פיתוח לאייפון ומקינטוש

kisin

New member
פיתוח לאייפון ומקינטוש

גם אני כמו שאר העולם רוצה לתכנת לאייפון. עיינתי במאמרים, ראיתי סרטונים, קראתי ספרים בנושא אבל בלי מקינטוש הכל בינתיים באוויר. האם יש אפשרות זולה שאני אוכל לתכנת לאייפון בלי להשקיע 7000 שקל במחשב חדש? מה הוא המחשב מקינטוש הזול ביותר שאיתו אני אוכל לתכנת? הפחד הגדול שלי הוא שאני אקנה מחשב מקינטוש ואחרי חודש אני אבין (אולי) שתכנות לאייפון לא בשבילי, האם יהיה לי מה לעשות עם המחשב מקינטוש אחרי זה? האם יהיה ניתן להריץ עליו וינדוז ולהמשיך לחיות את חיי? אני לא רוצה להשקיע סכום כסף לא מבוטל ולגלות "שנתקעתי" עם מחשב מקינטוש תודה לכל העוזרים...

guyiphone

New member
הפתרון נמצא ומחכה לך ...

אני מבין אותך מאוד ולמעשה אתה מזכיר לי את עצמי לפני יותר משנה... הייתי רוצה לציין בפניך את הפרונות השונים שעמדו לרשותי אז ומבלי שאיש יוכל לייעץ לי ... לכן אני כאן בשביל שכמותך ... בכללי מחשב אפל הוא מחשב רגיל, כמו כל מחשב אחר! (רק מעוצב יפה יותר וחזק בהרבה ממחשב רגיל). כמעט כל תוכנה גדולה שיוצאת לשוק הפיסי תצא גם לשוק המק'. 1. יש לך את כל תוכנות המסרים הקיימות בפיסי ועוד. 2. כל הדפדפנים (למעט אקספלורר) קיימים בגרסאות מצויינות גם עבור המק' 3. יש לך את האופיס הפתוח Open Office שהיא בחינם ... מדמה לך את כל סביבת האופיס שאתה מכיר למעשה. 3. סביבת הפיתוח על מק' היא הנוחה ביותר שנתקלתי בה זה שנים רבות (15 שנות פיתוח). 4. עוד דבר מאוד חשוב הוא שכשרות סביבת העבודה היא חשובה גם חוקית וגם נפשית. ועוד ועוד ... קניות ישנה אפשרות זולה לקנות מחשב טוב ובעלות מינימלית. אני בטוח שאתה מכיר את כל אתרי היד השניה שמציעים מוצרים משומשים... לך על זה! פשוט תחפש מחשב ממודל 2003 ומעלה וודא שמותקן עליו נמרשלג החדש או כל OSX מגרסה 10.5 ומעלה (עדיפות 10.5.8). אם חפצה נפשך במחשב חדש, אין בעיה. גש לחנות אפל הקרובה לביתך וקנה Mac Mini במחיר של עד 4,300 ש"ח. וקנה לו מקלדת ועכבר של אפל. אם לא אהבת לפתח על המחשב ... אין שום בעיה!! כמו שכבר אמרתי, המחשב הוא מחשב רגיל לחלוטין. תוכל להתקין עליו כל תוכנה שתרצה. לטעמי אתה כ"כ תתאהב ביכולות הגרפיות ובמהירות שלו שפשוט לא תרצה להיפרד ממנו. אבל נניח שכן... מכיוון שהמחשב מאוד חזק, הוא יוכל להריץ עליו כתת מערכת הפעלה את ה - XP או הויסטה שלך ביתר קלות ! אם תרצה עוד פרטים, אתה יותר ממוזמן לשאול ... בהצלחה !!

kisin

New member
שאלות בנוגע למקינטוש

אני חדש לחלוטין בעולם המקינטוש ואני לא יודע אם אני עכשיו מתקדם לתוך העולם הזה רק מההתלהבות של תכנות לאייפון. אני חושב על קניית מחשב חדש ולא הייתי רוצה להשקיע סכום כסף נכבד (מה לעשות שמחשבי מקינטוש הם יקרים יחסית) ואחרי זמן מה למצוא את עצמי עם ההבנה שתכנות לאייפון זה לא בשבילי, וגם "להיתקע" עם מחשב מקינטוש שאין לי מה לעשות איתו. אני מצטער שאני מציק בשאלות שנראות כלליות מדי בנושא המקינטוש אבל אני אשמח לקבל תשובות: 1. האם ניתן להתקין וינדוז בצורה רגילה? זאת אומרת שבמידה ואני אחליט לפרוש מהמקינטוש האם אני אוכל למחוק הכל ולהתקין וינדוז כך שאחרי זה בכלל לא ידעו שזה מקינטוש? או שאני חייב לתקין את הוינדוז כתת מערכת? 2. האם מחשב מקינטוש הוא קופסא "סגורה" או שאני יכול לפתוח אותו ולשדרג אותו כאוות נפשי? האם יש לי בכלל אפשרות לשחק עם החומרה של המחשב בצורה קלה? 3. מה ההבדלים בין מק מיני, מק פרו, איימק? אני לא יכול פשוט לבנות מחשב בתצורה שאני רוצה? תודה

kisin

New member
עברית במקינטוש

שאלה חשובה נוספת ששכחתי לשאול: 1. האם יש תמיכה מלאה בעברית?

guyiphone

New member
והתשובות ...

אין בעיה לשאול שאלות ... בשביל זה אנחנו כאן ! 1. התשובה היא כן. ויש מספר מדריכים לאיך לעשות את זה. עליך לבחון טוב את האפשרות הזו. לטעמי, הרבה יותר טוב פשוט להתקין כתת מערכת וזהו. 2. המחשב סגור בתצורתו. יש לך אפשרות להוסיף זיכרון ובמקרים מסויימים אף לשדרג את בכרטיס הגרפי. לכל מקרה, זה רחוק מ"לשחק". 3. לא אתה לא יכול "לבנות" מחשב בתצורה אישית. ישנו הבדל בין המחשבים. אתה מוזמן להיכנס לחנות של אפל ולהתרשם. אני הצעתי את המק מיני בגלל היכולות הגבוהות המחיר הנמוך יחסית והתועלת הרבה שיכול להניב בהמשך ללא קשר לפיתוח אפליקציות. גם כאן זה שטח אפור, שאינני יודע אם בכלל מותר להתקין על מחשב אפל מערכת הפעלה שאינה שלהם בהגדרה. לא תשאל לא תדע ! בהצלחה !

kanabis34

New member
התקנת מערכת הפעלה אחרת

אני לא חושב שיש פה איזה שטח אפור בהתקנת מערכת הפעלה אחרת על מחשב של אפל, אפילו באתר שלהם הם כותבים על ההאפשרות של לעבוד עם ווינדוס למשל דרך boot camp . אני גם עכשיו בהתלבטות של לקנות מחשב חדש, בנתיים המחשב היחידי שנראה לי זה ה-imac עם ה-27 אינץ...או שאולי אני אלך בכלל על הניידים שלהם... אחח..הדילמה הדילמה :)

guyiphone

New member
אתה צודק !

נכון
ישנה אפשרות די קלילה להתקין מערכת הפעלה נוספת בשכנות ל OSX. ואפילו נתתי לינק למאמר בתגובתי הקודמת שמסביר כיצד לעשות את זה פשוט ומהיר. החשש שלי היה שזה לא משהו ממוסד וחוקי לגמרי, מסתבר שהכל טוב
אחח... דילמות של עשירים
הכל שאלה של מימון. אני חייב לספר שיש לי חבר, תכניתן, שהגה רעיון מטריף והחליט ללכת איתו עד הסוף. קנה מחשב למד את השפה והסביבה. רק נזכור שהאיש בא מתחום מיקרוסופטי טהור... פיתח את התוכנה והיום הוא בעל חברה עצמאי ... ולא ממש צריך לעבוד ... הכסף כבר זורם ... נשמע מעניין
אם אתם כאן אתם בכיוון הנכון

BravoMan

Active member
מנהל פורום נכבד!

אני רואה שהנך מתלהב מאוד מנושא הפיתוח לאייפון וממוצרי Apple בכלל ואני בהחלט יכול להבין מישהו שמגיע מעולם MS האטי ומתקלקל והסובל מווירוסים לעולם ה-MAC הנקי והמהיר מהלל אותו, אבל יש לי מספר לא קטן של השגות לגבי דברים שכתבתה בשרשור זה. עקב שעה מאוחרת אעלה רק טעות קריטית אחת: כתבתה כי "פשוט תחפש מחשב ממודל 2003 ומעלה" אך בדיקה מהירה ב-Wikipedia מגלה כי Apple ביצע מעבר למעבדי Intel רק בשנת 2006. http://en.wikipedia.org/wiki/Apple%E2%80%93Intel_transition ערכת פיתוח ל-iPhone אינה זמינה למחשבים הבנויים על מעבדי PowerPC לכן כל מחשב לפני שנת 2006 לא יאפשר פיתוח ל-iPhone.

kanabis34

New member
לא נכון...

אם תחפש קצת באינטרנט תמצא המון אנשים עם מחשבי PowerPC שכן מצליחים לפתח עם ה- SDK.

guyiphone

New member
../images/Emo45.gif לטעמי הכוונה היתה לעניין קלות ההתקנה (?)

במידה ורוצים להתקין SDK על מערכת מחשב בצורה חלקה ובלי "מעקפים" יש צורך לעבוד עם מחשב עם מעבד Intel בדיוק כפי שאפל ממליצה. כמו שהגבתי כבר, אני ראיתי בעיניי ואתה ראית ברשת שיש אנשים שהחליטו לעשות שימוש במחשבים הישנים שלהם בניגוד להמלצותיה של חברת אפל. אני חושב שכך צריך לעשות, חבל על כל הכספים שתוציא על המחשבים החדשים שעולים אלפי שקלים. אתם מוזמנים לשרשר מדרכים להתקנת XCode על מחשבי אפל ישנים... שיהיה בכיף !

kanabis34

New member
נכון..

בכל מקרה היום מפתח שרוצה לעבוד בצורה נורמלית בהחלט כדאי שיקנה מחשב עם מעבד Intel, אין סיבה "להסתבך" אם כל רצונך הוא רק לתכנת. אני אחזור לחיפושיי אחרי מחשב mac ...לא מצליח להחליט :)

guyiphone

New member
צודק 2006 ולא 2003. וזאת למרות ...

שראיתי סביבת פיתוח מותקנת על PowerBook G4 שיצא כבר ב-2001 ומכאן הטעות. ואני אשמח לשמוע ביקורת, זה חיובי בעיניי... כל עוד אנחנו שומרים על תרבות דיון מקצועית. ולעניין השבחים שאני מחלק לאפל... אני לא שוכח לשניה שאת רב שנותי כמפתח העברתי על מערכות חלונאיות (חוץ מהצבא), אני שומר לסביבות הללו חסד נעורים. מה גם שאני עובד בחברה בה מפתחים רק בחלונות ובשפות מתקדמות שלא מזכירות כלל ועיקר את ה- ObjC . כבר הזכרתי בשרשורים קודמים שאפל מוכרת לנו עיצוב אסטטי ופחות תוכנה ... ואם זה נכון, התכנסנו כאן להעשיר את החסר הזה. לכל מקרה, השמע את דבריך ... לשם כך אנחנו מנהלים דיון ! לילה טוב!

BravoMan

Active member
כדי שלא יגידו שאני מטריס ובורח:

ראשית גילוי נאות: אני לא סובל את Apple בגלל היחס שלה ללקוחות ולמפתחים בפרט ולא מוכן להשתמש בשום מוצר שלה (ובטח שלא לפתח למוצרים שלה). אם זאת, יש לי מספר חברים שמשתמשים באייפון, ואחד מהם התחיל לא מזמן לפתח עבורו ככה שיצא לי לראות מקרוב את כל התהליך החל מרכישת מחשב למטרת פיתוח ועד להכנסת היישום הראשון לחנות. תגובתך (וקבל התנצלות אם זה נשמע מעליב) נראית לי כמו "בוא תכנס, יהיה בסדר" בזמן שהשואל המקורי מביעה דאגה אמתית לגבי האם התחום הזה בכלל מתאים לו. אני חושב, שבתשובה לשאלה כזו ראוי להזכיר גם את הצדדים הבעייתיים. ולכן אקח על עצמי לעשות זאת (אולי בין תגובתך לתגובתי יצא משהו מאוזן
) 1. לאומרות ש-google מוצא בקלות הסברים כיצד להתקין את ה-SDK על מחשב עם מעבד PPC, נראה כי מעקפים אלה עדיין לא פותרים את הדרישה למערכת הפעלה בגרסה 10.5 ומעלה ולא פותרים את דרישת זיכרון המינימום של המערכת הזו. לכן, עצתי לכל מי ששוקל לרכוש MAC לטובת פיתוח היא לבדוק היטב באתר של Apple את דרישות המינימום של ה-SDK ולוודא לפני הרכישה שהמחשב המדובר אכן עומד בהם, או לכל הפחות ניתן לשדרוג כדי לעמוד בהם. (יש לקחת בחשבון שתוספת זיכרון למחשבים ישנים יותר תהיה יקרה בטירוף) אותו חבר שהזכרתי מקודם רכש iMac מהשנה \ שנתיים האחרונות ועדיין נאלץ להרחיב לו את הזיכרון לפני שהצליח להתקין את עדכון המערכת. למזלו הדגם המדובר משתמש בזיכרון DDR2 רגיל שהיום זול יחסית. 2. וכאן אני מגיע לטענה שמחשבי Apple חזקים יותר ממחשבים "רגילים" (הכוונה כמובן למחשבי PC). היום, כאשר Apple עברה להשתמש ברכיבים גינריים מבית Intel המחשבים האלה זהים לחלוטין ולא נותנים שום יתרון ביצועים מבחינת חומרה (קיים יתרון מסוים תודות למערכת הפעלה שבנויה משמעותית יותר טוב מכל מה ש-MS אי פעם יצרו). יצא לי לראות מחשב G4 ישן, והוא מכניס כל PC בן זמנו לכיס הקטן, אבל אותו iMac שהזכרתי קודם הוא PC בינוני לכל היותר (אפילו חלש, בעיקר כרטיס מסך שלו) והמחיר הכולל (מחשב + גרסה חדשה של מערכת הפעלה + זיכרון) היו יותר מפי 2 מזו של PC עם אותו מפרט. רק מה, הוא נראה נורא יפה על השולחן, אבל האם זה באמת שווה? 3. בעוד שסביבת הפיתוח עצמה אכן מאוד קלילה לשימוש ומבצעת דברים בצורה גרפית שאפילו VS 2008 (שאנשים נוטים להלל מסיבה שכלל אינה ברורה לי) לא מסוגל, הדרך להוציא יישום "כשר" ל-iPhone היא ערוכה וכואבת. הדבר המעצבן ביותר שבו נתקלתי הוא שהמפתח לא יכול לדבג את התוכנה על המכשיר האישי שלו ללא קבלת חתימה מיוחדת מ-Apple. דוגמה נוספת לסוג בעיות שעלול לייאש בקלות מפתחים הוא תהליך הבדיקה. כאשר חבר שלי העלה את האפליקציה הראשונה שלו לחנות הוא המתין שבועיים רק כדי לגלות שמחרוזת אחת בתוך החבילה לא התאימה למחרוזת שהוא הזין בתופס ההעלאה. בדיקה שהייתה יכולה להתבצע אוטומטית לחלוטין ולתת תשובה מידית לקחה שבועיים. אני יודע שאנשים רבים מתייחסים לאייפון כמו לבהלת הזהב שהייתה פעם בארה"ב ואם קרוב ל-20 מיליון (אאל"ט) מכשירים בחוץ קשה להאשים אותם. אבל חשוב להבין, שעל כל מפתח שהצליח להביא מכה (ואלה הם יוצאים מהכלל ולא הכלל) ניתן למצוא סיפור של חברה או מפתח עצמאי שהפסידו בין עשרות למעות אלפי דולרים. הסכום הגבוהה ביותר שיצא לי לקרוא עליו היה של איזו חברה שבגלל עיקובים ודחיות מוזרות ולא מנומקות של Apple הפסידה 600 אלף דולר. כדאי גם לציין שלפי תנאי החוזה לקוחות רשאים להחזיר את האפליקציה שרכשו ולקבל זיכוי מלא. אם זאת, Apple שומרת את 30% שלה כעמלה ותוספת ההחזר יוצאת מכיסו של המפתח. (הנכם מוזמנים לעיין בחוזה המפתחים של Apple כדי לוודא זאת). מקרה מפורסם שהוציא זאת לאור היה מקרה של מפתח שיצר תוכנה נלווית לשרות google voice וכמעת פשט רגל כשכל לקוחותיו התחילו להחזיר את התוכנה בעקבות הודעתה של Apple שתעיף את google voice מהמכשירים שלה. 4. נקודה אחרונה שאני רוצה להעלות היא השפה: מכל השפות שיצא לי לעבוד אתן, וזה החל מדברים עתיקים כמו turbo pascal ו-VB 4 ועד Java ו-#C, ל-Objective C יש את הסינטקס המוזר ביותר שראיתי אי פעם. לוקח זמן להתרגל לשפה הזו. וגילוי קטן: זה אולי ישמע טיפשי, אבל מה שבאמת הקפיץ לי את הפיוזים והביא אותי לכתוב את התגובה המקורית הייתה טענתך שהתקנת Windows על MAC היא "תחום אפור". אומנם אני מאמין שהייתה זו טעות תמימה, אבל אני מעוד לא אוהב לראות אנשים שכ"ברירת מחדל" מניחים שלחברה מסחרית כל שהיא יש זכות להכתיב להם את החיים. אחרי הכל, כאן לא מדובר בתוכנה שמוגנת בזכויות יוצרים ולכן איננו רוכשים אותה אלא רק מקבלים רשות לשימוש מוגבל. החומרה היא רכוש גשמי בדיוק כמו כיסה, שולחן ומקרר ולא צריך להיות עו"ד כדי להבין של-Apple אין שום זכות חוקית להכתיב איזה שימוש ייעשה בה מרגע שנרכשה. לסיום: לפותח השרשור: אני לא יודע מה הם החששות שלך לגבי פיתוח לאייפון, אבל בהתחשב בהשקעה הכרוכה בפיתוח זה (הן מבחינת זמן, והן מבחינת מזומן) לא הייתי ממליץ להיכנס לעסק לפני שאתה בטוח ומוכן להתמיד. אם ברצונך להתנסות בפיתוח לפלטפורמה סלולרית "חכמה" נסה לפתח לאנדרויד של google. כלי פיתוח ואמולטור בשבילה (שאגב הרבה יותר מדויק מזה של Apple) זמינים בחינם לכל מערכת הפעלה. אם ברצונך להתנסות בשפת Objective C עצמה תוכל לעשות זאת על מחשב שולחני. אינני יודע אם קיימים כלים ל-windows (אני מניח שכן) אבל קיימים כלים חינמיים למערכות מבוססות לינוקס. בכל מקרה שיהיה בהצלחה לכולם! לילה טוב.

guyiphone

New member
תודה על הגילוי הנאות !

אני מודה לך על התגובה המעניינת בה ניכרת סלידתך מפיתוח לאיפון. ובכ"ז מצאת לנכון להגיב לשרשור זה... מעבר לכל הנאמר בגנות ה"שיטה" של ה"כבילה" בחוזה את המפתח לאפל הייתי רוצה לומר שמקרים כאלה כמעט ולא קרו בשנתיים האחרונות למעט מקרים בהם האפליקציה הנמכרת לחלוטין לא ענתה לתיאורה בחנות - וזה כבר חוסר אמינות של המפתח כלפי הלקוחות. Objective-C היא לא מהאינטואיטיביות שהכרתי אך בתרגול של שעה וחצי אתה הופך לתכניתן מן המניין בשפה זו ובתנאי שאתה בא עם רקע מתאים. בשלב זה אין לי מה להוסיף לשיטת ההתקנה ולאופן בו ניתן לעשות שידרוג "כביכול" של מערכת ישנה של אפל למתקדמת יותר, הכל כבר נאמר. הקוראים יחליטו מה טוב בשבילם. הקדמתי ואמרתי בפני כל - אני חושב אם רוצים להתחיל לפתח צריך לעשות את זה כמו שצריך עם מערכת מתאימה בהגדרה ולא לעקם את המוצר כדי להתאים להגדרה. אני שמח לקבל את תגובותיך ושל כמותך לשאלות החברים בפורום

kisin

New member
מה שנראה לי שאני אעשה...

כדי לסכם תשובה לכל מה שכתבת אני יכול רק לומר שמצד אחד אני יכול להתחבר לסלידה שלך לגן הסגור של אפל שנותנת לעצמה יד חופשית לעשות "מה שבא לה" עם המפתחים. אבל מצד שני, מדובר פה בהתנסות עם פוטנציאל כלכלי (סוג של בועה :) ) שאני מעוניין לנסות את מזלי בה. לאחר חיפוש של מידע על הנושא הזה בגוגל אני נמצא על הגדר, ואני לא רואה את עצמי מכריח את כל המשפחה לעבור לעבוד עם מקינטוש רק בגלל שאני בעד כל ההתנסות הזאת. במיוחד גם שמדובר בהוצאה לא קטנה (לא בשמיים, אבל עדיין הוצאה מכובדת), וגם שאני לא יודע אם אני אגלה אחרי זמן מה שזה בעצם גדול עלי ואני התנסתי רק בגלל ההתלהבות שלי. האפשרות היחידה מבחינתי היא לקנות מחשב חדש וחזק ולהתקין עליו (בנוסף לוינדוז) מערכת הפעלה של מקינטוש. הבנתי שזה אפשרי (חובה מעבד של אינטל) אבל זה לא פשוט. אני מאוד מקווה שזה יצליח לי כי ככה אני אוכל להתנסות בתכנות לאייפון בלי החובה של קניית מחשב מקינטוש. אני לא הצלחתי להבין בוודאות אם התקנה של מקינטוש על מחשב "רגיל" זה חוקי או לא, אבל אם כן אז אני אשמח אם תוכלו להפנות אותי למידע מעודכן בנושא הזה. תודה!

BravoMan

Active member
התקנת MAC OS על מחשב שאינו מתוצרת Apple

מפרה את תנאי השימוש של המערכת ש-Apple קבע. חברה בשם PsiStar ניהלה בארה"ב מאבק משפטי נגד Apple בטענה שהגבלה זו היא מונופוליסטית ולא חוקית, אך נכון לעכשיו היא הפסידה (ייתכן שיהיה ערעור או שכבר יש ואני לא מעודכן). בכל אופן, אני לא עו"ד אבל נכון לעכשיו, באופן רשמי הדבר אסור. אגב, התקנת מערכת כזו על PC היא הרבה יותר מסובכת מהתקנת Windows על MAC ב-dual boot ורק חומרה מסויימת ומצומצמת נתמכת. וגם אז זה לא תמיד עובד חלק. המערכת פשוט תוכננה לחומרה מאוד ספציפית.

guyiphone

New member
בהמשך לנושא ההתקנות על מחשבים שאינם מקוריים

כרגע זו בעיה ובשלב זה איננה אפורה כלל אלא מאוד ברורה והחלטית. התקנת מערכת הפעלה של אפל על מחשב שאינו מקורי נחשב כהפרת זכויות יוצרים ומכך אינו חוקי. ולעניין החברה שמייצרת מחשבים דמויי דגם מקינשטוש, Psystar, זו הסכימה לשלם לחברת אפל, 2.7 מליון דולר, במסגרת הסכם פשרה בתביעת זכויות יוצרים שהגישה נגדה אפל. התביעה הנדונה נוגעת להפרת זכויות יוצרים, הפרת סמל מסחרי והפרת חוזה. בתביעה שהגישה psystar בספטמבר 2009, טענה החברה כי אפל קושרת את מערכת ההפעלה החדשה שלה, המכונה Snow Leopard , למחשבי Mac באופן מונופוליסטי. שיהיה בהצלחה ברכישה (במידה ותהיה כזו)...

shav1t

New member
למה להתקין וינדוס?

זה מאבד מכל העניין של שימוש במק. עם תשלום נוסף אפשר לקבל מק בהזמנה אישית. בעקרון אתה צריך לשלוח למעבדה בשביל לטפל בו בלי לפגוע באחריות. אפשר לומר שזו קופסה 'סגורה'. אתה מזמין את המחשב שאתה רוצה, מחבר לחשמל ועובד איתו.

guyiphone

New member
אי אפשר לשפוט ...

קשה מאוד לעשות מעבר בין מערכות הפעלה. במיוחד אם עבדת שנים רבות על אחת מסויימת. ובכלל בוא נודה על האמת, OSX שונה מהותית מחלונות ... למרות שאינטואיטיבית והנדסת אנוש OSX לוקחת בלי מאמץ. קופסה סגורה כבר אמרנו ... גם לא חושב שיש צורך לשנות קונפיגורציות יותר מדי חוץ מזכרונות. זה פשוט לא שווה את הכסף. מי שקונה שיספר על החוויות הראשונות שלו ... משהו בסגנון Kiss & Tell

למעלה