שלום לכולכם,

mmmll

New member
שלום לכולכם,

היום נכנסתי לכאן בפעם הראשונה. ודוקא היום קרא לי מקרה שמאפיין כמה מההסכמות (או לפחות אחת מהן...): במקום עבודתי ישנו חדר אוכל ואני עמדתי ומזגתי לעצמי מים . עברה מישהי וקראה בצעקה משהו לעברי. אני (מיד בהתגוננות)"מה קרה?". מיד חשבתי שעשיתי משהו/או שאולי משהו בלבושי לא בסדר. התברר שמאחורי היו קופסאות ביסקויט שמישהו הביא לאחר שסידר לכבוד פסח את הבית והחליט להיפטר מהחמץ בביתו. צעקתה היתה בסך הכל התלהבות מופרזת...ומה אני אמרתי בתגובה? "חשבתי שמשהו אצלי לא בסדר". כלומר התנצלתי אפילו על ההתגוננות שלי... מה דעתכם?

wisdom16

New member
את עושה את זה הרבה?

כלומר...זה נשמע ממש לא טוב... יכול להיות שבאיזושהי נקודה את לא כל כך אוהבת את עצמך, את חושבת שמשהו אצלך לא בסדר... היו לך עוד מקרים כאלה?
יפעת

Talia E

New member
אני לא שופטת אותך...../images/Emo13.gif

אבל רציתי להצביע בפנייך על משהו: "זה נשמע ממש לא טוב..." = שיפוט...

wisdom16

New member
אממ...

לדעתי, זה נשמע לא טוב, כן, שפטתי, זה נכון. אבל אני לא בטוחה שמישהו חושב שזה טוב... MMML לא מספיק בטוחה בעצמה כנראה, זה עלול לגרום לזה שהיא לא תפיק את הכי טוב מתוך עצמה, ומכאן אני קובעת שהתגובה הזאת ("מה קרה?") היא לא טובה, כי היא לא חיונית. יפעת

Talia E

New member
טוב, לא טוב, טוב, לא טוב, טוב...

תראי, לדעתי אתן מנהלות דיאלוג שהוא שיפוטי בעיקרו...
ה"שופט" שלה אומר: "וואי אני לא בסדר, מישהי צעקה ומיד חשבתי שזה קשור אליי! משהו דפוק בי?!" וה"שופט" שלך אומר: "כן, זה באמת לא בסדר... מאד מדאיג... את עושה את זה הרבה? וואי וואי, המצב חמור..."
כשבעצם, מה כבר קרה כאן?
כולה...
מה כבר נשמע כל-כך לא טוב?... ייתכן שתגובתך היתה חזקה, כי היא הזכירה לך משהו שקורה לך בעצמך? כאשר אני מוצאת את עצמי שופטת אחרים בחוזקה, אני מגלה כמעט תמיד, שהם מייצגים עבורי איזשהו חלק של עצמי שאינני מקבלת. כתבת: "לא מספיק בטוחה בעצמה כנראה, זה עלול לגרום לזה שהיא לא תפיק את הכי טוב מתוך עצמה" - זה נשמע [אולי] כמו אחד הפחדים שלך? בכל אופן, להחליט אם התגובה שלה "טובה" או "לא טובה" זה לא רלוונטי בעיני... אלא (ואל נא תעלבי או תקחי באופן אישי) - ברבורים של השכל שלנו עם עצמו (= בזבוז זמן ואנרגיה). אם היא רוצה לשנות את עצמה בכיוון מסויים, היא תעשה זאת. ולהחליט אם משהו טוב או לא (שזה כמובן לא דבר אבסולוטי) - הוא עיסוק צד שלעניות דעתי לא מקדם אותה.

wisdom16

New member
זה לא מייצג שום צד שלי

על אף שאת צודקת שזה קורה המון...יש תמיד את האנשים שאנחנו לא מתקרבים אליהם ואם חושבים טוב טוב על התכונות שלהם מגלים שהן היו פעם אצלנו עוד עדיין מתקיימות.
יפעת

Talia E

New member
אגב, שמתם לב פעם

כיצד השופטים שלנו מדברים זה עם זה?... מחזקים זה את זה בדעותיו?...
בקיצור, שבין השופטים של אנשים שונים יש דיאלוג?

L i z a r d

New member
אנחנו שופטים

אין "שופט", זו רק מטאפורה, יש שיפוט שהוא חלק בנו, חלק שאפשר לעצור. אם מפרידים את השיפוט מאיתנו אז אין פה לקיחת אחריות. אני חושב שרק אם לוקחים אחריות אפשר לשנות. את בטח יודעת שאם מקבלים דבר מסוים או מציאות כלשהי כבר הרבה יותר קל לשחק בה ולעצב אותה

Talia E

New member
אהלן...

כמובן, אני מסכימה אתך. גם לי יצא לכתוב הודעות דומות לזו שכתבת כאן... (שאנו הם אלה ששופטים, שאין שופט, ובודאי אין טעם "להילחם בו" ו"למגר אותו" - כי זו מלחמה עצמית ועוד). למרות זאת, כאשר אני מרגישה שזה מתאים לי, אני כן משתמשת לפעמים ביטוי "השופט" - דווקא כי לפעמים השימוש בביטוי זה מבהיר לי דברים (הלוא הדימוי לא בהכרח מערפל אותנו - תלוי בעמדת הראייה שלנו). במקרה הזה, למשל, רציתי להראות משהו שנדמה לי שראיתי, והוא שכאשר אנו שופטים בנוכחות אנשים אחרים, יש "דיאלוג בשיפוט", מודע ומילולי ואף בלתי מודע ובלתי מילולי. מה דעתך? אגב, כתבת: "יש שיפוט שהוא חלק בנו, חלק שאפשר לעצור" ואני אומרת: שאיפתי היא לא "לעצור ולמנוע"... אלא להתמיר לדבר מה אחר. אני שואפת להרמוניה עצמית, ולא להבלעה או חסימה של "חלק" זה או אחר. לגבי המשפט האחרון שכתבת, אני אשמח אם תבהיר, כי לא הבנתי בדיוק למה התייחסת...

L i z a r d

New member
מסכים.

מסכים גם עם החלק שדיברת על התמרה, מאה אחוז
לדעתי, אכן יש פה דיאלוג בין ה"שופטים". בעצם, השיפוט הוא דבר שקיים במיקום של נקודת המאסף, והרי רוב האנושות נמצאת באותו מיקום וכך מתקשרים האנשים אחד עם השני, דרך חלום משותף. בלתי מילולי? כרגע אני יכול לראות את התשדורת ברמת התפיסה המשותפת, שאומרת "טוב" - "רע", תשפוט. התשדורת הזאת שמחזקת את המיקום הנוכחי של נקודת התפיסה ומקבעת אותה שם. בקשר למשפט האחרון שכתבתי, הוא היה ביחס לקבלה של השיפוט כחלק בנו, שהוא שווה ללקיחת אחריות. הוספתי שממצב כזה יותר קל לעצב ולשנות.

Talia E

New member
זה מוכר לי

וזה בסדר גמור!... כאשר אנו למדים, ואנו נהיים מודעים יותר, אנחנו נתקלים הרבה במקרים משעשעים מעין אלה... אפשר בכיף להתייחס למקרים כאלה כשיעורים מעניינים... הנה דוגמה למשל, ללקיחת דבר מה באופן אישי, או להנחת הנחות, ומיד נוכחת בעצם באי ההתאמה של זה למציאות = אחלה שיעור מהניסיון!...
האם קראת את הספר "ארבע ההסכמות"?

למעלה