ציוד למתחיל

o1232

New member
ציוד למתחיל

שלום, אני נמצא במהלך קורס והולך לי ממש טוב, כנראה שנדבקתי ממש חזק בחיידק. הדילמה שלי עכשיו היא לגבי הציוד (הקייט במיוחד). מכיוון שאני אגלוש בהתחלה באיזור ת"א, ואתחיל זאת עצמאית רק לאחר סיום הקורס (קצת מתעכב עכשיו כי אני רוח), איזה גודל קייט מתאים לי? הבעייה היא שאין לי חברים גולשים ולכן אני לוקח את העיצות החבריות של בעלי המועדון הערבון מוגבל. בכל אופן, האם נכון להתחיל עם קייט 16C (אני שוקל 70 ק"ג)? קצת מרתיע אותי הגודל ועצם העובדה שזה C. האם זה נכון שיותר קל להסתדר עם קייט היברידי או שטוח? מה לגבי הנפה מהמים והבדלים בבטיחות? תודה

hagitoz

New member
תשובה לגבי ציוד למתחיל

אהלן, ראשית כל שיהיה לך בהצלחה! שנית, בוא נתחיל מזה שתעיין בחומר הבא ולאחר מכן נמשיך עם עוד שאלות.... (החומר הבא מציג שאלות שכבר נשאלו ע"י גולשים חדשים בפורום וכמובן נענו בתשובות). רק קח אוויר כי זה ארוך ותתחיל לקרוא....
איזה ציוד מומלץ לגולשים מתחילים? 1. מצנח- לדידי, רצוי לרכוש מצנח שמספק לנו טווח רוחות סביר ביותר באזור מהירות 14 – 20 קשר, שכן זוהי מהירות הרוח בה גולש מתחיל לגלוש בשלבים הראשונים של ההתחלה. גודל המצנח לטווח הנ"ל נע במספר 12 – 14, והדבר יותאם, בין היתר, על-פי משקל הגולש ובהתאם ליכולת הראשונית שמתלווה לזה. 2. גלשן - רצוי בהתחלה, כי לגלשן יהא נפח מספיק טוב ואחיזה טובה במים. אומנם, בעבר היו גלשנים בגודל 1.70, אולם כיום ניתן כבר להתחיל לגלוש עם גלשן בגודל 1.50, אבל ברי כי קיימת חשיבות להתאים את הגודל אף למשקלו של הגולש. בעיקרון, ככל שהגלשן רחב יותר, כך יהיה לו קל יותר בתחילת הלימוד, הואיל ואנו לומדים לשלוט במצנח תוך כדי שימוש בגלשן, ונדרשת קואורדינציה שלוקחת קצת זמן לפתח את השליטה בשילוב בין הגלשן למצנח. לפיכך, ככל שהגלשן יהיה יותר מציף מעל המים (בעל נפח) ההתחלה תהיה קלה יותר מבחינת הטכניקה בכלל ובחינת הרגשת ההצלחה בפרט. בהמשך, במהלך הלימודים כשמתחילים לחדד (=לחזור לאותה הנקודה), אזי ניתן לרדת לגלשן באזור ה- 1.40 או אולי פחות (תלוי אף בימים בהם אנו בוחרים לגלוש מבחינת תנאי חוזק הרוחות). 3. טרפז (אליו מתחבר המוט היגוי של המצנח) - קיימים היום 2 סוגי טרפזים: טרפז ישיבה וטרפז מותניים. למתחילים מומלץ טרפז ישיבה שמתחבר בין המפשעות. מאוד חשוב לבחור טרפז כי הוא קובע את הנוחות במהלך הגלישה, ועל-כן לא רצוי וכדאי להתפשר, גם המחיר לא נמוך. 4. אביזרי בטיחות למתחילים: קסדה, אפודת ציפה/אפודת מגן, ליש לגלשן שלא יברח (לא מומלץ, אולם אם אין ברירה רצוי להשתמש בו בתחילת הלימוד בלבד ובשלב לימודי החידוד עדיף להורידו כי הוא עלול להוות לעיתים סכנה לגולש). איזה מצנח מתאים לגולש מתחיל ומה ההבדל בין מצנח C למצנח חצי שטוח? קיימים שני סוגי מצנחים: "C" ו"שטוח". ההבדלים בין המצנחים: מצנח C - רובם היום מגיעים עם חוט חמישי אשר מטרתו עזרה בהנפה מהמים, אולם ניתן גם ללמוד ולהסתדר עם מצנח C בלי החוט החמישי אם תלמד ותבין את הטכניקה הנכונה להנפה מהמים. רוצה לומר – החוט החמישי אינו אמור להוות שיקול לגבי קניית סוג המצנח. במצנח C - בכל נקודה למצנח יש כוח – כלומר, לא ניתן לנטרל את הכוח של המצנח כפי שניתן לעשות באופן יחסי במצנח שטוח. למצנח שטוח יש טווח רוחות מאוד גדול והוא מאוד נעים למתחילים ונותן הרבה ביטחון בגלישה. הגולש יכול להחליט שאם הוא מרגיש שחזק לו אז באפשרותו להעלות את הבר כלפי מעלה והכוח יורד באופן משמעותי והמצנח גם לא נופל. בשנת 2008 יש לא מעט קייטים שהם עדיין עם החוט החמישי. "האם זה קייט יותר יציב"? לא תמיד. הדבר הנכון בטרם תרכוש קייט הינו לחוות איתו גלישה ורק לאחר-מכן לראות מה מתאים לך באמת. אין ספק, כי הקייטים השטוחים כבשו את עולם והם הקייטים הנמכרים ביותר כיום, כאשר הסיבה לכך הינה טווח רוחות רחב יותר, גם בטווח העליון וגם בתחתון. בנוסף, נושא הבטיחות מובנה יותר בקייטים בשטוחים. לסיכום, יש יתרונות וחסרונות כמו לכל דבר (ולשני הצדדים - מצנח שטוח ו- C). אומנם ניתן לעיתים להתבלבל מהאמור, אולם היום ישנן הרבה חברות טובות וישנה חשיבות שהגולש יקבל המלצות במה לבחור, אולם רצוי לא לקבל הצעות רבות מדי על-מנת שהדבר לא יבלבל יתר על המידה. על המחיר למצנח להיות סביר, וחשיבות רבה מאוד ישנה לשוק שיש בישראל למצנח וזאת על-מנת שתוכל להחליפו במשהו אחר בבוא היום, שכן לולא שוק – תאבד הרבה מערכו במידה והדבר חשוב עבורך. כמה מצנחים בממוצע מומלץ לגולש קייטסרפינג בישראל לרכוש? בישראל מקובל להשתמש במצנחים בגדלים הנעים בין 8 מטרים רבועים ל- 20 מטרים רבועים. מרבית הגולשים רוכשים יותר ממצנח אחד וזאת על-מנת לנצל טווח רוחות רחב ככל האפשר ולנצל את מרב ימי הגלישה במשך השנה. בהתאם למה נקבע גודל המצנח? גודל המצנח נקבע בהתאם למספר מרכיבים בסיסיים וביניהם משקל גוף, רמת הגולש ותנאי הרוח. מהו גודל המצנח המתאים ביחס לתנאי הרוח? גודלם של המצנחים נע בין מספר 5 ל – 20. ככל שהרוח חזקה - גודל המצנח שנבחר יהיה קטן, וככל שהרוח חלשה - גודל המצנח שנבחר יהיה גדול. מהם שני הגדלים המקובלים לרוב בישראל? הגדלים המקובלים בישראל הינם 9 – 14. למי מיועדים הגדלים 10 ו- 14 ולמי מיועדים ה- 12 וה- 16 בהחלטה מה לרכוש? ראשית, ההחלטה צריכה להיעשות לגבי הגודל של המצנח הגדול וזאת בהתאם לחוזק הרוח בה הגולש מעוניין להתחיל לגלוש. אם הגולש רוצה לגלוש כבר ברוח 12 קשר אבל הוא מביא בחשבון שלא יוכל לבצע קפיצות ובמרבית המקרים יצטרך להיעזר גם בגלשן גדול (תלוי מאוד במשקל גופו ורמתו) – אזי כדאי שיבחר במצנח 16 ובמידה והחליט לקחת מצנח 16 רצוי שייקח מצנח 12 כי בין 16 ו-14 המרחק בהבדלים בין טווחי הרוחות קטן. לגבי הבחירה של מצנח 14 יש להביא בחשבון שהוא יעיל החל ממהירות רוח של 14 קשר ואם מחליטים לקחת 14 אז כדאי לקחת מצנח 10 ולא 12, הואיל ואף במקרה זה המרחק בהבדלים בין טווחי הרוחות קטן. בישראל פחתה הנטייה לרכוש מצנח גדול (16) אלא אם כן הגולש שוקל הרבה ומעוניין לגלוש ברוחות חלשות. אשמח להמשיך לסייע, חגית עוז

למעלה