שאלה לדיון מהו "חמסה"

שאלה לדיון מהו "חמסה"

בשיטוט בכל מני מקומות הרבה אמנים ותלמידי חוגים בונים את עבודתם "חמסה" האם חמסה מוצר יהודי? האם יש בזה קדושה? האם שייך לעדות מסוימות? הם חמסה הוא רק קמע? האם נלקח מתרבות אחרת? מה המקורות לחמסה? למה הרבה אמנים משקיעים זמן ליצירת "חמסה"? מצפה לשמוע תשובות מעל גבי פורום זה (אפשרי להציג דוגמאות) בברכה בני הרשקוביץ

../images/Emo57.gif מעולם לא ניסתי להתעמק בשורשים של ה"חמסה". נתקלתי בויכוחים לאיזה כיוון צריכות להיות האצבעות. אישית אני אוהב מאוד ליצור חמסות,ומכל חומר אפשרי. מעלה תמונות של מספר חמסות בטכניקות שונות. הראשונה , מעץ ,עם תמונת פסיפס מזכוכית.

א77

New member
החמסה כמקורה ביהדות

איני יודע, אבל אין זה אומר שאין מקורה ביהדות. החמסה מוכרת וידועה בעיקר אצל עדות המזרח. תמיד חשבתי ששם המילה 'חמסה' מקורה מ'חמשה'. שוכב לי בראש ציורי חמסה כסגולות עם מה שכתוב בהן, בספרים של עדות המזרח. בספר הקדוש והידוע 'רזיאל המלאך' לא מופיע הציור הזה. אשמח גם אני להחכים בזה. שבת שלום.

תולי22

New member
אם אני לא טועה בסדרה 'מנהגי ישראל'

של דניאל פרבר, מדובר על החמסה, הספרים אמורים לחזור אלי בשבועיים הקרובים, אחפש ואשתדל לעדכן.

תודה תולי יש לי את הספר

מנהגי ישראל דניאל שפרבר בפרק ל' השפעות חיצוניות מקומיות על מנהגי יהדות מרוקו עמ' רכ"ה כתוב והיא ה"חמשא" המפורסמת, המצויה כל כך בין עדות המגרב. וכל זה להציל מעין הרע

למעלה