ראפור

GM1988

Well-known member
תודה

העניין הסתדר דיי מהר, וכבר התחלתי לשים איך בלי להתכוון בכלל התנוחות שלי עם אנשים הסתנכרנו מעצמן וזה אפילו מעט הצחיק אותי

GM1988

Well-known member
ראפור

הי, התחלתי לתרגל בימים האחרונים ראפור, לזהות ניואנסים מסוימים באנשים ולהעתיק אותם כדי ליצור את מה שקוראים לו "שיקוף והובלה".
יצא לי לשים לב מספר פעמים שיצא לי ליצור חיבור כלשהו אחרי ששהיתי זמן מסוים בתנוחה או משהו אחר דומה לאדם השני, ואז הוא גם הצטרף אליי.
זה קרה ממש בקטנה ואני עדיין לא סגור על זה שזה נוצר בגלל השיקוף אבל יכול להיות שכן.

עם זאת, מתוך כמה ניסיונות שצלחו היו גם ניסיונות שזה לא צלח, והתחלתי לשים לב שאני מתחיל להפוך למנותק מעט בשיחה כי אני עסוק טיפה בדברים אחרים.
זה הוביל אותי גם להרגיש טיפה עצבני, כי וואלה לפעמים לא נוח לי לשבת בצורה מסוימת, ולא נוח לי לדבר בטון מסוים, וכל זה הופך את הדבר להרגשה שאני עכשיו בעבודה ממש, וסוג של מבטל את עצמי ולא באמת נמצא בבילוי.

אז השאלה שלי איך אפשר לתרגל את סוג התקשורת הזו כדי ליצור באמת ראפור יותר אותנטי כדי להרגיש שזה יותר טבעי?
ודבר נוסף - מעבר לשיקוף הויזואלי, מה אפשר לעשות אם יש חוסר הסכמה על דברים.
אני חושב ככה ואדם אחר ככה?

ommerl

New member
שאלה מצוינת! נקודת המבט שלי:

לגבי זה שאתה מתנתק טיפה- אתה פשוט מאבד ריכוז. זה הגיוני שכשאתה מתרגל משהו חדש הוא דורש ממך להתרכז בו וזה הולך על חשבון דברים אחרים. עם הזמן אתה תשתפר בזה וזה כבר לא יוציא אותך מריכוז.

לגבי הנוחות- אחד הכללים הכי חשובים לדעתי בשיקוף של שפת גוף זה לא לשקף תנוחות שלא נוח לך להיות בהן ולא טבעי לך כי זה מורגש שזה לא טבעי לך וזה שובר רפאור. עדיף לעשות גרסה דומה של התנוחה שהיא יותר נוחה וטבעית לך.

אם אתה רוצה לקיים דיון שיש בו חוסר הסכמה ולשמור על רפאור אז יש לך המון ערוצי תקשורת להצטרף בהם: יש לך יותר מ-100 מטה פרוגרמס שאתה יכול להצטרף אליהן, יש מערכת ייצוג דומיננטית, אוצר מילים, סגנון דיבור, טון וקצב דיבור, קצב נשימות, מצמוצים, להיכנס לסטייט שהבן אדם השני מצוי בו, להצטרף לקצב הלב.

בתכלס כשאתה מצטרף ברובד הסמוי של התקשורת, גם אם אין הסכמה על התוכן יש הרגשה טובה של כאילו הסכמה. ויותר מזה: הרבה פעמים אנשים כן מסכימים ברמת התוכן אבל הם מתווכחים בפועל. קרה לי לא מזמן שאמרתי איזה משהו ברמת הכללה גבוהה, וחבר שלי אמר את אותו דבר אבל ברמה פירוט גבוהה, והתחושה הראשונה שלי הייתה שהוא לא מסכים איתי.

GM1988

Well-known member
כן זה לאט לאט יהפוך לחופשי וזורם יותר עם הזמן

העניין הוא שנדבקתי לזה ממש בתור מטרה בפני עצמה כדי לראות איך בעצם הדבר קורה באופן מודע ומכוון יותר, כי בתכלס כולם עושים חיבור עם אנשים בדרכם, רק לא שמים על זה כותרת או מטרה לאימון.

ommerl

New member
זו יכולה להיות טעות כי רפאור זה לא מטרה. זו רק אפשרות

זה נחמד, זה עוזר, אבל זו לא המטרה הראשית. לפעמים אתה רוצה לשבור רפאור דווקא.

GM1988

Well-known member
אגב לגבי המטה פרוגרמס

אני עדיין לא מצליח להבין במה הכלי הזה באמת עוזר ואיך משתמשים בו.
גם מהדוגמאות שאני קורא ומנסה יותר להיכנס יותר לעומק על איך בדיוק נוצרת השפעה או איך זה עובד וכד'...
אני לא כ"כ מצליח להבין איך למשל משתמשים בזה בשיחה ומה הופך את זה לכלי שעוזר להבין מישהו אחר.

ommerl

New member
מטה פרוגרמס

זה כלי אבחוני. המטרה שלך עם מטה פרוגרמס היא להבין איך האדם מגביל את עצמו מלפתור את הבעיה שלו. או לחילופין אם אתה עושה מודלינג זה הכלי שעוזר לך להבחין איך הבן אדם עושה את מה שהוא עושה בצורה יוצאת דופן.

בטיפול למשל לא מזמן הייתה לי שיחה עם לקוח שדיבר על הבעיה שלו מתוך מוקד שליטה חיצוני (שזה אחד המטה פרוגרמס). כלומר מתוך תפיסה שהדבר קורה לו. כדי לעזור לו אני רוצה להעביר את מוקד השליטה שלו פנימה. אז שאלתי אותו איך הוא יוצר את זה בתור הראש. התחלתי שאלות של מידול אסטרטגיה רק כדי להעביר לו את המסר שהוא זה שיוצר את זה ומוקד השליטה עבר פנימה. זה היה עניין ממש של כמה דקות שאיפשר לי להמשיך איתו לתהליך כלשהו שבלי זה התהליך לא היה אפקטיבי.

אם אני מזהה שבן אדם נמצא בעיקר במטה פרוגרם של כיוון מוטיבציה- המנעות מכאב. אני אשתמש בזה כדי לגייס את המוטיבציה שלו להשתנות. אני אלחץ בעיקר על הכאב שיקרה אם הוא לא ישתנה. אם הוא מושפע יותר משאיפה לעונג הלחיצה על הכאב תהיה פחות אפקטיבית ואני אתאים את השפה שלי כך שאדגיש יותר את מה שהוא ישיג כשהוא יצליח.

יש יותר מ- 100 מטה פרוגרמס. בפועל אתה לא תזכור את כולם... וגם עם הזמן אתה תבחין ביותר ויותר מטה פרוגרמס. זו כבר מיומנות של מאסטר ב- NLP.

GM1988

Well-known member
אם אני מבין נכון

אז בעצם המטה פרוגרמס מאפשר לזהות את הדפוס שהאדם פועל מתוכו, והמטרה של המנחה היא להביא אותו לידי הבנה של הגורם לסיבה, כן ?

אם אפשר אז אשמח אם היית נותן לי דוגמה של כמה משפטים מתוך דיאלוג שאתה משתמש בו במטה פרוגרמס.

ommerl

New member
לא בדיוק

זו לא המטרה של המטה פרוגרמס. זה כלי שעוזר לך להבחין בדברים בתפיסה שלו כדי להשפיע עליהם. לא כדי להסביר לו אותם. זה לא יעזור לו להבין את המטה פרוגרמס. מה שיעזור לו זה אם תכניס אותו למטה פרוגרמס אפקטיביים יותר בהקשרים שבהם הוא רוצה ליצור שינוי.

בדיאלוג אתה לא משתמש במטה פרוגרמס. אתה יכול להשתמש בשפה כדי להשפיע עליו. למשל כשבן אדם אומר לך "אני בדיכאון", הוא ברמת הכללה מאוד גבוהה. אתה יכול לשאול אותו "מה זה בדיוק אומר שאתה בדיכאון?" "כמה אחוז מהזמן במהלך היום אתה בדיכאון?" שאלות שמפרטות את מה שהוא אמר יורידו את רמת ההכללה. זו דוגמה לשינוי במטה פרוגם פירוט והכללה.

כשבן אדם אומר "זה כל הזמן קורה לי" הוא במטה פרוגרם של מיקוד שליטה חיצוני. כמו שכתבתי קודם אתה יכול לשאול אותו "איך אתה יודע מתי להתחיל לעשות את זה?" וזה כבר יפנה את מיקוד השליטה שלו יותר פנימה אפילו אם אתה לא עושה חקירה מלאה של אסטרטגיה.

GM1988

Well-known member
אההה אני חושב שזה מתחיל להיות יותר ברור עכשיו

זה כמו למשל שאדם יגיד "ניסיתי להתקבל למלא עבודות ואף אחד לא חזר אליי".
אז אפשר לראות שהוא ברמת הכללה, ואז המטרה היא לפרק את זה בירידה לפרטים ממש ולשאול "לכמה עבודות ניסית להתקבל עד עכשיו?".
או "היו גם מקרים שכן חזרו אליך?".

ככה?

ommerl

New member
כן ולא..

קודם כל, אם הוא אמר הכללה אחת זה לא אומר שהוא במטה פרוגרם של רמת הכללה גבוהה אבל זו הבחנת מטה מודל טובה.
אם הוא באופן כללי מדבר בהכללות אז אתה יודע שזה המטה פרוגרם שהוא נמצא בו רוב הזמן בהקשר הספציפי שאתם מדברים עליו.
זה ההבדל בין מטה מודל למטה פרוגרמס.

לגבי השאלות שהצעת, אין בעיה לשאות שאלות מטה מודל אבל שים לב שהשאלה השנייה לא תשפיע על רמת ההכללה לדעתי. היא רק תסתור את ההכללה הספציפית שהוא עשה. שזה מצויין אבל זה לא בהכרח ישפיע על המטה פרוגרם.

GM1988

Well-known member
בדוגמאות שהבאת זה נראה מאד ברור

אבל כשאני מעלה משפטים אפשריים אחרים כדי לזהות את המטה פרוגרם נראה לי ששאלות האבחון שלי יותר נעות לכוון מטה מודל

יש אולי אתר שאפשר לראות בו יותר דוגמאות לזיהוי המטה פרוגרם?

ommerl

New member
אני לא מכיר אתר כזה

ואני ממליץ ללמוד את זה בצורה מסודרת. בהכשרת NLP מלמדים אותך תוך הטמעת הידע בתת המודע, וגם יש לך את מי לשאול שאלות ועל מי לתרגל.

syncmaster562

New member
2 דברים על השאלה שלך

1 שים לב שיש אנשים שאתה לא בהכרח מעוניין ליצור איתם כימיה בגלל שבאמת במצב כזה של כימיה יש נטיה לקבל יותר את מה שהאחר אומר ולהסכים איתו (לא תמיד זה חיובי....) במקרה כזה אפשר לעשות כימיה ראפור ולעבור מהר להובלה, (לידינג) או להתחיל ישר מלהוביל את האחר.
2 שים לב שכימיה זה לא משהו שדורש התאמה מלאה לאורך כל הזמן התאמה חלקית תספיק ורק בתחילת השיחה, דוגמא ששמענו הרבה בקורס הפרקטישינר זה שזה כמו התנעה של מנוע של רכב מספיקה הפעולה הראשונית והמנוע כבר עובד... לא צריך להתניע מחדש בכל פעם. אותו הדבר לגבי הכימיה שלך עם אנשים בתחילת השיחה למשך חצי דקה דקה והשיחה צריכה לזרום. בהצלחה

למעלה