שלום לכולם ומזל טוב על הפורום.

InvisibleTouch

New member
שלום לכולם ומזל טוב על הפורום.

ניסיתי לקצר בפרטים, אבל בבקשה מי שיקדיש כמה דקות לקריאה וינסה לעזור- אני אודה לכם מאוד. היי לכולם, אני ספיר, בת 17.5. עבדתי במשך יותר משנה וחצי ברשת מזון מהיר, בתור אחראית משמרת. במהלך העבודה שלי זכיתי פעמיים בתוספות לשכר על הצטיינות [דבר לא שגרתי ברשת...], להמון שבחים מצד לקוחות, ואפילו מצד המנכל"ית של הרשת. עברתי 2 מנהלים שהיו מאוד מרוצים ממני, מהם אחד שבעצם היה אחראי על הכשרתי לא.משמרת [בגיל 17, דבר בכלל לא שגרתי, בדר"כ אחראים מוכשרים רק אחרי סיום הלימודים בתיכון, ואני הייתי בסוף כיתה י"א!], ואפילו רצה שאעבור איתו לסניף גדול יותר שעבר לנהל, דבר שאליו סירבתי בגלל לימודיי. בקיצור, נתתי את כל כולי למקום. לפני 4 חודשים הגיעה מנהלת חדשה שאינה בעלת ניסיון, שנכנסה לתפקיד בפרוטקציה, ושאני מרגישה שרצתה "להעיף" אותי מעמדת הכוח שלי כבר מהיום הראשון שלה, ואפילו אמרה את זה לאחד העובדים. ביום ראשון [21.1.2007], היה לי זימון למיונים בצבא, שהתעכבו מאוד וכשראיתי שאין סיכוי שאגיע לעבודה בזמן- ביקשתי מאמא שלי שתודיע את זה למנהלת שלי (אני יודעת שזה נשמע ממש לא אמין, אבל לא הייתה לי בטריה בפלאפון והוא נכבה ונדלק לסירוגין, כך שהמנהלת התקשרה וחשבה שאני עובדת עליה ובעצם אני זמינה). חשוב לציין שזוהי הפעם הראשונה ב-19 חודשי עבודה שאני מודיעה על אי-הגעה בהתראה כזו קצרה [של שעתיים פלוס]. דקה לפני הכניסה למבחנים קיבלתי SMS מהמנהלת בניסוח הזה: "זה ממש ילדותי מה שאת עושה. מבחינתי אל תגיעי לעבודה בכלל." מיותר לציין שאחרי קבלת ההודעה התערער כל מצב הרוח שלי, הראיון שהיה לי [מול 4 קצינים בצבא, עניין מלחיץ לכשלעצמו] הלך פשוט על הפנים, ואי אפשר להתעלם מהעובדה שלקבלת ההודעה היה חלק בזה. הרגשתי שהמנהלת חיכתה להזדמנות הראשונה- ופיטרה אותי. כשיצאתי מהראיון התקשרתי למנהלת וביקשתי הסבר על ההודעה שקיבלתי. השיחה איתה סבבה סביב זה שהיא טוענת ש"הברזתי לה", שבאשמתי היא פספסה שיעור באוניברסיטה והגשת עבודה, ועליה לשלם קנס של 2,000 ש"ח (נשמע הגיוני? אני באמת לא מבינה בזה), ושעל סמך זה היא צריכה לפטר אותי, כמו שעשתה לעובדת אחרת שהבריזה. חוץ מזה, היא הרבתה לציין טעויות שעשיתי בזמן העבודה איתה- תלונה שהגיש עליי לקוח [דבר שלא ייתכן שלא ייקרה כשעובדי מול לקוחות, לפעמים יש לקוחות 'בעייתיים' ואין דרך למנוע את התלונה שיגישו על הסניף במטר לקבל פיצוי...], ארגז אוכל שנשאר מחוץ לקירור [דבר שלא היה קשור אליי, ולא יכלתי גם לדעת עליו, אך לטענתה "כל דבר שקורה בסניף הוא באחריות הא.משמרת"] ועוד דברים דומים במטרה להראות כמה שאני מזיקה לסניף. את השיחה סיימתי בבקשה למכתב פיטורים. המנהלת הדגישה שלא מגיעים לי פיצויים "בגלל שהברזתי", אבל אמרתי לה שזה לא מה שמעניין אותי ברגע זה. אתמול [רביעי, 24.1] הלכתי אל מקום העבודה שלי, וראיתי שהמנהלת מחקה את שמי מסידור העבודה להמשך השבוע. זה היה חיזוק בשבילי שבאמת פוטרתי וזה הכל. ביקשתי מהמנהלת את מכתב הפיטורים והיא ביקשה ממני לשוחח איתה. נעניתי בתמימות לבקשה שלה, ושוחחנו על מה שקרה באותו היום. פתאום קיבלתי טלפון דחוף מאמא שלי שביקשה שאגיע מהר הביתה, המנהלת ניצלה את ההזדמנות וכשכבר הייתי בפתח הדלת שאלה שאלה שהפתיעה אותי מאוד- "אז מה החלטת- את נשארת או עוזבת?", הבנתי לאן היא חותרת, ואמרתי שאחזיר לה תשובה. [במבט לאחור זו הייתה טעות! הרי היא פיטרה אותי, ואין לי שום עמדה בעניין, אבל מיהרתי מאוד הביתה אחרי הטלפון הבהול.] היום היא התקשרה אליי שוב ובפיה אותה שאלה- את נשארת או עוזבת? עניתי לה בכנות, שאני מרגישה שהיא זרקה את הכדור אליי ועכשיו ההחלטה בידיי האם להתפטר, ושזאת נראית מניפולציה שלה עליי במטרה לא להוציא לי את מכתב הפיטורים [על הפיצויים לא דיברתי כלל, אבל ידוע לי שבעקבות הניהול הכושל שלה 'המנהלים הגדולים' בודקים אותה מאוד בדקדקנות וודאי יהיו הרמות גבה אם ייראו פיטרה אותי, ולכן הנה עוד סיבה מדוע היא מעדיפה שעול הפיטורים יהיה עליי]. המנהלת חזרה שוב ושוב על כך ש"לא מפטרים ב-SMS", ועל כך ש"היא נותנת לי עוד צ'אנס". ולמרות שלא הזכרתי כלל את עניין הפיצויים אמרה שישנו חוק שאם עובד מבריז ממשמרת זכותו של המנהל לפטר אותו ללא פיצויים. [למרות שלא הייתה באי-הגעתי למשמרת משום הברזה! אך היא התעקשה על כך!] אני המשכתי בשלי והתעקשתי שאין לי עניין בפיצויים כרגע, ושלאחר הודעה על פיטורים אין דבר כזה "לתת עוד צ'אנס". ובכלל, את ההודעה שלה קיבלתי שעתיים לפני הזמן שהייתי אמורה להיות בעבודה, כך שזה היה עוד לפני ש""הברזתי"". תגובתה היתה משהו כמו "שיהיה לך יום נעים, מבחינתי את זאת שהתפטרת." ולאחר מכן ניתוק. אני פשוט אובדת עצות. אני ממש מרגישה שזהו ניצול של עובדת מסורה אך קטינה, שאין בידה שום כלים להגן על עצמה מפני מנהלת שעושה תואר במנהל עסקים... אני מרגישה שהיא ממציאה כל מיני חוקים ומייפה את המציאות לטובתה, ולא נמנעת מלהזכיר כל הזמן שהיא יותר מנוסה ממני וזה מה שהיא לומדת ככה שאין בכלל על מה להתווכח. אני פשוט מרגישה לבד בעניין הזה. השאלות העיקריות שלי הן- * האם אפשר להוכיח שהמנהלת ניצלה את ההזדמנות כדי לפטר אותי? *האם נוסח ההודעה שלה קביל, והאם אפשר באמת לפרש אותו כהודעת פיטורים? *האם היא יכולה להאשים אותי ב"הברזה" למרות שהודעתי לה, אמנם בעקיפין, שאני מתעכבת? *האם באמת ישנו חוק כמו שהיא הסבירה? והאם המקרה הספציפי שלי נכלל בו? *בשורה התחתונה- האם באמת לא מגיע לי מכתב הפיטורים? האם באמת אני זו שהתפטרה??! *האם, בהנחה שאקבל את המכתב, מגיעים לי פיצויים על הזמן בו עבדתי? כל עזרה שלכם, הפנייה, חוקים, תקנות, כל דבר יעזור. אני ממש ממש מעריכה את זה שקראתם את כל זה! [אותה הודעה נשלחה גם לפורום "שאלה קטנה" ו-"דיני עבודה ופנסיה"]

logikal

New member
תתקשרי לקו של

הנוער העובד והלומד.טל:037651212 יש שם יועצים שמתמחים בכל הדברים הללו, ובמקרה הצורך יסייעו לך. הם מיומנים מאד ומקצועיים. בהצלחה.

הממ,

זה נשמע כמו סיטואציה ממש לא הוגנת - בגלל מנהלת שמתנכלת לך, את צריכה לסבול יחס משפיל ולהאבק על מקום העבודה שלך, בגלל דברים שאת אפילו לא בטוחה שהם חוקיים. זה בטח מתיש ומייאש, במיוחד אחרי כל ההשקעה שלך וכל המאמצים שלך לתרום למקום העבודה ולהיות עובדת מסורה וטובה. זה הרבה לצפות ממנו מנערה בגילך, שיש לה גם לימודים ובגרויות ומיונים לצבא, וזה בהחלט מרשים. אני חושבת שלהפנות את הבעיה לפורום דיני עבודה ופנסיה, כמו שעשית, יעניק לך תשובות טובות ומקצועיות יותר. בענייני חוקיות אין לנו הרבה ידע, אנחנו כאן כדי להקשיב ולחלוק חוויות מתסכלות מהעבודה. אני מקווה שינתנו לך תשובות מספקות שיובילו אותך קדימה להליכים כנגדה, ושתקבלי את מה שמגיע לך, בסופו של דבר. אולי הצבה בסניף אחר עם מנהלת אחרת יכול לשפר את התנאים.

למעלה