שאלה..

13daniel13

New member
שאלה..

שלום, אני דניאל. קצת מוזר שמישהי בת 14 תהיה פה, לא? בכל מקרה, יש לי שאלה אליכם.. אני צמחונית [ועל אף זאת אני אוכלת רק כשר] ואני תוהה, מה כשר חוץ מבשר וגבינות? ואם אני אוכלת לדוגמא, ארוחה שהיא לא בשרית/ עם גבינה במסעדה לא כשרה האם זה נחשב שקניתי אוכל לא כשר? תודה רבה לעונים, דניאל.

Raffael

New member
שלום דניאל

מישהי בת 14 זה לא כל כך מוזר. תארי לך שהיתה פה מישהי בת 13 וחצי או בת 14 וחודשיים... זה כבר היה באמת מאוד מוזר! השאלה היא למה את מתכוונת כשאת אומרת "כשר". ישנם שמכנים כשר, כל מאכל שאינו בלתי כשר בעליל, למשל בשר חזיר או חסילונים. ישנם שלא יאכלו בשר שלא עבר תהליך של הכשרה והשגחה, ישנם מי שלא יכלילו תחת ההגדרה הזו, אלא מוצרים שעומדים תחת השגחה של כשרות מסוימת ויש שלא יסתפקו בפחות מההשגחה של הרב היחיד שמקובל עליהם. כמובן, הבחירה היא שלך להחליט מה מספיק כשר בשבילך. ארוחה במסעדה חלבית, יכולה בהחלט להיות לא כשרה, עפ"י המקובל על ההלכה האורתודוקסית, הרבנות וכיו"ב.

13daniel13

New member
תודה,

וגם יש לי עוד 2 שאלות קטנות. הראשונה היא האם לאכול קטניות וירקות במטבח שלא הוכשר [על אף שאין בשר] נחשב כאכילת אוכל כשר [כלומר, לא חטא או איך שאצלנו מכנים זאת.] והשנייה, איך אוכל לדעת עם המסעדה כשרה? לשאול את לא מצריכה סיפוק, לפי ניסיון של עם KFC שאמרו לי שהאוכל כשר על אף ששמים בציפוי העוף חלב [לפני שנהפכתי לצמחונית].

Raffael

New member
שוב, השאלה היא מה כשר בעיניך ואם את לא יודעת,

אז על מי את סומכת בנושא הזה. לא כולם יענו תשובות זהות. זה לגבי אכילת ירקות במטבח שאינו כשר. כדי לדעת אם מסעדה היא כשרה, את יכולה לשאול בה ולבקש לראות תעודת כשרות. במסעדות בהן יש תעודה, היא בד"כ מוצגת על אחד הקירות. עוף מטוגן ומצופה בציפוי חלבי הוא אולי כשר, אבל לא לפי מנהגי היהודים

13daniel13

New member
לפי מה שאני יודעת,

ביהדות יש איסור על אכילת בשר וחלב ביחד או לא בהפרש שעות, אמרו לי שזה גם מבוסס על זה שאם אוכלים בשר ואז בשר יש גם כאבי בטן..

למוןדבש

New member
../images/Emo2.gifעל כאבי בטן לא שמעתי אבל -

לפי ההלכה היהודית יש חשיבות לא רק לאוכל אלא גם לכלים בהם האוכל בושל, ולכן אם המסעדה לא כשרה ומבשלים בה בשר וחלב באותם כלים אז האוכל (עם אם הוא חלבי בעליל) לא כשר ע"פ ההלכה היהודית. אם המסעדה צמחונית/חלבית ולא מוגש בה בשר כלל ואין לה תעודה מפני שהיא פתוחה בשבת לדוגא, אז האוכל בה הוא לא טרף וגם לא כשר בהשגחת נותני הכשרות (הרבנות) אך הוא גם לא טרף. פה כבר נכנס דיון אחר... שבת שלום! וכמובן - ברוכה הבאה

חניתס

New member
הכאבי בטן הם השלכה של זמן עיכול

בס"ד לא סתם הגיע המושג של כאבי בטן, מכיון שהאיסור של אכילת חלב אחרי בשר הוא בא מהעובדה שמוצרי בשר קשים לעיכול ולוקח להם הרבה יותר זמן להתעכל בגוף ממוצרי חלב ולכן צריך להמתין 6 שעות לאחר אכילת מוצרי בשר כדי שיהי'ה אפשר לאכול מאכלי חלב, ומכאן בא המושג של "כאבי בטן" לאו דוקא כאבים פיזים אלא השלכות בעתיד בצורה מחלות שונות של מערכת העיכול וכדו' שנגרמו כתוצאה מאכילת חלבי מיד אחרי בשרי כאשר אוכלים מוצרי חלב לא צריך לחכות אחריהם כדי לאכול מאכלי בשר כי הם "קלים" לעיכול (יש נוהגים להמתין שעה) האיסור בוא:"לא תבשל גדי בחלב אימו" ולכן אסור לאכול ביחד מאכלי בשר וחלב בשום צורה ואופן!!!!!! שבוע טוב

איסור בשר וחלב

ישנם שני טעמים. הרמב"ם אומר שזה משום שהגויים נהגו לאכול בשר בחלב בזמן עבודה זרה או במהלך החגים שלהם. בעל ספר החינוך אומר שהקב"ה נתן לכל דבר טבע לפעול את הפעולה שלו, ולא יצר ערבוב. ערבוב של שני דברים ביחד יוצר פגיעה בתהליך הבריאה. העניין של הבריאות התגלה כמה מאות שנים מאוחר יותר..
ואגב, ברוכה הבאה.

Raffael

New member
אין טעם לחפש הגיון בצידוק למצוות

(לפחות לא לחלקן הגדול) ובטח לא כאלה הנוגעות בכשרות. האיסור בתורה הוא על בישול גדי בחלב אימו, חכמים דרשו, מנהגים השתרשו וההלכה, כפי שהיא מקובלת היום, התקבעה. אין לה צידוק בריאותי, אין לה עוגן מדעי ואין טעם לחפש כאלה. מי שמחפש צידוקים כאלה, משקר לעצמו או שפשוט לא מבין הרבה. ההחלטה שלך צריכה להיות פשוטה - את רוצה לקבל את היהדות על חוקיה ומנהגיה או לא.

למעלה