צריכה עזרה

Moran Got

New member
צריכה עזרה

שלום לכולם, הייתי שמחה לקבל עצה.. לפני מספר ימים, בלילה, החברה הכי טובה שלי (בת 20) צלצלה אליי וסיפרה שאבא שלה הכה אותה והוציא אותה מהבית כמה דקות קודם לכן, ושהיא הספיקה לראות אותו מטיל את אמא שלה על השולחן. לאחר מכן הוא הוציא גם את האם מהבית. דיברתי עם שתיהן. חברתי סיפרה לי שזו לא הפעם הראשונה שהוא מתנהג כלפיה באלימות וזו הייתה הפעם הראשונה שזה נודע לי. היא אמרה לי שהיא לא מוכנה שזה יחזור שנית והבטחתי לה שאני אעזור לה. לאחר מכן דיברתי עם האם שלא הייתה מוכנה להכיר בעובדה שבעלה אלים. היא האשימה את עצמה בכל מקרי האלימות. מאז אני מדברת על כך עם חברתי וגם עם האם. גיליתי שהאבא הכה את האם התייחס אליה באלימות כבר שנים רבות אבל היא לא מאמינה שיש משהו שאפשר לעשות. היא לא מעוניינת לפנות למשטרה וטוענת שהבעל לא יסכים לקבל טיפול. הבת לעומתה, לא מוכנה שהמקרה יחזור על עצמו ורוצה לפעול. לאן אני יכולה להפנות אותן? מה בדיוק אפשר לעשות במצב כזה? תודה מראש.

שלום מורן

הרבה הערכה לי אליך על הרצון לעזור לחברתך. חיים באלימות הם חיים קשים, עצובים, מאכזבים ומתסכלים. אני רוצה לעשות הפרדה בין האמא לבין הבת, בתשובה שלי. לגבי חברתך - ברור לגמרי שהיא לא רוצה שמקרה כזה יחזור על עצמו, רק שלעתים קרובות הדבר לא תלוי בה, אלא באדם הפוגע. היא כמובן יכולה לנקוט בגישה פעילה- להתלונן במשטרה על האירוע שהיא חוותה מצד אביה (לגבי חלק גדול מהאנשים משטרה מהווה גורם מרתיע), היא יכולה להחליט לשתף בני משפחה משמעותיים לאב בסיפור האלימות (גם זה נמצא כגורם מרתיע). היא יכולה לנקוט גם בדרכים יותר סבילות - לעזוב את הבית, להפסיק להפגש עם האבא... לגבי האם - נשמע ממה שאת מתארת (ואני אומרת את זה בזהירות המתבקשת) שחיים באלימות פגעו בה פעמיים - פעם אחת באופן ממשי ופעם אחת באופן שהיא רואה את עצמה ואת החיים - לא מאמינה בעצמה, לא מאמינה שמשהו יכול להשתנות, שהיא יכולה לשנות דברים למען עצמה. היא נעדרת ביטחון, הערכה העצמית, אמונה ותקווה. אם היא לא תגיע להבנה והחלטה שהיא צריכה/יכולה לקחת אחריות על חייה, אני חוששת שאף אחד לא יוכל לעשות זאת בשבילה.אפשר להציע לה להתקשר לקו החירום שמספרו בראשית הפורום ולשוחח. עוד משהו שקשור לאחיה של חברתך - עצוב שנער צריך לחיות באווירה כזאת.לאווירה כזאת יש מחירים כבדים גם טווח הקרוב וגם בטווח הרחוק. קשה לעשות משהו אם האב לא אלים ישירות כלפיו. אולי אחותך יכולה לדבר עם יועצת בית הספר, לספר לה על מה שקורה בבית ולבקש את עזרתה. התערבות שלה מול ההורים,לא בדרך ישירה, עשויה, אולי, להניע משהו אצלם. אני עומדת לרשותך ולרשות חברתך אם יש עוד דברים שרוצים לדבר עליהם.

למעלה