צ'קליסט לשחרור רגשות

צ'קליסט לשחרור רגשות

אכילה רגשית. מונח לא קל. כזה שגרם לי לצבור 40 קילו שומן. כזה שגרם לי לאכול הרבה מעבר לשובע. כזה שהכניס אותי למעגל בלתי פוסק של תוכחה עצמית.
כיום, בעזרת טיפול, למדתי לזהות אותו, ומתי הוא תוקף. מה זה רעב אמיתי, ומתי זה רעב מדומה. הוא זוקף את ראשו ברגעי לחץ, ברגעי מתח מסוגים שונים, וגם כשאני מוצף ברגשות חיוביים (כמו שמחה גדולה). כאלה שקשה לי, כנראה, להכיל.
נתתי לזה דימוי. רגשות זה כמו מים בצינור, עם חור קטן בקצה: הם הולכים וזורמים, הולכים ומצטברים, ויוצרים לחץ גדול.
עוד מילדות למדתי לשחרר את הלחץ באמצעות... אוכל. זה היה הברז שלי, ששחרר.
זה היה כנראה הפתרון המהיר ביותר והקל ביותר, כזה עם תוצאות מיידיות. כמה קל לשלוח יד למקרר. כמה קל לשלוף חפיסת שוקולד מהארון. כמה קל לטלפן לדומינוס פיצה.
בעזרת המטפלת, התחלתי להרכיב רשימה ל"ברזים תחליפיים" לשחרור הלחץ הרגשי. וכך, יהיו ברשותי "סט ברזים" להתמודדות, ובמיוחד בעוד שנה, כשהשרוול פחות ישמור עליי.
ברשותכם, אני משתף את הרשימה הנוכחית (שהולכת ונבנית). מאד מאד אשמח לרעיונות נוספים, מה עובד אצלכם ומה לדעתכם יעבוד, כדי להוסיף לרשימה.
והנה היא, בינתיים:
- מקלחת טובה
- שיעור יוגה
- הליכה ארוכה
- אימון משקולות
- לכתוב מה אני מרגיש על דף / בקובץ וורד
- לכתוב בפורום
- לדבר בקבוצת תמיכה
- נשימות, לנשום למקום הכואב
- לנסות להכיל, לחבק, את הרעב המדומה, לא להילחם בו
- ספל גדול של תה חם
- שיטת EFT (מרידיאנים)

ליבי3617

New member
ואני מוסיפה

עוזר לקחת גם מבט על לשנייה על הדברים. להתרחק ולהבין איפה אני נמצאת ולמה אני מעוניינת לאכול עכשיו.
המודעות לפעמים עוזרת ולפעמים לא. אבל אפשר לנסות

(טוב שבוקר ממש עכשיו אז בולמוסים אין. מתעלת הכל למייל כדי להמשיך טיפול נאות במה שקורה...)

חנה101010

New member
מודעות

מסכימה איתך. מה שיפה זה שעכשיו - קיימת מודעות. בניגוד לפעם, שלא ממש יכולנו לשים את האצבע על מתי אני מתחילה להגזים בגלל סיבות רגשיות. עכשיו, כשהכל יותר מסודר בנושא האכילה, יותר קל "לעלות" על זה שבא לי משהו לזלול כי משהו קרה לי, או עובר עלי.
רשימה מעניינת דניאל.

uaizenman

New member
סדרות

אני עוקב אחר מס' סדרות אמריקאיות ואני בוחר איזו לראות באותו רגע לפי המצברוח שלי. פעולה, מתח, דרמה, קומדיה.
אחרי פרק טוב של סדרה טובה הכל נמחק ואפשר להתחיל מהתחלה.

צביקה 144

New member
סדרות זה מעולה

אוריאל,
גם אני מכור לסדרות,
מתלבש בכל פעם על סידרה אחרת
שמעניינת אותי ו'מכסח' אותה עד הפרק
האחרון.

מילקי110

New member
סדרות זה טוב אבל ...

למי שרגיל והיה רגיל לאכול מול הטלוויזיה אז..

אין כמו לראות סדרה אמריקאית ( ממליצה כרגע על " כתום זה השחור החדש ") עם חטיף ליד או אפילו אוכל

ולפעמים מגלים שאם רואים סידרה כל שהיא ללא משהו ליד אז היא לא כל כך מעניינת ..המשהו נותן לה את הטעם תרתי משמע ..

חמודובי

New member
עכשיו זה ככה

הכל טוב ואני מוסיף - גם להסתכל פנימה בשקט ולראות שעכשיו זה ככה. יותר מדי... עצב, שמחה, חרדה, מה שלא יהיה ולדעת שגם זה בסדר, הרגש - שזה בסדר להרגיש ככה. גם זה יחלוף ואני אשאר, כמו כל הפעמים שעברו.

חנה101010

New member
ואו! חמודובי!

עוררת נשכחות. אני זוכרת אותך מהימים הראשונים שלי בפורום הקודם-הקודם (אולי צריך להוסיף עוד קודם אחד). טוב לקרוא את הפוסט הזה וגם את השני. בכלל נחמד להכיר את הותיקים ומעודד לשמוע על הישגים יפים מאוד שנשמרים לאורך זמן. כל הכבוד. יהיה נחמד אם תשארו פה להשרות מרוחכם ומנסיונכם.
בהצלחה לאשתך והחלמה מהירה.

חמודובי

New member
אני פה

אני פוקד את הפורום תדיר כשהוא לא זז למקומות חדשים ומפתיעים כל פעם...

פשוט לא כותב הרבה. באופן טבעי פחות קשוב עכשיו לשאלות על השלבים הראשונים אבל אני אשמח לענות בשמחה על כל שאלה לגבי הסמן דאחרי ירח הדבש.

אכן כן! ותיקים הישארו עימנו!

ופרסמו איזה פוסט מדי פעם, על החיים מעבר לשנת ירח הדבש.
זה שווה זהב, ודי נדיר.

לי בא

New member
ערב טוב

כמעט שנתיים אחרי הניתוח,
ירדתי 62 קילו,
חסרים לי 18 למשקל היעד והם לא יורדים.
אכילה ריגשית מוכרת לי מאוד ואני לא מצליחה להתגבר עליה ולשמור,
פוחדת פחד מוות מעלייה במשקל.
כלכלית לא יכולה להרשות לעצמי דיאטניות או פסיכולוגיות,
איך מתמודדים?!
מרגישה כאילו אני בדיאטה, לא הצלחתי לסגל דרך חיים בריאה.
מאכזב מאוד.

אליה1

New member
היי ערב טוב

ישנן דיאטניות בריאטריות נהדרות דרך קופת חולים, שתורמות מהידע שלהן
ומהוות ״שוטר״. לי יותר קל כשאני צריכה לחשבן לעוד מישהו...
ההשתתפות העצמית דרך הקופה היא מינימלית. שווה לך לבדוק דרך המוקד
של הקופה שלך.
בהצלחה.
אליה

ליבי3617

New member
איך מתמודדים עם אכילה רגשית...

אני אישית מאד אוהבת את הכתיבה. אני חושבת שהיא משחררת ובמקרה שלך גם יכולה להיות אבחנה מאד טובה של "למה" את עושה דברים.
אחרי שתראי את ה"למה" אפשר יהיה לטפל ב"איך מתמודדים".

ספורט את עושה? מים את שותה?

מילקי110

New member
מבינה אותך

שנה וחמישה חודשים

וגם לי חסרים 15 קילו עד היעד .

* כל הכבוד לך על הירידה - ירידה מדהימה .

לי בא

New member
כן ירידה מדהימה

אבל התקיעות המחשבתית ריגשית מחרפנת.
אני עושה ספורט, הרבה הליכות ברגל,
שותה משקאות דיאט כי מים לא עוברים לי בקלות,
אבל רוצה להגיע למשקל היעד.
תודה על העצות.

למעלה