שטחים והיקפים

דני123

New member
שטחים והיקפים

לפני כמה ימים עיינתי בספר חשבון של אחותי (היא בכתה ה´). שאלו אותה שם האם כל שתי צורות שיש להן אותו היקף ואותו שטח הן חופפות. השאלה הייתה מכוונת כנראה לתמונות שבספר, אבל היא דיי הטרידה אותי. אני כמעט משוכנע שזה לא נכון - אם ההנחה נכונה מספיק שטח והיקף כדי להגדיר כל צורה. בכל מקרה, כדי להוכיח שהעניין לא נכון חיפשתי דוגמא - שתי צורות שונות שיש להן אותו היקף ואותו שטח. הצלחתי להוכיח שאין שתי צורות כאלה שהן ריבוע ועיגול, מלבן ועיגול, או מלבן וריבוע (מן הסתם)... (הכוונה היא שאין מלבן שהוא באותו ההיקף ואותו השטח של עיגול כלשהו...) אפילו ביליתי שעה בערך בבהיה במרצפות כדי לנסות להרכיס שתי צורות שוות שטח והיקף מריבועים... כשעברתי למשולשים התייאשתי, (נוסחת הרון היא דיי מגעילה), ככה שלא הצלחתי למצוא שתי צורות כאלה. למישהו יש רעיון?

דני123

New member
הכוונה היא

במישור כמובן. בתלת מימד אפשר לקחת דף נייר ולהפוך אותו לגליל. נשאר עם אותו שטח פנים אבל ה"היקף" יקטן כי נפטרנו משתי צלעות.

Halfbaked

New member
שאלה יפה

אבל לא קשה מדי. התשובה היא חיובית! אכן יש שתי צורות שונות, בעלות שטח והיקף זהה. והנה דוגמה: דמיין מצולע כלשהו. על אחת הצלעות שלו הוסף זיז קטן כלפי חוץ (הזיז יכול להיות בכל צורה שהיא, עם קווים ישרים או מעוגלים). הזיז מוסיף קצת שטח וקצת היקף למצולע המקורי. עכשיו, הזז את הזיז לאורך הצלע (בערך כמו מר קו, הזכור לטוב מהסדרה המצוירת). שים לב שבכל רגע לאורך התזוזה הזו נוצרת צורה שונה מקודמותיה, אך שווה להן בהיקפה ובשטחה. כך מתקבלות למעשה אינסוף צורות שונות, כולן שוות בשטח ובהיקף. יובל.

דני123

New member
ויש לי גם תשובה לחידה... אני חושב

נכתוב כמה מקומות פנוים יש בכל שורה בלוח 1:6 2:6 3:6 4:6 5:6 6:6 דבר ראשון אנחנו צריכים לחבר את הקווים המאונכים. בשביל זה אנחנו צריכים שלפחות בכל שורה תהיה אבן דומינו אחת שתופסת שתי מקומות (מאוזנת, לא מאונכת). ולכן עכשיו המקומת הפנויים יהיו: 1:4 2:4 3:4 4:4 5:4 6:4 (כי כל אבן דומינו תופסת שתי משבצות) עכשיו נדאג לפסים המאוזנים. בשבילם צריך לבנים מאונכות של דומינו. אז נוריד מכל שתי שורות צמודות משבצת אחת. בסוף נקבל 1:3 2:2 3:2 4:2 5:2 6:3 בשתי השורות הקיצוניות יש 3, כי מחוברת אליהן רק שורה אחת מצד אחד. נספור כמה מקומת פנוים נשארו 3+2+2+2+2+3=14 לכן יש לנו מקום לעוד 7 אבני דומינו בשביל למלא את הלוח. עד עכשיו השתמשנו ב - 12 אבני דומינו. אנחנו היינו צריכים לעשות 12 הדבקות (כי אי אפשר "להדביק" גם קו מאוזן וגם קו מאונך עם אותה אבן). כלומר, בשביל למלא את כל הלוח נצטרך 12+7=19 אבנים. אבל יש לנו רק 18 אבנים. לכן זה לא אפשרי. אני חושב.. ומקווה שהובנתי נכון. ומקווה שהפתרון יהיה נכון. יום שמח!

למעלה