סקירת משחק

האטי

New member
סקירת משחק

להודעה זו מצורפת סקירת המשחק "Starship Catan". אשמח לשמוע תגובות לסקירה, והצעות שיפור וייעול לגבי מבנה הסקירה והעיצוב שלה.

ycyclop

New member
wow../images/Emo45.gif

איזו ביקורת מפורטת. בביקורות הבאות אוסיף גם את הציונים שלי לפי הסולמות שהצגת ואוסף את נושא הכאוטיות. אישית אני אוהב את המשחק אבל לא חושב שיש לו דירוג כזה גבוה לאסטרטגיה ולמחשבה אבל זו דעה אישית ואולי צריך לתת דוגמאות לארכים שיתנו קנה מידה לסולמות השונים. לסיכום משחק מהנה לשנים

backdoorslam

New member
סולמות וציונים

הסולמות שבתחתתית נראים מצויין ומאוד אינפורמטיביים. ממש כמו לוח השעונים ברכב, שבהצצה אחת בהם ניתן לקבל מקסימום מידע קריטי. האם הציון הסופי (8.5+) נגזר מתוך הסולמות? מה משקלו של ה + בציון?

Tali Y

New member
כיצד מורכב הציון?

איך מחושב הציון? גם אם אינו קשור לסולמות בסקירה, איזה פרמטרים נילקחים בחשבון ומה משקלם? אני במיוחד שואלת לפירוט, כך שאולי נוכל להגיע למעין סולם המקובל על כולם, שלפיו המשתתפים בפורום ידרגו את המשחקים.

backdoorslam

New member
לא מאמין שניתן לביצוע

אני מאמין שהציון אמור לשקף את תמצית טיבו של המשחק מחד-גיסא, אך הוא מבטא צירוף של מרכיבים סובייקטיבים מאידך, כך שלא ניתן להרכיב מערכת סקאלות שתתאר באופן הטוב ביותר לכלל השחקנים את טיב המשחק. בזמן הערכת המשחק ומתן הביקורת מומלץ לכתוב על כל הגורמים באופן שכל שחקן יוכל להחליט אם המשחק עשוי להתחבב עליו או לא. שחמט, לדוגמא, נחשב לאחד ממשחקי הלוח הפופולרים ביותר אך גורם הfun* שלו הוא מאוד סובייקטיבי. *fun, בשונה מ'כיף', הוא מושג שמעורר בי אסוציאציות קיצוניות יותר. משהו כמו מסיבת חוף עם הרבה מוסיקה, שתיה, חול ועור מרוח בקרמים מבריקים.

Tali Y

New member
נכון, אבל...

נכון שיש מרכיבים סובייקטיבים לציון הניתן למשחק, אך ישנם גם הרבה מרכיבים אובייקטיבים, שחלק מהם ניסיתי לפרט בתגובה לסקירה של בפלה Apples to Apples. אפשר להחליט שהם פשוט יוספו כמדדים נוספים לסקירה, כך שניתן יהיה לקבל מידע מפורט יותר מבלי לחלק את הציון לתת מרכיבים ספציפיים. לכולם - האם אתם מעונינים בהגדרת רשימת מרכיבים שכדאי שיכללו בסקירות?

בפלה

New member
../images/Emo45.gif

יהיו כמה מאפיינים לא רלוונטים לסקירות מסוימות, אבל עדיף רשימה ארוכה על קצרה.

האטי

New member
תפיסת העולם שלי בנוגע לדירוג

אני מקווה שהסולמות הוצגו בצורה הולמת, בעבודה הם נראים בסדר, אבל בבית אני רואה רק שלושה מהם, והשניים האחרים נעלמו לבלי שוב במעמקי המסמך. הציון הסופי לא נגזר מתוך הסולמות מכיוון שמדובר בסולמות סובייקטיביים. בעוד שאני מייחסת יתרון למשחקים שהם אינטראקטיביים ושיתופיים, יהיו שיעדיפו משחק תחרותי לגמרי. זה היתרון בסולמות דו-צדדיים, בניגוד למספר שטוח, המאפשרים לקורא לבחון את המשחק בצירים השונים ולשקלל את הנתונים באופן המועדף עליו. לגבי המספר הסופי, מדובר בשקלול סובייקטיבי של מידת ההנאה שלי מהמשחק. בדיוק כשם ששחמט היה מקבל אצלי 1 או 2 (כי הוא משחק אסטרטגי באופן קיצוני, תחרותי מאוד, מופשט ולטעמי משמים לחלוטין), אצל אדם אחר הוא היה מקבל ניקוד גבוה מאוד. אני חושבת שצריך להתייחס לציונים כאל דירוג אישי. כשם שעם הזמן לומדים להכיר מבקר סרטים מסויים וליצור "המרה" בין הניקוד שלו לניקוד האישי שלך עבור כל סרט, עם הזמן נלמד להמיר את הדירוגים של אנשי הפורום לדירוגים האישיים שלנו. לדוגמא: אני אוהבת משחקים ששמים דגש על אסטרטגיה אבל עד מידה מסוימת. אני לא כל כך אוהבת משחקים שכל עניינם הוא קרבות, משחק שיש בו "עלילה" מסויימת יגרום לי הנאה רבה יותר. אני מאוד לא אוהבת תחרותיות רבה במשחק. לכן אני מאוד נהנית מהמשחק LOTR (מתחרים בסאורון אבל הוא האיש הרע) וכנראה שפחות אהנה ממשחק כמו Citadels שבו השחקנים אמורים לגנוב אחד מהשני (כך שמעתי). ובנוסף לכך, עיצוב מושקע בהחלט מהווה מרכיב חשוב בניקוד שלי. לגבי הדירוג הספציפי הזה (8.5+). אני לא חושבת שמדובר במשחק ש"ראוי" לציון 9, בשל הבעיות המובנות בו. ובכל זאת הרגשתי שמגיע לו ציון גבוה יחסית, מכיוון שהוא הסב לי הנאה רבה, אז ניסיתי להתפשר ולהוסיף פלוס. אני מודה שהפלוס עלול לבלבל. נשאיר את זה כ-8.5. אגב, קיימת הטייה מסוימת בעצם תהליך כתיבת הביקורת. המשחקים שאותם אני רוכשת הם משחקים שמלכתחילה תואמים לטעמי האישי (זו השאיפה לפחות) לכן המשחקים שאכיר טוב יותר הם משחקים שמן הסתם יקבלו אצלי ציון גבוה. אפשר אולי לשקול האם הדירוג האישי נחוץ, או שכל אחד יסיק את מסקנותיו כתוצאה מהסולמות המצורפים לסקירה.

האטי

New member
הטייה בדירוג

אני מסכימה שייתכן שנסחפתי קצת בנוגע למידת האסטרטגיה והמחשבה הכרוכים במשחק, אפשר להזיז את המחוון לפחות קו אחד "אחורה" בשני הסולמות הללו. יכול להיות שהסיבה לכך היא שאני לא נוהגת לשחק משחקי אסטרטגיה "טהורה" (כמו דיפלומטיה לדוגמא) ולעומת זאת כן שיחקתי משחקים רבים המבוססים על מזל ומכאן ההטייה בדירוג.

Tali Y

New member
סקירה טובה!

נהנתי לקרוא את הסקירה/ביקורת! היא כתובה היטב ומהווה תבנית טובה לסקירות עתידיות. גם לי יש את המשחק ואני נהנת לשחק בו. רציתי להוסיף שבמשחק יש בסך הכל 22 נקודות ניצחון אפשריות, כאשר על מנת לנצח צריך לצבור 10 נקודות, ודבר זה הופך את המשחק (לפחות אצלנו), למשחק מאד צמוד, כאשר הניצחון הוא בדרך כלל על חודה של נקודה. נכון שהאינטראקציה בין השחקנים נמוכה, אך מכיון שגם בתור של שחקן אחד השחקן השני פעיל ביותר, אין הדבר מפריע ביכלל. מה שכן, מעולם לא היתה לנו 'אווירה שיתופית' (אלא רק ידידותית), מכיוון שהתחרות היא רבה כבר מתחילת המשחק, בגלל הצורך להשיג את הנקודות הדרושות לנצחון.

למעלה