קנה המידה הפופולרי ביותר

tlingit

New member
קנה המידה הפופולרי ביותר../images/Emo35.gif

נדמה לי שקני המידה הגדולים (אלה שממש אפשר לשבת בהם) הם אלה שאפשר למצא הכי פחות, מאחר שהם דורשים שטח רציני להפעלתם, אבל איזה קנ"מ הכי אהוב על בוני הדגמים? באיזה קנ"מ בניתם את הדגם שלכם

קנה המידה המועדף עלי

כבר בשלב מוקדם יחסית בתחביב התאהבתי בקנה מידה N (יחס 1:160, רוחב מסילה של 9 מ"מ, מספרים קצת שונים בבריטניה וביפן), וגם הפעילות הנוכחית שלי סובבת בעיקר סביבו. קנ"מ N, על גרסאותיו השונות, הוא השני הכי נפוץ בעולם. אמנם קנה המידה הנפוץ ביותר בעולם הוא H0 (או 00 הדומה בבריטניה), אבל יש מבחר גדול מאוד של ציוד ב-N, המחירים דומים לאלו של H0 וגם רמת הדיוק של המוצרים, והכי חשוב - הוא תופס הרבה פחות מקום (כרבע) ומאפשר הפעלה של רכבות הרבה יותר קרובות לאורך מציאותי, כלומר יותר משניים וחצי קרונות נוסעים ארוכים שרוב האנשים בארץ מפעילים ב-H0. אבל, וזה אבל גדול, בקנה המידה הקטן יותר קשה הרבה יותר לבצע שינויים מוצלחים בדגמים קנויים, וזה משפיע מאוד על מי שלא רוצה דווקא את מה שקיים בשוק, אלא רוצה ליצור גרסאות שונות לפי העדפותיו הוא. לכן, אם פעם אצליח לממש את חלומי לבנות דגמים של רכבות ישראליות (וכל מה שקשור בהן), זה יהיה בקנה מידה 1:87, כלומר H0 למסילה תקנית ו-H0m למסילה החג'אזית. עם זאת, אם מישהו רוצה ליצור דגם מתקופת רכבת המנדט, ומוכן לותר על הקשר לרכבת החג'אזית, זה יהיה הרבה יותר קל בקנה מידה 1:76 (כלומר 00 או EM או P4), מפני שמבחר הדגמים הבריטיים שניתנים להתאמה לצרכי הארץ גדול בהרבה בקנה מידה זה.

israellipy

New member
HO הכי נעים

HO לדעתי זה דגם הכי נוח לעבוד איתו, יש איתו חיסרון אחד שהוא תופס פי שתיים מקום מ-N. נכון להיום הייתי בונה עם N כי אין ברשותי מקום להפעיל את HO שלי מי יודע אולי יום אחד זה יקרה. יום נעים לכל. ישראל

המקום שתופסים דגמים ב-H0 וב-N

למעשה, מערכות דגמים בקנה מידה H0 (יחס 1:87) תופסות פי ארבע מקום (ולא פי שתיים) ממערכות בקנ"מ N (יחס 1:160). אמנם ההבדל ביחסים הוא בערך פי שתיים, אבל זה תופס רק במימד אחד - אורך. מכיוון ששטח כולל גם אורך וגם רוחב, ההבדל הוא בערך פי ארבע. באותו אופן, ההבדל בנפח הדרוש הוא בערך פי שמונה, כי מוסיפים את מימד העומק.

למעלה