע. אפשר לומר שזאת מעין התפתחות טבעית של המוסיקה של היקי. זה לא משהו שנשמע מוכרח. השיר יצא לאור דיגיטלית כחודש לפני שחרור האלבום, ומהווה בעצם את "שיר הנושא" לאלבום, אם יש בכלל דבר כזה. זה השיר שהיה בכל הפרסומות היפניות לאלבום. 2 – 'Keep Tryin: מהסינגל האחרון ששוחרר לפני האלבום. שיר מאוד-מאוד אופטימי, המכיל מוסיקה שגם מזכירה את This Is Love והדומים לו על האלבום. השיר עצמו שקט ויש בו משהו שמזכיר את FINAL DISTANCE, אבל הפזמון מגיע מהר ומזכיר לנו שזה שיר מאוד אופטימי ונחמד. 3 – BLUE: עוד אחד מהשירים סטייל This Is Love ו-Keep Tryin’. זה בעצם השיר שנותן את התחושה הכללית על האלבום, ומאפיין אותו. הפזמון שלו מהיר, ואפשר לשמוע את ההשקעה של היקי בשירה, וגם בהרכב של המוסיקה, עם טאצ'ים קטנים שמוסיפים המון כמו פסנתר פה ושם וכלמיני. 4 – Nichiyo no Asa (Sunday Morning): היקי אמרה בראיון שהשיר הזה אמור להסביר לנו איך היא חושבת. זה אמור להתקשר לעובדה שביום ראשון (בעולם הנורמלי) נחים. השיר מאוד שקט, פשוט ודיי הזוי, כשהיקי זורקת כמה מילים באנגלית לפני תחילת הפזמון. אני מתאר לעצמי שאם היקי הייתה גרה בישראל, השיר היה יוצא יותר כמו: "בעעעעעעע!!" כי ראשון בבוקר זה לא כזה אושר כאן. 5 – Making Love: עוד שיר חדש בסגנון החדש. לא כל כך התחברתי אליו. הוא מזכיר את האופטימיות של Keep Tryin’ אבל בצורה שכבר לא מתחברת אליי. אבל זה כנראה רק אני... 6 – Dareka no Negai ga Kanau Koro (When Someone’s Wish Comes True): שיר שקט וממש יפה. אפשר לשמוע גם פה עד כמה היקי משקיעה בשירה, ולהעריך את הקול שלה, שמסתלסל בצורה מהפנטת בפזמון. אין פה מוסיקה אלקטרונית. רק היקי, בליווי פסנתר וכלי מיתר. 7 – COLORS: כמובן שאני אומר שזה השיר הכי טוב על האלבום! השיר משלב מוסיקה אלקטרונית וגם קלאסית, קצב איטי ומהיר ותווים גבוהים ונמוכים. השיר הזה בעצם מכיל הכל! זה מה שמייחד אותו משאר האלבום, לדעתי. גם הסינגל עצמו של האלבום מעוצב בצורה הזויה, עם תמונות וכיתובים של היקי, וזאת הסיבה שקניתי אותו. 8 – One Night Magic feat. Yamada Masashi: עוד שיר אופטימי מוזר כזה. למי ששמע אלבומים קודמים של היקי, השיר הזה מזכיר טיפה את Letters מ-DEEP RIVER, אבל כמובן ש-Letter הרבה יותר טוב. לשני השירים יש מוסיקה כזאת שמזכירה קרנבל ברזילאי שכזה. 9 – Kairo (Sea Route): מעין שיר שאנטי כזה. בהתחלה חשבתי שהוא מדבר על קהיר (אפשר להאשים אותי?!), והמוסיקה באמת מזכירה את הסגנון של הסרט "המומיה" (תראו, ותבינו על מה אני מדבר). בתכלס, השיר עצמו ממש יפה, ומרגיש כאילו הוא עובר מאוד מהר. 10 – WINGS: השיר הזה היה הבי-סייד של Keep Tryin’, מה שאומר שגם הוא אופטימי. הוא מצליח להיות כמו Keep Tryin’ ולהיות אופטימי, אבל לא בצורה מוגזמת. 11 – Be My Last: אפשר לומר בוודאות שאין להיקי עוד שיר כזה. כמו COLORS, זה שיר ייחודי. הרבה גיטרות, תופים ומה לא משחקים פה תפקיד. הבתים עצמם שקטים, והפזמון יותר קצבי ומלא ברגש. גם פה היקי מסלסלת את הקול בפזמון ומראה לנו שוב שהיא אחלה זמרת. 12 – Eclipse (Interlude): תשמעו, יחסית לשיר מעבר – אחלה שיר. אמנם אין פה מילים, אבל המוסיקה ממש מגניבה. 13 – Passion: השיר האחרון על האלבום. שיר פשוט מהמם! מתחיל מאוד-מאוד רגוע, ומהר מאוד נהיה קצבי עם גיטרה חשמלית ותופים ובלאגנים! היקי כנראה ראתה "אבודים" או משהו בשלב מסויים כי יש קטעים באנגלית שמושמעים הפוך, שאומרים דברים כמו "I need more affection than you know". השיר גם נגמר בצורה רגועה, אז זאת אחלה דרך לסיים אלבום. לסיכום, מאוד-מאוד נהניתי מהאלבום הזה! זה האלבום הראשון של היקי ששמעתי, ומאז – התמכרתי! אז תקנו אותו כמובן כדי לתמוך בזמרת המצויינת הזאת! מקווה שנהניתם! שבת שלום וחג שמח! מיכי.

nadav1232

New member
נהנתי, תודה רבה! ^_^

סקירה ממש מצויינת ומהנה ^_^ קראתי הכל וכל מה שכתבת מאוד יפה ^_^ קודם כל, לא ידעתי שהיקארו כבר מגיל 12 זמרת XD מפתיע D: שמעתי לפני כמה חודשים את האלבום והוא מדהים לדעתי *_* באלבום, 2 השירים שאני הכי אוהב אלה This Is Love ו - Keep Tryin’ ^_^ וכמובן גם COLORS אחד האהובים עליי~ אגב, תמיד רציתי לדעת מה זה Hikari, אז תודה XD ושוב תודה רבה וגם לך חג שמח D:

ayumi3000

New member
סקירה ענקית!

תודה רבה מיכי! סקירה ממש ממש טובה, אני מסכים איתך (אחרי שמיעות רבות כמובן) על כל מה שסקרת כאן. [למרות ש - Passion עדיין השיר הכי יפה באלבום ושל היקי בכלל) :]] .

Omer Kun

New member
אחלה סקירה! ^_^

הממ אני לא הכי נהנתי מהאלבום הזה..יש בו יותר מידי שירים רגועים. למרות שאהבתי מאוד את Keep Tryin ועוד כמה שירים בודדים. ושוב, אחלה סקירה. נהנתי לקרוא אותה.

Nora Shu

New member
מעניין.

אם יזדמן לי בעתיד לשמוע שירים שלה, אלך על זה. סקירה לא רעה בכלל. :)

Nora Shu

New member
אופה לביבות, דה! P:

אני לא מצליחה ללכת לישון לפני שלוש בבוקר. מה אני אעשה בעוד חודש וחצי כשאני אהיה בצבא, הא?!?!?XDDD; אם כבר אנחנו "מדברות", ראיתי שהגבת למטה ואמרת שנוטה להיות להיקארו קול "בכייני". אולי תזרקי עליי מתישהו שיר שלה שהוא לא בכייני/יותר מדי בלדה לשמיעה ראשונה? D:

Hao Asakura

New member
בכיף D:

אני אוהבת לזרוק על אנשים דברים 3: הטאחחח אופה לביבות...where? un my bed?

למעלה