על ריבית, כסף זהב וביטקוין

משקיע88

Well-known member
נכון, זה אתר שמתמקד בבורסה בישראל, אבל לעיתים אני משחיל קצת התייחסות לתחומים אחרים. לאחרונה הסנטימנט העולמי מראה סימני התהפכות וגדלים לדעתי הסיכויים להורדות ריבית בקצב גבוה יותר ממה שנראה בעקום התשואות. לאחרונה ראינו ירידות די חדות במחירי הזהב והכסף אחרי שיא כל הזמנים בזהב ושיא 15 שנה בכסף. גם הביטקויין גירד שיא של 73,000$ ונסוג. לדעתי האישית מדובר בהשפעה של התחזקות משמעותית של היין היפני וגם שוק המניות שם. הם מהווים כנראה תחליף מסוים למשקיעים בנכסים הללו, בעיקר מהמזרח ומהודו. לא אתפלא אם זו תנודה קצרת מועד. אני מעריך שההדפסה האמריקנית של טריליון דולר כל 100 ימים איננה יכולה להימשך לנצח. הגענו לחוב ממשלתי של יותר מ 34 טריליון ועוד היד נטויה. לא אתפלא אם נראה חידוש עליות במתכת הכסף שנכרית בקצב איטי יותר מהשימושים התעשייתיים שלה, ואני אפילו צופה את חגיגות 100,000$ לביטקויין עוד לפני הבחירות בארה"ב. מדובר כאן כמובן בתחומים ספקולטיביים ומסוכנים במיוחד ואין כאן שום המלצת קניה לנרתעים מסיכונים מצמררים. יחד עם זאת אזכיר כי צפיתי בשנה שעברה את כישלון ה SEC למנוע הפעלת מכשירי ETF ספוט על ביטקויין ואת תשואת היתר של קרן GBTC שהפכה ל ETF וסגרה דיסקאונט שהגיע בשיאו ל 50%. בימים אלה אושרו גם שישה ETF ספוט על איתריום. בנקי ההשקעות הגדולים מבינים שיש כאן מקור לרווחים, וכך IBIT הפך לאחד ה ETF הגדולים בעולם. מי שמתעניין בביטקויין יכול לבדוק את תיאוריית STOCK TO FLOW שמבוססת על חציית הכמות שניתן לכרות מידי כ 4 שנים. למשל האתר הבא:
אפשר לראות התאמה לא רעה של השווי בפועל לגרף המדרגות של התיאוריה. שימו לב שגרף מחירי הביטקויין לוגריתמי.

נערך לאחרונה ב:

משקיע88

Well-known member
עברו כמה חודשים ואפשר לבקר שוב בעולם הביטקויין הזהב ומתכת הכסף. הביטקויין ממשיך להיצמד יפה לגרף של stock to flow, ומרוחק 5,000 $ מהשיא של 73,000 $. היעד הקרוב שלי נשאר 100,000 $. הזהב בשיא של כל הזמנים ולא מראה סימני עצירה. נראה לי שעיקר הפוטנציאל הספקולטיבי נמצא בכסף. בניגוד לזהב זאת מתכת שעיקר שימושיה תעשייתיים ולא מוניטריים. אבל לאחרונה מורגשת בשוק אגירה של רוסיה, שהודיעה על כוונה להוציא כל שנה כחצי מיליארד $ על כסף פלאדיום ועופרות נדירות, בעיקר על כסף. זה בסכום די זניח, כי המסחר בכסף מסתכם בעשרות מיליארדים בשנה, אבל אם בנקים מרכזיים יחליפו מעט מרכישות הזהב שלהם בכסף המחיר צפוי לטוס. כרגע היא נסחרת מתחת ל 33 $ לאונקיה, והיעד שלי תוך שנה הוא 100$. היחס זהב/כסף סביב 85, ולא אתפלא שיצטמצם לטובת הכסף עד 40.
נבקר בתחום לקראת סוף השנה או אם יהיו אירועים דרמטיים.

נערך לאחרונה ב:
למעלה