רציתי לשאול...

רציתי לשאול...

האם כולנו מחזיקים בדעה שלא ניתן להגיע להסדר עם הפלשתינים ולכן צריך לקבוע גבול סופי (והוגן) לישראל כך שרק בעיית ירושלים תישאר על הפרק (את הפליטים נפנה לאו"ם)? האם אזהרות השמאל שההפרדה החד-צדדית היא פיקציה שרק תחריף את הכיבוש נכונות?

למה לא?

שתיקתנו בעניינים פוליטיים חורה לי מאוד. הייתי רוצה שהפורום יהיה המקום בו גם נביע דעתנו בנושאים שעל סדר היום.

יחיאב

New member
מסכים איתך.

לשאלתך, איני חושב שיש סיכוי להגיע עם הפלסטינים לאיזשהו הסכם כל עוד שרון בשלטון. מה זה "גבול (הוגן) לישראל" ? "הוגן" אמור להיות לשני הצדדים. איך ניתן לקבוע גבול "הוגן" חד-צדדית?

סופי לישראל , ולכן צריך להיות הוגן

בוודאי אסכים ששרון לא הולך לחתום על הסכם כלשהו מלבד הפסקת-אש (וגם זה לא בטוח), אבל השאלה היא האם הפלשתינים מסוגלים לחתום על הסכם שלום ללא הכנסת פליטים לישראל. הבעיה היא שגם אם מאמינים שיש מצידם נכונות להסכם כזה, צריך לשאול אם היא עדיין ישנה אחרי אינתיפאדה של כמעט שנה. לי קשה להאמין שאחרי כ"כ הרבה אבידות בנפש מנהיגם יעשה צעד כזה בעתיד הקרוב, ולכן בלית ברירה אני תומך בגבולות סופיים (כמעט - למעט ירושלים) מתוך יציאה חד-צדדית. עם זאת, ישנה לפחות טענה מקובלת אחת נגד יציאה חד-צדידת, והיא: הכניעה תביא להחרפת הלחימה נגד ישראל וכל הגבול יהיה כגילה.
אבל טענה זו אינה איתנה: חלקה הראשון מתעלם מפשע הכיבוש, מכיוון שגם ויתורים גדולים יותר במו"מ יקושרו כפרי האינתיפאדה, וגם הם יהוו כניעה. חלקה השני הוא דמוניזציה של הפלשתינים. יתכן מאוד שהם רוצים לזרוק אותנו לים, אבל טבע האדם הוא שהוא לא רוצה להפסיד. כשעול הכיבוש יוסר מעליהם ומיליארד דולר יעמדו בפתח כבר יהיה להם מה להפסיד והם לא יסתכנו במלחמת אבדון. ובנושא אחר: ברק הצהיר שהוא תומך בפואד. אני מוצא שתי סיבות אפשריות לתמיכתו: האחת, פואד קרוב אליו בדרכו הפוליטית. השניה, הוא מתכוון לחזור לפוליטיקה בקרוב והוא חושב שיהיה לו יותר קל להתגבר על פואד מאשר על בורג. כך או כך הוא לא יוצא טוב, אבל אם הוא אכן קרוב לפואד לא פלא שהשיחות נכשלו.

למעלה