שאלה שלא קשורה לפורום אבל נוגעת מאוד לכולנו:

arn1956

Member
ישראל מקבלת חיסונים לקורונה בכמויות גדולות וכן מבצעת חיסונים בקצב מהיר. הפער בינה לבין המדינות האחרות הוא עצום.
איך זה יתכן שישראל משיגה כמויות גדולות של חיסונים הרבה יותר ממדינות מערב אירופה וארצות-הברית? הרי מדינות מערב אירופה וארצות-הברית יכולות לשלם יותר על החיסונים, הן יכולות להפעיל לחץ גדול על החברות לייצור חיסונים. בכלל החברות שפתחו את החיסונים הן חברות אמריקאיות ומערב אירופאיות והן גם המדינות שבשטחן מיוצרים החיסונים. ארצות-הברית ומערב אירופה יכולות להפעיל לחצים גדולים על יצרני החיסונים. ישראל לא יכולה להפעיל עליהם לחץ כלל. כמו כן למדינות אלו יש יותר כסף לחיסונים. אז איך זה שהחיסונים מגיעים קודם כל לישראל?
יש כאלו שטוענים שזה בזכות כישוריו של ביבי. אני לא רוצה להכנס לנושא כישוריו של ביבי אבל נראה לי שגם ראש-ממשלה מוכשר ביותר לא יוכל להשיג חיסונים בעדיפות על ארצות-הברית ומערב אירופה. אז איך זה שלישראל מגיעים כל כך הרבה חיסונים? האם החיסונים האלו מסוכנים?

דיברגנט חדש

Well-known member
ישראל מקבלת חיסונים לקורונה בכמויות גדולות וכן מבצעת חיסונים בקצב מהיר. הפער בינה לבין המדינות האחרות הוא עצום.
איך זה יתכן שישראל משיגה כמויות גדולות של חיסונים הרבה יותר ממדינות מערב אירופה וארצות-הברית? הרי מדינות מערב אירופה וארצות-הברית יכולות לשלם יותר על החיסונים, הן יכולות להפעיל לחץ גדול על החברות לייצור חיסונים. בכלל החברות שפתחו את החיסונים הן חברות אמריקאיות ומערב אירופאיות והן גם המדינות שבשטחן מיוצרים החיסונים. ארצות-הברית ומערב אירופה יכולות להפעיל לחצים גדולים על יצרני החיסונים. ישראל לא יכולה להפעיל עליהם לחץ כלל. כמו כן למדינות אלו יש יותר כסף לחיסונים. אז איך זה שהחיסונים מגיעים קודם כל לישראל?
יש כאלו שטוענים שזה בזכות כישוריו של ביבי. אני לא רוצה להכנס לנושא כישוריו של ביבי אבל נראה לי שגם ראש-ממשלה מוכשר ביותר לא יוכל להשיג חיסונים בעדיפות על ארצות-הברית ומערב אירופה. אז איך זה שלישראל מגיעים כל כך הרבה חיסונים? האם החיסונים האלו מסוכנים?

מדוע אירופה מתמהמהת כל כך עם חיסוני הקורונה – ומה ההשלכות המסוכנות עלינו?

בעוד ישראל שומרת על מקומה בראש כל מדינות העולם בקצב החיסונים המהיר, באירופה עדיין זוחלים עם קצב חיסונים איטי. למה החיסונים מתמהמהים כל כך ביבשת, ואיך כל זה ישפיע על התפתחותן של מוטציות נוספות שאולי חיסונים לא יוכלו להן?​

BravoMan

Active member
לא, החיסונים האלה לא מסוכנים!

אחרי ש-3 מליון אנשים כאן התחסנות מנה ראשונה וקרוב ל-2 מליון מנה שניה, ואחרי שדווח שברחבי העולם כ-20 מליון כבר התחסנו כאשר רק במקרים בודדים סבלו המחוסנים מתגובה אלרגית חריפה, ושום דבר חוץ מזה לא קרה לאף אחד (תרתי משמע - אף אחד לא מת מזה), צריך להיות קונספרטור משוגע (ואני עוד משתמש במילים נחמדות כדי לא להיחסם בפורום) כדי לחשוב שהחיסון מסוכן.

אם זאת, צריך להבין משהו לגבי ישראל:
אנחנו מדינה פצפונת!
אוכלוסיה של העיר ניו יורק בקושי.

בארה"ב, ממשל טראמפ לא התייחס ברצינות למגפה, וכתוצאה מזה יש אצלם עכשיו יותר מתים מהקורונה ממה שהיו להם ב-5 שנים של מלחמת עולם שניה.
באירופה, גם יש הרבה יותר אנשים, ואם קראת כתבות, תראה שבגלל בעיות בשרשרת ההספקה, בריטניה והאיחוד רבים מי יקבל מנות קודם.

אז ההסבר הוא בכמה חלקים:
1. אצלנו יש מעט אנשים, אז קל יותר לחסן אחוז גובהה. באירופה או ארה"ב הכמות שהשתמשו בה בישראל עד עכשיו לא תספיק אפילו לעיר אחת, ועל מדינה אין מה לדבר.

2. הממשלה שלנו אכן עשתה עסקאות מוקדמות ושילמה לא מעט כסף על החיסונים האלה.
לארה"ב אולי יש יותר כסף, אבל שם אין ביטוח לאומי שמתקצב סל תרופות לציבור, והם גם לא יכלו לשמור על ההסכם בסוד מהציבור, כמו שקרה פה.
בנוסף, הממשלה שלנו יכולה לשבור חוקי פרטיות ביתר קלות מאשר האיחוד האירופאי, אז הם מכרו לחברות התרופות את המידע הרפואי של כולנו כדי לקבל עוד חיסונים.
משהו ששום מדינה אחרת לא עשתה.

3. ארה"ב לא תשבור את החוקים שמגנים על חברות קפיטליסטיות גם אם המשמעות היא שהרבה אמריקאים ימותו.
מבחינתם, עדיף מוות מאשר מהלך קומוניסטי \ סוציאליסטי של "שבירת השוק החופשי", אז אין להם באמת איך ללחוץ על חברות התרופות.

אז לסיכום - שילמנו הרבה ושילמו מוקדם על החיסונים, ולכן לנו יש.
ולמרות המחיר, הכמות שיש לנו היא כ"כ טיפה בים ביחס למה שצריכים באירופה וארה"ב, שאין מה להשוות בכלל.

אז תעשה טובה, חדל קשקשת.

vinney

Well-known member
רק חבל שזה לא נכון, בארץ נפטרו יחסית מעט מחוסנים ביחס לכמות המתחסנים, אך המוות יכל להימנע, אם לא היו מתחסנים.
כמו למשל זה.
על סמך מה אתה טוען שהמוות הזה יכול היה להמנע? אין שום דבר בכתבה שיכול להתפרש בצורה כזאת.

באופן כללי, אנשים יכולים ללקות באירוע לב בהרבה מצבים שונים, זה לא אומר שכולם צריכים להמנע מהמצבים האלה, זה רק אומר שלא כדאי להלחץ שלא לצורך.

vinney

Well-known member
אני נמצא בארה"ב ויכול להעיד קצת על מה שקורה פה.

כמות החיסונים שמגיעה לארה"ב גדולה לאין שיעור מהכמות שהגיעה לישראל. אבל כשמדובר במדינה ענקית של מאות מליוני תושבים שמפוזרים על פני חצי יבשת, זה קצת קשה לבנות מבצע חיסונים יעיל כמו שאפשר במדינה קטנטונת עם מעט מאוד אנשים כמו ישראל. תחשוב על הלוגיסטיקה של פיזור החיסונים, על הצורך בהקמת מתקנים בהם אפשר לשמור כמויות גדולות של החיסונים ברחבי כל המדינה, וכמובן אל תשכח שהממשל הפדראלי הקודם (זה של טראמפ) החליט שאין שום צורך בניהול כל העסק הזה והשאיר את הכל לשלטון המקומי (ויש 50 מדינות שונות כל אחת עם יכולות שונות ותשתיות שונות).

הממשל החדש מתחיל לעבוד על הנושא, אבל אחור של שנה נותן את אותותיו...

מלחיה123

Active member
קודם כל עובדתית מה שאתה אומר הוא לא נכון. להגיד שישראל מקבלת כמויות גדולות יותר של חיסונים מארה״ב זה פשוט מתמטית לא נכון, כי בארה״ב ניתנו עד היום כ 39 מליון מנות חיסון (ראשון ושני) ובישראל רק 5.44 מליון מנות (חיסון ראשון ושני ביחד). מקור:

לשאלתך, ישראל קיבלה יותר באופן יחסי לגודל אוכלוסייתה מכמה סיבות: יתרון לקוטן שמאפשר כאן מבצע חיסונים מהיר וממוקד, האופי הישראלי של אלתור וריצה קדימה בלי תכנון מראש (האמריקאים והארופאיים לא יזוזו בלי תוכנית מדויקת ומפורטת משלב א׳ עד ת׳, ישראלי פועלים קודם וחושבים אחר כך), ההסכמה של ישראל לחלוק מידע רפואי עם פייזר, והמחיר הכספי הגבוה יותר שישראל הסכימה לשלם.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
קודם כל עובדתית מה שאתה אומר הוא לא נכון. להגיד שישראל מקבלת כמויות גדולות יותר של חיסונים מארה״ב זה פשוט מתמטית לא נכון, כי בארה״ב ניתנו עד היום כ 39 מליון מנות חיסון (ראשון ושני) ובישראל רק 5.44 מליון מנות (חיסון ראשון ושני ביחד). מקור:

לשאלתך, ישראל קיבלה יותר באופן יחסי לגודל אוכלוסייתה מכמה סיבות: יתרון לקוטן שמאפשר כאן מבצע חיסונים מהיר וממוקד, האופי הישראלי של אלתור וריצה קדימה בלי תכנון מראש (האמריקאים והארופאיים לא יזוזו בלי תוכנית מדויקת ומפורטת משלב א׳ עד ת׳, ישראלי פועלים קודם וחושבים אחר כך), ההסכמה של ישראל לחלוק מידע רפואי עם פייזר, והמחיר הכספי הגבוה יותר שישראל הסכימה לשלם.
נעשה ונשמע...
מצד אחד זה טוב שיש תוכנית, מצד שני זה לא טוב להתמהמה יותר מידי...

ai27

Well-known member
יש כאלו שטוענים שזה בזכות כישוריו של ביבי. אני לא רוצה להכנס לנושא כישוריו של ביבי אבל נראה לי שגם ראש-ממשלה מוכשר ביותר לא יוכל להשיג חיסונים בעדיפות על ארצות-הברית ומערב אירופה. אז איך זה שלישראל מגיעים כל כך הרבה חיסונים?
זה קשור ל2 דברים:
1.תכנון. ישראל שילמה הרבה ומראש. בכסף הזה בנו קווי ייצור ללא סיכון לחברה המפתחת ומי שפועל כך מקבל ראשון.
באירופה וארה"ב מעדיפים לעבוד לפי נהלים ובירוקרטיה . הנוהל אמר שקונים רק חיסון שעבר אישור.
אז הם לא שילמו בזמן, ולכן לא בנו קווי ייצור נוספים.
יש לזה גם משמעויות חמורות לגבי מתי החיסונים יגיעו לעולם השלישי. הם הרי אחרונים בתור.

2. הבירוקרטיה האירופית גם פוגעת בקצב החיסון.
באירופה יש וועדים, בירוקרטיה. נהלים.
אסור להעביד שעות נוספות או לגייס כח אדם זול באופן זמני.
לא פותחים אוהלי חיסון קורונה.
לא עוקפים בתור או מגיעים לכפר נידח כי אולי נשארו שם חיסונים שעומדים לזרוק.
יש להם משמעת אירופית: כולם מקבלים תאריך ומחכים בסבלנות שיגיע תורם.

user32

Well-known member
מנהל
זה מאוד פשוט: יתרון הגודל + מערכת בריאות ציבורית מאורגנת וריכוזית.
קודם כל, זה לא כזה קשה להשיג חיסונים ל5-7 מליון איש. סדר גודל של עיר גדולה ברוב מדינות העולם. וכשמאחורי האוכלוסיה הזאת עומדת מדינה עם תקציב שנתי של מעל 100 מליארד דולר ופוליטיקאים שנחושים להשיג את החיסון, לא מדובר בהישג יוצא דופן. זה לא שביבי ישב במעבדה ופיתח את החיסון בעצמו.
וכאחד שהתחסן, אני חייב לציין שלמערכת הבריאות בישראל על כל חסרונותיה יש יכולות טובות מאוד במיוחד במצבים מהסוג הזה. מרכזי חיסונים ענקיים הוקמו כמעט בן לילה, הכל ממוחשב ומאורגן, אין תורות כמעט אם בכלל, המרכזים נגישים לכולם ליד הבית, בחינם ל100% מהמתחסנים, ההודעות מתקבלות בSMS.
ולפותח השרשור: מדינה עם אוכלוסיה קטנה + מערכת בריאות ציבורית, מרכזית ומנוהלת של 3-4 ארגונים (כללית, מכבי, וכו') זו דרך אולטמטיבית לחסן את כל המדינה. וכן, זה עוזר כשבזכות הביטוח הממשלתי שכולנו נמצאים בו יש נתונים אמינים ומפורטים על כל מתחסן וזה קורץ לחברות התרופות. אני מבין את החשש לפרטיות אבל לדעתי זה מצב של win-win. אנחנו מקבלים אספקה מסודרת של חיסונים, בתמורה מספקים מידע שממילא כבר נאסף אצלינו ובאמת יכול להועיל לאנושות ולהציל חיים. לפי הפרסומים המידע הוא אנונימי כמקובל בענף ולכן הפגיעה בפרטיות היא מצומצמת.

arn1956

Member
תשובות:
"לא קשה להשיג חיסונים ל-5-7 מיליון איש" - נראה לי שזה בדיוק אותו קושי כמו להשיג חיסונים ל-250 מיליון תושבי ארצות-הברית. על פי אותו עיקרון אתה יכול לחלק את ארצות-הברית ל-50 מדינות ולהגיד שיותר קל להשיג חיסונים לכל אחת מהמדינות האלו מאשר להשיג חיסונים לישראל כי בממוצע בכל אחת ממדינות ארצות-הברית יש פחות תושבים מאשר בישראל. אותם הדברים אמורים לגבי מדינות מערב אירופה.
גם התציב השנתי לא מהווה בעיה גדולה באירופה ובארצות-הברית יותר מאשר הוא מהווה בעיה בישראל. יש להם תקציב גדול יותר (לכלל אדם) מאשר בישראל.
היתרון שישראל היא מדינה קטנה: לפי ההגיון שלי במדינות גדולות כמו מערב אירופה וארצות-הברית יש מערך רפואי, מערך לוגיסטי ומערך הפצת וחלוקת חיסונים שמותאם לגודלן. לא נראה שיש פה יתרון למדינה קטנה.
בכל אופן סלובניה קטנה מישראל, בלגיה בערך בגודל של ישראל, הולנד קצת יותר גדולה מישראל ולוקסמבורג קטנה מישראל. כל אותן מדינות מפותחות ועשירות לא פחות מישראל - למרות זאת קצב ההתקדמות בחיסונים נמוך הרבה יותר מבישראל.

לישראל מערכת בריאות טובה - עד כה שמעתי על מערכת בריאות לא כל טובה ועל בתי-חולים שבהם מתים 5-6 אלפי אנשים מזיהומים כל שנה (את זה לא רק שמעתי אלא גם ראיתי). לגבי קופות חולים - אולי להם יש מערכת הפצה טובה. אין לי מושג.
לגבי מערכת מאורגנת שמכילה נתונים מפורטים על כל מתחסן ולגבי העובדה שהמדינה מוכנה למסור את הפרטים האלו לחברת התרופות: אינני מבין למה מדינות אירופה וארצות-הברית לא יכולות לעשות בדיוק אותו דבר?

לויני: אם הממשל הפדרלי השאיר את הטיפול לשלטון המקומי של כל אחת מ-50 המדינות אז דוקא פה פועל היתרון לקוטן (אם ישנו דבר כזה).

לאונידס

Active member
תשובות:
"לא קשה להשיג חיסונים ל-5-7 מיליון איש" - נראה לי שזה בדיוק אותו קושי כמו להשיג חיסונים ל-250 מיליון תושבי ארצות-הברית. על פי אותו עיקרון אתה יכול לחלק את ארצות-הברית ל-50 מדינות ולהגיד שיותר קל להשיג חיסונים לכל אחת מהמדינות האלו מאשר להשיג חיסונים לישראל כי בממוצע בכל אחת ממדינות ארצות-הברית יש פחות תושבים מאשר בישראל. אותם הדברים אמורים לגבי מדינות מערב אירופה.
גם התציב השנתי לא מהווה בעיה גדולה באירופה ובארצות-הברית יותר מאשר הוא מהווה בעיה בישראל. יש להם תקציב גדול יותר (לכלל אדם) מאשר בישראל.
היתרון שישראל היא מדינה קטנה: לפי ההגיון שלי במדינות גדולות כמו מערב אירופה וארצות-הברית יש מערך רפואי, מערך לוגיסטי ומערך הפצת וחלוקת חיסונים שמותאם לגודלן. לא נראה שיש פה יתרון למדינה קטנה.
בכל אופן סלובניה קטנה מישראל, בלגיה בערך בגודל של ישראל, הולנד קצת יותר גדולה מישראל ולוקסמבורג קטנה מישראל. כל אותן מדינות מפותחות ועשירות לא פחות מישראל - למרות זאת קצב ההתקדמות בחיסונים נמוך הרבה יותר מבישראל.

לישראל מערכת בריאות טובה - עד כה שמעתי על מערכת בריאות לא כל טובה ועל בתי-חולים שבהם מתים 5-6 אלפי אנשים מזיהומים כל שנה (את זה לא רק שמעתי אלא גם ראיתי). לגבי קופות חולים - אולי להם יש מערכת הפצה טובה. אין לי מושג.
לגבי מערכת מאורגנת שמכילה נתונים מפורטים על כל מתחסן ולגבי העובדה שהמדינה מוכנה למסור את הפרטים האלו לחברת התרופות: אינני מבין למה מדינות אירופה וארצות-הברית לא יכולות לעשות בדיוק אותו דבר?

לויני: אם הממשל הפדרלי השאיר את הטיפול לשלטון המקומי של כל אחת מ-50 המדינות אז דוקא פה פועל היתרון לקוטן (אם ישנו דבר כזה).
נפרק: מדובר בשילוב אינטרסים של שני הצדדים, פייזר ומדינת ישראל.
נפרק את האינטרס של מדינת ישראל.
ממשלת ישראל לקחה החלטה אסטרטגית שחשוב מאוד לחסן ובהקדם והממשלה היתה מוכנה לגבות את ההחלטה בתקציב מתאים,
כדי לסבר את האוזן הממשלה היתה מוכנה בעצם לזרוק את כל התקציב שהשקיעה בפיתוח חיסון במכון הביולוגי בנס ציונה וללכת על החיסון של פייזר .
הממשלה גם כנראה תזרוק את כל הכסף בהתחייבות לרכישה למודרנה.
הכל כי היה ניתן להביא את החיסונים של פייזר קודם.
בניגוד למשל לממשלת בריטניה שהחליטה שמשתלם לה יותר לחכות לחיסון בעשירית מחיר של אסטרהזניקה.
אגב אני מסכים שההחלטה של ממשלת ישראל נכונה.
במדינת ישראל יש משהו שלא קיים בשום מקום בעולם (לפחות שאני מכיר), קופות חולים. מדובר בגופים שעם כל הביקורת שיש עליהם (ובהחלט יש) מצד אחד מאגדים מידע על כמעט כל תושבי מדינת ישראל ומצד שני יודעים לבצע בדיקות המוניות וחיסונים המוניים בצורה יעילה מאוד ומהיררה מאוד.
הבדיקות דישדשו עד שמשרד הבריאות החליט לתת לקופות החולים לעשות את מה שהן יודעות ואז קיבלנו 100,000 נבדקים ביום ויותר בחיסונים ישר נתנו לקופות החולים לעשות מה שהן יודעות - והן עושות.
זה לגבי האינטרס של המדינה.

מבחינת פייזר ישראל היא מקרה בוחן מעולה כדי להראות את יעילות החיסון שלהם ולקבל מידע מהימן על אוכלוסיות מיוחדות.
מצד אחד אוכלוסיה קטנה יחסית, בקושי עיר בינונית בסין. זאת אומרת שכמות החיסונים שישראל צורכת כמעט ולא פוגעת באספקה לאוכלוסיות ענק כמו ארה"ב או האיחוד האירופי.
מצד שני בישראל יש חברה כמו טבע שיכולה לאחסן ולהוביל בצורה יעילה חיסונים שצריכים טמפרטורת הקפאה של מינוס 80 מעלות, שרשרת אספקה מאוד בעייתית והאוכלוסיה צפופה, לישראל אין את המקבילה של כמות משמעותית של אוכלוסיה בנב-אל-טיזי בטקסס או במונטנה עם ארבעה וחצי תושבים בשטח ענק.
והכי חשוב בישראל יש את קופות החולים שיש להן את המידע לגבי כל מחוסן ומחוסן. ידוע בדיוק מה מצבו הרפואי, מחלות הרקע שלו וכו', ואין להן בעיה לרכז מידע סטטיסטי.
למשל לקופות החולים אין שום בעיה לדעת כמה נניח חולי סוכרת נעורים בגיל 35-45 התחסנו, כמה מהם נדבקו שבוע אחרי החיסון השני, כמה מהם פיתחו תסמינים קשים וכו'. כנ"ל למשל נשים הרות שקיבלו חיסון שני שחלו במוטציה הבריטית או בעלי לחץ גבוה בגיל 65-80 וכו'.
ככל הידוע לי אין שום מדינה בעולם שיש לה את המידע הזה - ובצורה מקוונת.
המון מידע מועיל שיכול לאפשר לדעת מה הצעדים הבאים שצריך לעשות.
וכמובן הבונוס השיווקי, אם מדינת ישראל תהפוך למדינה מחוסנת ראשונה - פייזר שיחקו אותה.
וחשוב מאוד לפייזר לשחק אותה, במיוחד אם בקרוב יהיו זמינים חיסונים בעשירית מחיר ובלי צורך בהקפאה במינוס 80 צלזיוס.
ומה כבר פייזר צריכה להשקיע כדי לקבל את כל הטוב הזה? ישראל לא מקבלת את החיסונים בחינם, ישראל משלמת מחיר מלא. אז אולי באירופה היו משלמים קצת יותר על כמות יחסית קטנטנה של חיסונים?

בקיצור האינטרסים של שני הצדדים מתחברים בצירוף נסיבות ייחודי

arn1956

Member
בכל אופן אם החיסונים יעילים אנחנו אמורים לראות את זה תוך חודש חודשיים. לא כן? מרבית המתים (94% - 95%) הם מעל גיל 60. כל היתר שמתחת גיל 60 - הם ברובם בעלי מחלות רקע. קבוצה זו (אנשים מעל גיל 60 + אנשים בעלי מחלות רקע) כבר התחסנה. לכן לדעתי צריך לראות ירידה דרסטית במספר המתים (אולי ירידה של 90%) תוך התקופה האמורה.

דיברגנט חדש

Well-known member
בכל אופן אם החיסונים יעילים אנחנו אמורים לראות את זה תוך חודש חודשיים. לא כן? מרבית המתים (94% - 95%) הם מעל גיל 60. כל היתר שמתחת גיל 60 - הם ברובם בעלי מחלות רקע. קבוצה זו (אנשים מעל גיל 60 + אנשים בעלי מחלות רקע) כבר התחסנה. לכן לדעתי צריך לראות ירידה דרסטית במספר המתים (אולי ירידה של 90%) תוך התקופה האמורה.
מילת המפתח היא 'אמורים', בינתיים, לא רואים את זה, כאשר כבר היינו אמורים לראות את זה, כי כפי שכתבת, רובם המוחלט של הפגיעים למחלה מחוסן באופן הרמטי כפי שנדרש עפ"י הפרוטוקול (מרווח ביטחון של שבוע ואפילו 10 ימים מהמנה השנייה), כמו כן גם מחוסנים הפחות פגיעים ועם נתח פלח שוק מכובד ובכל זאת לא רק שאין ירידה, יש עלייה בתחלואה :(

vinney

Well-known member
חיסון לא אמור למנוע תחלואה, חיסון אמור למנוע סימפטומים קשים. אתה אמור לראות ירידה בתמותה, לא בהכרח בתחלואה.

דיברגנט חדש

Well-known member
חיסון לא אמור למנוע תחלואה, חיסון אמור למנוע סימפטומים קשים. אתה אמור לראות ירידה בתמותה, לא בהכרח בתחלואה.
שוב, מילת המפתח 'אמור' ואשמח מאוד לראות ירידה בתמותה, שנכון לעכשיו, רק גודלת משבוע לשבוע מ-252 שבוע שעבר ל-351 השבוע.

vinney

Well-known member
שוב, מילת המפתח 'אמור' ואשמח מאוד לראות ירידה בתמותה, שנכון לעכשיו, רק גודלת משבוע לשבוע מ-252 שבוע שעבר ל-351 השבוע.
קודם כל המספרים שלך לא נכונים. אם תקרא את הכתבה, תראה ש252 זה ״מתחילת השבוע״, ואילו 351 זה ״מתחילת החודש״. כך ש351 כבר כולל בתוכו את ה252, רק 99 נוספו בתקופה הנוספת (3 ימים שעברו בין הכתבות, מה שמשאיר את המספר השבועי בסביבות ה200-250).

דבר שני, החיסון שניתן עכשיו מתבטא בסטטיסטיקה בעוד לפחות חודשיים. מי שמת עכשיו לא חלה שלשום בלילה, הוא היה חולה כמה שבועות, היה מאושפז כמה שבועות, ועכשיו לצערנו מת.

מה שאתה כן רוצה לראות זה נתונים על הבדלי תחלואה ותמותה בין אלה שהתחסנו ואלה שלא, ונתונים כאלה בינתיים אין וכמו שאמרתי לא יהיו גם בלפחות חודש-חודשיים הקרובים.

דיברגנט חדש

Well-known member
קודם כל המספרים שלך לא נכונים. אם תקרא את הכתבה, תראה ש252 זה ״מתחילת השבוע״, ואילו 351 זה ״מתחילת החודש״. כך ש351 כבר כולל בתוכו את ה252, רק 99 נוספו בתקופה הנוספת (3 ימים שעברו בין הכתבות, מה שמשאיר את המספר השבועי בסביבות ה200-250).
הכתבה הראשונה פורסמה: 05.02.21 , 17:18 שזה יום שישי, הכתבה השניה פורסמה: 08.02.21 , 20:19 שזה יום שני, קרי מתחילת החודש זה בדיוק שבוע ואילו בכתבה הראשונה מדברים על תחילת שבוע, כך שזה 6 ימים, כך שיש שוני של יום אחד ואני מניח שאתה מסכים שיום אחד לא שקול ל-100 מתים.
דבר שני, החיסון שניתן עכשיו מתבטא בסטטיסטיקה בעוד לפחות חודשיים. מי שמת עכשיו לא חלה שלשום בלילה, הוא היה חולה כמה שבועות, היה מאושפז כמה שבועות, ועכשיו לצערנו מת.
לא כל המתים, היו חולים כמה שב', ישנם כאלו שהיו חולים מס' ימים, ראו את זה אתמול בחדשות.
בנוסף, הפגיעים כבר כחודש ואף יותר לאחר המנה השניה.
מה שאתה כן רוצה לראות זה נתונים על הבדלי תחלואה ותמותה בין אלה שהתחסנו ואלה שלא, ונתונים כאלה בינתיים אין וכמו שאמרתי לא יהיו גם בלפחות חודש-חודשיים הקרובים.
נכון, לא יהיו, אך אם אני לא אראה שהתמותה ירדה ובמקום זה אראה שהתמותה עולה, אדע שמשהו כאן רקוב.

vinney

Well-known member
הכתבה הראשונה פורסמה: 05.02.21 , 17:18 שזה יום שישי, הכתבה השניה פורסמה: 08.02.21 , 20:19 שזה יום שני, קרי מתחילת החודש זה בדיוק שבוע ואילו בכתבה הראשונה מדברים על תחילת שבוע, כך שזה 6 ימים, כך שיש שוני של יום אחד ואני מניח שאתה מסכים שיום אחד לא שקול ל-100 מתים.

איך יום אחד בין 5 לחודש ל8 לחודש? אתה חושב שהמוות לוקח יום חופש בסופי שבוע, אנשים לא מתים בשבת?

לא כל המתים, היו חולים כמה שב', ישנם כאלו שהיו חולים מס' ימים, ראו את זה אתמול בחדשות.
בנוסף, הפגיעים כבר כחודש ואף יותר לאחר המנה השניה.

לא ראיתי את זה אתמול בחדשות. כאמור, אם יש לך נתונים להביא לי שישוו תחלואה ותמותה בין אלה שהתחסנו לבין אלה שלא אז אפשר יהיה לקיים דיון.

נכון, לא יהיו, אך אם אני לא אראה שהתמותה ירדה ובמקום זה אראה שהתמותה עולה, אדע שמשהו כאן רקוב.

אתה קודם כל החלטת שמשהו רקוב, ועכשיו אתה מנסה להצדיק את זה לעצמך ולנו.

דיברגנט חדש

Well-known member
איך יום אחד בין 5 לחודש ל8 לחודש? אתה חושב שהמוות לוקח יום חופש בסופי שבוע, אנשים לא מתים בשבת?
זה פורום של הייטק, אתה אמור לדעת מתמטיקה ולא להיבהל ממנה.
הסברתי לך שהכתבה הראשונה היא מיום שישי והנתונים שהכתבה התייחסה אליהם הן מתחילת אותו השבוע ומה לעשות מתחילת השבוע עד יום שישי זה 6 ימים.
הכתבה השנייה היא מה-8.2 ומתחילת החודש זה בדיוק שבוע.
רמז לבלבול שלך: תחילת השבוע שבכתבה הראשונה מתחילה מינואר.
לא ראיתי את זה אתמול בחדשות. כאמור, אם יש לך נתונים להביא לי שישוו תחלואה ותמותה בין אלה שהתחסנו לבין אלה שלא אז אפשר יהיה לקיים דיון.
צר לי, אין לי תמלול של מה שנאמר בחדשות, אני מניח שיעלו את זה בימים הקרובים לאתר שלהם.
אתה קודם כל החלטת שמשהו רקוב, ועכשיו אתה מנסה להצדיק את זה לעצמך ולנו.
מה לא מובן במילה 'אם'?
כן, אם התמותה תמשיך לעלות במקום לרדת, אדע שמשהו רקוב.
רמז: זה החיסונים שכולכם עומדים דום לכבודם.

למעלה