עשרת הדיברות של החרש

עשרת הדיברות של החרש

1.אני אישיות חרשת גאה שהוציאה אותך מאורליות טהורה ומדיכוי. 2.לא תהיה לך שפה אחרת פרט לשפת הסימנים ולעברית. אתה תשתמש בשפת הסימנים בדיבור ובעברית בכתיבה ובקריאה. אל לך לחקות דבר בידך ולעוותו, משום שאני אישיות חרשת אכפתית ומעורבת. 3.לא תשא את שפתי ותרבותי לשווא. עולמי יקר. אל לך להשתמש בהם בקלות ראש או להשתמש בהם ביצירה תקוות שווא. 4.לא תשנה את ההיסטוריה והתרבות שם העם החרש. זכור את ה"אח"א". השתחרר ממאבקי היום-יום שלך וחגוג ימים אלה. 5.כבד את אביך ואת אימך, דמויות חיקוי רשות שונות ובני ברית שומעים. 6.לא תהרוג את רוח הקהילה והתרבות החרשת. 7.לא תעבור הלוך ושוב על הגדר. עליך לעמוד על שתי רגליך ולהתעקש. 8.לא תגנוב את השפה והתרבות של העם החרש, לא תשא עדות שווא נגד הרווחה של העם החרש. 9.לא תחמוד. אסור לך לשקר על מעשי העם החרש ובני הברית שלו השומעים. 10.לא תשחית את לבבך לשלוט או להשתלט על יצירתם של חרשים, או לשנות או להרוס כל דבר ששיך לחרשים.

אייני

New member
ואו, איזו התקפה

מה רע כלכך באוראליות? ועוד להציג את זה כדיכוי? בואו לא נגזים... כל אחד ישתמש במה שטוב ומתאים לו ושיהנה... אני חרש, ולא יודע כמעט מילים בשפת הסימנים, כל החיים שלי הייתי עם שומעים (עד שהצטרפתי לפני כארבע שנים לשמע, וגם שם אני בקבוצה של כבדי השמיעה, ולא של החרשים). הבעיה בשפת הסימנים היא שלפעמים היא גוררת ניתוק מוחלט של החרשים מהעולם השומע, וזה לא טוב במיוחד. איך בדיוק תתקשר עם אנשים שומעים (שהם דיי הרוב המוחלט בעולם שלנו) כשאתה משתמש אך ורק בשפת סימנים לתקשורת פנים אל פנים, כפי שכתבת בדיבר השני? כדי למנוע אי הבנות - אין לי שום בעיה שהיא עם שפת סימנים, ואני מודע לעובדה שיש אנשים שזקוקים לה ומשתמשים בה והיא עוזרת להם מאוד, אני פשוט חושב שאסור להתנתק לחלוטין מהשפה האוראלית, כי התנתקות כזאת תנתק אותנו מאנשים אחרים, ובתור חרש - אני רוצה להנות מכל העולם כמה שאפשר ולא לסגור את עצמי בחברה מסויימת.

WTF?!

2.לא תהיה לך שפה אחרת פרט לשפת הסימנים ולעברית. אתה תשתמש בשפת הסימנים בדיבור ובעברית בכתיבה ובקריאה. אל לך לחקות דבר בידך ולעוותו, משום שאני אישיות חרשת אכפתית ומעורבת. מי שכותב בשפת סימינים הוא לא יודע עיברית.

אייני

New member
לא הבנתי, למי את מגיבה?

אם את מגיבה אליי, בסדר, אז שרשרת בהתאם, סליחה על חוסר ההבנה, אבל אם התכוונת לענות ל"דון סקוטי" עלייך לשרשר את ההודעה שלך לשלו. לא נורא, הפורום הזה בן בקושי כמה ימים, בלאגן קטן בהתחלה וכד' זה סביר. בכל מקרה, הוא לא אמר שאנשים צריכים לכתוב בשפת סימנים, אלא להשתמש בעברית בכתיבה ובקריאה. מה גם שלא הצלחתי להבין איך בדיוק את מצפה שאנשים יכתבו בשפת סימנים... (רק הרעיון משעשע למדיי
) בכל מקרה, זה דיי נכון, בד"כ, אחת הבעיות שנוצרות מאנשים שדוברים רק בשפת סימנים היא ששפת הסימנים הופכת להיות הבסיס שלהם לכל השפות האחרות, ואז, אם הם לא משתמשים בעברית מספיק אלא רק בכתיבה ובקריאה, יש להם שגיאות כתיב דיי נוראיות. שוב, זה בד"כ. מן הסתם יהיו יוצאי דופן וכד'. בכל מקרה, בגלל זה צריך ללמד את הילדים החרשים שפת סימנים ועברית במידה שווה, ולוודא שהם יודעים להתבטא בשתי השפות, כי אחרת - איך יוכלו להסתדר בעולם השומע, או לכתוב בצורה בוגרת, ללא שגיאות כתיב מגוחכות?...

הוא בעצמו

כותב בשפת סימנים. אני מודעת לכול מה שאת אומרת זה לא חדש לי... וזה לא פעם ראשונה שלי בפורומים. אני מודעת לזה ששירשרתי אלייך, כי הגבת לו על מה שהוא כתב ואז גם אני הגבתי

אייני

New member
אההההה, התכוונת שהוא כותב

עם הדקדוק של שפת הסימנים?... וול, הבנתי, לא היית ברורה כלכך קודם
הו, ובכל מקרה, אני בן
ולגבי השרשור, אז באמת לא שרשרת נכון. אם את רוצה להגיב לו - אל תשרשרי להודעה שלי, גם אם הגבתי להודעה שלו. אם את רוצה להגיב לו - את צריכה לשרשר להודעה שלו ישירות. פשוט, כשראיתי את ההודעה שלך, לא הצלחתי להבין למה לעזאזל כתבת לי WTF, ובהודעה עצמה לא התייחסת בכלל לדעה שלי ולדברים שכתבתי - לא הסכמת ולא הבעת דעה נגדית או משהו, כך שהתגובה נראתה מוזרה לחלוטין...

אני דווקא מסכימה עם אייני

כי גם אני לא הבנתי לאן את התכוונת להגיב.. זה קצת מבלבל אבל האמת היא שיותר מסודר לשרשר להודעה אליה את רוצה להגיב אחרת השרשור יוצא מבולגן ולא ברור מי מגיב למי.

אייני

New member
כן, זה מה שאמרתי, הפורום הזה

בקושי בן כמה ימים, בלאגן קטן בהתחלה זה מובן. פשוט תלמדי להבא. תראי, זה כמו שבשיחה, כשאת מדברת עם שני אנשים, ורוצה להגיב למה שאדם א' אומר, את לא תדברי לאדם ב', גם אם הוא משתתף בשיחה, את תדברי לאדם א'... והסיבה שאני מקפיד על זה היא פשוט כדי למנוע בלאגן. כבר ראיתי שרשורים נוראיים שאי אפשר להבין מי אומר מה למי, וחבל, כל מה שצריך לעשות זה פשוט להיכנס לאותה הודעה שממילא את רוצה להגיב אליה.

אמיר335

New member
סליחה שאני מקלקל לכם את החגיגה

אבל אני לא כל כך מבין למה אנשים כותבים פה חרש/לקש גאה. אני לא מבין מה יש להתגאות בזה. אני חי עם זה. לא מסתיר את זה המכשירים בולטים לעיני כל. (לפעמים אני שוכח שהם שם אפילו
) אבל גאה ממש לא. אולי אני מפספס משהו.

אמיר335

New member
גאה בעצמו בהשגים שלו

זה כן.(כמובן עד גבול מסויים אחרת נגררים לשחצנות לא עלינו
) אבל להתגאות בבעיה בריאותית? ראית מישהו שמתגאה במשקפי ראיה/כסא גלגלים/קביים? פה בפורום אנשים מתגאים במכשירי שמיעה גם משהו
לא ברור לי איך ומה אני מפספס

אה?

מה עדיף להתבייש??? לגדל שיער שיסתיר את המכשירים? כשאדם פונה אלייך להעמיד פנים שאתה מבין אותו כשבעצם אתה לא מבין כלום? זאת הגאווה. להראות לכולם שאתה חירש ומסתדר מעולה בחיים.

לא להתבייש אבל גם לא להתגאות

הליקוי זה עובדה. העיוור אינו מתבייש מזה שהוא עיוור, אבל הוא גם אינו גאה בזה. לובש החולצה אינו מתבייש שהוא לובש חולצה, אבל גם לא מתגאה בזה. אני מסכים עם אמיר שאין סיבה לעשות את הליקוי "גאווה". אני אישית לא מתבייש בזה - להיפך, אני מנצל את ההלם כדי להשיג דברים, אבל אני גם לא כותב המנון עבור זה. מה שתיארת "להראות לכולם שאתה חרש ומסתדר מעולה בחיים" - אומר שאת לא מתביישת, ואת גאה שהסתדרת בחיים. יכול להיות שאת גם גאה שאת חרשת, אבל זה נשמע לי מוזר להיות גאה בזה ("הנה, הצלחתי להיכנס לקבוצה העילית של החרשים ואני לא סתם שומע/ת אומלל/ה").

צלף

New member
גאוה במה שיש בך ואין לאחרים

אני גאה למשל שאני יהודי - כי יש לי משהו שאין לגויים... כאשר משהו כותב שהוא חירש גאה - אני רק יכול להבין שזה מתיחס לשפת סימנים - הרבה כבדי שמיעה (ליתר דיוק חרשים שמזדהים ככבדי שמיעה) לא כל כך מודעים לעובדה זאת - אבל שימוש בשפת סימנים איננה רק שיטת תיקשורת שאינה נצרכת למכשירי שמיעה: אלא גם יוצרת זהות חברתית שנבדלת ממי שלא יודע או דובר שפת סימנים.

למעלה