שילוב הנקה ותמ״ל והאכלת יתר

12345132

New member
שילוב הנקה ותמ״ל והאכלת יתר

שלום, בתי בת 3 וחצי חודשים ומימיה הראשונים שילבתי הנקה עם תמ״ל. בחודשיים האחרונים ניראה שהילדה רוצה לינוק לא בשביל לאכול אלא בשביל המציצה (סרבנית מוצצים) ומה שקורה זה שגם אחרי שאכלה בקבוק והיא שבעה היא מחפשת ציצי ואני נשברת ומביאה לה ופשוט כל היום היא רוצה לינוק (וזה לא קפיצת גדילה כי המצב כבר נמשך זמן רב). בין השקילה של גיל חודש לגיל חודשיים התינוקת העלתה 2 קילו וקפצה מאחוזון 61 לאחוזון 93.
ניסיתי לעבור להנקה מלאה במשך כשבועיים אך גם לא היה סדר בארוחות והתינוקת פשוטלא ירדה מהציצי. חשוב לציין שהיא יונקת מעולה לפי המצב של הטיטולים. אני מתוסכלת מהמצב ושוקלת לוותר על ההנקה ולתת רק פורמולה בכדי ליצור סדר בארוחות ולהימנע מהשמנת יתר.
מדוע זה קורה והאם יש דרך לסדר את זה?

האכלת יתר בתינקות

הי,
תינוקות בגיל 3 חודשים אנחנו בהחלט מצפים לראות איזשהו דפוס של האכלה.
לרוב תינקות יקבלו הנקה / בקבוק בין 6-8 פעמים ביממה כלומר כל 3-4 שעות.
ע"פ התאור שלך יש הרבה התעסקות סביב נושא ההזנה וזה בהחלט משתקף
בעליה במשקל. מאוד קשה לי לתת תשובה מדוייקת מבלי לראות את ההתנהגות של התינקות מכיוון שיכולות להיות מספר פרשנויות להתנהגות מסויימת.
למשל - אם הכנסת ידיים לפה נחשבת כסימן לרעב בתחילת החיים, ככל שהתינוק גדל הכנסת ידיים לפה היא שלב התפתחותי תקין שבעצם מהווה בסיס לקשר עין - יד- פה. דוגמא נוספת, בכי - לאו דווקא סימן לרעב יכול להיות ביטוי לחוסר נוחות,
לתחושת מלאות מעיקה, לעייפות, לצורך בתנועה גופנית ועוד.
לכן צריך לנסות להבין מתוך ההתנהגות מה באמת הצורך.
זה מאוד טבעי שמציעים לתינוק שד הוא יתחבר בשמחה ויתחיל בפעולת מציצה משום שמדובר ברפלקס אבל האם התינוק רעב? לא תמיד.
תנסי לשים לב איך מתנהלת ההנקה אחרי שהתינקות קיבלה בקבוק, כלומר -
האם ההנקה נינוחה ורגועה?
האם יש הרבה התנתקויות?
האם ההנקה היא אקטיבית ורואים תנועת לסת או שומעים קולות בליעה?
האם היא ישנונית?
האם היא רגועה אחרי ההנקה או יש סימנים של חוסר נוחות?
מקווה שתנתתי קצת הגיון או דגשים על מה לשים לב.
ושוב מאוד קשה מהתאור לתת תשובה כי צריך לראות ולנסות להבין את הדינמיקה ומה הצורך של התינקות.
כמובן שאם יש שאלות נוספות את מוזמנת.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת

12345132

New member
..

תודה לך על המענה,
בהחלט ניראה שהתינוקת רוצה לינוק גם כשהיא לא רעבה, שמתי לב שזה קורה בדרך כלל בזמנים שהיא מראה סימני עייפות וצריכה ללכת לישון. ואז כשמנסים להרדים אותה למשל בתנוחת עירסול היא מסובבת את הראש לכיוון השד, פותחת את הפה ומזיזה את הראש מצד לצד.
אני מנסה להרדים אותה בלי הנקה, מרגיעה אותה ומניחה במיטה אך לרוב זה לא הולך ובסוף היא מקבלת את מבוקשה ונרדמת תוך כדי ההנקה. אני שומעת קולות בליעה ורואה תנועות לסת. וכל זה יכול לקרות גם שעה אחרי שקיבלה בקבוק ושבעה ממנו.

הירדמות על השד

הי,
בכיף

הירדמות על השד זה אחד ההקשרים המאתגרים והקשים לניתוק.
וככל שגיל התינוק עולה כך גם ההרגל מתקבע, תינוק בן 3-4 חודשים כבר מתחיל
לחבר בין פעולה לתגובה. זה כבר לא תינוק בן יומו שפעולת המציצה היא הרבה מעבר לצורכי הזנה בלבד.
אני בהחלט מזדהה אם המקום של הקושי,
זה לא סתם שלאנשים קשה לעשות שינויים זה דורש מאמץ, עקשנות, עיקביות.
גם לתינוק קשה לעשות שינוי ברגע שנוצר הקשר בין היניקה להירדמות.
הייתי מציעה לך בתור התחלה תעשי את מה שאת עושה מרגיעה, מערסלת, תכניסי למיטה ושהיא מתחילה שוב לחפש ולהיות לא רגועה תקחי על הידיים תעזרי בתנועה בחדר ולא רק בערסול, תגווני , תחליפי בין תנוחות תוך כדי את יכולה להשתמש בקול שלך ובמגע עם יש ממש בכי, אולי תלמדי להיעזר במנשא.
אל תתעקשי על הירדמות אלא תעזרי לה לשחרר אנרגיה שתגרום לה להיות כל כך עייפה שהיא פשוט "תפול לשינה".
הייתי מציעה לך להשתתף בסדנא של ליווי התפתחותי את יכולה לקבל הרבה כלים
וידע שיקלו על ההתממודדות עם המצב המאתגר.
ליאת ארנון, יועצת הנקה מורשת

למעלה