צריך את עזרתכם..

oFeK06

New member
צריך את עזרתכם..

במסגרת הפרוייקט שאני עושה, אני בונה אתר שמוקדש לשאלות חקר שניסחתי בנושא 'השפעת הרגאיי בקרב בני הנוער' יש לי כמה שאלות חשובות שאני אשמח אם תענו לי עליהן, כמה שיותר יותר טוב : 1. כיצד משפיעה מוסיקת הרגאיי על דרך החיים של בני נוער המאזינים לה? (דרך חיים..השקפת עולם.. צורת לבוש וכדומה) 2. האם הרגאיי מהווה גורם מעודד ומרגיע לנוער הישראלי שחי במציאות קשה ומלחיצה? (כשפרסמתי פעם שעברה פה זאת אחת השאלות שהעלו כאן) 3. האם מוסיקת הרגאיי מעודדת בני נוער להשתמש בסמים קלים? 4. האם ישנם הבדלים בין השפעת הרגאיי על בני הנוער בעבר, לבין ההשפעה של הרגאיי על בני הנוער כיום? אלו השאלות. למרות שלא סיימתי עדיין לחבר ואני צריך עוד כמה מי שרוצה מוזמן לעזור לי. האימייל שלי: [email protected] נ.ב. האתר יעלה בסופו של דבר לרשת ומתי שהוא יעלה אני אפרסם אותו כאן תודה לכולם! מחכה לתשובות..

SaBaGMaN

New member
well

אני אנסה לענות לך על השאלות 1- וואלה משפיע עליי מאוד אני סוחר בנשק וגאנג'ה,אוכל ג'רק צ'יקן ויורה בכל באטי שהולך ברחוב!!! ehhhh ועכשיו ברצינות,השפיע עליי..בתור נער הייתי דיי בעייתי,עושה המון שטיות מאז או מתמיד שמעתי את המוזיקה היא המוזיקה היחידה שהכרתי עם הזמן וההתבגרות לומדים גם להכיר את המילים שיש המון מאחורי המיקצבים והמילים החריפות וזה חודר המון וואלה עליי זה השפי המון ולטובה! דרך חיים - בישראל אתה מקבל המון ווייבים שאין בג'מייקה וההפך..אתה לא יכול לחיות כמו ג'מייקני בישראל גם מאוד תירצה,אני אישית בהשקפת עולם שלי שואב המון מהרגאיי,ויש דברים שאני גם לא מקבל בתרבות הג'מייקנית אז אותם אני לא לוקח איתי. לבוש -מאז ומתמיד לא התלבשתי "כמו כולם" לא ג'ינסים צמודים וחולצות של חברות כאלה ואחרות,אבל מצד שני אני גם לא שם עליי איזה שרוואל הודי וסנדלים לא ממש ניכנס לזה מיתלבש לפי מה שזורם.. 2 - מאוד! עברתי המון בחיים והמוזיקה הזאת תמיד הייתה מקום מיפלט בישבילי ששמח,שעצוב ובכל מצב..! ברגאיי יש המון מציאות וכל אחד שעובר דברים כאלה ואחרים יכול להתחבר ללירקס של חלק מהאומנים ולימצוא במוזיקה המון משמעות,תיקווה,אהבה וכו'.. 3 - אי אפשר להגיד כן אבל אי אפשר להגיד שלא זאת אומרת שזה תלוי בבנאדם יש כאלה שיהיו מושפעים ויעשנו גאנג'ה כדיי להיות מגניב ויש כאלה שיגידו וואלה אוהב את המוזיקה אבל סמים לא מושך אותי אז לא יגע,אבל כן יש המון טיונים והתרבות הג'מייקנית מועדדת שימוש בסמים. ומי שלא שם גבולות לאיך שמוזיקה יכולה להשפיע עליו יכול להשתמש בסמים בהשראת הרגאיי הכל תלוי בבנאדם,אני מכיר המון אנשים שאוהבים את המוזיקה ולא נוגעים בסמים! 4 - אני אישית לא חושב שיש המון הבדל,הרגאיי בשנות ה80 לדוגמא שונה מהרגאיי של היום,כי גם הסצנה באי השתנתה ויש דור חדש יותר בוטה,אני לא יגיד יותר מורד כי וואלה אני לא רואה מישהו היום שמורד יותר מטוש ושאר החבר'ה מהפאונדיישן יש מיקצבים חדשים יש המון דברים שהשתנו אז אוטומטי יש שינוי בהשפעה של המוזיקה על האנשים זהו,ניסיתי לענות אני יגיד את האמת אני לא מיתנסח הכי טוב דרך מיקלדת,אבל מקווה שזה עזר לך בסקר שבוע טוב לכולם!

xXx Shiraz xXx

New member
הנני

1. כיצד משפיעה מוסיקת הרגאיי על דרך החיים של בני נוער המאזינים לה? (דרך חיים..השקפת עולם.. צורת לבוש וכדומה) טוב נתחיל מזה שכל מוזיקה שאתה שומע צריך לדעת שהליריקס של השירים זה לא תנ"ך וצריך בכל זאת להבדיל בין טוב לרע. יש בני נוער לא מסוגלים, אני אישית כן. בקיצור..למשל עניין ההומופביה אצל הג'מייקנים, שמאוד מובהק במוזיקה עצמה...אני לא מתחברת לזה בכלל, מתנגדת לזה בכל תוקף וכמובן שלא נותנת לשירים להשפיע על צורת החשיבה שלי בעניין הזה. יש המון שירים שאני מתחברת אליהם מאוד ועל השקפת העולם וזה אבל בקטע הזה למשל - לא. לבוש? מממ לאחרונה בארץ יש יותר ויותר אנשים שלבושים בסגנון המוגדר "שאנטי", למרות שזה סטריאוטיפ טפשי כי זה הכללה ענקית... אני מתה על רגאיי ובכלל על התרבות הג'מייקנית ועל מה שהיא מסלמת, על הקשר שלה עם העם היהודי וכו' אבל אם תראה אותי ברחוב תחשוב שאני משתייכת לסטיראוטיפ ה"פרחה". או לא יודעת מה. אז זה לא בהכרח, מי שלבוש שאנטי לא תמיד אוהב רגאיי ומי שאוהב רגאיי לא תמיד לבוש שאנטי. דרך חיים? לא נתקלתי בבני נוער שבעקבות ההשפעה שלהם מרגאיי ומתרבות הראסטפרי נהפכו לאיטל אבל ודאי קיימים כמה... 2. האם הרגאיי מהווה גורם מעודד ומרגיע לנוער הישראלי שחי במציאות קשה ומלחיצה? כמובן
מוזיקה טובה, גוד וייבז.. אם נדבר רגע על בוב, הוא שר לך על וואן לאב וואן בלאד ולשיוויון זכויות.. אני לא חושבת שבנאדם שאוהב רגאיי מסוגל להיות גזעני (ולכן קשה לי מאוד עם שנאת ההומואים כי זה לגמרי לגמרי סותר את כל העניין של שוויות זכויות...) המוזיקה עצמה היא מרגיעה מאוד, במיוחד רוטס וסקא ודאב... אתה לא יכול להיות עצבני ולחוץ כשאתה שומע רגאיי... 3. האם מוסיקת הרגאיי מעודדת בני נוער להשתמש בסמים קלים? לדעתי במידה מסוימת כן. אני לא נכללת בתוך אחוז האוכלוסיה הזה, אבל אני זו אני. אני לא יודעת אם זה כדי להידמות לאמנים שהם אוהבים או לא יודעת למה, אבל כשאתה שומע הרבה על HERBS זה גורם לך לחשוב ש"השד לא נורא כל כך" ובסך הכל מדובר בצמחים טבעיים ולא בכימיקלים AKA אקסטות. 4. האם ישנם הבדלים בין השפעת הרגאיי על בני הנוער בעבר, לבין ההשפעה של הרגאיי על בני הנוער כיום? אין לי מושג, ממרום 15 שנותיי לא יצא לי לחקור את תרבות קהילת הרגאיי בשנות השמונים למשל. אני יודעת שקהל היעד יורד עם השנים וכיום זה מוזיקה של צעירים אבל גם בדאנסים אפשר לראות אנשים בני 40 ו-50 אז כנראה שגם אז זה סחף.. איך זה השפיע עליםה בשאר תחומי החיים? אין לי מושג חחח קיצר חפרתי ממש אז סליחה ורגאיי זה פשוט גוד וייבז, גוד ליריקס, טוב בהכל:) ובקשר לתרבות הראסטפרי.. איך אמר פישי הגדול בבלס דה צ'ילדרן? ראסטפרי זה לא לנו, זה לתרבויות אחרות מעבר לים. אנחנו י ה ו ד י ם :) אני מאמינה בהרבה דברים של הראסטפרים אבל מגדירה עצמי יהודיה, לא ראסטפרית. BLESS

reality i

New member
שמע אותי רגע

1. כיצד משפיעה מוסיקת הרגאיי על דרך החיים של בני נוער המאזינים לה? (דרך חיים..השקפת עולם.. צורת לבוש וכדומה) ***** תשובה : לא חשוב באיזה ז'אנר מוזיקלי מדובר ,העניין בהחלט תלוי באנשים עצמם , ישנם כאלו ששומעים רגאיי על הדרך כלומר עם עוד שלל סוגי מוזיקה שונים לגבם הייתי אומר שההשפעה נמוכה,ישנם כאלו שמרבים לשמוע רגאיי אבל לא תמיד מבינים 100% ממה שהם מקשיבים לו...זה יכול להתבטא בסוגי סטיגמות או רעיונות שמושרשים מטעויות כגון dreads (ראסטות) המון אנשים מסתובבים עם ראסטות על ראשם ולכל אחד סיבה שונה...חלקם חושבים שראסטה קרוב ליהדות,חלקם חושבים שזה פשוט נוח ויפה,חלקם עושים זאת בשביל ליצור איזשהוא דימיון לבוב מארלי וחבריו הג'מייקנים אבל לא נראה לי שרב האנשים עם ראסטות הולכים איתם מפני שהם רוצים להשתייך לשבט יהודה או לצאצאים של קיסר אתיופיה ז"ל היילי סלאסי הראשון (שמו המקורי - ראס-טאפרי מקונן) ולהסיר כל תער או מסרק מראשם כי כך נאמר בתנ"ך או בברית החדשה (זו הסיבה שראסטה "לובש" צמות לראשו,למוזיקה בהחלט יש השפעה אבל כאן בישראל ישנה לא מעט בורות לגבי התכנים המדוייקים והסיבות למראה,התנהגות או לבוש,ההשפעה ניכרת בעיקר בקרב הצעירים (16-25). 2. האם הרגאיי מהווה גורם מעודד ומרגיע לנוער הישראלי שחי במציאות קשה ומלחיצה? *****תשובה : מוזיקה היא קודם כל דבר מרגיע,למה ? כי זה אחד הדברים האחרונים על גבי האדמה שניתן פשוט להשגה ע"י שמיעה בלבד (אין ממש מאמץ בכדי להאזין למוזיקה ולא חשוב מאיזה סוג) אם זה גורם מעודד או מרגיע.......לדעתי ומניסיוני האישי מעבר לזה שמדובר במוזיקה (לא חשוב הסוג) שמהווה כנראה גורם מספר 1 כיום לרגיעה של אנשים בחיים תחת לחץ לא הייתי אומר שזה מעודד אנשים לעשות דבר זה או אחר,מדובר יותר על התרוממות נפש או כמו שגיל ראסטה קורא לזה "צמרמורות" כשאתה שומע שיר חדש שמגניב אותך או שיר ישן שחיפשת וכו. 3. האם מוסיקת הרגאיי מעודדת בני נוער להשתמש בסמים קלים? *******תשובה : בקצרה - מי שלא עישן לפני שהוא התחיל להאזין לרגאיי באופן קבוע ירבו סיכויו להחשף לזה בארועים או במוזיקה עצמה כך שהוא מגדיל בעצם את סיכויו לנסות מאשר אדם ששומע מוזיקה אלקטרונית שיכול להחשף לסמים כימיקלים שיכולים להסב לו ולגוף שלו הרבה יותר צער מקנביס. 4. האם ישנם הבדלים בין השפעת הרגאיי על בני הנוער בעבר, לבין ההשפעה של הרגאיי על בני הנוער כיום? ******תשובה : כמובן שכן !!! בעבר לא היו דיסקים,לא היו DVD'S או אפילו קלטות וידאו שהיינו צריכים להתאמץ כל כך בכדי להשיג אחת ! מה שהיה זה תקליטים שנימכרו מעט בת"א (בית התקליט/אברום) או חברים אספנים שהיו נוסעים וקונים או מקבלים מחו"ל,מספר הארועים היה יותר מצומצם או מרוכז (סווטו,אכזיב,קולנוע דן,פאב של שימחה,ג'מייקה/טוני ריי) ....מה שהכי חשוב לומר זה שכיום התיקשורת היא בעצם הפגישה כאן את כל האנשים וכך פתאום אנשים החלו לגלות שיש עוד "פסיכים" כמוהם שמאוהבים במוזיקה ג'מייקנית.....אז לא ידענו שיש עוד אנשים מהצפון,מזרח מערב או שני רחובות מהבית ! החשיפה הן שיוצאת מהאי כיום והחשיפה שאנשים מוכנים לקבל !!! לא תמיד הייתה פתיחות למשהו שחור ורחוק מיכאן....משהו זר.....והיום אתה שומע את קרולינה שרה בכל תחנת רדיו,רינגטונים,הופעות קצרות אצל לונדון וקירשנבאום וכו וכו....אז אנשים היו נפגשים בפסטיבלים (נווה שלום,אשקלון,אכזיב וכו וכו) לכן ההשפעה גדלה או נעשה אינטסיבית מאשר אז...כיום אני רואה אנשים צעירים מדברים על "טיונים" "ספיישלים" אמנים ג'מייקנים לאורכם ורוחבם......מי בכלל פעם ידע מה זה "טיון" ??? בסה"כ ניתן לומר שעולם התיקשורת והעיניין שיש לעולם המערבי במוזיקה הג'מייקנית כל אלו תרמו לחשיפה הנרחבת ולהשפעותיה הרבות על תרבות העולם המערבי (עלי ג'י , אופנת ההיפ הופ,סאונד סיסטימז , להקות שונות בסטייל ומסר כולם עושים רגאיי.....אבל מי חשב בכלל שלרגאיי יש כל כך הרבה פנים ?? ) מה שלי הכי חבל הוא שיש עדיין פחות מודעות לדיוקם של דברים כשמדובר בתרבות הג'מייקנית או אפילו בפירושם של שירים ומסרים. יום טוב ריאליטי

xXx Shiraz xXx

New member
ריאלטי יקירי

אתה בנאדם חכם מאוד אלב נפלה טעות קטנה בדברייך שמו האמיתי של קיסר אתיופיה הוא אכן היילה סילאסי וכינויו, שדבק לו מהעם, היה ראס טפרי.. הפירוש הוא הבורא הראשי (ראס = ראש, טפרי = בורא)... חחח ואיך לא חשבתי על זה שפעם היה בעיה לשמוע רגאיי בגלל התקליטים והקסטות וזה והיום יש די וי די ומחשבים וזה ופנאן, הכל יותר נגיש וככה זה פונה לקהל יותר רחב ויותר צעיר של האוכלוסיה. יום טוב שיהיה

bigm2

New member
לא בדיוק

לפי וויקיפדיה , שם לידתו של היילה סילאסי הוא טפארי, שמשמעותו "בורא" בתוספת תואר הנסיכות "ראס", זה לא היה כינוי שדבק לו מהעם

xXx Shiraz xXx

New member
ויקיפדיה לא תמיד אמין

וגם אם כן...את הכינוי ראסהדביקו לו אז גם אני לא לגמרי טעיתי. מה שכן... אמא שלו קראה לו היילה וזהו זה חחח

Carcass

New member
סדר בבלאגן,ברשותכם.

הוא נולד תחת השם Tafari Makonen, ה Ras זה בעצם שם תואר לאצולה\קיסרות. ב1917 הוא נהיה נסיך,הקיסרית היתה אחת בשם zanditu,כאשר ביניהם היתה מיני יריבות שכזאת,בעצם היו שתי חצרות מלוכה. כשהוא התמנה לקיסר (מלך המלכים),אחרי ש הקיסרית Zantidu נפטרה משברון לב(אחרי שבעלה מת),ואחרי מלחמת אזרחים קלילה של יומיים,הוא שינה את השם שלו ל Haile Selassie I,בתרגום חופשי,עוצמת השילוש הקדוש,power of the trinity.,הוא גם נודע בשם Negus Negast,מלך המלכים באמהרית,Conquering Lion Of Judah וכדומה...

למעלה