שאלה לעונה 7

שאלה לעונה 7

אולי פיספסתי משהו.
ג'ון אמור להיות איש של כבוד שעומד במילה שלו וכאלה. איך זה שאף אחד, במשך העונה כולה, לא שואל אותו שאלה פשוטה: "איך, כבודו, במחילה, עזב את משמר הלילה?"
ולא שחסרים אנשים שישמחו לדעת פרט בלתי חשוב זה-
דאני וטיריון, למשל, שצריכים לסמוך עליו, או סרסי, שרוצה לערער את הסמכות והאמינות שלו.
אבל כלום נאדה. אוי הכתיבה...

(כנ"ל בפרק האחרון בו סרסי מתבכיינת לכולם על "הממזר שמלקק למלכת הדרקונים" באמת? באמ'שלך? מה רצית, שהוא יעדיף אותך, כאילו לא רצחת לו 9/10 מהמשפחה? כאילו לא חיתנת את אחותו בכוח ללאניסטר כדי להשתלט על ביתו? באיזה עולם התמיכה שלו ביריב שלך נשמע לך לא הגיוני??? ועוד היא נראית כאילו זה פוגע בה באופן אישי... איך, מכל הדברים, טיריון עזר לאחד בין בית סטארק לטארגריין נגדה. באמת איך..)

זמן מסך, כנראה

התשובה עצמה די פשוטה לדעתי: נוסח שבועת משמר הלילה:

"שמעו את מילותיי והיו עדים לשבועתי
לילה יורד וכעת מתחילה משמרתי.

היא לא תסתיים עד יום מותי
לא אקח לי אשה
לא יהיו לי אדמות
לא אלד ילדים
לא אחבוש כתר
ולא אזכה בתהילה

אחיה ואמות על משמרתי
אני החרב בחושך
אני השומר על החומות
אני האש הבוערת נגד הקור
האור המביא את השחר
הקרן המעירה את הישנים
המגן המגונן על ממלכות האדם
אני מקדיש את חיי ואת כבודי למשמרת הלילה
ביום זה ובכל הלילות שיבואו"

נוסח האשכבה לכל אח שמת הוא "וכעת משמרתו תמה". ברור שמותו של ג'ון שחרר אותו משבועתו. אז כן, בסדרה ג'ון מנסה שלא לספר לדאינריז על מותו, והיא יודעת את זה רק כתוצאה מפליטת פה של דאבוס ומצפיה בגופו המחוטב והמצולק כשהוא חוזר פצוע על הסוס של בנז'ן. ואם דאני לא ידעה, ברור שסרסיי לא תדע והיא תוכל להשתמש בעובדה הזו כדי ללכלך עליו. מצד שני, היו מספיק שמועות על הילדים שלה, וזה לא שינה, בסופו של דבר, את התמיכה שבית לאניסטר זכה לו, כי כל הלורדים שתמכו בלאניסטרים (ובעצם גם כל שאר הלורדים האחרים, שהתנגדו ללאניסטרים) עשו שיקול של רווח והפסד, ולא שיקול של כבוד וחוקים. אז לומר "ג'ון חסר כבוד, הוא נטש את שבועתו ומשמרתו" לא ממש ישכנע יותר מדי צפוניים.

אז הפתרון הקל, בעונה שהיא גם ככה דחוסה מאוד, הוא לא להתעכב על זה. ברור שזה חור, אבל לא אחד מהחורים הגדולים בסדרה הזו או בעונה הזו - ואני משוכנע שכמעט כל החורים הללו נובעים מצורך לסגור קצוות פתוחים במינימום זמן (ממש כמו ההופעה של בנז'ן להציל את ג'ון. היה אפשר לכתוב שג'ון מספיק לעלות על הדרקון, אבל מצד שני הם הציגו בעונה הקודמת את בנז'ן והיו חייבים לסגור את העלילה שלו, כי ממילא הוא אמור למות).

אני מקווה שברור לך שלא טענתי

שאנו כצופים לא מבינים איך ג'ון פרש מהמשמר. התכוונתי אך ורק לדמויות בסדרה (אלה שאינן בצפון).
&nbsp
כל היופי בעולם של מרטין, שיש לו חוקים. שאלה שמאכלסים את העולם הזה מתייחסים אליהם ברצינות ולא פוטרים אותם כלאחר יד.
חלק מהאנטגוניזם שאנשים חשים כלפי הלאניסטרים (בספרים) זה הזלזול שלהם בחוקים כפי שהוא מתבטא למשל ב"פיטוריו" של באריסטן סלמי מהגלימות הלבנות.
וזה בדיוק מה שהיה חסר לי בדרגונסטון:
לא פליטות פה מטומטמות (והסברים מגומגמים) על סכינים בלב, אלא הסבר חד וברור- כיצד מפקד משמר הלילה הופך למלך בצפון.
&nbsp
אם כן נשאלת השאלה- למה לא מספרים את הפרט המאד חשוב הזה-
&nbsp
אם זה בגלל שג'ון ודאבוס מפחדים שלא יאמינו לסיפור הקימה לתחייה- אז מה דאבוס פולט שטויות על סכין בלב...
&nbsp
וחוצמזה, אתה מצפה שיאמינו לך על צבא המתים ומלך הלילה אבל מפחד שלא יאמינו לך שמליסנדרה החזירה אותך? איפה העקביות?
&nbsp
בקיצור חור ענק ומאולץ שנועד לדחות את הגילוי לשלב מאוחר יותר, משיקולי קליימקס ותו לא. וחבל.
&nbsp

היה ברור לי לחלוטין

וכאמור, זה עניין של זמן. ולא בפעם הראשונה. גם בעונות הראשונות היו דברים דומים, זה לא חדש שהסדרהמקצצת היכןשהספרים מסביריםאיך הכל הגיוני.

ורק לגבי הסיבה של ג'ון לא לספר - כנראה שכשאתה מנסה לשכנע מישהו שהמתים החיים מהאגדות אמיתיים, זה לא הזמן לומר להם גם שאתה היית מת בעצמך, או שראית את אלביס פרסלי. יחשבו שאתה אבדת את זה לגמרי, גם אם אתה יודע שאתה צודק.

al19

New member
ג'ון מת, הוא עמד במילה שלו

ההבטחה של משמר הלילה זה להגן על המשמר עד שימותו, וגון מת אז במילה שלו הוא עמד.
הוא גם לא יותר מדי היה מפורסם כן ?
כאילו הוא התחיל להיות מפורסם שהוא נחשב המלך בצפון... אבל לפני זה מי הכיר אותו...

על כל השאר שציינת משער שזה האלצות תסריט.
שכותבים (תסריתאים) כותבים תסריט זה סבבה, זה תסריט וזה נקרה טיותא ראשונה (first draft).
אחרי זה יש להם ישיבות, מעבירים את זה דרך , hbo
דרך אנשי שיווק דרך אנשי מכירות,
כל אחד משנה את זה עוד ועוד ועוד, ויש משהו שנקרא טיותא שניה,

ואז שוב משנים את הכל,
לבסוף מה שרואים על המסך זה לא מה שנתנו בהתחלה את זה אני מבטיח.
סופרמן נגד בטמן הסרט זה דוגמא קלאסית למשל הטיותא הראשונה שהתפרסמה אגב, היתה יכולה להיות סרט מדהים, אבל הכניסו לזה את כל העולם ואשתי וזה הרג את הסרט.

משער שהכותבים היו נותנים את הריעה השמאלית שלהם לעוד 2, 3 פרקים.

למעלה