פחמימות

פחמימות ../images/Emo159.gif

יש לי שאלה, אשמח להארות, לפני כשנתיים-שלוש שמתי לב (לא יודעת אם זה תמיד היה כך או לא), שאכילת רוב סוגי הפחמימות, בעיקר סוכר, קמח, תפוחי אדמה, תירס, בעצם הכל חוץ מאורז אולי, עושה לי ממש רע, תחושה מיידית של כבדות, חוסר מיקוד וסחרחורת מעצבנת. בעיקר עם זה בכמות גדולה יחסית (נגיד, פרוסת לחם שלמה בבת אחת
. אפילו מקמח מלא. או כל דבר מתוק מדי). לפיכך בשנים האחרונות אני ממעטת בכל המזונות האלה כמה שאני יכולה (אם כי לא לגמרי ולא בעקביות). האם זו בעיה? מה יכול לגרום לזה? האם הצורה שאני אוכלת היא בריאה? מה כדאי לי לאכול? (רקע כללי: יש לי ADHD מילדות, מעבר לזה אני בריאה למיטב ידיעתי ב"ה, ואני די רזה למרות שנראה לי שאני צורכת המון קלוריות (לא שאני מתלוננת))

האם יש הבדל בין ההשפעה

של מאפים, פסטות, לחמים, עוגות וכו' לבין תפוחי אדמה ותירס? האם נבדקת פעם לצליאק? (או בכלל אצל רופא גסטרו?) בעיקרון אין בעיה עם הימנעות מהמאכלים הללו (מלבד אולי חוסר נוחות עבורך).

חשבתי על הכיוון הזה

אבל נראה לי שגם תפוחי אדמה ותירס, ובעיקר אוכל מתוק מכל סוג, גרועים לי כמעט באותה מידה. אולי קמח קצת יותר גרוע. רופא משפחה אמר לי פעם שאין טעם שאני אבדק לצליאק כי אם היה לי את זה מצבי כבר היה נורא בהרבה (זה נכון?) יש מושג מה עוד יכול לגרום לזה? (בדיקת דם כללית שעשיתי לא מזמן הייתה בסדר גמור)

moran f

New member
אי אפשר לבדוק את זה בבדיקה כללית

ובהתחשב בעובדה שהיום בודקים צליאק בבדיקת דם ולא כמו פעם בבדיקה פולשנית ולא נעימה, למה לא לבדוק?

הוא טועה לגמרי.

לצליאק יש קשת רחבה מאוד של סימפטומים, ויש גם כאלה שאין להם סימפטומים בכלל. לדעתי כדאי לבדוק. מה שכן, אם התזונה שלך מאוד דלה במוצרי חיטה, יכול להיות שהבדיקות לא ימצאו משהו, או שהתוצאות יהיו גבוליות. אם אכן תעשי בדיקות דם לצליאק, כדאי בחודשיים-שלושה שלפני להקפיד על אכילה קבועה של מוצרי חיטה למיניהם. (לא צריך להעמיס על עצמך, אבל רק לא להימנע).

ודרך אגב

הפרעות קשב וריכוז למיניהן ידועות כסימפטום אפשרי של צליאק, וזו הסיבה שזה עלה לי כאפשרות. האמת היא שאין לי רעיונות אחרים, כרגע.

אלי ו.

New member
אני מתלבט אם להמליץ

לקרוא את הספר של ד"ר אמן "לרפא ADHD". מבחינה תזונתית מצאתי שם אי דיוקים רבים והספר גם זכה לביקורת קשה של נוירולוגים רבים. מצד שני, הוא טוען שהוא מצא קשר בין דיאטות שונות לסוגים שונים (שהוא הגדיר והוא היחיד שמגדיר) של ADHD. הייתי שואל גם בפורום ADHD אם מישהו מכיר את התופעה.

אם זה ה-ADHD אז מילא

לא קראתי את הספר הזה, אבל כן שמעתי על גישה לפיה כדאי ל-ADHD לאכול פחות פחמימות ויותר חלבונים, שזה בעצם מה שאני עושה (והגעתי לזה בעצמי, ובלי קשר) רק שאני תוהה אם זה לא עשוי להעיד על בעיה אחרת, ואם באמת זה בריא לאורך זמן לא לבסס את התזונה על פחמימות. וגם שאני לא בטוחה שזה תמיד היה ככה. ואני גם די רעבה רוב הזמן. מצד שני אני מרגישה טוב סה"כ אז אולי הכל בסדר.

למעלה