שאלה נודדת מפ. טיולים- בניה באמפורות

סאקרה

New member
שאלה נודדת מפ. טיולים- בניה באמפורות

זה מה שהעלינו שם. מה אתם יכולים להוסיף בנושא? במיוחד בהקשר הארכאולוגי-הסטורי. איפה ניתן לראות שרידי בניה כזו באתרים ארכאולוגיים בארץ? (חשבתי על בית המרחץ במצדה, אבל שם זה בעיקר השחזור) לאיזו תקופה מייחסים את ראשית השימוש בטכניקה הזו? בתמונה-קיר צינורות מהחאן הקופטי בירושלים.

Lakedaimon

New member
מממ...

אם אני לא טועה, זו שיטה שמתחילה עם המוסלמים בארץ. היא בעצם מיובאת לכאן על ידיהם. על דרך האלימינציה, כיוון שויטרוויוס לא מדבר עליה ב "על הארכיטקטורה" ואני לא מכיר כזו תופעה במקומות בהם ביקרתי, למדתי וחפרתי... זאת ועוד, כדי להוכיח שקיר כזה היה קיים ונהרס, אנו זקוקים להרבה הוכחות... אין לנו כאלה בד"כ...

shay4442

New member
רק לבעלי ראש פתוח ודמיון פורה../images/Emo98.gif

צינורות-קונוסים מחרס אשר תקועים בקירות זהו אחד מהמאפיינים הדקורטיבים המרכזיים והדומיננטים בתרבות האורוקית הנודעת. התרבות האורוקית: 1.מתוארכת לאלף ה-4 לפני הספירה(לפני 6,000 שנים בערך) 2.מעריכים שמוצאה של התרבות מהעיר המסופוטמית אורוק(ועל כך שם התרבות) בדרום עירק של ימינו, והיא התפשטה לאורך נהר הפרת במזרח סוריה של ימינו

masorti

New member
אתה מתכוון לעיר המקראית ארך...../images/Emo140.gif

למה לדבר שומרית כשאפשר לדבר עברית.

shay4442

New member
בהחלט,ארך(המקראית)=אורוק

העיר היא חלק מהמקבץ של הערים הדרום מסופוטמיות של ממלכת שומר המאוחרת יותר(אלף 3 לפני הספירה): לגש,אור,אורוק שומרית לא מלמדים אצלנו באוניברסיטה לצערי, אבל למדתי חיתית(למתחילים) וקצת אכדית חשיבותה של תרבות האורוקית הפרהיסטורית היא בכך שמזהים בה סימנים ראשונים של קדם-עירוניות, מהלך חשוב בהתפתחות האנושות

סאקרה

New member
shay4442 ארך אפיים ורב חסד.. תודה רבה!

מידע מרתק. אם כך, אפשר לומר ששיטת הבניה בכיזאן מוקדמת מאוד... מעניין שבארך השתמשו רק בקונוסים ולא בחלילים ישרים. (כיזאן סגור-לפי קשישא) האם מקור המילה כיזאן באחת השפות העתיקות ?

shay4442

New member
הייתי נמנע מכל טענה בשלב הזה

כתבתי את ההודעה שלי והוספתי את התמונות, בגלל מראית העין והקנוטציה הראשונית שקיבלתי מההודעה-שאלה והתמונות שהעלת. ללא מחקר מעמיק ואמיתי קשה למצוא קשר רציני, חוץ מהקוריוז של העניין במיוחד בגלל פערי השנים(בערך 5,000 שנים) במחקר WALL-CONES מיוחסים בעיקר על מנת לזהות את התרבות האורוקית,והקונוסים מיוצגים רק כפריט דקורטיבי בלבד ללא שום שימוש פונקציונלי. לעומת זאת לא הייתי מתפלא אם היה שימוש פונקציונלי ל-"כיזאן" כמו(יציאת עשן ואדים מהבית ומחדרים מסוימים,כניסת קרני שמש ואור לחדרים ומבואות מסוימים) לא נתקלתי ולא מכיר את המילה "כיזאן"

סאקרה

New member
אויש.. הזהירות האקדמית..

למיטב הבנתי ,הבנת הדיוט ועַמָאָרץ, השימוש בקונוסי החימר שאת תצלומיהם העלית זהים לגמרי עם הקונוסים בהם קירו את הכיפות בעיר העתיקה של יפו ושל ירושלים. (אני בטוחה שבעוד המון מקומות,אבל רק את אלה אני מכירה אישית). כמובן שיכולה להתפתח טכנולוגיה וטכניקה מקבילה, ללא שום קשר או החלפת מידע. זו תופעה מוכרת בהתפתחות ציויליזציות מקבילות, שעד שלא יוכח ההפך, לא היה בינהן שום קשר, אבל הם הגיעו לאותם השיגים. כמו המצאת הדפוס בסין ו400 שנה מאוחר יותר-המצאתו באירופה.

caryatid

New member
בחברון, ליד קבר אבנר בן נר

הסמוך לפתח כניסת המוסלמים למערת המכפלה. ניתן להגיע רק ב - 10 הימים בשנה בהם פתוח אוהל יצחק.

למעלה